در حال بارگذاری ...
گام به گام با حیات دشوار هنرهای نمایشی در بحران کرونا (26)

بازگشایی سالن‌های نمایش ایالت مهاراشترا در آبان ماه
تلاش وزارت امور فرهنگی هند برای بازگرداندن هنرمندان تئاتر بمبئی به صحنه

ایران تئاتر – با توجه به تلاش‌های صورت گرفته توسط وزارت امور فرهنگی هند و وزیر ارشد ایالت مهاراشترا برای از سرگیری فعالیت‌های نمایشی در این ایالت، امکان بازگشایی سالن‌های نمایش در مناطق مختلف مهاراشترا از جمله مرکز این ایالت یعنی شهر بمبئی از اواسط آبان ماه امسال وجود دارد.

به گزارش ایران تئاتر روز جمعه گذشته نشستی با حضور وزیر امور فرهنگی هند «آمیت دشموک»، وزیر ارشد ایالت مهاراشترا «اوداو تاکرای» و تعدادی از چهره‌های سرشناس فعال در مهم‌ترین تئاتر بومی این ایالت یعنی «تئاتر مراتی» برگزار شد. در این جلسه مقرر گردید سالن‌های نمایش ایالت مهارشترا که به دلیل شیوع ویروس کرونا بارها در مقاطع مختلف تعطیل شده بودند و در ماه‌های اخیر نیز فعالیتی نداشتند، از تاریخ چهاردهم آبان ماه امسال (پنجم نوامبر) می‌توانند فعالیت خود را از سر گیرند و بار دیگر میزبان هنرمندان تئاتر و علاقه‌مندان هنرهای نمایشی باشند. بر طبق توافق صورت گرفته و بنابر تایید وزیر ارشد ایالت مهاراشترا یعنی اوداو تاکرای سالن‌های نمایش این ایالت پس از بازگشایی مجدد تنها با پنجاه درصد از گنجایش خود به فعالیت ادامه خواهند داد تا خللی در برنامه‌های موجود برای پیشگیری از شیوع بحران کووید ۱۹ ایجاد نشود.

آمیت دشموک وزیر امور فرهنگی هند در حاشیه این نشست انتشار جزئیات مربوط به روش‌های اجرایی استاندارد برای بازگشایی سالن‌های تئاتر ایالت مهاراشترا را به روزهای آینده موکول کرد و بر این نکته تاکید ورزید که این تصمیم تنها منحصر به سالن‌های تئاتر است و تصمیم‌گیری در مورد بازگشایی سالن‌های سینما و مجموعه‌های چندمنظوره نمایش فیلم در ایالت مهاراشترا مستلزم برگزاری جلسات دیگری با رویه‌های متفاوت خواهد بود. او همچنین به لزوم انجام برخی بازسازی‌ها در سالن‌های نمایش این ایالت اشاره کرد و گفت:«با توجه به اینکه بسیاری از این سالن‌های نمایش مدت زمان قابل توجهی بسته بوده‌اند،برای قابل استفاده شدن مجدد آنها به مقداری زمان نیاز است.»

ایالت مهاراشترا که مرکز آن شهر بمبئی است از نظر وسعت سومین ایالت بزرگ هندوستان و از نظر جمعیت دومین ایالت پرجمعیت این کشور به شمار می‌رود. این ایالت همچنین از نظر اقتصادی یکی از پررونق‌ترین ایالت‌های هندوستان محسوب می‌شود و میزان درآمد سرانه آن حدود شصت درصد بیش از حد میانگین ملی است؛ از همین رو بازگشایی سالن‌‌های نمایش و فعالیت مجدد هنرمندان تئاتر در تماشاخانه‌ها از نظر اقتصادی نیز می‌تواند به سود مردم این ایالت و فعالان تئاتر هندوستان باشد.

 

