در حال بارگذاری ...
یادداشتی بر اثر تازه هادی مرزبان

دست مریزاد به یک تلاش خستگی ناپذیر

ایران تئاتر- علی رحیمی: نمایش «دکتر نون زنش را بیشتر از مصدق دوست دارد» پس از سال ها تلاش، بالاخره روی صحنه تئاتر شهر رفت. نمایشی که لایه بیرونش «دکتر نون زنش را بیشتر از مصدق دوست دارد» است و لایه زیرینش خستگی ناپذیری، تلاش و ممارست و انگیزه در خور ستایش برای رسیدن به هدف و ... یک هنرمند...

 

«دکتر نون زنش را بیشتر از مصدق دوست دارد» نمایشی است در بستری عاشقانه و سیاسی، درباره «اسفندیار و ملک‌تاج» که از کودکی چنان به هم علاقه‌مند بودند که دقیقه‌ای از یکدیگر جدا نمی‌شدند و عشق آتشین آن دو به ازدواج انجامید.

در کودتای ۱۳۳۲از اسفندیار (دکتر نون) که از یاران نزدیک و وفادار دکتر مصدق است، خواسته می‌شود مصاحبه‌ای ضد نخست وزیر انجام دهد که با مخالفت او مواجه می‌شود. اسفندیار به زندان می‌افتد و تدتره امنیت برای انجام مصاحبه به انواع شکنجه متوسل و هر بار با مقاومت دکتر نون رو برو می‌شود تا اینکه پای ملک‌تاج به میان می‌آید و جدال میان عشق و وفاداری به نخست وزیر آغاز می‌شود… »

این داستان عاشقانه پروژه‌ای است که هادی مرزبان سال‌هاست رویای اجرای آن را در سر داشت اما هر بار به دلیلی، اجرای این اثر منتفی شده است.

مرزبان اولین بار قرار بود نمایش را در نیمه دهه ۸۰  با بازی زنده‌یاد جمشید مشایخی روی صحنه ببرد اما اجرای نمایش در آن مقطع، ، میسر نشد.  بعد از آن قرعه به نام فرهاد آییش افتاد و قرار شد این بار با حضور او این نمایش اجرایی شود اما با وجود علاقه هر دو طرف به این همکاری، باز هم امکان اجرای نمایش مهیا نشد.

هادی مرزبان در این سال‌ها آثار نمایشی گوناگونی همچون پلکان، تانگوی تخم مرغ داغ، بازار عاشقان، آمیز قلمدون، آهسته با گل سرخ را روی صحنه برد اما فکر این نوشته شهرام رحیمیان همواره همراه او بود به نحوی که در سال ۱۳۹۸ بار دیگر برای اجرای این نمایش در تالار وحدت دورخیز کرد.

تمرین نمایش هم آغاز شد و قرار بود این نمایش با بازی بازیگرانی همچون ایرج راد، سعید نیک پور، فرزانه کابلی و … در بهمن و اسفند همان سال اجرا شود اما گروه اجرایی، به دلایلی آن را به بهار سال ۹۹ موکول کرد و ورود مهمانی ناخوانده ای به نام کرونا بار دیگر تلاش گروه را متوقف کرد.

در دو سال گذشته هر بار که کرونا اندکی مجال تنفس داد، زمزمه اجرای دکتر نون بار دیگر بر سر زبان ها می افتاد اما آماده‌سازی نمایش «دکتر نون» که اثری پر پرسوناژ است، در شرایط کرونایی، کار پر ریسکی بود؛ با این وجود هادی مرزبان دست از تلاش بر نداشت و پس از سال ها،بالاخره  این نمایش را با بازی حامد کمیلی، بهنام تشکر، شیوا ‌مکی‌نیان، عارفه ‌معماریان، زهره پرتوی، کامبیز ‌امینی، علی خازنی، محمدرضا بختیاری، سامان ‌تیرانداز و … روی صحنه  برد.

شاید برای بسیاری از مخاطبان اجرای «دکتر نون زنش را بیشتر از مصدق دوست دارد» از منظر اجرایی قابل تامل باشد اما بی شک در بطن اجرای نمایش، درس هایی زیادی نهفته است که برای اهالی هنر می تواند آموزنده باشد.

خستگی ناپذیری، تلاش و ممارست و انگیزه در خور  برای رسیدن به هدف و … از جمله نکاتی است که در لایه های زیرین نمایش قرار دارند .
 
مطالب مرتبط

 با پایان یافتن اجرای سه اثر نمایشی؛

برنامه جدید تالارهای نمایشی تئاترشهر اعلام شد
 با پایان یافتن اجرای سه اثر نمایشی؛

برنامه جدید تالارهای نمایشی تئاترشهر اعلام شد

برنامه تالارهای نمایشی تئاتر شهر درحالی اعلام شد که با پایان یافتن سه اثر نمایشی در تالارهای اصلی، چهارسو و سایه، چند اثرنمایشی جدید اجرای خود را طی روزهای آینده در این مجموعه آغاز خواهند کرد. 

|

نمایش «پروین» به پایان رسید

نمایش «پروین» به پایان رسید

نمایش پروین به نویسندگی و کارگردانی حسین کیانی و تهیه‌کنندگی داوود نامور به دلیل شیوع مجدد کرونا با تصمیم گروه اجرایی برای حفظ سلامت تماشاگران، دیگر اعضای گروه اجرایی نمایش و کارکنان مجموعه تئاترشهر و همچین هماهنگی‌های به عمل آمده با مدیریت مجموعه تئاترشهر به پایان رسید.

|

به بهانه سالروز تولد هنرمند فقید جمشید مشایخی؛

تو مپوشان سخن ها که داری....
به بهانه سالروز تولد هنرمند فقید جمشید مشایخی؛

تو مپوشان سخن ها که داری....

ایران تئاتر- حسین سینجلی: "از وقتی نیما را شناختم نگاهم به همه چیز حتی دنیای بازیگری تغییر کرد"..... استکان چای را که مدتی بود در دستش نگه داشته بود کناری گذاشت و ایستاد. چند قدمی در اطاق قدم زد و با صدای گرم و لحنی پُر از باور، برایم خواند: "ای افسانه، فسانه، فسانه....... ای خدنگ تو را ...

|

۱۶ کیلومتر رکاب زدن از مرکز شهر تا محل اجرای نمایش پروین  

تئاتر شهر میزبان دوچرخه سواران شد
۱۶ کیلومتر رکاب زدن از مرکز شهر تا محل اجرای نمایش پروین  

تئاتر شهر میزبان دوچرخه سواران شد

نمایش «پروین» به نویسندگی و کارگردانی حسین کیانی در تالار اصلی روز ۱۲ خرداد به مناسبت روز جهانی دوچرخه و در آستانه‌ روز جهانی محیط زیست میزبان گروه کلاب سبز ایران شد.

|

نظرات کاربران