در حال بارگذاری ...
حسینی کاشانی در نشست رسانه ای نخستین جشنواره سراسری زیارت :

سال آینده نمایش های دینی موثری در قم تولید خواهد شد
رونمایی از پوستر همراه با اسامی آثار راه یافته به جشنواره

نشست خبری نخستین جشنواره نمایشنامه خوانی و نمایشنامه نویسی رضوی (زیارت) با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ، دبیر جشنواره و اصحاب رسانه و مطبوعات در قم برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر در قم، سیدموسی حسینی کاشانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم و دبیر نخستین جشنواره سراسری نمایشنامه خوانی و نمایشنامه نویسی رضوی (زیارت) روز 16 اسفندماه 1400 در نشست خبری این جشنواره که در اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم برگزار شد، اظهار کرد: در سال جاری با تلاش معاونت هنری اداره‌کل، دو جشنواره نمایشی «تئاتر خیابانی افلاکیان» و «جشنواره تئاتر استانی قم» برگزار شد و در حال حاضر نیز «جشنواره سراسری نمایشنامه‌خوانی و نمایشنامه نویسی رضوی» با مشارکت بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) و انجمن هنرهای نمایشی استان قم در حال برگزاری است.

وی تصریح کرد: با توجه به برگزاری کنگره ملی شهدای استان قم در سال ۱۴۰۱، تلاش می‌شود جشنواره تئاتر خیابانی نیز اعلام فراخوان و برگزار شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم با اشاره به برگزاری نخستین جشنواره نمایشنامه‌خوانی و نمایشنامه‌نویسی رضوی، گفت: یکی از عوامل مهم رشد تئاتر و تولید نمایش‌های قوی، سرمایه‌گذاری در بخش نمایشنامه‌نویسی است که خوشبختانه در این جشنواره با محوریت موضوع زیارت آثار ارزشمندی تولید و معرفی شده است.

او بر لزوم تقویت پایگاه تئاتر دینی در قم تأکید کرد و ادامه داد: این موضوع مورد تأکید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارد و ان شاالله از سال آینده در حوزه نمایش دینی شاهد تولیدات جدی‌تری در قم خواهیم بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم همچنین به ضعف زیرساخت‌های هنری استان اشاره کرد و گفت: خوشبختانه این موضوع در سفر اخیر رئیس جمهوری به قم مورد پیگیری قرار گرفت و اعتبار مالی ده میلیارد تومانی برای ساخت دو پلاتوی جدید در تالار فرهنگ و هنر شهر اختصاص یافت.

حسینی کاشانی افزود: تاکنون دو میلیارد تومان از این اعتبار به وزارتخانه تخصیص یافته است تا کار ساخت و تجهیز دو پلاتوی نمایشی و یک سالن تعزیه به سرانجام برسد.

وی خاطرنشان کرد: ان‌شاءالله برنامه‌های اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم طی سال آینده در دو بخش نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در حوزه نمایش با جدیّت بیشتری دنبال خواهد شد.

در ادامه این نشست، علی فرحناک مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی استان قم و دبیر اجرایی نخستین جشنواره سراسری نمایشنامه خوانی و نمایشنامه نویسی رضوی در مورد روند برگزاری جشنواره گفت: این جشنواره در دو بخش نمایشنامه خوانی و نمایشنامه نویسی برگزار شده است. در بخش نمایشنامه خوانی ۶۷ گروه نمایشی از شهرستان‌های مختلف استانهای همدان ، گیلان ، قم ، کرمانشاه ، تهران ، اردبیل ، اصفهان ، فارس ، بوشهر، کرمان، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، البرز، مازندران، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، لرستان، خراسان شمالی، آذربایجان غربی ، خوزستان و سیستان و بلوچستان ، از میان ۸ نمایشنامه‌ی معرفی شده از سوی دبیرخانه‌ی جشنواره،نمایشنامه‌ی خود را انتخاب و با ارسال درخواست حضور،آمادگی خود را برای شرکت در این جشنواره اعلام نمودند.

این نمایشنامه‌ها عبارت بودند از:مرضیه اثر علی حاتمی نژاد،روز بر می‌آید اثر ایوب آقاخانی،شصت دقیقه مانده به وقت بارانی اثر محمدرضا آریانفر،سفر به اقلیم آفتاب اثر رضا صابری،سردار اثر نادر برهانی مرند،دل لرزه اثر سید علی موسویان،به روایت خورشید اثر سیدحسین فدایی حسین و چراغ گمشدگان اثر مرتضی هاشم پور.