واکنش هنرمندان تئاتر ایالت مهاراشترا به بازگشایی مجدد سالن‌های نمایش

بسیاری از هنرمندان تئاتر هندوستان که در ایالت مهاراشترا به خصوص شهر بمبئی به انجام فعالیت هنری می‌پردازند در طول دو سال اخیر یعنی پس از شیوع ویروس کرونا و افزایش بحران کووید ۱۹ همواره در نوعی حالت بیم و امید به سر برده‌اند؛ حالتی که همچنان در آنها وجود دارد و فعالان تئاتر هندوستان گاه به ابراز آن می‌پردازند. یکی از هنرمندان کهنه‌کار تئاتر مراتی به نام «روهینی هاتانگادی» که به عنوان بازیگر زن مطرح سینمای هند نیز شناخته می‌شود،در واکنش به بازگشایی مجدد سالن‌های نمایش ایالت محل زندگی خود با اشاره به این بیم و امید گفت:«من با شنیدن خبر بازگشایی مجدد سالن‌های نمایش در نوعی حالت دوگانه به سر می‌برم؛ به این معنی که هم از این اتفاق خوشحال و هم ناراحتم. خوشحال به این دلیل که سالن‌های نمایش دوباره فعالیت خود را از سر می‌گیرند و من نیز پس از مدتی دوری می‌توانم به صحنه تئاتر بازگردم. ناراحت به این دلیل که تا زمان بازگشایی سالن‌های نمایش در ماه نوامبر دو ماه باقی مانده است و در این دو ماه هر اتفاقی ممکن است رخ دهد. با توجه به اینکه کارشناسان امور پزشکی و سلامت آغاز موج سوم کرونا در هندوستان را پیش‌بینی کرده‌اند و زمان وقوع آن را ماه سپتامبر و اکتبر تخمین زده‌اند،امکان بسته شدن مجدد سالن‌های نمایش وجود دارد؛ اتفاقی که می‌تواند موجبات ناامیدی و نگرانی هنرمندان تئاتر را فراهم آورد.»

در این میان وزیر امور فرهنگی هند یعنی آمیت دشموک ضمن تایید نگرانی یاد شده امکان بسته ماندن سالن‌های نمایش هند حتی پس از تاریخ وعده داده شده برای بازگشایی مجدد آنها در چهاردهم آبان ماه امسال(پنجم نوامبر)را بعید ندانست و گفت:«تصمیم ما برای بازگشایی مجدد سالن‌های نمایش در ماه نوامبر امسال بستگی مستقیمی به میزان جدی بودن موج سوم شیوع ویروس کرونا در هندوستان خواهد داشت. با توجه به امور پیشگیرانه انجام شده نظیر واکسیناسیون گسترده در هندوستان ما امیدواریم که موج سوم شیوع ویروس کرونا به شدت دو موج گذشته نباشد. اما اگر این بار هم با بحران شدید کووید ۱۹ مواجه شویم ناگزیر از تجدیدنظر در تصمیم‌گیری خود برای بازگشایی مجدد سالن‌های نمایش خواهیم بود.»

گفتنی است تئاتر مراتی از گونه‌های رایج و بومی تئاتر در ایالت مهاراشترا به شمار می‌رود و خود انواع نمایشی مختلفی نظیر سانگیت ناتاک (نوعی نمایش موزیکال) و تماشا (نمایشی متکی بر حرکات موزون بومی) را در بر می‌گیرد. نمایش‌های مراتی معمولا به زبان مراتی اجرا می‌شوند؛ زبانی که در آن کلمات و واژه‌های فارسی متعددی وجود دارد. در واقع می‌توان نمایش مراتی را یکی از محبوب‌ترین و پرمخاطب‌ترین نمایش‌های بومی هند در ایالت مهاراشترا و سایر مناطق این کشور که مردم آن به زبان مراتی صحبت می‌کنند قلمداد نمود.
مطالب مرتبط

مروری بر کارنامه هنرمندی که تئاتر خانه‌اش بود

عزت‌الله مهر‌آوران؛ مشتاق، کم‌حاشیه، محجوب و پرخاطره
مروری بر کارنامه هنرمندی که تئاتر خانه‌اش بود

عزت‌الله مهر‌آوران؛ مشتاق، کم‌حاشیه، محجوب و پرخاطره

ایران تئاتر – سید رضا حسینی: ویروس کرونا همچنان در حال قربانی گرفتن از مردم است و در میان کسانی که توسط کووید 19 به کام مرگ کشانده می‌شوند، نام هنرمندان نیز به چشم می‌خورد. این بار نوبت هنرمند کهنه‌کار و توانای تئاتر و سینما و تلویزیون ایران عزت‌الله مهرآوران بود که ویروس ...

|

نگاهی به پرونده حرفه ای علی سلیمانی در دنیای تئاتر

بازیگری کم حاشیه با دغدغه‌های جدی
نگاهی به پرونده حرفه ای علی سلیمانی در دنیای تئاتر

بازیگری کم حاشیه با دغدغه‌های جدی

ایران تئاتر – سید رضا حسینی: ویروس کرونا در طول یک سال و نیم اخیر علاوه بر ایجاد اختلال در فعالیت‌های نمایشی، بسیاری از هنرمندان را نیز برای همیشه از خانواده تئاتر جدا کرد. علی سلیمانی یکی از تازه‌ترین قربانیان بحران کووید ۱۹ است که درگذشت او موجب تاثر و تالم خانواده تئاتر و ...

|

گام به گام با حیات دشوار هنرهای نمایشی در بحران کرونا (27)

تئاتر  شیکاگو در دوران پسا کرونا و فصل پاییز 
یادآوری یک درد کهنه برای هنر ایران !
گام به گام با حیات دشوار هنرهای نمایشی در بحران کرونا (27)

تئاتر شیکاگو در دوران پسا کرونا و فصل پاییز
یادآوری یک درد کهنه برای هنر ایران !

