در حال بارگذاری ...
رئیس انجمن هنرهای نمایشی اردبیل مطرح کرد:

تولید و انتشار آثار نمایشی، یک ضرورت است

محمد تقی اسماعیلی، رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان اردبیل با ابراز خرسندی از انتشار دو عنوان کتاب نمایشی، گفت: تولید و انتشار آثار نمایشی، یک ضرورت است.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر از اردبیل، برگزاری آئین رونمایی از دو عنوان کتاب نمایشی در اردبیل، فرصتی فراهم کرد تا نشستی داشته باشیم با محمد تقی اسماعیلی،  رئس انجمن هنرهای نمایشی استان اردبیل. اسماعیلی در این نشست از انتشار مجموعه نمایشنامه های هفت تا یک و هفت دو به عنوان کاری ارزشمند در جهت حمایت از هنرمندان و تولید آثار نمایشی عنوان کرد و با بیان اینکههنر نمایش به عظمت هستی، زندگی و انسان است و فهم و درک آن از هر ذهنی و انسانی برنمی‌آید، افزود: آموختن هنر افزون بر ذوق و استعداد شگرف به سال‌ها شاگردی، نزد استادان بزرگ نیز نیاز دارد. وی با اعلام اینکه اگر عناصر تشکیل‌دهنده هنر نمایش ­را نمایشنامه، بازیگری، طراحی صحنه، چهره‌پردازی، کارگردانی، لباس، ­­­حرکات موزون، تماشاخانه، تماشاگر  منتقد و... موردتوجه قرار دهیم، نمایشنامه و نمایشنامه‌نویسی از اهمیت خاصی برخوردار هستند، افزود: نمایشنامه نویسی جایگاه و ارزش به خصوصی را در تولید و اجرای یک اثر نمایشی دارند زیرا این نمایشنامه‌نویس است که با نمایشنامه خود، طرح و انگاره نظام هنر نمایش را ترسیم یا تضعیف کرده و این دستگاه هنری را به جنبش درمی‌آورد.

 اسماعیلی، یکی از دغدغه‌های اصلی گروه‌های نمایشی  را دست یافتن به نمایشنامه‌هایی دانست که از هر لحاظ قابل‌تأمل باشد، اظهار داشت: نمایش‌نامه به‌عنوان یکی از ارکان اصلی هنر نمایش محسوب می‌شود و نقش کلیدی را در تولید یک اثر نمایشی فاخر دارد و سرمایه‌ای ارزشمند در خزینه ادبی و هنری برای دیگر نسل‌هاست.

وی با بیان اینکه انجمن هنرهای نمایشی استان اردبیل در دوره هفتم فعالیت‌های خود با توجه به اهمیت نمایشنامه‌نویسی و ضرورت تولید آثار نمایشی فاخر مبتنی بر آثار نویسندگان بومی و محلی و­ زمینه‌سازی برای حمایت از نمایشنامه نویسان استان و معرفی آثار تولیدی هنرمندان استان برای گروه‌های نمایشی کشور، انتشار مجموعه آثار نویسندگان استان به‌عنوان یک اولویت مهم را در دستور کار خود قرار داده است، گفت: تولید و انتشار آثار نمایشی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر که هیئت‌مدیره انجمن هنرهای نمایشی استان در دوره پنجم نیز در اقدامی تحسین‌برانگیز، مجموعه الفتا را در دو جلد منتشر و به هنرمندان استان اهدا کرده است.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان با اعلام اینکه برای اانتشار آثار نمایشنامه نویسان استان، هیئت‌مدیره انجمن هنرهای نمایشی استان با تشکیل نشست­های متعدد و با ایجاد کارگروه مشورتی، انتشار کتاب دوجلدی هفت‌تا را به‌عنوان امری مهم و تأثیرگذار در رأس فعالیت‌های خود قرارداد، افزود:  فراخوان این حرکت ارزشمند و ماندگار ­را در شهریورماه سال 99 انتشار و به‌منظور جلب همراهی‌های نویسندگان و نمایشنامه نویسان استان، علاوه بر تمدید آن در دو نوبت، از طریق ارسال پیام‌های اختصاصی در فضای مجازی و رسانه‌های اجتماعی و برقراری تماس‌های تلفنی، زمینه‌های لازم را برای مشارکت و همراهی همه نویسندگان استان در تولید و انتشار این کتاب‌ها، فراهم کرد.

