در حال بارگذاری ...
دبیر نخستین جشنواره نمایشنامه‌نویسی خیابانی شاهد قم خبر داد

اجرای صد نمایش خیابانی بر اساس زندگی شهدای استان قم

علی فرحناک گفت: مبتنی بر لزوم توجه به موضوع دفاع مقدس و ادای دین به شهدای گران‌قدر این دوران، به‌ویژه شهدای استان قم،با معرفی ۱۰ کتاب از زندگی شهدا، ۱۵ نمایشنامه تولید شد و جشنواره نمایش خیابانی شاهد در مجموع میزبان صد اجرا شد.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر از قم، علی فرحناک دبیر نخستین جشنواره استانی نمایشنامه‌نویسی و اجرای نمایش خیابانی شاهد (ویژه شهدای استان قم) و مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی در گفت‌وگویی با خبرنگار ایران تئاتر در قم گفت: «تئاتر خیابانی به‌عنوان یکی از مهم‌­ترین گونه­‌های نمایشی همواره موردتوجه هنرمندان عرصه­ تئاتر در سراسر جهان و همچنین کشور عزیزمان بوده است. در شهر مقدس قم نیز این نوع از تئاتر از سوی هنرمندان، مورد استقبال قرارگرفته و با عموم مردم و شهروندان نیز ارتباط بسیار خوبی برقرار کرده است. به‌ویژه در سال‌های اخیر با برگزاری جشنواره‌­ها و اجراهای مختلف در سطح شهر، شهروندان هنردوست قم با تئاتر خیابانی بیشتر آشنا شده و آن را به‌عنوان بخشی از هنر شهری پذیرفته‌اند.»

او افزود: «از دیگر سوی توجه به موضوعات ارزشی، همواره مدنظر هنرمندان استان بوده و در این عرصه آثار فاخر و ارزشمندی تولید و به اجرا رسیده است. در همین راستا، دفتر کانون تئاتر خیابانی انجمن هنرهای نمایشی استان قم با توجه به برگزاری کنگره ملی شهدای استان قم و لزوم توجه به موضوع دفاع مقدس و ادای دین به شهدای گران‌قدر این دوران، به‌ویژه شهدای استان قم،  جشنواره نمایشنامه‌نویسی خیابانی شهدای استان قم شاهد را، به‌عنوان گامی کوچک در جهت بازگفت اهداف شهدای دفاع مقدس در استان قم، برگزار کرد.»

دبیر جشنواره شاهد در ادامه گفت: «این جشنواره باهدف تولید و اجرای عمومی نمایش‌های خیابانی در حاشیه برگزاری کنگره ملی شهدای استان قم و گرامیداشت یاد و خاطره این شهیدان والامقام توسط دفتر کانون تئاتر خیابانی انجمن هنرهای نمایشی استان قم برگزار شد. در همین راستا با معرفی دبیر و مسئول دبیرخانه جشنواره، فراخوان مربوطه تنظیم و از اردیبهشت‌ماه 1401 در اختیار هنرمندان هنرهای نمایشی قرارگرفته و در سطح کشوری نیز اطلاع‌رسانی شد. در این فراخوان کتاب‌های:

. شانزده سال بعد/ نوشته: زهرا حسینی مهرآبادی

. تنها، زیر باران / نوشته: مهدی قربانی

. دم عشق، دمشق / نوشته: عالمه طهماسبی

. تنها گریه کن / نوشته: اکرم اسلامی

. خاطرات شهید سید محسن روحانی / نوشته: اکرم اسلامی

. خاطرات شهید عباس حاجی‌زاده / نوشته: اکرم اسلامی

. خاطرات شهید عبدالله معیل/ نوشته: مهدی قربانی

. خاطرات شهید علی‌اصغر امینی بیات / نوشته: معصومه یوسف پور

. خاطرات شهید جعفر حیدریان / نوشته: فائزه سعادتمند

. شیردارخوین / نوشته: فاطمه دولتی

به‌عنوان منابع مورد اقتباس پیشنهاد و معرفی شد.»   

