در حال بارگذاری ...
یادداشتی به مناسبت هفته شیراز :

شیراز شهر هنرهای ماندگار

ایران تئاتر_ نوید جعفری؛ تئاتر شیراز سال‌هاست با تمام بی مهری ها توانسته مخاطب خود را از دل مردمان فرهنگی شیراز گلچین کند و دریغ که این مسیر رو به رشد به واسطه اپیدمی منحوس کرونا به یکباره به سدی سخت برخورد کرده است و این روزها تیاتر پیشگان شیراز همانند دیگر هم صنفان خود در جای جای کشور دلتنگ صحنه هستند و با مشکلات بسیاری از جمله مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند.

شیراز شهر عاشقانه‌ها است ، از روزگار سعدی و حافظ تا کنون ، شیراز شهری است لبریز از هنر و ادبیات 

از ستون های برافراشته تخت جمشید ، تا هنر دستان پر توان هنرمندانش در گنبد نیلوفری شاهچراغ تا آیینه کاری های نارنجستان قوام 

از خط نوشته های مسجد عتیق ، شیشه های رنگی مسجد نصیر الملک تا طاق های زیبای بازار وکیل 

هنر و ادبیات روح زنده شیراز است در ترنم باران و شمیم بهار نارنج های شکفته در اردی بهشتی که در شیراز خود بهشت است.

این شهر عظیم برآمده از دل تاریخ زادگاه هنرمندان بسیاری بوده است و تئاتر و نمایش بخشی جدایی ناپذیر از شهر شیراز.

از نمایشگرانی که شادی و سرور را به مردم هدیه می کردند از رقص عروسک مینا تا خیمه شب بازی های جی جی بی جی ، از سیاه بازان با نمک و شیرین از یدی سیاه تا شکر که همچنان مکتب سیاهان شیرازی سرآمد تئاتر تخته حوضی است.

شیراز شهر نمایشگری است در ۱۲ ماه سال ، از سیاه بازی تا شبیه خوانی ها و تعزیه های سرای مشیر و مدرسه خان ، نبض شیراز همچنان با شعر و ادب و هنر می زند.

تئاتر شیراز برآمده از دل همین آیین ها و سنت های کهن ، همچنان چراغ صحنه را روشن نگاه داشته است ، تئاتری که نسل نخست تئاتر شیراز به همت استاد محی الدین لایق در مدرسه حیات پایه ریزی کرد ، به همت همراهانش در مدارس ادامه یافت و به تالار ابوریحان رسید و همین مسیر تا امروز و به واسطه همت ۵ نسل عاشق همچنان ادامه دارد.

تئاتر شیراز از تماشاخانه سعدی به تالار ابوریحان و خانه نمایش در پارک شهر رسید که امروزها مزین به نام استاد هودی است ، نسل هایش در تالار استاد لایق در طبقه زیرین سینما آریانا و فرهنگسرای مولوی به زیست خود ادامه دادند تا امروز که همچنان در صحنه و خیابان نمایشگری ادامه یافته است و اگر کرونا نبود هفته زیبای اردیبهشت شیراز با تئاتر نفس می کشید.

تئاتر شیراز غنایی دارد به وسعت هنرمندانش که با تمام کمبودها همچنان چراغش روشن است و به عنوان قطبی ارزنده در تئاتر ایران زمین می درخشد.

شاید انچه تئاتر شیراز و اصولا تئاتر فارس را اینگونه متفاوت کرده است همین روح دل انگیزی است که در فارس و شیراز وجود دارد و آدمهایش شعر و ادب بخشی از زیست ایشان است.

تئاتر شیراز اما با تمام نیروهای فعال و عاشقش همچنان در فقر امکانات به حیات ادامه می دهد و از ساده ترین امکانات حرفه ای روز تئاتر همچنان در کمبود است.

سالن های اجرای حرفه ای تئاتر در شیراز محدود به ثمره تلاش گذشتگان است و به جز چند سالن تازه به همت بخش خصوصی و چند سالنی که به همت شهرداری و شورای شهر فرهنگ مدار شیراز در حال احداث است همچنان هنرمندان تئاتر در همین چند سالن قدیمی فعالیت می کنند.

تئاتر شیراز رنج و مرارت های بسیاری کشیده است ، از مدیرانی ناآگاه و ناکارآمد گرفته تا انواع بی توجهی ها که اگر این سنگ اندازی ها و کمبودها نبود اینهمه هنرمند توانمندش که امروزه پایه های اصلی سینما و تئاتر و تلویزیون کشور هستند مهاجرت نمی کردند و همچنان در دیار خود فعالیت می کردند.

معضلی که پس از دهه ها همچنان ادامه دارد و هر ساله شاهد مهاجرت جوانان بسیاری از دیار فارس به امید امکانات و توجه بیشتر هستند.

