در حال بارگذاری ...
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

حیات آموزشی در تئاتر استان‌ها

ایران تئاتر : در هفته‌ای که گذشت با توجه به ادامه تعطیلی تئاتر و شرایط کرونایی به نظر می‌رسید فعالیت های نمایشی از نفس بیفتند اما ایطور نشد و تئاتر در استان‌ها با رویکردی آموزش محور و برگزاری جشنواره ها، کلاس‌های آموزشی و انتشار مجموعه نمایشنامه جریان دارد.

در هفته گذشته حمایت از هنرمندان و برنامه‌ریزی برای دوران پساکرونا استان فارس، درگذشت علیرضا مقنی زاده هنرمند یزد، اعلام اسامی برگزیدگان تئاتر مونولوگ خلیج فارس، برگزاری کارگاه آموزش مبانی بازیگری در میاندوآب، نشست هم اندیشی انجمن هنرهای نمایشی کردستان، انتشار آثار نمایشنامه‌نویسان مازندرانی، دلنوشته‌ هنرمندان به بهانه روز شیراز، تعطیلی موقت تئاتر در مریوان، درگذشت سیامک افسایی هنرمند تبریزی و اعلام برگزیدگان نمایشنامه نویسی تئاتر کوتاه ارسباران بخشی از اخبار مهم استانی را به خود اختصاص دادند. بی‌شک مطلبی که پیش روی شما است تمامی اقدامات انجام شده در استان‌ها را در بر نمی‌گیرد بلکه تنها نگاهی به بخشی از رویدادهای مهم است. پیشنهاد می‌کنیم مشروح اخبار را روزانه در درگاه‌های استانی بخوانید. 

حمایت از هنرمندان و برنامه‌ریزی برای دوران پساکرونا استان فارس

در نخستین نشست هیات رییسه منتخب انجمن هنرهای نمایشی فارس در سال ۱۴۰۰ که با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برگزار شد، فعالیت‌های انجمن نمایش و برنامه های انجام شده در سال ۹۹ و طرح های پیش رو امسال مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این نشست صمیمانه که با حضور صابر سهرابی، و هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی فارس برگزار گردید، طرفین به بیان دغدغه‌ها و دیدگاه‌های هنرمندان تئاتر پرداختند و وی ضمن تبریک به انتخاب هیات رییسه جدید انجمن هنرهای نمایشی فارس افزود: جای خرسندی دارد که طبق آمار موجود شاهد انتخاباتی پرشور با حضور اکثریت هنرمندان تئاتر استان بودیم و با اشاره به کمبود منابع مالی دولت در سال گذشته گفت: برای جبران بخشی از خسارت در سال ۹۹ تسهیلات لازم به ۶۱۲ گرایش مختلف پرداخت شده که در این میان مبالغی دیگر در قالب کمک هزینه های کارت های اعتباری هنر نیز به هنرمندان تقدیم گردیده است. مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس در پاسخ به زمان بازگشایی سالن‌ها و ادامه فعالیت‌های هنری تئاتر گفت: با توجه به اولویت سلامتی هنرمندان شاغل تئاتر و دستور العمل ستاد استانی مقابله با کرونا برای رعایت پروتکل های بهداشتی، همچنان در انتظار بهبود شرایط برای ادامه فعالیت‌ها هستیم. وی با بیان اینکه مشکلات معیشتی و اقتصادی هنرمندان در دوران کرونا افزایش داشته است و باید دغدغه‌ها و آسیب‌ها در اولویت باشد، گفت: تمام تلاش مجموعه اداره کل فرهنگ و ارشاد با همکاری انجمن هنرهای نمایشی فارس بهبود شرایط است.

 

درگذشت علیرضا مقنی زاده هنرمند یزد

خانواده تئاتر یزد در غم از دست دادن یکی از هنرمندان خوب و پیشکسوت خود "علیرضا مقنی زاده" عزادار و به سوگ نشسته است. این هنرمند یزدی از سال 1369 فعالیت خود را در تئاتر آغاز کرد و در نمایش ها، فیلم های تلویزیونی و برنامه های مختلف سینما نقش آفرینی کرد که از مهمترین آثار علیرضا مقنی زاده نقش آفرینی به عنوان آشپز در سریال حاکم و قصاب بود. گفتنی است پیکر این هنرمند پیشکسوت که پس از مدتی طولانی مبارزه با بیماری جان به جهان آفرین تسلیم کرد، شنبه 18 اردیبهشت ساعت 17 تشییع و در قطعه هنرمندان خلدبرین یزد به خاک سپرده می شود.

