در حال بارگذاری ...
چهره برتر هنر سال در چهارمحال و بختیاری :

شناساندن آثار متعهدانه مهم ترین چالش امروز هنر انقلاب است

زهرا اسماعیلی کرانی چهره برتر هنر تئاتر در سال ۱۴۰۰ در چهارمحال و بختیاری گفت: شناساندن هنر انقلابی و متعهدانه مهم ترین چالش امروز هنر انقلاب است ما باید با تفکر و اندیشه اسلامی انقلابی و قدم گذاشتن در راه هنری با نگاه نو، به سمت وسویی حرکت کنیم که بیش از پیش در جهان، حرف برای گفتن داشته باشیم.

زهرا اسماعیلی کرانی نویسنده، کارگردان و بازیگر تئاتر، تلویزیون و رادیو چهارمحال و بختیاری که کارنامه درخشانی در عرصه هنر انقلابی دارد در گفت‌وگو با تئاتر چهارمحال و بختیاری افزود: انقلاب ما انقلاب مردمی است و مخاطب هنرش نیز مردم هستند. مهم ترین وظیفه یک هنرمند انتقال اتفاقات و مسائل روز جامعه به نسل آینده است. کاری که تاریخ نویس ها هم انجام می دهند؛  اما به شرطی که تاریخ را درست بنویسند و اتفاق را با نگاه هنری درست منتقل کنند، نسل جدید و بدون خاطره ما با خواندن کتابها، دیدن فیلم ها، مطالعه تاریخ  وگوش دادن به صحبتهای کسانی که شاهدان آن روزها هستند می توانند به باز آفرینی هنرمندانه بپردازند.

این کارگردان تئاتر اظهار داشت:هنرمند انقلابی باید تلاش کند که فرهنگ و هنر انقلاب اسلامی و روحیه دفاع و ظلم ستیزی را در جامعه اشاعه دهد و به جهان منتشر کند تا جهانیان بدانند در سایه تعلیمات دین مبین اسلام،ما مردمانی جنگ گریزیم اما برای دفاع از دین،ناموس و کشورمان از جان خود نیز می‌گذریم. بدون شک اشاعه این فرهنگ ناب بر دوش هنر و هنرمندان این مرز و بوم است اما حمایت مسولین ارشد کشوری را برای حمایت هر چه بیشتر از هنر و هنرمند می‌طلبد.

این هنرمند انقلابی افزود:چهارمحال و بختیاری دیار فرهنگ،رنگ و اقوام مختلف است. مردمان این دیار همیشه در صحنه‌های انقلاب حضور داشتند و ظلم ستیز و شجاع بوده‌اند. از انقلاب مشروطه بگیر تا انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس. تاریخ دلاور مردی وشجاعت شیر مردان و شیر زنان این دیار هرگز فراموش نخواهد شد. بی بی مریم بختیاری،شیر علی مردان خان،سرداران و رزمندگان شجاع دفاع مقدس و هزاران شهید و جانباز و ایثارگر و آزاده این استان نمونه بارز تعهد و وطن پرستی و ایمان مردم این دیار هستند. هنرمندان بی ادعای این دیار در همه رشته‌های هنری زبانزد هستند.صفت بارز هنر و هنرمندان این خطه،تعهد آن‌ها به انقلاب اسلامی است. بدون شک حمایت همه جانبه از هنرمندان باهوش و با استعداد دیار چهارمحال و بختیاری،مخصوصا در زمینه معیشت می‌تواند بهترین راهکار برای آفرینش آثار هنری ماندگار باشد.

این «چهره هنری تئاتر سال ۱۴۰۰» استان درباره برنامه‌های پیش روی خود در سال ۱۴۰۱ گفت:به لطف خداوند مهربان اکنون که در سنگر صدا وسیما توفیق خدمت به هنر این مرز و بوم را دارم،تمام تلاشم تولید اثار هنری با توجه به فرهنگ بومی محلی و فولکلور استان،مخصوصا فرهنگ بختیاری است. پرداختن به سرداران شهید دفاع مقدس،معرفی زنان کارآفرین و شجاع،معرفی آداب و رسوم بکر استان چهارمحال وبختیاری در قالب نمایش رادیویی،مستند رادیویی،تئاتر،تئاتر کودک و تولید یک فیلم سینمایی بلند با موضوع زنان بختیاری،در سال ۱۴۰۱ برنامه پیش روی بنده است که انشالله اجرای این آثار به زودی اطلاع رسانی خواهد شد.

