در حال بارگذاری ...
دلنوشته‌ هنرمندان به بهانه روز شیراز

تئاتر شیراز نامی به بلندای قدمت نمایش در ایران

ایران تئاتر : پانزدهمین روز از اردیبهشت،روز شیراز است، روز شهری است که به نام فرهنگ و هنر شناخته شده است، اعضای هیات مدیره انجمن هنرهای نمایشی فارس در دلنوشته‌هایی کوتاه که دراختیار سایت استانی تئاتر فارس گذاشته‌اند،درباره اهمیت تئاتر این شهر گفته‌اند.

 

امید وامق «کارگردان و بازیگر» :

شیراز دهکده تئاتر ایران

شیرازشهر حافظ وسعدی پایتخت فرهنگی وهنری ایران است که داری بهترین مکان‌های گردشگری و فرهنگی است .

بیش از نیم قرن است که افزون بر ۱۰ درصد هنرمندان شاخص سینما تئاتر تلوزیون ایران از بچه‌های تئاترکلان شیراز هستند که همگی از اساتید بزرگ این دیار هستند که کوچ کردن و به تهران رفتند که نشان قدمت تئاتر در این شهر است .

شیراز از لحاظ گردشگری وفرهنگی مکانی مناسب جهت برگزاری جشنوارهای تئاتر ملی سراسری است.

در آرزوی روزی که شیرازدهکده تئاتر ایران باشد .

 

هادی امامی مقدم« نویسنده و کارگردان» :

زیرساخت و زیر بنای هنرهای نمایشی کشور

همواره، از قرن ها پیش، استان پهناور فارس و در راس آن شیراز، هنرمندان بزرگ و نامی را در خود دیده است. دیاری فرهنگ پرور ، هنردوست و هنرمندساز، که همیشه در عرصه های مختلف هنری، چه در سطوح داخلی چه بین الملل، حرفهای بسیار برای گفتن داشته و دارد.

بدون شک، شیراز بزرگ، در حوزه ی هنرهای نمایشی، چه به شکل سنتی، (روحوضی ، سیاه بازی ، تعزیه ، عروسک گردانی ، پرده خوانی ، نقالی و... ) چه به شکل مدرن، (تئاتر صحنه ای ، خیابانی ، تله تئاتر ، پروفورمنس و ...) چهره‌های بسیار زیاد و موثری را به این شاخه ی هنری، در کشور معرفی کرده است طوریکه به زعم بسیاری از صاحب نظران ، زیرساخت و زیر بنای هنرهای نمایشی کشور ، شیراز بزرگ می باشد. 

این زنجیره ناب فرهنگی و هنری، که از قرن ها پیش از حافظ و سعدی و ملاصدرا آغاز گشته است تا به امروز ادامه داشته و نام های بی شماری همچون نادر شهسواری، محی الدین لایق، محمدجواد بخشی زاده، کاظم روزی‌طلب ، احمد سپاسدار ، علی نقی رزاقی، مجید افشاریان، رحیم هودی، مهدی فقیه، اصغر همت، محمود پاک نیت و تعداد بسیار زیادی هنرمند دیگر را در حافظه تاریخی خود جای داده است. 

امید که هنرمندان نسل جدید، از میراث غنی به جای مانده، به خوبی و سلامتی مراقبت کنند. 

 

 

بهنام بداغی «نویسنده و بازیگر» :

روزهای پر رونق و صحنه های پر شوری

تئاتر شیراز را سال‌هاست که می‌شناسم، آن هم به واسطه قل خوردن در تئاتر زادگاه مادری‌ام فراشبند و فعالیت در انجمن نمایش و به واسطه ارتباط با انجمن نمایش استان و آشنا شدن با فعالان تئاتر استان و شهر شیراز، از جمله استاد علی ثابت،نادعلی شجاعی،حسین قهرمانی ، همشهری کوچ کرده‌ام دکتر حاج محمود عالیشوندی،بانو بهاره شفیعی سروستانی، نوید جعفری و بیشتر از همه فرهاد ارشاد که بی هیچ منتی دو نمایشنامه شیرزاد و وین شرح بی نهایت را در اختیار من و بچه های فراشبند گذاشت.

چقدر دلم میخواهد تئاتر شیراز به روزهای پر رونق و صحنه های پر شوری که رفقایم برایم تصویر و تعریف کرده اند برگردد و من نیز تماشاگر آن روزهای پر شر و شور صحنه اش باشم.

به امید دیدار آن روز

 

مجتبی حسینی قیری «نویسنده و‌کارگردان» :

بالفعل کردن ظرفیت های بالقوه 

شیراز شهر هنر است و هنردرآن جایگاه ومنزلت خاصی دارد ،هنرِ نمایش درشیراز مستثنی ازاین امرنیست و سالیانِ سال است هنرنمایش دربین شیرازی‌ها ارزش خاصی دارد وبه واسطه این هنر ،هنرمندان زیادی به جامعه نمایش کشور معرفی شده است از محی الدین لایق و رحیم هودی و احمدسپاسدار و مهدی فقیه و کاظم روزی طلب و نادرشهسواری تا نسل جدیدی که درتلاش وتکاپوست تا خودرابه صاحب نامان این عرصه درکشوربرساند ،شیراز دارای استعدادهای بالقوه ای است که راحت می‌توان با ظرفیت های بالقوه را  به حالت بالفعل درآورد سالن‌های قدیمی ابوریحان و لایق و استاد هودی و جدیدالتاسیس پورشکیبایی و سپاسدار و مهدی فقیه درگذشته و حال و آینده می‌تواند بستری برای رشد هنرنمایش در کشور باشد و خاطرات روزهای پرشور تئاترشیراز را زنده کند به امید آنروز.