 

اعلام اسامی برگزیدگان تئاترمونولوگ خلیج فارس

از سوی هیات داوران برگزیدگان جشنواره تئاتر مونولوگ خایج فارس که به صورت مجازی برگزار شد، مشخص شدند. رضا کمالی زرکانی دبیرجشنواره با اعلام این خبر افزود: هیئت داوران این جشنواره متشکل از  فریده گرمساری ، امین سالاری و کوروش سلمانی پس از بررسی و مشاهده برگزیدگان جشنواره مونولوگ خلیج فارس را اعلام کردند. در این جشنواره رتبه های سوم و دوم هرکدام دو برگزیده مشترک داشتند .جشنواره مونولوگ تئاترخلیج فارس با توجه به شرایط کرونا بصورت مجازی از ۸  الی ۹  اردیبهشت برگزار شد.

 

برگزاری کارگاه آموزش مبانی بازیگری در میاندوآب

با هدف این‌که در این شرایط سخت هنرمندان نباید از آموزش غافل بمانند، انجمن هنرهای نمایشی شهرستان میاندوآب با همکاری اداره فرهنگ و ‌ارشاد اسلامی این شهرستان کارگاه آموزش مبانی بازیگری به صورت لایو را برگزار کرد. مدرس این روزه سهند قلی‌یان بود و به مجری گری مسعود مطلوبی برگزار شد .این برنامه در دو بخش تقدیم علاقه مندان شد؛ بخش نخست در مورد نحوه برگزاری کارگاه های عملی بازیگری و کارگردانی در دوران بعد از قرنطینه و توضیحات کامل درباره آن برای هنرمندان و بخش دوم بررسی مبانی اساسی بازیگری و در همین خصوص معرفی کتاب و تشریح آن برای هنرجوها صورت گرفت .

 

نشست هم اندیشی انجمن هنرهای نمایشی کردستان 

به منظور بررسی گزارش عملکرد شهرستان‌ها در هفته دوم اردیبهشت ماه 1400 آخرین جلسه و نشست هم اندیشی هئیت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی استان با رابطین محترم شهرستانها ( بیجار ،امید اکبر - قروه ، محمد صمدی - مریوان ، سلام نباتی - دیواندره ، حسین مرادی  - سنندج ، حمید کردستانی )در دفتر انجمن سنندج صورت گرفت . در این جلسه 3 ساعته ، رابطین هر شهرستان گزارش کاملی را از عملکرد دو ساله خود بصورت مکتوب به انجمن ارائه نمودند .اعضاهئیت رئیسه حاضر در جلسه ( فاتح بادپروا ، مازیار قبادی ، علیرضا اسماعیلی و حمید کردستانی ) ضمن قدر دانی از زحمات رابطین محترم  و ستودن تلاش‌های گروه‌های تئاتر شهرستان‌ها در اجراهای عمومی و حضور در جشنواره‌های مختلف  بررسی نقات قوت وضعف عملکردها ؛ به بررسی فعالیت هئیت رئیسه انجمن در دوسال گذشته پرداخته و همراهی و همسویی اهداف مشترک انجمن و رابطین را رمز موفقیت تئاتر استان دانستند .

 

انتشار آثار نمایشنامه‌نویسان مازندرانی

۴ مجلد آثار نمایشنامه نویسان مازندرانی به‌زودی رونمایی خواهند شد که برای اولین بار در تاریخ ارشاد مازندران و انجمن نمایش چهار نمایشنامه نویسندگان استان به چاپ رسیده‌اند. توجه به این قشر یکی از اولویت‌های اصلی هیات مدیره انجمن هنرهای نمایشی بوده که پس از اعلام فراخوان در سال ۱۳۹۸ و به‌دلیل حساسیت در کیفیت پس از ارزیابی این آثار به چاپ رسیدند. مدیرکل فرهنگ و ارشاد مازندران از زمان انتخاب آثار، دریافت مجوز تا چاپ و تخصیص بودجه با انجمن هنرهای نمایشی استان همکاری کرد. یکی از اهداف مهم در این رویداد معرفی نویسندگان استانی است که در تراز ملی قرار دارند، در این راستا انجمن در نظر دارد پس از رونمایی آثار ضمن در اختیار قرار دادن این آثار بین گروه‌های تئاتر استان آثار را برای تمامی ادارات کل استان‌ها و انجمن‌های نمایشی کشور ارسال کند. این نمایشنامه‌ها در چهار مجلد جدا هستند و نمایشنامه تور تقی نوشته (صفرعلی اوجانی)، نمایشنامه 1978 نوشته (محمد شجاعی)، سه نمایشنامه مالنخولیا، قرنطینه و هاری نوشته (کامبیز میرزایی) و چهار نمایشنامه پیرننا، رحیل، آفتاب بر زمین سیو نسوم نمی‌تابد و دشت بلبل از (علیرضا سعیدی کیاسری) عناوین این چهار نمایشنامه است.

