در حال بارگذاری ...
اظهار نظر برخی کارگردانان درباره بازگشایی سالن‌های نمایشی

همچنان نگرانی‌هایی وجود دارد
باید از فرصت پیش آمده نهایت استفاده را کرد

ایران تئاتر:برخی از کارگردانان نمایش که قرار بود شاهد اجرای  آثارشان فروردین ماه سال جاری باشیم اما تشدید بیماری کرونا آنها را دچار وقفه کرد، در گفت‌و‌گو با ایران تئاتر به طرح دیدگاه‌های خود پرداختند.

 به گزارش ایران تئاتر، 18 اردیبهشت ماه، قادر آشنا؛ مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مصاحبه‌ای با ایران تئاتر درباره از سرگیری فعالیت سالن‌های نمایشی خبر به ایراد سخن پرداخت و گفت: علی‌القاعده براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا که مشاغل گروه‌های ۱ و ۲ در شهرهای قرمز می‌توانند فعالیت خود را از سر بگیرند و تئاتر نیز در گروه ۲ مشاغل قرار دارد، سالن‌های تئاتر نیز باز خواهند بود.

وی همچنین ادامه داد: موضوع مهم در بحث از سرگیری فعالیت‌های تئاتری منوط به تمایل گروه‌های تئاتری برای اجرا در این مدت زمان است. ما در حال رایزنی با گروه‌هایی هستیم که در تهران شهرهای دیگر اجرای عمومی شان متوقف شده بود تا ببینیم آیا این گروه‌ها مایل به از سرگیری اجرای خود در این بازه زمانی هستند یا نه.

براین اساس با تنی چند از کارگردانان تئاتر که آثار نمایشی آنها باید در وقفه پیش آمده گذشته به واسطه شیوع کرونا بر روی صحنه می‌رفت اما اجرای آنها متوقف شد درباره سرنوشت اجرا و اینکه آیا تمایل به اجرای اثرشان در شرایط حاکم دارند به گفت و گو پرداختیم که در ادامه می‌خوانید:

محمدرضا عطایی‌فر، کارگردان کنسرت نمایش«مرگ گرم» با ابزار خرسندی از این خبر، گفت: البته همچنان نگرانی‌هایی وجود دارد و آن اینکه آیا شرایط کنونی ثبات خواهد داشت و رو به بهبود است و یا ممکن است هر آن مجدد وضعیت تهران وخیم شود و مجبور به توقف اجرای نمایش‌ها باشیم.

این نگرانی را میثم ترکمند، کارگردان نمایش «رؤیای یک نویسنده» نیز داشت و در گفت‌و‌گو با  ایران تئاتر، گفت: با وجود آنکه همچنان وضعیت چندان بسامان نیست اما شخصاً گروه را با وجود همه مشغله‌ای که بازیگران و سایر عوامل داشتند، حفظ کردم تا مگر در چنین شرایطی که اوضاع کمی مساعد است، اجرا داشته باشیم و البته از آنجا که شغل اصلی من این کار است بیش از این نمی‌توانم متحمل خسارت شوم و از فرصت پیش آمده نهایت استفاده را خواهم کرد و طبق قرار در تماشاخانه مهرگان و به احتمال زیاد از پنج‌شنبه 23 اردیبهشت به روی صحنه خواهیم رفت تا بعد ببینیم که چه اتفاقی می‌افتد.

اما عطایی‌فر تأمین نظر گروه خود را لازمه اجرای نمایش خود یعنی «مرگ گرم» در سالن اصلی تئاتر شهر دانست و گفت: ما از همان ابتدا و با هزینه شخصی نسبت به رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی اهتمام داشتیم و حتی اعضای گروه شخصاً نسبت به تست پی سی آر اقدام کردند اما با توجه به اینکه تعداد عوامل و بازیگران این نمایش پرشمار است لذا درگیر کردن آنها برای این نمایش نیازمند حمایت است.

وی تصریح کرد: وقتی گفته می‌شود سالن‌ها باز است اما همه چیز به تمایل گروه‌های نمایشی منوط می‌شود این به آن معناست که چندان حمایتی صورت نخواهد گرفت و باز همه مخاطرات متوجه خود گروه های نمایشی است و این در حالی است که ما برای این نمایش متحمل صرف وقت و هزینه زیادی شده‌ایم که البته به این راحتی نیز نمی‌شود از اجرای آن صرفنظر کرد.

عطایی‌فر ادامه داد: «مرگ گرم» از جمله آثار نمایشی است که هنوز اجرا نشده با استقبال خوب تماشاگران مواجه شده است و  بلیط 5 روز نخست این نمایش از طریق سایت تیوال تماماً به فروش رفته است؛ ما هم تمام هدفمان این است که در روزگار نه چندان مناسبی که در حال سپری کردن آن هستیم شرایطی فراهم شود که مخاطبان تئاتر‌دوست بدون کمترین نگرانی ساعاتی به دور از نگرانی و هیاهو به تماشای نمایش بنشینند اما باید به این نکته تأکید کنم که نیاز به حمایت و دلگرمی بیشتری از سوی اداره کل هنرهای نمایشی هستیم.

وی افزود: به همین دلیل و برای تعیین سرنوشت اجرای این نمایش شخصاً طی چند روز آینده با مدیرکل هنرهای نمایشی ارشاد جلسه‌ای خواهیم داشت تا در صورت تأمین نظر و مساعدت لازم، با اجرای این نمایش در خدمت دوستان و علاقه‌مندان به تئاتر باشیم.

