در حال بارگذاری ...
به قلم پوریا عبدی منتشر شد

«بالماسکه در وایت‌هارت» روی پیشخوان کتاب‌فروشی‌ها

«بالماسکه در وایت‌هارت»، عنوان کتابی است که تابستان ۱۴۰۱ به قلم پوریا عبدی توسط انتشارات مهر اندیش منتشر شد.

به گزارش ایران تئاتر، در فرم نگارشی «بالماسکه در وایت‌هارت» تلاش شده استفاده‌ مینی‌مال از زبان، کلید اصلی نمایشنامه باشد؛ در همین خصوص از عبارت‌بندی موجز، انقطاع‌ها، مکث‌های مکرر، توقف‌های میان‌جمله‌ای، تکرار و شتاب ناگهانی در بیرون‌ریزی خصوصیات شخصیت، استفاده‌شده است. همچنین سعی شده تا نمایشنامه‌ی «بالماسکه در وایت‌هارت» از یک نوع ارتباط خاص در بین عناصر خود برخوردار باشد. ارتباطی چندبعدی که بازی‌های زبانی، کلیشه‌های اغراق‌آمیز، تکرار و ترکیبات بی‌ربط یا حتی عبارات ابتکاری را به دنبال خود داشته باشد و از زبان شخصیت‌هایی بیان شود که در یک تراژدی-کمدی توأمان اسیر شرایط جبری و فشارهای ناخوشایندِ ناخودآگاه هستند. نمایشنامه‌ی «بالماسکه در وایت‌هارت» از شیوه‌های روایی کلاسیک عبور می‌کند و بعدتر آن را به مسخره می‌گیرد؛ و طبعاً ته‌مایه‌ای از فضاسازی‌های سوررئال را تداعی می‌نماید. مسخرگیِ تلخی که لایه‌های قابل‌توجه تراژدی را از وادی روایت‌های وارسته تا شوخی‌ها و بداهه‌پردازی‌های کمدیا دل‌آرته با خود می‌کشاند. در این نمایشنامه همه حرف می‌زنند تا حرف نزده باشند، سؤال می‌پرسند تا جواب نگیرند، حرکت می‌کنند که تکان نخورند و به‌طورکلی فعالیتی انجام می‌دهند که در تضاد باانگیزه‌ اصلی انجام آن فعالیت است. به عبارتی «بالماسکه در وایت‌هارت»؛ اجتماعی از همه‌چیز برای هیچ است.

همچنین در یادداشت پشت‌ جلد کتاب آمده است؛ نمایشنامه‌ی «بالماسکه در وایت‌هارت» یک درام مدرن مبتنی بر تشنج موقتی در رویدادهای گذراست. تشنجی که رفته‌رفته بر تنش بین شخصیت‌ها می‌افزاید و همین مسئله همه‌چیز را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد؛ اما نباید فراموش کنیم که شخصیت‌های این نمایشنامه دائماً در حال پنهان‌کاری هستند. آن‌ها همچون کسانی که در یک بالماسکه شرکت نموده‌اند، نقابی نامرئی بر چهره زده‌اند و خود را به‌گونه‌ای معرفی می‌نمایند که در دورترین فاصله از خود شناخته شوند. سعی می‌نمایند همه‌چیز را انکار کنند و شخصی دیگر باشند، ازاین‌رو شاید تشنجی ساختگی ایجاد می‌کنند تا در پشت این فضای مه‌آلود، با آرامش خیال پنهان بمانند.

نمایشنامه «بالماسکه در وایت‌هارت» دارای چهار شخصیت است که هر چهار شخصیتش را مردان تشکیل می‌دهند و به عبارتی یک درام مردانه است. 

«بالماسکه در وایت‌هارت» روایتگر التهابات اواسط قرن 16 میلادی در انگلستان است؛ همان سال‌هایی که شاه چارلز دوم به خون‌خواهی پدرش قیام می‌کند، ژنرال کرامول و جمهوری‌خواهان را شکست می‌دهد و پس از دو سال مجدداً سلطنت را به انگلستان برمی‌گرداند.

کتاب «بالماسکه در وایت‌هارت» نمایشنامه‌ای تک‌پرده‌ای است که به تألیف پوریا عبدی منتشر شد. این کتاب در قطع پالتویی و 64 صفحه توسط انتشارات مهر‌اندیش به چاپ رسیده و هم‌اکنون روی پیشخوان کتاب‌فروشی‌ها قرار دارد.
مطالب مرتبط

در تماشاخانه مهر اجرا می‌شود

نمایشنامه‌خوانی «یک تا ده دقیقه»
در تماشاخانه مهر اجرا می‌شود

نمایشنامه‌خوانی «یک تا ده دقیقه»

نمایشنامه «یک تا ده دقیقه» به نویسندگی کریستوفر دورنگ تر الگزاندر والنزا و ترجمه هایده حائری و به کارگردانی مهدی خطیبی در حوزه هنری ۲۵ تیر ساعت ۱۸ در تماشاخانه مهر حوزه هنری نمایشنامه‌خوانی و اجرا می‌شود.

|

توسط انتشارات حس آخر؛

جدیدترین اثر هنرمند گیلانی منتشر شد
توسط انتشارات حس آخر؛

جدیدترین اثر هنرمند گیلانی منتشر شد

این مجموعه که شامل دو نمایشنامه با عنوان «سمفونی گرگ نر» و «گریگور سامسا در خواب راه می‌رود» است، از جدیدترین  آثار نگار نادری نمایشنامه نویس و کارگردان  تئاتر گیلان است. این مجموعه  در سال 1401  در شمارگان 1000 توسط انتشارات حس آخر به چاپ رسیده است.

|

گفت‌وگو با سیدعلی تدین صدوقی به بهانه عرضه نمایشنامه‌ شال‌گردن در نمایشگاه کتاب تهران

نمایشنامه‌ای  اپیزودیک در مورد شهدای چهار اقلیت‌ مذهبی
گفت‌وگو با سیدعلی تدین صدوقی به بهانه عرضه نمایشنامه‌ شال‌گردن در نمایشگاه کتاب تهران

نمایشنامه‌ای اپیزودیک در مورد شهدای چهار اقلیت‌ مذهبی

سید علی تدین صدوقی نامی آشنا در عرصه نویسندگی، کارگردانی، نقد و آموزش و پژوهش در تئاتر کشور است. «شالگردن» آخرین نمایشنامه او که توسط انتشارات‌نگار تابان به چاپ رسیده در سی‌وسومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با استقبال روبه‌رو شد.

|

نظرات کاربران