در حال بارگذاری ...
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

تئاتر هنوز زنده است

ایران تئاتر : در هفته ای که گذشت به دلیل شرایط بحرانی موجود تمام کشور در شرایطی نیمه تعطیل قرارداشت اما تئاتر شهرستانها تعطیل نبود و حتی در عرصه های بین المللی خوش درخشیدند. جشنوراه های مجازی هم کماکان در حال برگزاری هستند تا نشان بدهند که تئاتر زنده است و زنده میماند تا روزهای روشن آینده به صحنه ها بازگردد

در هفته گذشته تمدید زمان ارسال  آثار به دومین جشنواره ملی تئاتر خانگی نمایش‌خانه بوشهر، انتخاب مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی یزد، شمارش معکوس برای تکمیل پروژه تالار مرکزی ساری، جایزه ویژه جشنواره جهانی جینجر فست روسیه برای نمایشی از بوشهر، حضور «ویتسک» در سریلانکا کاری از گروه گلبانگ برازجان و برگزاری کارگاه «اصول  و مبانی - مقدماتی» تئاتر در اشنویه، بخشی از اخبار مهم استانی را به خود اختصاص دادند. بی‌شک مطلبی که پیش روی شما است تمامی اقدامات انجام شده در استان‌ها را در بر نمی‌گیرد بلکه تنها نگاهی به بخشی از رویدادهای مهم است. پیشنهاد می‌کنیم مشروح اخبار را روزانه در درگاه‌های استانی بخوانید. 

 

تمدید زمان ارسال  آثار به دومین جشنواره ملی تئاتر خانگی نمایش‌خانه بوشهر

 فراخوان دومین جشنواره تئاتر خانگی نمایش‌خانه در راستای کمک به ماندن مردم در خانه و عدم مسافرت برای جلوگیری از شیوع کرونا، اسفند سال 1399 منتشر شد و با کمک دفاتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری‌ها، سازمان‌های مردم‌نهاد و انجمن‌های نمایش و کانون‌های پرورش فکری کودکان  در سراسر کشور منتشر شددومین جشنواره ملی تئاتر خانگی نمایش‌خانه که به همت سازمان مردم‌نهاد نیمدری سبز در راستای خدمات فرهنگی در جریان شیوع کرونا راه‌اندازی شده با استقبال خانواده‌ها و هنرمندان سراسر کشور روبرو شددفتر تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر، سازمان بسیج هنرمندان استان بوشهر آموزشگاه آزاد هنرهای نمایشی ایلیا  و گروه‌های تئاتری  و رسانه‌های مختلف در این مسیر این سازمان مردم‌نهاد را یاری می‌کننداین جشنواره در دو سطح غیرحرفه‌ای ویژه  خانواده‌ها و حرفه‌ای ویژه فعالان حوزه تئاتر کشور طراحی‌شده و جشنواره با موضوعات کرونا، آیین‌های نوروزی، فرهنگ‌عامه، قصه‌های ایرانی برگزارشده و نمایش‌ها باید در فضا و معماری خانه‌ها و آپارتمان‌ها ضبط و ارسال شود.

 

انتخاب مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی یزد

اعضای هیات مدیره انجمن هنرهای نمایشی استان یزد معرفی شدند و پس از برگزاری نخستین نشست هیات مدیره انجمن هنرهای نمایشی استان یزد پس از انتخابات، اعضای هیات مدیره طبق اساسنامه ی جدید انتخاب شدنددر این نشست که با حضور اعضای منتخب گروه های نمایشی استان یزد برگزار شد، احمد ندافی به عنوان مدیرعامل و عضو هیات مدیره انجمن هنرهای نمایشی استان یزد انتخاب شدعلی جاور نیز به عنوان رئیس هیات مدیره، شهاب قانعی نایب رئیس، زمان ارکمان خزانه دار و اسماعیل اخلاقی به عنوان عضو هیات مدیره انتخاب شدند.

 

شمارش معکوس برای تکمیل پروژه تالار مرکزی ساری

عباس زارع مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، صبح امروز ضمن بازدید از روند کار تکمیل پروژه تالار مرکزی ساری ، از پیشرفت کار اعلام رضایت کرده و گفت: خوشبختانه کارهای والکریت زیرسازی سالن‌های اصلی توسط پیمانکار دکوراتیو به خوبی درحال انجام بوده و همچنین ، تکمیل راه پله‌ها، نصب نرده استیل‌ها، نصب کامپوزیت، لکه‌گیری ، نقاشی ساختمان و گچ کاری‌ها پیشرفت چشمگیری داشته است. وی ضمن تقدیر و تشکر از تلاش‌ها و رایزنی‌های سرکار خانم دکترلادن حیدری معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز همت و پی‌گیری‌های مستمر آقای حسین زادگان استاندار  مازندران و دکتر غلامی راد رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ، تصریح کرد: به یاری خدا، این پروژه در صورت تداوم روند فعلی، در  آینده‌ای نزدیک به بهره برداری خواهد رسید.