تئاتر شیراز سال‌هاست با تمام بی مهری ها توانسته مخاطب خود را از دل مردمان فرهنگی شیراز گلچین کند و دریغ که این مسیر رو به رشد به واسطه اپیدمی منحوس کرونا به یکباره به سدی سخت برخورد کرده است و این روزها تیاتر پیشگان شیراز همانند دیگر هم صنفان خود در جای جای کشور دلتنگ صحنه هستند و با مشکلات بسیاری از جمله مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند.

این یادداشت قرار نبود در انتها به گلایه و درد دل بدل شود که قرار بود در ستایش تئاتر شهری باشد که فرهنگ و هنر در رگ هایش جاری است با اینهمه ای کاش در این دوران سخت و سرد کرونا توجه بیشتری به هنرمندان این عرصه می شد که همواره دین خود را به این دیار ادا کرده اند و امروزه با مشکلات معیشتی و اقتصادی و‌ حتی امنیت شغلی مواجه هستند.

ای کاش در این دوران رکود و تعطیلی علاوه بر توجه به خالقان تئاتر به زیر ساخت ها و بهبود شرایط اندیشید تا پس از دوران کرونا که امید ان است به زودی محقق شود ، حداقل فضا برای خلق تئاتر به بهترین شکل فراهم شود چرا که با بازگشایی مجدد سالنها و مشاغل آنچه می تواند التیام بخش دردها و افسردگی مردمی باشد که شرایط دشواری را سپری کردند بدون شک هنر خواهد بود.

تئاتر شیراز سرمایه عظیمی دارد که نیروی انسانی هنرمند و عاشق است و پشتوانه ای به نام مردم که اگر این نبود شاید امروز چیزی به نام تئاتر در شیراز و استان فارس وجود نداشت.

 

 

 
مطالب مرتبط

به مناسبت آغاز بیست و نهمین سال فعالیت

فراخوان نخستین جشنواره مونولوگِ سروش منتشر شد
به مناسبت آغاز بیست و نهمین سال فعالیت

فراخوان نخستین جشنواره مونولوگِ سروش منتشر شد

گروهِ نمایشِ سروش به مناسبت آغاز بیست و نهمین سال فعالیت خود در زمینه هنرهای نمایشی ، با همکاری انجمن هنرهای نمایشی فارس و همراهی گروهِ لنز ، نخستین جشنواره مونولوگِ سروش « نمایشِ تک بازیگر» را برگزار می کند.

|

یادداشتی به مناسبت سالگرد درگذشت یک استاد

نگاهی به زندگی یدالله صادقی اسطوره سیاه بازی شیراز
یادداشتی به مناسبت سالگرد درگذشت یک استاد

نگاهی به زندگی یدالله صادقی اسطوره سیاه بازی شیراز

ایران تئاتر_اصغر زیبایی نژاد و احمد رضا زنجیر ساز: شیراز به عنوان قطب سیاه بازی ایران ، زادگاه طنازان و هنرمندان سیاه بازی بسیاری بوده است ، استاد یدالله صادقی نوعدوست یکی از این اسطوره هاست.

|

یادداشتی بر حواشی تعیین حریم تئاتر شهر

این دایره زندگی حریم می خواهد
یادداشتی بر حواشی تعیین حریم تئاتر شهر

این دایره زندگی حریم می خواهد

ایران تئاتر _ نوید جعفری: ساختمان تئاتر شهر دایره بزرگی است به وسعت همه ایران ، اولین بار که برای جشنواره فجر در دهه ۷۰ و در نوجوانی به ورودی تئاتر شهر رسیدم ، مدت مدیدی ایستادم از دور نگاهش کردم، گرد تا گردش را گشتم و خیره به رنگ و نقش دیوارش با معبدی عظیم روبرو شدم که در قلبش ...

|

افشین محمودی کارگردان شیرازی  حاضر در فجر 39 در گفت و گو با ایران تئاتر :

«ناخوانده» روایتی  از دل اجتماع امروز
افشین محمودی کارگردان شیرازی حاضر در فجر 39 در گفت و گو با ایران تئاتر :

«ناخوانده» روایتی از دل اجتماع امروز

تئاتر «ناخوانده» نماینده تئاتر فارس در سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر ،۱۶ بهمن در تماشاخانه قشقایی به روی صحنه می رود، در آستانه اجرای این تئاتر گفتگوی افشین محمودی کارگردان اثر را در ادامه بخوانید:

|

با برگزاری به صورت درون انجمنی در تالار مهر معرفی شدند:

برگزیدگان نخستین جشنواره تک‌گویی انجمن هنرهای نمایشی مرودشت
با برگزاری به صورت درون انجمنی در تالار مهر معرفی شدند:

برگزیدگان نخستین جشنواره تک‌گویی انجمن هنرهای نمایشی مرودشت

نخستین جشنواره تک گویی درون انجمنی انجمن هنرهای نمایشی شهرستان مرودشت در تاریخ پنجشنبه سوم تیرماه ۱۴۰۰ در مکان تالار مهر مرودشت برگذار شد و ۱۴ قطعه نمایشی با میانگین هر کدام ۷ دقیقه توسط اعضای انجمن نمایش اجرا شد.

|

نظرات کاربران