در حال بارگذاری ...
تاکید محمد رحمانیان بر لزوم تاسیس یک بنیاد برای توسعه هنر انقلاب؛

هر اثر هنری که دنبال نمایش وضعیتی بهتر باشد، یک محصول انقلابی است

محمد رحمانیان بر لزوم تأسیس بنیادی به‌منظور توسعه فعالیت هنرمندان در زمینه هنر انقلاب با تمرکز بر نمایشنامه‌نویسی و فیلمنامه‌نویسی تأکید کرد و گفت: امیدوارم شرایط در ادامه مسیر به‌گونه‌ای رقم بخورد که هنرمندان بتوانند بر اساس داشته‌های موجود ادبی و به‌دوراز یک‌سونگری، از جوانب مختلف به تولید اثر در زمینه انقلاب و دفاع مقدس بپردازند.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از ایسنا، این نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر، هم‌زمان با برپایی هفته هنر انقلاب، درباره نقش و اهمیت تولیدات نمایشی با موضوعاتی همچون انقلاب و دفاع مقدس توضیح داد: انقلاب و دفاع مقدس مضامینی هستند که بسیاری از آثار هنری می‌توانند به آن‌ها بپردازند و در ایران نیز پس از وقوع انقلاب اسلامی در سال۵۷، شاهد آن بودیم که فیلمنامه و نمایشنامه‌هایی در این زمینه نوشته شد.

رحمانیان افزود: البته نکته حائز اهمیت این است که پیش از انقلاب نیز آثار ادبی و نمایشی متعددی با محوریت موضوعی لزوم بر هم زدن وضع موجود و سوق یافتن به سمت و سویی جدید خلق می‌شدند و درنتیجه به عقیده من هر اثر هنری که به دنبال نمایش وضعیت بهتر در قیاس با وضع موجود باشد، یک اثر انقلابی به شمار می‌رود که طی سال‌های اخیر با چنین رویکردی، شاهد تولیدات متعددی در زمینه هنرهای نمایشی، هنرهای تجسمی، سینما و موسیقی بوده‌ایم.

او با تأکید بر اینکه باید مراقب باشیم در مسیر تولید اثر در زمینه هنر انقلاب دچار بیان شعارگونه نشویم، اضافه کرد: در همان سال‌های نخست پس از انقلاب بعضاً شاهد تولیداتی بودیم که گاهی بی‌ربط به مسئله و دغدغه انقلاب یا پس‌ازآن دفاع مقدس به صحنه می‌آمدند اما کمی بعد و با آثار متأخر، رویه‌های دیگری از این جریانات تاریخی نشان داده شد.

این نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر در ادامه تصریح کرد: درعین‌حال برخی آثار نمایشی، سریال‌ها و فیلم‌ها نیز ساخته شدند که هرچند داستان آن‌ها در بستر انقلاب و هم‌زمان با وقایع انقلاب سال ۵۷ رقم می‌خورد اما درعین‌حال اثری اجتماعی به شمار می‌آمد و از زاویه دیگر به شرایط حاکم در آن دوران می‌پرداخت.

رحمانیان با اشاره به اینکه جامعه و نسل امروز به‌شدت نیازمند تماشای تولیدات نمایشی با مضمون انقلاب و دفاع مقدس است، افزود: جامعه ما نیازمند یادآوری آن دوران است کما اینکه در بسیاری از کشورهای جهان، علی‌رغم گذشت سالیان سال از یک جریان انقلابی یا تاریخی همچون جنگ‌های جهانی، همچنان شاهد تولیداتی در ارتباط با وقایع آن دوران هستیم که هر یک برشی از رخدادهای مهم تاریخی را حتی شده در قالب مسائل اجتماعی به نمایش می‌گذارد.
مطالب مرتبط

گفت و گوی ایران تئاتر با کارگردان‌ نمایش«29» حاضر در ویژه‌برنامه هفته هنر انقلاب:

هنر انقلاب همچنان دچار خلأ
بودجه‌های فرهنگی بسیاری از نهادها صرف هنرمندان نمی‌شود
گفت و گوی ایران تئاتر با کارگردان‌ نمایش«29» حاضر در ویژه‌برنامه هفته هنر انقلاب:

هنر انقلاب همچنان دچار خلأ
بودجه‌های فرهنگی بسیاری از نهادها صرف هنرمندان نمی‌شود

ایران تئاتر: مهدی صالحیار نویسنده و کارگردان فعال در عرصه نمایش‌های محیطی و خیابانی که سابقه چندین حضور موفق در جشنواره‌های مختلف از جمله رویداد صاحبدلان را در کارنامه هنری خود دارد، با نمایش«29» در ویژه‌برنامه‌های نمایشی هفته هنر انقلاب اسلامی حضور داشت.

|

در رثای بازیگری منحصر بفرد و منضبط

محمد رحمانیان: امین تارخ، سر لارنس اولیویه ایران بود
در رثای بازیگری منحصر بفرد و منضبط

محمد رحمانیان: امین تارخ، سر لارنس اولیویه ایران بود

محمد رحمانیان، نویسنده و کارگردان تئاتر، زنده‌یاد امین تارخ را بازیگری منحصر بفرد، منضبط و همچون سرلارنس اولیویه معرفی می‌کند که فقدانش در سینما و تئاتر ایران به شدت احساس می‌شود.

|

هشتمین همکاری فردین خلعتبری با محمد رحمانیان در نمایش «اتاق محترم» 

هشتمین همکاری فردین خلعتبری با محمد رحمانیان در نمایش «اتاق محترم» 

فردین خلعتبری، آهنگساز، در موسیقی-نمایش «اتاق محترم»، با محمد رحمانیان برای هشتمین بار همکاری خواهد کرد. این دو هنرمند، پیش از این در فیلم‌های «کنسل» و «سینما نیمکت» و همچنین نمایش‌های «ترانه‌های قدیمی»، «ترانه‌های محلی»، «مجلس ضربت زدن»، «چخوف ساد» و «دعوت به دو نمایش ...

|

نگاهی به ظرفیت‌های نمایشی چهار رمان با موضوع مبارزات مردمی

راویان پیش زمینه‌های انقلاب در انتظار صحنه
نگاهی به ظرفیت‌های نمایشی چهار رمان با موضوع مبارزات مردمی

راویان پیش زمینه‌های انقلاب در انتظار صحنه

ایران تئاتر - رضا حسینی: نزدیک به سه دهه است که روز ۲۰ فروردین ماه سالروز شهادت سید شهیدان اهل قلم به عنوان روز هنر انقلاب اسلامی و هفته پس از آن نیز به عنوان هفته هنر انقلاب اسلامی شناخته می‌شود. از همین رو در این مطلب به ظرفیت‌های چهار رمان مرتبط با انقلاب اسلامی برای اقتباس ...

|

نظرات کاربران