در حال بارگذاری ...

نشست خبری دوازدهمین دوره سراسری و اولین دوره بین‌المللی تئاتر صاحبدلان برگزار شد

محمود فرهنگ دبیر اولین دوره بین‌المللی و دوازدهمین دوره سراسری تئاتر صاحبدلان در نشست خبری این رویداد از تعامل با ۲۵ کشور مسلمان برای حضور در این دوره خبر داد.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، محمود فرهنگ در نشست خبری اولین دوره بین‌المللی و دوازدهمین دوره سراسری تئاتر صاحبدلان گفت: ماسال‌های سختی را گذراندیم و همیشه گفته‌ام که شمعی روشن است و بعضی از مدیران احساس می‌کردند ممکن است با توفانی خاموش شود و من همه امیدم این بود که دهه اول را پشت سر بگذارد تا ما بتوانیم به نقطه امیدی برسیم. خوشبختانه به امروز رسیدیم که بنا داریم اولین دوره بین‌الملل تئاتر صاحبدلان را برگزار کنیمرقم بودجه بد نیست اما به دلیل بین‌المللی شدن جشنواره خب قطعاً نیازمند مشارکت بخش‌های دیگر هستیم.

او ادامه داد: ما در بخش بین‌الملل نگاه‌مان به ۲۵ کشور مسلمان است و با آن‌ها در حال تعامل هستیم و بعضی از گروه‌ها اعلام آمادگی کردند.

این هنرمند درباره تفاوت رویداد تئاتر صاحبدلان با جشنواره تئاتر آیینی و سنتی اظهار کرد: رویداد تئاتر صاحبدلان رقابتی برگزار نمی‌شود و به تولید فکر می کند و تفاوتش با جشنواره سنتی و آیینی این است که ما الآن به‌طورجدی به تعزیه فکر می‌کنیم. ما دل‌مان می‌خواست در جشنواره آیینی و سنتی به تعزیه به‌طورجدی توجه شود؛ اما جشنواره آیینی و سنتی در فصلی برگزار می‌شود که تعزیه نمی‌تواند عرض‌اندام کند.

دبیر دوازدهمین رویداد تئاتر صاحبدلان بیان کرد: امسال تلاش کردیم تا از ۱۰ گروه تعزیه در شهر تهران دعوت کنیم و البته از ادارات کل بیش از ۱۰ استان دیگر نیز خواستیم تا روستاهایی که فعال‌ترین گروه تعزیه را دارند؛ معرفی کنند این دو رویداد را استادان می‌بینند و در اختتامیه تلاش می‌کنیم در بخش‌های مختلف از هنرمندان این حوزه تجلیل و تقدیر شود.

فرهنگ با اشاره به بودجه جشنواره اعلام کرد: درباره بودجه در زمان آقای شاه‌آبادی بهترین روزها برای تئاتر صاحبدلان بود برای اینکه خیلی جدی به صاحبدلان نگاه می‌کردند و در آخرین روزی هم که رفتند؛ گفتند من در حق تئاتر صاحبدلان جفا کردم و دلم می‌خواهد یک اتفاق خوب بیفتد و همان سال در دوره آقای قادر آشنا بود که از من خواستند ۱۵ گروه شهرستان را دعوت کنیم و مجموعه تئاتر شهر را در اختیارشان قرار بدهیم.

او ادامه داد: شخصا می‌خواستم گروه‌ها در شهرها فعال شوند و بودجه‌ای به آن‌ها داده شود و هر گروه بداند که از اول سال در یک رویدادی به‌طور مثال بخش خیابانی، صحنه یا نمایشنامه‌خوانی باید خودش را آماده کند.

فرهنگ توضیح داد: ما اگر منقبت خوانی، علی خوانی و...را در برنامه تئاتر صاحبدلان قرار می‌دهیم چون آغاز تئاتر صاحبدلان از قربان تا غدیر است و در این پروسه زمانی باید آثاری که به زمان مرتبط باشد، اجرا شود. صاحبدلان از قربان تا غدیر آغاز می‌شود و در دی‌ماه با فاطمیه تمام می‌شود. در این پروسه ۶ ماهه آثار مرتبط با مناسبت‌ها اجرا می‌شود و تفاوت اصلی با تئاتر آیینی و سنتی در همین است.

او اظهار کرد: من دلم می‌خواهد تا به تعزیه به‌عنوان هنری که همه عناصر هنری در آن وجود دارد جدی‌تر نگاه شود اما این مجال در جشنواره آیینی و سنتی کمتر برایش پیش‌آمده است.

دبیر اولین دوره بین‌المللی تئاتر صاحبدلان خاطرنشان کرد: امیدواریم مجموعه فعالیت‌های من و همکارانم کمک کند به اینکه هنرمندان شهرستان احساس کنند که می‌توانند تولید کنند و از مرکز از آن‌ها حمایت می‌شود و اگر این اتفاق بیفتد هنرمندی تلاش نمی‌کند بعد از تحصیل در تهران بماند و شهرستان‌ها خالی شود و ما تلاش می‌کنیم چراغ تئاتر در ژانر دینی روشن شود.

