در حال بارگذاری ...
با بدرقه اهالی هنر

علی مرادخانی در بهشت زهرا آرام گرفت

علی مرادخانی با بدرقه اهالی فرهنگ و هنر در قطعه ۲۰ بهشت زهرا (س) آرام گرفت.

به گزارش ایران تئاتر مراسم تشییع پیکر علی مرادخانی، معاون سابق هنری و مدیر موزه موسیقی در قطعه ۲۰ بهشت زهرا (س) برگزار شد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای سخنرانی خود : گفت مرادخانی شور زنرگی مجسم بود و گویی صورت نداشت و همه چهره اش لبخند بود.

 

خداوند  قلب‌ها و دل‌های نازنینی را به تو متوجه کرد

حجت الاسلام سیدمحمود دعایی، مدیر مسئول روزنامه «اطلاعات» در سخنانی اظهار کرد: تا اندازه‌ای که درک و فهمم اجازه می‌دهد خدمت آقای مرادخانی، این مرد نازنین، یک عشق و علاقه ویژه‌ای داشتم. او برای من سمبلی از پاکی، صفا و بی‌ریایی بود.

دعایی در ادامه با بیان خاطراتی از زنده‌یاد مرادخانی  به آن مرحوم یادآور گفت: تو راه خدا را خوب رفتی و خداوند نیز قلب‌ها و دل‌های نازنینی را به تو متوجه کرد. همه دوستت دارند و امروز شخصیت‌های بسیار ارجمندی برای تو دور هم جمع شده‌اند.

دعایی در پایان افزود: امیدوارم کسانی که او را درک کرده و از محضرش بهره برده اند، همان چهره فروتن و بی‌ادعا درحالی که پر از درک و معنا بود را تکرار کنند.

شور زندگی مجسم بود با چهره ای همه لبحند
سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سخنران دوم  این مراسم نیز گفت: علی مرادخانی با بیش از چهار دهه فعالیت در حوزه فرهنگ و هنر ایران و بیش از سه دهه مدیریت در این حوزه، چهره فراموش نشدنی عرصه فرهنگ و هنر کشور است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: آقای مرادخانی، در گفتار و رفتار ، زندگی مجسم و شور زندگی بود. گویی صورت نداشت همه چهره اش لبخند و صدایش گرم و گرمابخش بود . حتی در روزهای بیماری که با او صحبت می‌کردیم نیز گویا هرگز بیمار نبود و صدایش سرشار از زندگی بود.

صالحی  هنر و تدین را از دیگر ویژگی‌های زنده‌یاد دانست و گفت: افرادی که با او زیسته بودند حس می‌کردند که چگونه او هر دو اینها را در کنار هم داشت. آقای مرادخانی از خانواده علم و روحانیت و زهد و قاری قرآن و مداح اهل بیت(ع) بود، اما در عین حال با تمام وجود شورمندی و شیفتگی هنر را داشت.

وی افزود : اخلاق و رفتارهای توصیه شده از سوی بزرگان و انبیاء در وجود علی مرادخانی خیلی واضح و روشن و قابل رویت بود. تواضع، ادب، حسن خلق، صمیمیت، بی تعارف و بی تکلفی از جمله ویژگی‌های رفتاری بود که می‌توانستیم در وجود علی مرادخانی ببینیم. علی آقای ما زیست انسانی و مسلمانی داشت و این زیست در این روزگار غریب، اصلا ساده نیست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه  ویژگی‌های حرفه‌ای مرادخانی پرداخت و با بیان اینکه او حامی و همراه اهل هنر بود، تاکید کرد: بسیاری از هنرمندان از آقای مرادخانی خاطراتی دارند که چگونه او در تنگناها به سراغشان رفته بود و در خوشی‌ها و ناخوشی‌ها همراه آنها بود. او مشاور امین، صدیق و بی‌مزد و منتی برای اصحاب فرهنگ و هنر بود که داشته‌ها و دانسته‌های خودش را به راحتی در کف اخلاص می‌گذاشت و تقدیم می‌کرد.