 

دلنوشته‌ هنرمندان به بهانه روز شیراز

پانزدهمین روز از اردیبهشت،روز شیراز است، روز شهری است که به نام فرهنگ و هنر شناخته شده است، اعضای هیات مدیره انجمن هنرهای نمایشی فارس در دلنوشته‌هایی کوتاه که دراختیار سایت استانی تئاتر فارس گذاشته‌اند،درباره اهمیت تئاتر این شهر گفته‌اند. اصغر همت از خاطراتش از دبیرستان حیات تا تئاتر شهر گفت. امید وامق رییس انجمن هنرهای نمایشی شیراز این شهر را دهکده تئاتر ایران خواند، هادی امامی مقدم نویسنده و کارگردان به زیرساخت و زیر بنای هنرهای نمایشی کشور اشاره کرد،  بهنام بداغی نویسنده و بازیگر، آرزوی روزهای پر رونق و صحنه های پر شور برای شیراز داشت. مجتبی حسینی قیری نویسنده و‌کارگردان بالفعل کردن ظرفیت های بالقوه  شیراز را اولویت دانست و نوید جعفری، کارگردان و بازیگر گفت: تئاتر شیراز نامی به بلندای قدمت تئاتر است.

 

تعطیلی موقت تئاتر در مریوان

سالن تئاتر شهر مریوان هم بسته شده است. نزدیک به دو ماه بود که سه گروه در سالن فرهنگسرا درحالا تمرین بوده اند که با توجه به تصمیم ستاد کرونا تمام تمرینات خود را متوقف کرده‌اند. اجرای نمایش های صحنه ای "آپارتمان عشق "به نویسندگی و کارگردانی سوران حسینی ؛ "آخرین ثانیه های مرگ "به نویسنده گی و کار گردانی مختار محمدی و "ساعت پنج دقیقه به هفت "به کارگردانی و نویسندگی هیوا منوچهری به دلیل وضعیت قزمز کرونا تا اطلاع ثانوی تعطیل شد.

 

درگذشت سیامک افسایی هنرمند تبریزی

سیامک افسایی بازیگر، نویسنده و کارگردان مطرح تئاتر تبریز امروز بر اثر کرونا درگذشت. مرحوم افسایی به دلیل ابتلا به بیماری کرونا به مدت ۱۰ روز در بیمارستان ۲۹ بهمن تبریز بستری بود که متاسفانه امروز دار فانی را وداع گفت. سیامک افسایی کارگردان تئاتر و  بازیگر سینما و تلویزیون ایران است. عموم مخاطبان سیامک افسایی را با بازی در سریال آنام  می شناسند.

 

اعلام برگزیدگان نمایشنامه نویسی تئاتر کوتاه ارسباران

عباس خلیفه لو دبیر چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران برگزیدگان بخش نمایشنامه نویسی را بر اساس آراء هیات داوران متشکل از حسین عباسی نیا،کریم عظیمی،اکبر شریعت اعلام کرد. این جشنواه سه رتبه برتر اول تا سوم و سه تقدیر داشت. متون نامزدهای این بخش در قالب مجموعه کتاب چاپ و مراسم اهداء جوایز برگزیدگان در روز های آتی "در صورت مجوز ستاد ملی کرونا "در شهرستان اهر برگزار خواهد شد.

 

 
مطالب مرتبط

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

نگاه استان‌ها به زیرساخت‌های تئاتری
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

نگاه استان‌ها به زیرساخت‌های تئاتری

در هفته‌ای که گذشت دو نمایش از استان‌ها در جشنواره‌های بین‌المللی درخشید و با توجه به تعطیلی تماشاخانه‌ها مسئولان تئاتر استان‌ها تمرکر فعالیت‌هایشان را بر زیرساخت‌های تئاتر، برگزاری جشنواره‌ها و ساخت و تجهییز سالن‌های نمایش گذاشتند تا بستر تئاتر زنده و سالم بماند.

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

شمارش معکوس برای آغاز جشنواره‌های استانی
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

شمارش معکوس برای آغاز جشنواره‌های استانی

در هفته‌ای که گذشت همه شهرها رنک و بوی اربعین و دفاع مقدس داشتند و اجراها و جشنواره هایشان را با موضوع دفاع مقدس و اربعین برگزار کردند و آماده‌اند تا پس از اتمام ماه صفر، برگزاری جشنواره‌های استانی فجر را آغاز کنند.