بهروز سروعلیشاهی، کارگردان نمایش «بازی‌های کشتار همگانی» نیز با اشاره به اینکه گروه نمایشی ماه‌ها است درگیر تمرینات این نمایش است گفت: با وقفه‌ای که پیش آمد با وجود ارتباط خوبی که میان اعضای گروه بود اما وقفه‌ای نیز در جلسات نهایی تمرین به منظور آماده‌سازی نمایش و اجرای بازبینی را شاهد بودیم و در شرایط کنونی لازم است که مجدد گروه گرد هم آمده و چند جلسه‌ای را به مرور کارهایی که به انجام رساندیم پشت سر بگذاریم.

وی ادامه داد: چون قرار است در پردیس تئاتر شهرزاد اجرا داشته باشیم لذا از سوی مدیریت این تالار نمایشی با من تماس حاصل شد که برای اجرا در خردادماه اعلام آمادگی کنیم اما تصور می‌کنم که شرایط برای اجرا در خردادماه آماده نیست هم به جهت اینکه برخی از دوستان بازیگر درگیر پروژه های دیگری هستند و البته برخی نیز دانشجو هستند و درگیر امتحانات خواهند شد و هم به این دلیل که انتخابات ریاست جمهوری را پیش رو داریم و در سطح جامعه سوژه اصلی این روزها مباحث انتخاباتی است و لذا شاید کمتر کسی عنایت به تئاتر داشته باشد و بخواهد برای تماشای آن وقت بگذارد.

 

علیشاهی تصریح کرد: با همه این تفاصیل و با وجود آنکه شاید طولانی شدن پروسه تمرین و اجرای این نمایش کمی به درازا بیانجامد، با مشورتی که با دوستان خودم در گروه به انجام رساندم، قرار بر این شد که در خردادماه و طی چند جلسه تمرین کار را برای اجرای نهایی آماده کنیم تا به امید خدا اواخر خرداد و یا اوایل تیرماه اجرای این نمایش را در پردیس شهرزاد شاهد باشیم.

وی در پایان گفت: بازهم تأکید می‌کنم که به شرط تثبیت شرایط حاکم و اینکه خدای ناکرده مجدد شاهد تعطیلی سالن‌های تئاتری نباشیم، این نمایش تیرماه و پیش از فرا رسیدن ماه محرم در این مجموعه نمایشی به روی صحنه خواهد رفت.

این گزارش حاکی است که از جمله نمایش های دیگری که قرار است پس از بازگشایی مجدد سالن‌های نمایشی به روی صحنه برود نمایش«سگک» به کارگردانی رضا بهرامی است که سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر میزبان اجرای آن خواهد بود.

گروه نمایشی «سگک» که نویسندگی آن را کهبد تاراج به عهده دارد این روزها به شکلی فشرده در حال تمرین و آماده‌سازی این نمایش هستند که البته بنا به گفته کهبد تاراج؛ نویسنده این نمایش، قرار است علاقه‌مندان به هنر تئاتر از 28 اردیبهشت شاهد بر روی صحنه رفتن آن در این تماشاخانه باشند.

   

  

   

 
مطالب مرتبط

با حضور معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار شد؛

نشست  منتخبین مجمع گروه‌های نمایشی و هیات مدیره انجمن هنرهای نمایشی گلستان
با حضور معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار شد؛

نشست منتخبین مجمع گروه‌های نمایشی و هیات مدیره انجمن هنرهای نمایشی گلستان

اولین نشست مشترک منتخبین هیات رئیسه مجمع گروه‌های نمایشی و هیات مدیره انجمن هنرهای نمایشی استان با حضور معاونت هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان در سالن کنفرانس اداره کل برگزار شد.

|

پس از برگزاری هفتمین دوره انتخابات استان

هیئت مدیره انجمن هنرهای نمایشی گلستان مشخص شد
پس از برگزاری هفتمین دوره انتخابات استان

هیئت مدیره انجمن هنرهای نمایشی گلستان مشخص شد

هفتمین دوره انتخابات در استان گلستان با نظارت وحید لک نماینده انجمن هنرهای نمایشی کشور و نمایندگان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، برگزار شد و هیات مدیره انجمن و هیئت رئیسه مجمع این استان برای مدت ۲ سال انتخاب شدند.

|

طی مراسمی با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان

«سفره دل» یحیی دیوانی در شب تولدش باز شد
طی مراسمی با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان

«سفره دل» یحیی دیوانی در شب تولدش باز شد

به همت جمعی از دوستان یحیی دیوانی، پیشکسوت هنرهای نمایشی استان، کتاب زندگی نامه خودنوشته هنری او با عنوان «سفره دل» طی مراسمی با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، در آستانه سالروز تولد این هنرمند گرگانی، رونمایی شد.

|

در نشست سرپرستان گروه‌ها با حضور معاونت هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان

اساسنامه جدید انجمن هنرهای نمایشی گلستان بررسی شد
زمان برگزاری انتخابات بزودی اعلام می شود
در نشست سرپرستان گروه‌ها با حضور معاونت هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان

اساسنامه جدید انجمن هنرهای نمایشی گلستان بررسی شد
زمان برگزاری انتخابات بزودی اعلام می شود

بعد از یک سال وقفه کرونایی، نشست سرپرستان گروه‌های ثبت شده با حضور معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی استان برگزار شد.

|

نظرات کاربران