در حال بارگذاری ...
به بهانه انتشار نمایشنامه «ماری میان موهای مریم» به نویسندگی هادی حوری

روایت یکی از حادترین شرایط تاریخی صدر اسلام

هادی حوری، نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر که به‌تازگی کتاب «ماری میان موهای مریم» را منتشر کرده، تاکید کرد داستان این نمایشنامه عاشقانه، مربوط به قدرت‌طلبی خوارج و یهودیت، پس از واقعه جنگ صفین است.

به گزارش ایران تئاتر، انتشارات نمایش، نمایشنامه «ماری میان موهای مریم» به نویسندگی هادی حوری را در قالب مجموعه نمایشنامه‌های «راه روشن»، به تازگی منتشر کرده است.

هادی حوری، در گفت‌وگو با ایران تئاتر، درباره این مجموعه نمایشنامه گفت: «اداره‌کل هنرهای نمایشی قصد انتشار مجموعه‌ای به نام «راه روشن» داشت که به مفاهیم نهج‌البلاغه بپردازد که از بین حدود 50 نمایشنامه ارسالی، سه اثر نمایشی نوشته داوود فتحعلی بیگی، نصرالله قادری و بنده برای انتشار انتخاب شدند.»

این نویسنده ادامه داد: «داستانِ نمایشنامه «ماری میان موهای مریم»، به لحاظ تاریخی نزدیک به وقایع جنگ صفین است. جنگ صفین یکی از حادترین شرایط تاریخی صدر اسلام بود که منجر به دسته‌بندی‌های زیادی بین مسلمانان شد و پس از آن جریان اسلام، عملا دست خلفا افتاد.»

این نمایشنامه‌نویس درباره داستان نمایشنامه گفت: «نمایشنامه «ماری میان موهای مریم» روایت دختری است از خوارج که عاشق پسری یهودی می‌شود و از ترس برادرانش به قبیله پسر پناه می‌برد. برادران دختر به قصد قتل عام، قبیله پسر را محاصره می‌کنند و در این بین بحث‌هایی بر سر ریشه‌یابی تندروی‌های خوارج می‌شود که این مباحث به جنگ صفین و فرقه فرقه شدن مسلمانان آن‌هم در فاصله کوتاهی از درگذشت پیامبر و جانشینی امام علی (ع) می‌پردازد.»

حوری با اشاره به موضوع قدرت در بدنه اصلی نمایشنامه گفت: «توطئه بر سر قدرت و تصاحب حاکمیت موضوع این نمایشنامه است که در نمایشنامه‌های دیگر من مانند «ملکه جنیان» و «فانوس‌های تاریک در گذرگاه خورشید» نیز مطرح شده است.»

نمایشنامه «ماری میان موهای مریم» در ۱۲۴ صفحه و در مجموعه نمایشنامه‌های «راه روشن»، تیرماه ۱۴۰۱ توسط انتشارات نمایش منتشر شده است.
مطالب مرتبط

گفت‌وگو با مدیر دفتر پژوهش، آموزش و انتشارات اداره کل هنرهای نمایشی

مهدی کاموس: تماشاگران نوجوان حلقه مفقوده مخاطب‌شناسی تئاتر کشور هستند
گفت‌وگو با مدیر دفتر پژوهش، آموزش و انتشارات اداره کل هنرهای نمایشی

مهدی کاموس: تماشاگران نوجوان حلقه مفقوده مخاطب‌شناسی تئاتر کشور هستند

مهدی کاموس مدیر دفتر پژوهش، آموزش و انتشارات اداره کل هنرهای نمایشی ضمن توضیح جزییاتی درباره دو طرح «همایش ملی تئاتر برای نوجوانان» و «بسته جامع آموزش نمایشنامه‌نویسی در سراسر کشور»، از لزوم ترغیب سیاست‌گذاران فرهنگی و جامعه حرفه‌ای تئاتر به تولید آثار نمایشی ویژه ...

|

همزمان با هفته هنر انقلاب  از سوی اداره کل هنرهای نمایشی صورت گرفت

ارسال 62 عنوان کتاب نمایشنامه برای 20 استان
همزمان با هفته هنر انقلاب از سوی اداره کل هنرهای نمایشی صورت گرفت

ارسال 62 عنوان کتاب نمایشنامه برای 20 استان

همزمان با هفته هنر انقلاب و با هدف تأمین و گسترش منابع تخصصی هنرهای نمایشی موردنیاز گروه‌های تئاتر در استان‌های کشور و نیز رفع نیاز هنرمندان و علاقه‌مندان و فعالان عرصه تئاتر به منابع آموزشی، از سوی اداره کل هنرهای نمایشی ۶۲ عنوان نمایشنامه منتشرشده در انتشارات نمایش در ...

|

تئاتر شهر از 31 شهریور تا 6 مهر تعطیل است

تئاتر شهر از 31 شهریور تا 6 مهر تعطیل است

مدیریت تئاتر شهر با تشکر از گروه‌های نمایشی و تماشاگران که در روزهای گذشته، چراغ این مجموعه را روشن نگه داشته بودند، اعلام کرد از امروز (پنجشنبه 31 شهریور) تا سه‌شنبه پنجم مهر، میزبان هیچ اجرایی نخواهد بود.

|

مدیر بنیاد نمایش کودک در گفت‌وگو با ایران تئاتر عنوان کرد

داوود کیانیان: سرمایه‌گذاری روی نوجوانان عامل شکوفایی تئاتر برای آن‌هاست
مدیر بنیاد نمایش کودک در گفت‌وگو با ایران تئاتر عنوان کرد

داوود کیانیان: سرمایه‌گذاری روی نوجوانان عامل شکوفایی تئاتر برای آن‌هاست

داوود کیانیان، نمایش‌نامه‌نویس، کارگردان و پژوهشگر تئاتر کودکان و نوجوانان، سرمایه‌گذاری روی خودِ نوجوانان را به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری حرفه‌ای و نتیجه‌بخش که باعث شکوفایی تئاتر برای این رده سنی خواهد شد، دانست و اقدامات اخیر دفتر آموزش، پژوهش و انتشارات اداره کل ...

|

نظرات کاربران