صالحی با اشاره به دست‌آوردهای مدیریتی زنده‌یاد مرادخانی، افزود: او از نسل مدیرانی بود که از نسل روحانیت و با دغدغه‌های انقلاب اسلامی که در این زمینه داشت، به میدان آمد. در طول بیش از سه دهه مدیریت در جای جای حوزه فرهنگ و هنر ایران و به طور خاص وزارت فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی، نقش مدیریتی او را می‌توان پیدا کرد. در این میان باید این نکته را در نظر داشت که بخشی از معرفی فرهنگ و هنر ایران به دنیا در این ۳۰ سال به صورت مستقیم و غیرمستقیم توسط او انجام شد. او همچنین هم در میراث‌داری موسیقی ایرانی، سنتی و نواحی و هم در خلق و تولید آثار تاره، فاخر و تاثیرگذار و هم در اینکه بتواند پناهگاهی برای اهل موسیقی باشد، نقش بسیاری داشت. او اگرچه به ظاهر در میان ما نیست اما چون روح بزرگش همچون کارهای بزرگش، باقی و جاودان باقی خواهد ماند.

شجاعت اقدام در شرایط دشوار

در ادامه احمد مسجدجامعی  عضو شورای شهر تهران و وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی   گفت: باعث تاسف است که ما این شخصیت گرانقدر را در این روزها از دست دادیم. شاید باید از حوزه بهداشت و درمان بیشتر انتظار تلاش و کار برای واکسیناسیون را داشته باشیم. در این شرایط آقای مرادخانی، آقای محتشمی پور و آقای شریعت‌مدار، یکی دیگر از علمای تهران را به خاطر کرونا از دست دادیم.

او افزود: امیدوارم این مقدمات فراهم شده سرعت پیدا کند. اتفاقاً یکی از موضوعاتی که علی حتی در روزهای آخر پیگیری می‌کرد، واکسن هنرمندان بود و شخصا پیگیری می‌کرد. او در هر شرایطی چه زمانی که پُست داشت و چه نداشت، ارتباطش با هنرمندان قطع نمی‌شد و این به خاطر همان پیوندی بود که از یک سو نسبت به فرهنگ و هنر داشت و از یک سو در یک ساختار اداری کار می‌کرد.

مسجدجامعی با بیان اینکه «آقای مرادخانی یک مدیر مدنی و خودش به تنهایی یک مدیرکل بود»، گفت: مرادخانی شجاعت اقدام در شرایط دشوار را داشت و هزینه این اقدام را نیز می‌داد. اجرای سمفونی خسوف به عنوان اولین سمفونی آیینی در کشور که بیش از پنج شب هم نتوانست ادامه پیدا کند، واقعا نیاز به شجاعت داشت.

یکی از ستون‌ها و تکیه‌گاه‌هایمان را از دست دادیم

حمیدرضا نوربخش، مدیر خانه موسیقی نیز از دیگر سخنرانان این مراسم بود که در سخنانی با بیان اینکه دل همه ما خون است، اظهار کرد: ما در همه این سال‌ها دو پناهگاه داشتیم که یکی از آنها رفت و دیگری نیز استاد داوود گنجه‌ای است که در این مراسم حضور دارند.

او ادامه داد: ما اهالی موسیقی، علی مرادخانی را از سال ۶۹ شناختیم؛ یعنی حدود ۳۱ سال پیش. از روزی که آمد قدمش برای اهالی موسیقی خیر و مبارک بود. بدون اغراق همه اهالی موسیقی علی مرادخانی را جزو خانواده‌شان می‌دانستند و می‌دانند. اوایل فکر می‌کردیم که علی مرادخانی فقط برای ما است و بعد در ادامه فعالیتش مشاهده کردیم که اهالی سینما را بیشتر از ما دوست دارد و بعد دیدیم که جامعه تئاتر و تجسمی نیز چنین است.

نوربخش با بیان اینکه نام آقای مرادخانی برای همه قابل احترام بود، اظهار کرد: او انسانی با تدبیر و به واقع تکیه گاه همه ما بود. ما یکی از ستون‌ها و تکیه‌گاه‌هایمان را از دست دادیم.

