در حال بارگذاری ...
در آغاز سی و یکمین دوره

مزار شهدای گمنام قوچان میزبان افتتاحیه جشنواره تئاتر استان خراسان رضوی

سی و یکمین جشنواره تئاتر استانی خراسان رضوی، دوشنبه هشتم آذر ماه با غبار روبی مزار شهدای گمنام و اجرای نمایش غریبستان در قوچان به کار نمود.

به گزارش حبرنگار ایران تئاتر از خراسان رضوی؛ محمد حسین زاده، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در مراسم افتتاحیه سی و یکمین جشنواره تئاتر استان خراسان رضوی که با حضور مدیران استانی، مسئولین شهرستان قوچان، هنرمندان انجمن های فرهنگی و هنری و پیشکسوتان نمایش استان، در مزار شهدای گمنام قوچان برگزار شد، گفت: هنری ماندگار و پاینده است که وفادار به ارزش های ملی و دینی باشد که خون های برای حفظ آن ریخته شده است. من عنوان این هنر را هنر مردمی میگذارم.
وی افزود: هنر مردمی دغدغه آرمان ها و ارزش‌های آنها را دارد. اولین مبلغ و حامی این هنر، مردم هستند و این هنر ماندگار می شود.
حسین زاده تاکید کرد: هنر نمایش به دلیل ذات و پتانسیل آن بسیار اثر بخش و اثر گذار می تواند باشد و امید است سی و یکمین جشنواره تئاتر استانی خراسان رضوی، منجر به خلق هنر مردمی شود.
حجت الاسلام هراتی، امام جمعه قوچان نیز در این مراسم گفت: قوچان هزار و ۶ شهید تقدیم انقلاب کرده است و شهرستانی است که در زمینه فرهنگ و هنر حرف برای گفتن دارد. مهد علما، بزرگان، دانشمندان و هنرمندان و ورزشکاران بزرگی بوده است.
وی افزود: این افتخارات و بزرگان هر چند به نام در کشور هستند اما چهره غربت گرفته اند و طول می کشد تا این غبار غربت را از چهره آنها بزداییم.
احمد رضا افشاری، دبیر سی و یکمین جشنواره تئاتر خراسان رضوی نیز در افتتاحیه این جشنواره عنوان نمود: ما به عنوان سفیران فرهنگی، امروز جمع شده ایم تا با شهدا عهد ببندیم آمادگی رشد و تکامل هنر جامعه را داریم.
وی تصریح نمود: خراسان در حوزه فرهنگ و هنر نام آور بوده است و هنر نمایش نیز بزرگان فراوانی را معرفی نموده و سابقه درخشانی دارد. امروز ما سی و یکمین جشنواره تئاتر خراسان رضوی را با این پیشینه آغاز می کنیم.
افشاری با اشاره به اینکه ۳۵ اثر جهت شرکت در جشنواره اعلام آمادگی کرده بودند گفت: این تعداد کار با توجه به شرایط کرونایی و در مقایسه با دیگر استان ها آمار خیلی خوبی است.
ایشان عنوان کردند: بعد از بازبینی آثار، ۱۵ نمایش شامل ۸ نمایش از شهرستان ها و ۷ نمایش از مشهد به جشنواره راه پیدا کردند که به مدت ۶ روز به رقابت می پردازند. نکته مهم جشنواره امسال اجرای نمایش ها در خود شهرستان صاحب اثر و مراسم افتتاحیه در شهرستان قوچان و اختتامیه در شهرستان تربت حیدریه است. همچنین حضور جوانان در آثار، از دیگر ویژگی آن است.
ابراهیم مطاعی، ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قوچان نیز در حاشیه مراسم افتتاحیه جشنواره تئاتر خراسان رضوی بیان داشت: حضور تمام هنرمندان بخصوص هنرمندان نمایش که چراغ صحنه نمایش را بویژه در شهرستان روشن نگه داشته اند، گرامی میداریم. جشنواره ها می تواند نقش مهمی در گفتمان سازی، نقد و بررسی و آموزش اهالی نمایش ایفاء نمایند.
مطاعی تصریح کرد: حرکت خوبی امسال انجام شد و شهرستان قوچان برای اولین بار میزبان جشنواره گردید و این فرصت خوبی برای هنرمندان شهرستان است تا دیگر شهرستان ها و مسئولین با ظرفیت قوچان آگاه شوند، مشکلات را از نزدیک لمس نمایند و چاره اندیشی انجام گردد.
ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قوچان اظهار داشت: ما در قوچان ظرفیت خوبی در حوزه هنرهای نمایشی داریم. اساتید و پیشکسوتان صاحب سبک و جوانان جویای نام که دارای فکر و ایده جدیدند، می تواند به خلق آثار فاخری بینجامد.
مطاعی تاکید کرد: قوچان و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان، توانایی و آمادگی میزبانی از جشنواره های هنرهای نمایشی و دیگر جشنواره های فرهنگی و هنری را دارد. البته امکانات زیر ساختی سالن مشکلاتی دارد که امیدواریم با توجه به قول مساعدت فرمانداری شهرستان بزودی رفع گردد.

