در حال بارگذاری ...
ولادیمیر نابوکُف در رادیو نمایش

«کریسمس» در «هزارتوی داستان» تحلیل می‌شود

این هفته در برنامه «هزارتوی داستان» رادیو نمایش، داستان «کریسمس» نوشته ولادیمیر نابوکُف تحلیل و بررسی می‌شود.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از روابط عمومی رادیو نمایش، ولادیمیر نابوکُف نویسنده، مترجم، شاعر و منتقد از تبار اشرافی روسیه است که در جریان حوادث انقلاب بلشویکی ناچار به تبعیدی ناخواسته شده و پس از مهاجرت از کشوری به کشور دیگر در نهایت تابعیت آمریکا را می‌پذیرد. بر اساس ذوق و قریحه ادبی که از کودکی با او همراه بود در طول عمر چنان اوج و درخشندگی یافت، می‌توان او را در زمره استثنائات ادبیات جهان قرار داد.

او نویسنده‌ای مسلط به سه زبان روسی انگلیسی و فرانسه بود، نویسنده‌ای که رمان لولیتای او از شاهکار‌های ادبیات داستانی قرن بیستم محسوب می‌شود.

نابوکُف میلی سیری‌ناپذیر به نوشتن داشت. عشق‌های دیگرش مطالعه پروانه‌ها و شطرنج بود به شکلی که نمود این عشق در تاروپود آثارش هویداست. نابوکُف پروانه‌شناسی و شطرنج را به صورت جدی دنبال می‌کرد و ده‌ها مقاله تخصصی در نشریات حشره‌شناسی درباره پروانه‌ها نوشته و در طراحی مسائل شطرنج هم بسیار ذوق‌ورزی کرده است.

در برنامه «هزارتوی داستان» بهناز بستان‌دوست داستان «کریسمس» نوشته ولادیمیر نابوکُف را روایت کرده است و در بخش کارشناسی همراه با کیهان بهمنی به تحلیل و بررسی این اثر خواهند پرداخت. گویندگی زندگینامه نابوکُف را رضا عمرانی انجام داده و تهیه‌کنندگی آن بر عهده ژاله محمدعلی است.

«هزارتوی داستان» روز پنج‌شنبه ۲۷ خرداد پخش می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند بازپخش آن را روز دوشنبه ۳۱ خرداد بشنوند.

 
مطالب مرتبط

تحلیل آثار «جان اشتاین بک» در رادیو نمایش

قصه نویسنده‌ای که صدای انسان‌های ستم‌دیده در دنیای مدرن بود
تحلیل آثار «جان اشتاین بک» در رادیو نمایش

قصه نویسنده‌ای که صدای انسان‌های ستم‌دیده در دنیای مدرن بود

رادیو نمایش این هفته در برنامه «هزارتوی داستان» به آثار جان اشتاین بک، نویسنده صدای انسان‌های ستم‌دیده در دنیای مدرن می‌پردازد که به او غول ادبیات آمریکایی نیز می‌گویند.

|

بررسی آثار کافکا در رادیو نمایش

بررسی آثار کافکا در رادیو نمایش

آثار فرانتس کافکا روز پنج شنبه 30 اردیبهشت ماه جاری در برنامه «هزارتوی داستان» رادیو نمایش بررسی و تحلیل می شود.

|

نظرات کاربران