او همچنین یادآور شد: آقای مرادخانی از سال ۸۳ دیگر در مرکز موسیقی حضور نداشتند و در تمام این هشت سال تمام اهالی موسیقی برای اموراتشان به علی مرادخانی مراجعه می‌کردند. او از مدیران شجاع بود. یادم است روزی که همایون خرم از دنیا رفت، در دولت دهم اجازه نمی‌دادند که استاد محمدرضا شجریان در جایی حضور پیدا کند یا اینکه بخواند. شب قبل از مراسم تشییع با آقای مرادخانی صحبت می‌کردیم و به او گفتم آقای شجریان می‌خواهند فردا به مراسم بیایند و آواز بخوانند و آقای مرادخانی گفتند مشکلی نیست. اما برخی از مسئولان آن زمان، آقای مرادخانی و آقای گنجه‌ای را بازخواست کردند.


در پایان این مراسم به امامت حجت الاسلام دعایی بر پیکر علی مرادخانی نماز قرائت شد.

به گزارش ایران تئاتر سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی جنتی وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، احمد مسجدجامعی، محمدمهدی حیدریان، محمود دعایی مدیرمسئول روزنامه اطلاعات، احمد مسجدجامعی، عباس آخوندی، محمد مهدی حیدریان، ابوذر ابراهیمی ترکمان، سید حسین شاهمرادی، داوود گنجه‌ای، محمد سریر، حمید شاه‌آبادی معاون صدا، مرتضی کاظمی، محمدرضا نوروزپور، مهدی شفیعی مدیر عامل موسسه مطبوعاتی و رسانه ای ایران ، امین عارف‌نیا، مهدی افضلی مدیر عامل بنیاد رودکی ، حمیدرضا نوربخش، سیدعباس عظیمی و ... از جمله حاضران در این مراسم بودند.
علی مرادخانی حدود یک ماه پیش به ویروس کرونا مبتلا و به مدت سه هفته در بیمارستان بستری شد اما پس از گذشت یک هفته بار دیگر به دلیل عوارض ناشی از ویروس کرونا در بیمارستان بستری و روز دوشنبه (۱۷ خردادماه) درگذشت.‌
مطالب مرتبط

در یادداشت مهدی شفیعی برای  فقدان علی مرادخانی عنوان شد؛

به امید استمرار منش نیکویش تاب می‌آوریم
در یادداشت مهدی شفیعی برای فقدان علی مرادخانی عنوان شد؛

به امید استمرار منش نیکویش تاب می‌آوریم

مهدی شفیعی مدیرکل سابق هنرهای نمایشی و مدیرعامل موسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران با انتشار یادداشتی ویزگی های موثر مرحوم علی مرادخانی در مدیریت فرهنگی را برشمرد.

|

مرور پیام‌های منتشر شده برای درگذشت علی مرادخانی

در رثای او که دوست هنر و هنرمندان بود
مرور پیام‌های منتشر شده برای درگذشت علی مرادخانی

در رثای او که دوست هنر و هنرمندان بود

ایران تئاتر:علی مرادخانی معاون هنری سابق وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی صبح روز دوشنبه ۱۷ خردادماه بر اثر عوارض بیماری کووید ۱۹ دارفانی را وداع گفت. فقدان این مدیر هنری دل جمع کثیری از دوستدارانش را به درد آورد و از همین رو بسیاری از هنرمندان مدیران فرهنگی ،رجال سیاسی پیام و یا ...

|

پیام تسلیت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  در پی درگذشت علی مرادخانی

مدیر مورد وثوق و احترام اصحاب فرهنگ و هنر
پیام تسلیت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی درگذشت علی مرادخانی

مدیر مورد وثوق و احترام اصحاب فرهنگ و هنر

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی ضمن تسلیت درگذشت علی مرادخانی معاون سابق امور هنری این وزارتخانه، از وی به عنوان مدیری توانمند، کارآمد و مورد وثوق و احترام اصحاب فرهنگ و هنر یاد کرد.

|

نظرات کاربران