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

حیات دوباره تئاتر در 20 استان زرد و نارنجی
ایران تئاتر تنها مرجع ثبت‌نام متقاضیان شرکت در جشنواره‌های استانی
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

حیات دوباره تئاتر در 20 استان زرد و نارنجی
ایران تئاتر تنها مرجع ثبت‌نام متقاضیان شرکت در جشنواره‌های استانی

در هفته‌ای که گذشت، با عبور اکثر مناطق کشور از قله پنجم کرونا و کاهش روند بستری 20 استان به صورت کامل در وضعیت زرد و نارنجی قرار گرفتند که به زودی فعالیت تئاتری خود را از سر خواهند گرفت،

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

تئاتر در خدمت بیماران کرونایی!
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

تئاتر در خدمت بیماران کرونایی!

در هفته‌ای که گذشت تئاتر استان‌ها به حیات خود ادامه داد و فراخوان تعدادی از جشنواره‌های موضوعی و ملی و استانی منتشر شد، اما یکی از مهم‌ترین رویدادهایی که چالش بسیاری به دنبال داشت تخصیص یک سالن نمایش به بیماران کرونایی بود.

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

گرمای تئاتر استان‌ها در آغاز تابستان و سد موج پنجم کرونا
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

گرمای تئاتر استان‌ها در آغاز تابستان و سد موج پنجم کرونا

در هفته ای که گذشت تئاتر استان‌ها روزهای درخشانی را پشت سر گذاشت. با وجود خیز مجدد کرونا در بسیاری از شهرهای کشور، تئاتر در استان‌ها روزهای فعال و پرخبری را پشت سرگذاشت. امامتاسفاغنه موج پنجم کرونا در آخرین روز هفته 92 شهر کشور را به وضغیت قرمز کشاند و سد محکمی مقابل رونق تئاتر ...

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

برگزاری انتخابات انجمن هنرهای نمایشی در 3 استان
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

برگزاری انتخابات انجمن هنرهای نمایشی در 3 استان

در هفته‌ای که گذشت در کنار برگزاری دو جشنواره مهم در خطه جنوبی کشور، سه استان نیز انتخابات اعضا انجمن هنرهای نمایشی خود را بر اساس شیوه‌نامه جدید برگزار کردند تا نیرویی تازه برای برنامه ریزی‌ها و رونق تئاتر در شهرستان‌ها آماده شوند

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

رونق نشست‌های تئاتر شهرستان
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

رونق نشست‌های تئاتر شهرستان

در هفته ای که گذشت نشست‌های هنرمندان تئاتر شهرستان ها با مدیران استانی و شهری بیش از همیشه توجه جلب می‌کرد و این موضوع نشان از تلاش مسئولان تئاتر استان‌ها برای ایجاد امکانات و زیرساخت‌های بهتر برای پیشرفت و ارتقا هنر تئاتر دارد.

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

تئاتر هنوز زنده است
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

تئاتر هنوز زنده است

ایران تئاتر : در هفته ای که گذشت به دلیل شرایط بحرانی موجود تمام کشور در شرایطی نیمه تعطیل قرارداشت اما تئاتر شهرستانها تعطیل نبود و حتی در عرصه های بین المللی خوش درخشیدند. جشنوراه های مجازی هم کماکان در حال برگزاری هستند تا نشان بدهند که تئاتر زنده است و زنده میماند تا ...

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

جشنواره ها پیش قراوال بازگشت به صحنه‌ تئاتر در شهرستان‌ها
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

جشنواره ها پیش قراوال بازگشت به صحنه‌ تئاتر در شهرستان‌ها

با گذر از شرایط قرمز کرونایی کشور، سالن‌های نمایش در شهرستان‌ها هم کم کم رونق گذشته را باز می‌یابند و خونی تازه در رگ‌های تئاتر جریان پیدا می‌کند و با آغاز جشنواره های استانی شور و هیجان تئاتری در شهر تسکینی برای روزهای تلخ گذشته خواهد بود.

|

نگاهی به تئاتر استانها در هفته‌ای که گذشت

رنک و بوی حسینی در تئاتر شهرستان‌ها
نگاهی به تئاتر استانها در هفته‌ای که گذشت

رنک و بوی حسینی در تئاتر شهرستان‌ها

ایران تئاتر : در هفته‌ای که گذشت تئاتر استان‌ها هم مثل تمامی کشور، شور حسینی داشت. در بسیاری از شهرها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی مجالس تعزیه برپا شد و میزبان عاشقان حسینی بود. همچنین خدمت هنرمندان هنرهای نمایشی به بیماران کرونایی ادامه داشت.

|

نظرات کاربران