او افزود: با پیدایش موج جدید بیماری کرونا در سراسر کشور،تعدادی از گروه‌های نمایشی موفق به ادامه‌ی کار نشده و انصراف خود را به دبیرخانه‌ی جشنواره اعلام کردند. در نهایت پس از اتمام مهلت ارسال فیلم آثار نمایشنامه خوانی در ۲۵ بهمن ماه،تعداد 29 اثر به دبیرخانه‌ی جشنواره رسیده و پس از بازبینی آثار ارسالی توسط هیئت انتخاب متشکل از آقایان سید حسین فدایی حسین ، محمدرضا آزاد و علی فرحناک ، 11 گروه نمایشنامه خوانی بدین شرح به مرحله نهایی راه یافتند:

 • - نمایشنامه خوانی روز بر می‌آید به کارگردانی اکرم صادقیان از شهر اندیشه
 • - نمایشنامه خوانی روز بر می‌آید به کارگردانی پگاه پورکاشفی از کرمانشاه
 • - نمایشنامه خوانی روز بر می‌آید به کارگردانی حمیدرضا رکنی از تهران
 • - نمایشنامه خوانی دل لرزه به کارگردانی شهریار نیریز نقدهی از ارومیه
 • - نمایشنامه خوانی سردار به کارگردانی علی احمدی از قم
 • - نمایشنامه خوانی چراغ گمشدگان به کارگردانی علی زیستی از کرمانشاه
 • - نمایشنامه خوانی شصت دقیقه مانده به وقت بارانی به کارگردانی غزال علی حیدری از اصفهان
 • - نمایشنامه خوانی مرضیه به کارگردانی گلاره فرشچیان از تهران
 • - نمایشنامه خوانی شصت دقیقه مانده به وقت بارانی به کارگردانی سعید نظری از شیراز
 • - نمایشنامه خوانی مرضیه به کارگردانی سید رضی محمودی از اردبیل
 • - نمایشنامه خوانی سردار به کارگردانی حسین زارعی از بندر گناوه
 •  
 • علی فرحناک در ادامه اظهار کرد: طبق برنامه ریزی قبلی،مقرر شده بود جشنواره از هفتم تا دهم اسفند ماه سال جاری در شهر قم برگزار و جوایز برگزیدگان دو بخش نمایشنامه خوانی و نمایشنامه نویسی در مراسم اختتامیه همزمان با عید مبعث اهدا شود اما متاسفانه با اوج گیری مجدد بیماری کرونا،عملا این امکان مهیا نشده و برگزاری جشنواره به تاریخ 22 الی 25 اسفند ماه 1400 و بصورت غیر حضوری تغییر یافت.داوری آثار این جشنواره  از طریق تماشای فیلم های نمایشنامه خوانی توسط آقایان منوچهر اکبر لو ، شهرام کرمی و مهرداد رایانی مخصوص صورت خواهد گرفت.
 •  
 • دبیر اجرایی جشنواره زیارت در مورد بخش دیگر این جشنواره گفت : در بخش نمایشنامه نویسی نیز ۵۹ اثر از نویسندگان سراسر کشور تا ۳۰ بهمن ماه به دبیرخانه جشنواره ارسال و در حال ارزیابی و داوری ست. این نمایشنامه‌ها با موضوعات مرتبط با فرهنگ رضوی در سه بخش بزرگسال،کودک و نوجوان و عروسکی مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.برگزیدگان بخش نمایشنامه نویسی نیز در مراسم اختتامیه این جشنواره مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.
 •  

در پایان این نشست نیز از پوستر این جشنواره ، که توسط مرتضی فرحناک گرافیست برگزیده ی کشوری طراحی شده است رونمایی شد.