فرهنگ درباره انتشار کتاب درباره تئاتر دینی و ادبیات نمایشی ایمان‌گرای جهان به قلم دکتر فرهاد ناظر‌زاده کرمانی گفت: این کتاب شامل ۵ جلد در ۵ هزار صفحه است که ۸ نمایش دینی در آن ترجمه‌ شده است و البته ۸ نوع نمایش دینی را نیز که نمایش‌های دفاع مقدس هم در آن موردنظر است، مدنظر قرار داده است و به امید خدا در اختتامیه رونمایی خواهد شد و از دکتر ناظرزاده تجلیل و تشکر خواهد شد؛ البته این کتاب دوباره نیازمند ویرایش است.

محمود فرهنگ با اشاره به لزوم تبادل فرهنگی و هنری با کشورهای همسایه در بخش بین‌الملل باوجود گرانی دلار و شرایط اقتصادی اذعان کرد: کشورهای مسلمان همسایه آثار خوبی دارند که حتماً باید با آنان در تعامل باشیم و  تجربیاتمان را با آنان به اشتراک بگذاریم. می‌کوشیم اگر اداره کل هم کمبود بودجه دارد، از دیگر نهادهای دولتی کمک بگیریم. به‌هرحال جشنواره غیررقابتی است. اگر کاری از دیگر کشورها هم نداشته باشیم، فقط به تکرار خود پرداخته‌ایم.

او در پایان عنوان کرد: در برگزاری رویداد تئاتر صاحبدلان به استان‌ها فکر می‌کنیم. در تهران دست ما به مسئولان می‌رسد ولی در شهرستان برای یک گروه نمایش کمک‌هزینه‌ای برابر با ۲ یا ۳ میلیون در نظر گرفته می‌شود که خیلی کم است و به همین دلیل صاحبدلان می‌کوشد تا استان‌ها را فعال کند. ما سعی داریم ۷ کار صحنه‌ای را نیز در تهران فعال کنیم و کمک‌هزینه ۷۰ میلیون تومانی برای دو اثر از این هفت اثر در نظر داریم که اگر مشارکت بخش‌های دیگر را داشته باشیم این آثار به همان تعداد 7 خواهد رسید.
مطالب مرتبط

اجرای اثری محیطی و عظیم به مدت 20 شب در فضای باز تئاتر شهر

محمود فرهنگ: گام دوم تئاتر صاحبدلان در بخش تعزیه خواهد‌ بود
اجرای اثری محیطی و عظیم به مدت 20 شب در فضای باز تئاتر شهر

محمود فرهنگ: گام دوم تئاتر صاحبدلان در بخش تعزیه خواهد‌ بود

دوازدهمین دوره سراسری و اولین دوره بین‌المللی تئاتر «صاحبدلان» از دهه دوم محرم فعالیت مجدد خود را در تهران و استان‌ها با اجرای مجالس تعزیه‎‌خوانی آغاز خواهد کرد.

|

اولین روز از نمایشنامه‌خوانی «صاحبدلان» برگزار شد

اولین روز از نمایشنامه‌خوانی «صاحبدلان» برگزار شد

نخستین روز چهارمین بخش از دوازدهمین دوره سراسری و اولین رویداد بین‌المللی «صاحبدلان» روز گذشته یکشنبه (20 آذرماه) با حضور کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی و محمود فرهنگ دبیر این رویداد و جمعی از هنرمندان برگزار شد.

|

در دبیرخانه دوازدهمین دوره سراسری و اولین دوره بین‌الملل تئاتر صاحبدلان اتفاق افتاد

نشست هم‌اندیشی هنرمندان عمانی در راستای شناخت ملل برگزار شد
در دبیرخانه دوازدهمین دوره سراسری و اولین دوره بین‌الملل تئاتر صاحبدلان اتفاق افتاد

نشست هم‌اندیشی هنرمندان عمانی در راستای شناخت ملل برگزار شد

نشست هم‌اندیشی هنرمندان عمانی حاضر در چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با حضور محمود فرهنگ و احمد جولایی به منظور همکاری بیشتر برای شناخت تئاتر ملل در محل دبیرخانه دوازدهمین دوره سراسری و اولین دوره بین‌المللی تئاتر صاحبدلان برگزار شد.

|

بازیگر نمایش برگزیده تئاتر «صاحبدلان» مطرح کرد

سروش علاقبندان: «ژیک» یک نقالی سنتی نیست
بازیگر نمایش برگزیده تئاتر «صاحبدلان» مطرح کرد

سروش علاقبندان: «ژیک» یک نقالی سنتی نیست

سروش علاقبندان با بیان این‌که نمایش ژیک یک نقالی سنتی نیست، می‌گوید‌ بازی در نقش‌های مختلف آن هم در یک اثر نمایشی برای یک بازیگر سخت اما در عین حال جذاب و لذت‌بخش‌ است.

|

اجرا و پخش نمایش رادیویی «بازگشت» در تئاتر صاحبدلان

اجرا و پخش نمایش رادیویی «بازگشت» در تئاتر صاحبدلان

نمایش رادیویی «بازگشت»، از آثار بخش رادیوتئاترِ رویداد صاحبدلان، اجرا و پخش شد. شیرین سپهدار، نویسنده و کارگردان این اثر، تاکید کرد همیشه دوست داشته تماشاگران، مراحل ضبط یک اجرای رادیویی را ببینند که در رویداد تئاتر صاحبدلان، این اتفاق رخ داده است.

|

نظرات کاربران