شایان ذکر است؛در انتهای مراسم افتتاحیه مزار ۵ شهید گمنام در پارک نشاط قوچان با گلاب شستشو شد و حاضرین با اهدای گل بر مزارشان با آنها، تجدید پیمان نمودند.
همچنین شروع رسمی جشنواره سی و یکم با اجرای نمایش غریبستان به نویسندگی: فرهاد ارشاد و کارگردانی: پوریا قصابی بود که این نمایش جهت ارزیابی هیات داوران، متشکل از علی عابدی، مهدی نصیری و افشین خورشید باختری، در تالار هنر قوچان به روی صحنه رفت.
مطالب مرتبط

قادر آشنا در نشست خبری سی‌ویکمین جشنواره تئاتر خراسان رضوی:

تئاتر نسبت به دیگر فعالیت ها بیشترین آسیب را از کرونا دید
قادر آشنا در نشست خبری سی‌ویکمین جشنواره تئاتر خراسان رضوی:

تئاتر نسبت به دیگر فعالیت ها بیشترین آسیب را از کرونا دید

مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تئاتر و نمایش از میان رشته‌های مختلف فرهنگی و هنری بیشترین آسیب را از شیوع ویروس کرونا دید.

|

در گفت و گو با عوامل نمایش  جویندگان‌طلا عنوان شد

تئاتر مشهد گرفتار در زنجیره‌ای از نبود امکانات و حمایت
در گفت و گو با عوامل نمایش جویندگان‌طلا عنوان شد

تئاتر مشهد گرفتار در زنجیره‌ای از نبود امکانات و حمایت

«کسب ثروت به هرقیمتی» از مسائل روز است، در اطراف و اکناف خود با جوانان بی‌شماری برخورد می‌کنیم که با سرچ «رابطه ثروت و سلامت» ، «چگونه ثروتمند شویم» ، «آموزش ارز دیجیتال» و..  روزانه در اینترنت پرسه می‌زنند.نمایش «جویندگان طلا» درست دست روی همین دغدغه گذاشته است.

|

با اعلام دبیر جشنواره

مهلت ارسال آثار برای جشنواره بین المللی هنرهای شهری مشهد 1400 تمدید شد
با اعلام دبیر جشنواره

مهلت ارسال آثار برای جشنواره بین المللی هنرهای شهری مشهد 1400 تمدید شد

"جشنواره بین المللی هنرهای شهری مشهد” در دو بخش “اصلی” (مسابقه بین المللی طراحی و اجرای فضاهای مفهومی) و بخش “نوروزگان” برگزار خواهد شد. آخرین مهلت ارسال آثار در این جشنواره 26 آذرماه اعلام شده است.

|

در آیین اختتامیه جشنواره تئاتر خراسان رضوی

سه نماینده تئاتر خراسان رضوی به جشنواره فجر معرفی شدند
در آیین اختتامیه جشنواره تئاتر خراسان رضوی

سه نماینده تئاتر خراسان رضوی به جشنواره فجر معرفی شدند

در اختتامیه سی و یکمین جشنواره تئاتر استان خراسان رضوی که دیشب در شهرستان تربت حیدریه برگزار شد، برای اولین بار سه کار بدون اولویت به دبیرخانه چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی شد.

|

نظرات کاربران