نخستین جشنواره سراسری نمایشنامه خوانی و نمایشنامه نویسی رضوی ۱۴۰۰(زیارت)توسط انجمن هنرهای نمایشی ، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم و حمایت معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع)به دبیری سید موسی حسینی کاشانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم و دبیری علمی و تخصصی سید حسین فدایی حسین نویسنده و پژوهشگر تئاتر و دبیری اجرایی علی فرحناک مدیر عامل انجمن هنرهای نمایشی استان قم برگزار می‌شود.
مطالب مرتبط

از سوی دبیراجرایی نخستین دوره اعلام شد

اسامی گروه‌های راه یافته به جشنواره سراسری نمایشنامه خوانی رضوی
از سوی دبیراجرایی نخستین دوره اعلام شد

اسامی گروه‌های راه یافته به جشنواره سراسری نمایشنامه خوانی رضوی

با اعلام نظر هیئت انتخاب نخستین جشنواره سراسری نمایشنامه خوانی و نمایشنامه نویسی رضوی 1400 (زیارت) اسامی گروه های پذیرفته شده در مرحله نهایی بخش نمایشنامه خوانی منتشر شد

|

در آیین اختتامیه جشنواره سراسری نمایشنامه خوانی و نمایشنامه نویسی رضوی

نخستین تندیس جشنواره به زنده یاد سعید تشکری اهدا شد
در آیین اختتامیه جشنواره سراسری نمایشنامه خوانی و نمایشنامه نویسی رضوی

نخستین تندیس جشنواره به زنده یاد سعید تشکری اهدا شد

در مراسم اهدای جوایز برگزیدگان نخستین جشنواره سراسری نمایشنامه خوانی و نمایشنامه نویسی رضوی با اهدای لوح یادمان و تندیس جشنواره از زنده یاد سعید تشکری ، نویسنده و فعال فرهنگی ، هنری رضوی تقدیر شد.

|

علی زیستی کارگردان حاضر در جشنواره نمایشنامه خوانی رضوی

توجه به نمایشنامه‌خوانی اقدامی موثر در پیشرفت تئاتر کشور
علی زیستی کارگردان حاضر در جشنواره نمایشنامه خوانی رضوی

توجه به نمایشنامه‌خوانی اقدامی موثر در پیشرفت تئاتر کشور

علی زیستی متولد کرمانشاه، دانشجوی دکترای شیمی آلی و دانش آموخته کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی از دانشگاه صدا و سیما، در بیش از صد نمایش در جشنواره های ماه، مهر، کورد، سواران عشق، سردار آسمانی،قلم سبز، مرصاد، صاحبدلان، پایداران، مقاومت، فتح خرمشهر، استانی، حبیب حرم، خیابانی ...

|

حسین زارعی کارگردان شرکت کننده در نخستین جشنواره نمایشنامه خوانی رضوی

جشنواره نمایشنامه خوانی نوعی سرمایه گذاری است
حسین زارعی کارگردان شرکت کننده در نخستین جشنواره نمایشنامه خوانی رضوی

جشنواره نمایشنامه خوانی نوعی سرمایه گذاری است

حسین زارعی کارشناس ارشد حقوق از سال ۱۳۷۱ فعالیت نمایشی را با انجمن نمایش شروع کرد و تاکنون درجشنواره های استانی، منطقه ای و بین المللی فجر و سوره استانی و سراسری و تک و...با کارهای مختلف شرکت داشته است.

|

غزال علی حیدری کارگردان حاضر در نخستین جشنواره نمایشنامه خوانی رضوی:

نمایشنامه خوانی پله اول یک اجرای خوب است
غزال علی حیدری کارگردان حاضر در نخستین جشنواره نمایشنامه خوانی رضوی:

نمایشنامه خوانی پله اول یک اجرای خوب است

غزال علی حیدری ، متولد۱۳۶۴ ، کارشناسی ارشد پژوهش هنر و کارشناس کارگردانی تئاتر است. از سال ۸۲ فعالیت هنری را در زمینه کارگردانی تئاتر، نمایشنامه نویسی، نمایش رادیویی ، بازیگری شروع کرده است.

|

اکرم صادقیان کارگردان حاضر در جشنواره نمایشنامه خوانی رضوی:

در دنیای هنر نباید از زبان پیچیده استفاده کرد
بر حضوری بودن جشنواره تاکید دارم
اکرم صادقیان کارگردان حاضر در جشنواره نمایشنامه خوانی رضوی:

در دنیای هنر نباید از زبان پیچیده استفاده کرد
بر حضوری بودن جشنواره تاکید دارم

اکرم صادقیان . متولد ۱۳۵۶.تهران . حدود ۲۰سال در زمینه های مختلف هنری فعالیت کرده.او مدرس هنری ( نقاشی ، گچبری مدرن و نقش برجسته ، حکاکی ، پتینه و.. ) بوده و در سال های اخیر در عرصه تئاتر و تصویر مشغول فعالیت است . «روز برمی‌آید» اولین تجربه او در زمینه کارگردانی است.

|

نظرات کاربران