 

نوید جعفری «کارگردان و بازیگر»:

تئاتر شیراز نامی به بلندای قدمت تئاتر

دیدمت دور نمای در و بام ای شیراز 

سرم آمد به بر سینه سلام ای شیراز ...

شیراز شهر عاشقانه ها است ، از روزگار سعدی و حافظ تا کنون ، شیراز شهری است لبریز از هنر و ادبیات 

از ستون‌های برافراشته تخت جمشید ، تا هنر دستان پر توان هنرمندانش در گنبد نیلوفری شاهچراغ تا آیینه کاری های نارنجستان قوام 

شیراز پیوندی عمیق با هنر دارد و هنر خون رگان شیراز است و‌تئاتر که به همت خالقان عاشقش سالیان سال است چراغش روشن است و امروز پس از ۵ نسل با تمام دشواری ها به حیات ادامه داده است.

تئاتر شیراز نامی به بلندای قدمت تئاتر در ایران دارد که شاهد این مدعا حضور سرشار از توان و غرور هنرمندانی است که چون ستاره در آسمان هنر ایران زمین می درخشند .

امید که پس از دوران منحوس و دشوار کرونا باز شاهد اجراهای زنده تئاتر ،صدای شور انگیز مخاطبان و روشنایی سالن‌ها باشیم ‌.

 
مطالب مرتبط

با برگزاری به صورت درون انجمنی در تالار مهر معرفی شدند:

برگزیدگان نخستین جشنواره تک‌گویی انجمن هنرهای نمایشی مرودشت
با برگزاری به صورت درون انجمنی در تالار مهر معرفی شدند:

برگزیدگان نخستین جشنواره تک‌گویی انجمن هنرهای نمایشی مرودشت

نخستین جشنواره تک گویی درون انجمنی انجمن هنرهای نمایشی شهرستان مرودشت در تاریخ پنجشنبه سوم تیرماه ۱۴۰۰ در مکان تالار مهر مرودشت برگذار شد و ۱۴ قطعه نمایشی با میانگین هر کدام ۷ دقیقه توسط اعضای انجمن نمایش اجرا شد.

|

به مناسبت آغاز بیست و نهمین سال فعالیت

فراخوان نخستین جشنواره مونولوگِ سروش منتشر شد
به مناسبت آغاز بیست و نهمین سال فعالیت

فراخوان نخستین جشنواره مونولوگِ سروش منتشر شد

گروهِ نمایشِ سروش به مناسبت آغاز بیست و نهمین سال فعالیت خود در زمینه هنرهای نمایشی ، با همکاری انجمن هنرهای نمایشی فارس و همراهی گروهِ لنز ، نخستین جشنواره مونولوگِ سروش « نمایشِ تک بازیگر» را برگزار می کند.

|

مسئول انجمن نمایشی شهرستان مطرح کرد:

برنامه ریزی برای بهبود فعالیت‌های نمایشی در شهرستان رستم
مسئول انجمن نمایشی شهرستان مطرح کرد:

برنامه ریزی برای بهبود فعالیت‌های نمایشی در شهرستان رستم

فاطمه حسینی مسئول انجمن نمایش رستم با بیان اینکه برنامه های کاری انجمن نمایش در سطح استان طی این چند سال اخیر رشد قابل توجهی داشته است افزود : با توجه به بهبود وضعیت کرونا و برگزاری جلسات همنشین هنرمندان نمایش در سطح استان،انجمن نمایش رستم این وظیفه را بر خود می بیند که در حد ...

|

با مصوبه هیات رییسه انجمن هنرهای نمایشی فارس:

مسئولان مناطق پنج‌گانه فارس معرفی شدند
با مصوبه هیات رییسه انجمن هنرهای نمایشی فارس:

مسئولان مناطق پنج‌گانه فارس معرفی شدند

هیات رییسه انجمن هنرهای نمایشی فارس جهت بهبود فعالیت های نمایشی در استان فارس و ارتباط هر چه بیشتر هنرمندان جهت انجام فعالیت های هنری ، مسئولان مستقیم در هر منطقه را معرفی کرد.

|

در جلسه انجمن هنرهای نمایشی و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس مطرح شد:

حمایت از هنرمندان و برنامه‌ریزی برای دوران پساکرونا
در جلسه انجمن هنرهای نمایشی و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس مطرح شد:

حمایت از هنرمندان و برنامه‌ریزی برای دوران پساکرونا

در نخستین نشست هیات رییسه منتخب انجمن هنرهای نمایشی فارس در سال 1400 که با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برگزار شد، فعالیت‌های انجمن نمایش و برنامه های انجام شده در سال ۹۹ و طرح های پیش رو امسال مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

|

یادداشتی به مناسبت  هفته شیراز :

شیراز شهر هنرهای ماندگار
یادداشتی به مناسبت هفته شیراز :

شیراز شهر هنرهای ماندگار

ایران تئاتر_ نوید جعفری؛ تئاتر شیراز سال‌هاست با تمام بی مهری ها توانسته مخاطب خود را از دل مردمان فرهنگی شیراز گلچین کند و دریغ که این مسیر رو به رشد به واسطه اپیدمی منحوس کرونا به یکباره به سدی سخت برخورد کرده است و این روزها تیاتر پیشگان شیراز همانند دیگر هم صنفان خود در جای ...

|

نظرات کاربران