به گزارش تئاتر چهارمحال و بختیاری،زهرا اسماعیلی کرانی از سال ۱۳۶۷ فعالیت نمایشی خود را در سن ۱۵ سالگی آغاز کرد. اسماعیلی بیش از ۱۰۰ عنوان جایزه برتر ملی و بین المللی در تئاتر،تلویزیون و رادیو دارد. اسماعیلی در سال ۱۴۰۰ با دو نمایش رادیویی در جشنواره‌های نمایش سردار آسمانی و چهلمین جشنواره تئاتر فجر حضور داشت که نمایش «مافگه» اثر این هنرمند استان با موضوع محلی در چهلمین جشنواره تئاتر فجر در بخش‌های نویسندگی،کارگردانی،موسیقی،بازیگری و... برتر شد و به عنوان بهترین اثر نمایشی جشنواره تئاتر بین المللی فجر در بخش رادیو تئاتر معرفی شد. اسماعیلی در هفته هنر انقلاب اسلامی به عنوان چهره برتر هنر انقلاب در بخش تئاتر معرفی شده است.

 
مطالب مرتبط

ابراهیم شریفی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری:

هنرمندان استان با تلاش و همت شان در جشنواره فجر خوش درخشیدند
ابراهیم شریفی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری:

هنرمندان استان با تلاش و همت شان در جشنواره فجر خوش درخشیدند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری در پیامی درخشش و موفقیت هنرمندان تئاتر را در چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر تبریک و شادباش گفت.

|

با اعلام هیات داوران چهلمین جشنواره تئاتر فجر

چهار تندیس رادیو تئاتر به هنرمند چهارمحال و بختیاری رسید
با اعلام هیات داوران چهلمین جشنواره تئاتر فجر

چهار تندیس رادیو تئاتر به هنرمند چهارمحال و بختیاری رسید

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بخش رادیو تئاتر چهلمین جشنواره تئاتر فجر برای کارگردانی نمایش رادیویی «مافگه» به زهرا اسماعیلی کرانی هنرمند چهارمحال و بختیاری رسید.

|

نگاهی به نمایش هفتاد وشش و دو صفر به کارگردانی بهمن عباسپور

اسکلت پوسیده افکار و توهمات در مرداب  ذهنی
نگاهی به نمایش هفتاد وشش و دو صفر به کارگردانی بهمن عباسپور

اسکلت پوسیده افکار و توهمات در مرداب ذهنی

ایران تئاتر - سید علی تدین صدوقی : هفتاد و شش دو صفر یک کد هوانوردی است آنگاه که ارتباط خلبان و هواپیما با برج مراقبت و زمین قطع می شود از این کد استفاده می کنند .

|

گفت‌و‌گو با پیرغلامی که در سیزده‌سالگی معین‌البکا شد

علی‌رحم شایان: تعزیه و تئاتر، دو هنر متفاوت هستند
گفت‌و‌گو با پیرغلامی که در سیزده‌سالگی معین‌البکا شد

علی‌رحم شایان: تعزیه و تئاتر، دو هنر متفاوت هستند

علی‌رحم شایان پیرغلام 86 ساله‌ای است که از 13 سالگی معین‌البکاء شده و عمر خود را صرف زنده نگه‌داشتن شعائر دین کرده است. او این روزها علاوه بر تألیف کتاب، برای حفظ سنت‌ها و جلوگیری از تحریف در اجرای تعزیه تلاش می‌کند و معتقد است تعزیه‌ از تئاتر جدا است و تعزیه‌خوانان ...

|

سیزدهمین جشنواره تئاتر بسیج چهارمحال و بختیاری برگزار می‌شود

اهدای جوایز ویژه به آثار اقتباسی از قهرمانان بومی
سیزدهمین جشنواره تئاتر بسیج چهارمحال و بختیاری برگزار می‌شود

اهدای جوایز ویژه به آثار اقتباسی از قهرمانان بومی

مسئول سازمان بسیج هنرمندان چهارمحال و بختیاری از برگزاری سیزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بسیج استان خبر داد و ضمن تشریح اولویت‌های موضوعی و ساختاری این جشنواره گفت: به آثار اقتباسی از شخصیت‌ها و قهرمانان بومی و محلی در هر یک از بخش‌ها جایزه ویژه‌ای اهدا می‌شود.

|

با حضور مهدی رمضانی چابک مدیر کل امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛

سرپرست  فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری معرفی شد
با حضور مهدی رمضانی چابک مدیر کل امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛

سرپرست فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری معرفی شد

با حکم محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیام احمدی به سمت سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری منصوب و از خدمات ابراهیم شریفی ریگی تقدیر شد.

|

در آستانه روز جهانی تئاتر رقم خورد

تقدیر از  کمال الدین شفیعی در شهرکرد
در آستانه روز جهانی تئاتر رقم خورد

تقدیر از کمال الدین شفیعی در شهرکرد

در آستانه روز جهانی تئاتر از سوی انجمن هنرهای نمایشی چهارمحال و بختیاری از کمال الدین شفیعی تقدیر شد و پلاتوی نمایشی با نام این استاد تئاتر به همت آموزشگاه هنرهای نمایشی آرام شهرکرد در آمفی تئاتر امیرکبیر افتتاح شد.

|

نظرات کاربران