 

جایزه ویژه جشنواره جهانی جینجر فست روسیه برای نمایشی از بوشهر

نمایش «ویتسک» به کارگردانی قاسم تنگسیرنژاد و مهسا رهسپار موفق شد جایزه ویژه این جشنواره را از آن خود کنداین نمایش به‌صورت آنلاین در دومین جشنواره جهانی جینجر فست روسیه شرکت کرده بودهیئت‌داوران جشنواره این جایزه را به خاطر بیان مشکلات انسانی از پایین تا بالاترین سطح از طریق راه‌حل‌های صحنه‌ای به گروه نمایشی ویتسک تقدیم کردجهانشیر دهقان فرد، شایسته پولادی مطلق، حسن نظامات، زرین کیوان راد، امین قجر و مهسا رهسپار نقش‌آفرینان این نمایش بودند.

 

حضور «ویتسک» در سریلانکا کاری از گروه گلبانگ برازجان

نمایش «ویتسک» اثر قاسم تنگسیر نژاد و مهسا رهسپار که پس از حضور در فستیوال هایفست ارمنستان در سال گذشته و نیز حضور موفق در جشنواره جینجر روسیه که جایزه ویژه این جشنواره را کسب کرد، در جشنواره تئاتر سریلانکا نیز پذیرفته شدبه گزارش خبرنگار ایران تئاتر از بوشهر، بر اساس اعلام دبیرخانه این جشنواره، ۱۲ اثر به بخش نهایی این جشنواره راه‌یافته‌اند. نمایش‌هایی از کشورهای فرانسه، آلمان، یونان، لهستان، سوئد، هندوستان، کرواسی و ایراناز ایران تنها یک اثر در این جشنواره پذیرفته‌شده است. نمایش «ویتسک» اثر قاسم تنگسیرنژاد و مهسا رهسپار از استان بوشهرویتسک که پیش‌ازاین نیز اجراهای موفقی در ایران داشته است تولید گروه تئاتر گلبانگ شهر برازجان است.

 

برگزاری کارگاه «اصول  و مبانی - مقدماتی» تئاتر در اشنویه

انجمن هنرهای نمایشی شهرستان اشنویه با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان اقدام به برگزاری یک دوره کارگاه آموزش «اصول  و مبانی - مقدماتی» تئاتر از  ۲۲ الی ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ را با رعایت کامل پرتوکل‌های بهداشتی در مجتمع فرهنگی هنری اشنویه برگزار کرد. مدرس این دوره ابراهیم ابراهیمی پژوهشگر و مترجم زبان فرانسه از شهرستان مهاباد بود و مباحث زیر تدریس شده: آشنایی با خاستگاه تئاتر  از زمان پارینه سنگی تا به امروز، آشنایی با تحلیل نمایشنامه،پی‌رنگ ،فضا و شخصیت،  آشنایی با اصول نظری تئاتر در حوزه‌ی کارگردانی و بازیگری. در پایان این ورکشاپ چهار روزه از سوی انجمن هنرهای نمایشی شهرستان اشنویه و اداره‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان به هنرجویان مدرک گذراندن این دوره‌ی مقدماتی اهدا شد.

 
مطالب مرتبط

در حاشیه سفر به یزد به مناسبت برگزاری بخش خیابانی جشنواره تئاتر مقاومت مطرح شد

مدیرکل هنرهای نمایشی: با فراهم کردن امکانات در شهرستان‌ها، مانع مهاجرت هنرمندان به تهران شویم
در حاشیه سفر به یزد به مناسبت برگزاری بخش خیابانی جشنواره تئاتر مقاومت مطرح شد

مدیرکل هنرهای نمایشی: با فراهم کردن امکانات در شهرستان‌ها، مانع مهاجرت هنرمندان به تهران شویم

مدیرکل هنرهای نمایشی، باحضور در شبکه تلویزیونی استان یزد، خواستار آن شد تا مدیران و مسئولان استان‌ها، زیرساخت‌ها و امکانات هنری را فراهم کنند تا جلوی مهاجرت هنرمندان‌شان را به تهران، بگیرند.

|

دیدار مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران با هنرمندان آذربایجان غربی

اسرافیل فرج‌اللهی: اساسنامه جدید گامی مهم در استقلال انجمن‌های استانی است
دیدار مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران با هنرمندان آذربایجان غربی

اسرافیل فرج‌اللهی: اساسنامه جدید گامی مهم در استقلال انجمن‌های استانی است

مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران در سفر به استان آذربایجان غربی با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، اعضای هیئت مدیره انجمن و هنرمندان هنرهای نمایشی این استان، دیدار و گفت‌وگو کرد.

|

در حاشیه ششمین سوگواره ملی تعزیه جم

با حضور کاظم نظری «اندیشکده تعزیه جم» افتتاح شد
در حاشیه ششمین سوگواره ملی تعزیه جم

با حضور کاظم نظری «اندیشکده تعزیه جم» افتتاح شد

دکتر کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی کشور هم‌زمان با برگزاری ششمین سوگواره ملی تعزیه جم، به شهر جم در استان بوشهر سفر کرد و در حاشیه این رویداد در آیین افتتاح «اندیشکده تعزیه جم»، تجلیل از هنرمند پیشکسوت جم و همچنین آیین اختتامیه جشنواره و رونمایی از کتاب «تعزیه» شرکت کرد. ...

|

«مکبث» به روسیه می‌رود

«مکبث» به روسیه می‌رود

نمایش «مکبث» به کارگردانی قاسم تنگسیرنژاد و مهسا رهسپار در بخش آنلاین جشنواره جهانی جینجر فست ۲۰۲۲ روسیه روی صحنه رفت.

|

نظرات کاربران