ایران تئاتر – سید رضا حسینی: امروز یعنی نزدیک به دو سال پس از شیوع ویروس کرونا در سطح جهان وضعیت کنترل بحران کووید ۱۹ با توجه به تولید انبوه چندین نوع مختلف از واکسن کرونا بهتر از روزهای آغازین همه‌گیری این ویروس به نظر می‌رسد. با این حال هنوز وضعیت برخی از مشاغل نظیر مشاغل ...

|

ساخت یک سالن نمایش منحصر به فرد و دو منظوره در مشهورترین مرکز تئاتر آمریکا

برادوی صاحب یک سالن نمایش جدید می‌شود
ساخت یک سالن نمایش منحصر به فرد و دو منظوره در مشهورترین مرکز تئاتر آمریکا

برادوی صاحب یک سالن نمایش جدید می‌شود

ایران تئاتر: برادوی به عنوان مشهورترین مرکز تئاتر آمریکا و یکی از شناخته شده‌‌ترین مراکز تئاتر جهان است. این مرکز تئاتر به زودی صاحب سالن نمایش جدیدی خواهد شد که ویژگی‌های منحصر به فردی دارد.

|

هنر در خدمت سیاست سازش

احداث یک سالن تئاتر جدید در قلب صحرا
هنر در خدمت سیاست سازش

احداث یک سالن تئاتر جدید در قلب صحرا

ایران تئاتر – علاقه‌مندان هنرهای نمایشی در بحرین و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس به زودی می‌توانند شاهد بازگشایی آمفی تئاتر جدید بحرین باشند؛ مجموعه فرهنگی و هنری و تفریحی چند منظوره و تازه تاسیسی که «الدانة» نام دارد و در قلب صحرا ساخته شده است.

|

آغاز به کار مجدد تئاتر ملی  پس از سی سال

بازگشت هنرمندان سومالی به سالن ‌نمایش موگادیشو
آغاز به کار مجدد تئاتر ملی پس از سی سال

بازگشت هنرمندان سومالی به سالن ‌نمایش موگادیشو

ایران تئاتر: تئاتر ملی سومالی واقع در پایتخت این کشور آفریقایی یعنی شهر موگادیشو پس از سی سال تعطیلی درهای خود را به روی هنردوستان گشود و بعد از وقفه‌ای طولانی بار دیگر میزبان علاقه‌مندان هنر شد.

|

استفاده از هنر نمایش برای تشویق مردم به حفاظت از محیط زیست

تجربه جالب یک کافه ساحلی در غزه
استفاده از هنر نمایش برای تشویق مردم به حفاظت از محیط زیست

تجربه جالب یک کافه ساحلی در غزه

ایران تئاتر – یک کافه ساحلی در غزه که به طور کامل از مواد بازیافتی ساخته شده است، برای برقراری ارتباط نزدیک با مشتریان خود از هنر نمایش استفاده می‌کند و با اجرای تئاتر از مردم می‌خواهد ساحل دریا را آلوده نکنند و به حفاظت از محیط زیست بپردازند.

|

نامه سرگشاده هنرمندان تئاتر  انگلستان به دولتمردان این کشور

برای هنرمندان افغان یک گذرگاه امن ایجاد کنید!
نامه ای بی توجه به سهم انگلستان در نابودی بنیاد های فرهنگی افغانستان
نامه سرگشاده هنرمندان تئاتر انگلستان به دولتمردان این کشور

برای هنرمندان افغان یک گذرگاه امن ایجاد کنید!
نامه ای بی توجه به سهم انگلستان در نابودی بنیاد های فرهنگی افغانستان

ایران تئاتر – تعدادی از هنرمندان بریتانیایی که بسیاری از آنها جزو هنرمندان تئاتر و سینمای انگلستان و جهان به شمار می‌رونداز طریق نامه سرگشاده‌ای که روز شنبه همین هفته در روزنامه تایمز لندن منتشر شد از وزرا و دولتمردان انگلیسی خواستند به حمایت از نویسندگان و هنرمندان تئاتر ...

|

نظرات کاربران