  وی با اعلام اینکه درمجموع 37 اثر از نویسندگان و نمایشنامه نویسان استان به دبیرخانه انجمن هنرهای نمایشی استان ارسال شده بود، گفت: پس از برگزاری نشست­های تخصصی، مقرر گردید 14 نمایشنامه از 14 نویسنده استان در قالب دو کتاب منتشر و تقدیم هنرمندان شود.

اسماعیلی با قدردانی از هنرمندان استان و نمایشنامه نویسان استان که آثارشان را برای چاپ در اختیار انجمن هنرهای نمایشی قرار داده اند، افزود: امیدوارم با جلب مشارکت‌ها و همراهی‌های دیگر نویسندگان و نیز دستــــگاه‌های اجـــــرایی و نهـادهای فرهنگی و هنری، این حرکت را تداوم‌بخشیم.

وی با سپاس  از حمایت‌های اداره کل هنرهای نمایشی کشور، انجمن هنرهای نمایشی، اداره­،کل­ فرهنگ ­و­ارشاداسلامی­ استان، شهرداری و شورای اسلامی شهر اردبیل، سازمان بسیج هنرمندان استان، اظهار امیدواری کرد که این حرکت ارزشمند و ماندگار در سال‌های آتی و دوره‌های بعدی انجمن هنرهای نمایشی استان هم استمرار داشته باشد.
مطالب مرتبط

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

رقابت برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استانی در ضیافت فجر39
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

رقابت برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استانی در ضیافت فجر39

در هفته‌ای که گذشت تعداد بیشتری از شهرستان‌ها سالن‌های تئاتر خودر را به روی مخاطبان گشودند و جشنواره‌های اختصاصی‌شان را در آستانه آغاز جشنواره فجر به پایان رساندند. هنرمندان راه‌یافته به فجر نیز آماده حضور در این رویداد بزرگ هنری شدند تا بتوانند توانایی‌های خود را به ...

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

حیات آموزشی در تئاتر استان‌ها
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

حیات آموزشی در تئاتر استان‌ها

ایران تئاتر : در هفته‌ای که گذشت با توجه به ادامه تعطیلی تئاتر و شرایط کرونایی به نظر می‌رسید فعالیت های نمایشی از نفس بیفتند اما ایطور نشد و تئاتر در استان‌ها با رویکردی آموزش محور و برگزاری جشنواره ها، کلاس‌های آموزشی و انتشار مجموعه نمایشنامه جریان دارد.

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

نگاه استان‌ها به زیرساخت‌های تئاتری
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

نگاه استان‌ها به زیرساخت‌های تئاتری

در هفته‌ای که گذشت دو نمایش از استان‌ها در جشنواره‌های بین‌المللی درخشید و با توجه به تعطیلی تماشاخانه‌ها مسئولان تئاتر استان‌ها تمرکر فعالیت‌هایشان را بر زیرساخت‌های تئاتر، برگزاری جشنواره‌ها و ساخت و تجهییز سالن‌های نمایش گذاشتند تا بستر تئاتر زنده و سالم بماند.

|

به بهانه انتشار مجموعه نمایشنامه«هفت تا»:

گامی مهم برای اعتلای نمایشنامه نویسی در استان اردبیل
به بهانه انتشار مجموعه نمایشنامه«هفت تا»:

گامی مهم برای اعتلای نمایشنامه نویسی در استان اردبیل

ایران تئاتر- سعید نوریان؛ انتشار کتاب‌های نمایشی به‌خصوص مجموعه‌های نمایشنامه از مهم‌ترین نیازهای هنرمندان و گروه‌های نمایشی است. چرا اساس کار یک کارنمایشی و اجرای آن درصحنه‌های نمایش، ­دست یافتن گروه‌های ­اجرایی به نمایشنامه‌های متناسب با نیاز جامعه است. تولید و ...

|

نظرات کاربران