او افزود: «تا پایان مهلت مقرر جهت دریافت نمایشنامه‌ها، تعداد 15 نمایشنامه از میان نمایشنامه‌های ارسالی بر اساس مقررات جشنواره پذیرفته شد و در بخش مسابقه قرار گرفت. این نمایشنامه‌ها برای بررسی کیفیت و داوری نهایی در اختیار سه داور این جشنواره متشکل ازآقایان: سید حسین فدایی حسین (نویسنده، پژوهشگر و کارگردان پیشکسوت تئاتر)، احمد سلیمانی (بازیگر و کارگردان تئاتر) و محمد لارتی (کارگردان تئاتر و کارشناس هنرهای نمایشی بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران) قرار گرفت.»

علی فرحناک درباره دیگر نهادهای مشارکت‌کننده در این جشنواره گفت: «ازآنجاکه هدف اصلی برگزاری این جشنواره، تولید آثار نمایشی و اجرای عمومی آن‌ها در سطح استان قم بوده است، جهت تولید با کیفیت آثار نمایشی خیابانی و اجراهای مطلوب در حاشیه برگزاری کنگره ملی شهدای استان قم، تلاش‌هایی نیز برای جذب مشارکت سایر نهادهای ذیربط انجام شد که نهایتاً سازمان فرهنگی، هنری، ورزشی شهرداری و اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران قم نیز اعلام آمادگی و در برگزاری این رویداد همراه شدند که جا دارد صمیمانه قدردان این همراهی باشیم.»

او همچنین درخصوص بخش اجرای نمایش خیابانی جشنواره توضیح داد: «پس از برگزاری مراسم اختتامیه این جشنواره، متون نمایشی منتخب طی اعلام یک فراخوان در اختیار گروه های فعال نمایش خیابانی قرارگرفته و تحت نظارت انجمن هنرهای نمایشی تولید و تا پیش از برگزاری کنگره ملی شهدای استان قم با هماهنگی های مربوطه در مکان‌های عمومی استان اجرا خواهد شد. طبق برنامه‌ریزی قبلی، درمجموع صد اجرای نمایش با موضوع زندگینامه‌ شهدای استان قم انجام خواهد شد.»

مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی استان قم در پایان گفت: «امید آنکه به برکت خون شهدای گران‌قدر این مرزوبوم، به‌ویژه شهدای استان قم، شاهد برگزاری هرچه باشکوه‌تر این رویداد فرهنگی و هنری باشیم.»

 
مطالب مرتبط

دبیر نخستین دوره رویداد مطرح کرد

حسین مسافرآستانه: جشنواره تئاتر «سردار جنگل» می‌تواند به یکی از بهترین‌ها تبدیل شود
دبیر نخستین دوره رویداد مطرح کرد

حسین مسافرآستانه: جشنواره تئاتر «سردار جنگل» می‌تواند به یکی از بهترین‌ها تبدیل شود

حسین مسافر آستانه می‌گوید: متأسفانه هنر تئاتر، تحت تأثیر فضای اتفاقات اخیر واقع شد و درحالی‌که فعالیت دیگر صنوف برقرار است، ضربه‌ مهلکی را بر بدنه‌ نحیف تئاتر شاهد هستیم و این موضوع باعث شد که اولین دوره‌ جشنواره «سردار جنگل»، علی‌رغم دریافت نسبتاً قابل‌توجه آثار ...

|

فراخوان «نخستین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی سردار جنگل» منتشر شد

فراخوان «نخستین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی سردار جنگل» منتشر شد

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان فراخوان «نخستین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی سردار جنگل» گیلان را با همکاری انجمن هنرهای نمایشی گیلان به منظور رشد و گسترش نمایش خیابانی و بزرگداشت میرزا کوچک‌خان جنگلی منتشر کرد.

|

کارگردان حاضر در رویداد نمایشی «اربعین؛ فراتر از کلام» مطرح کرد

مالک آبسالان: به زبان هنر میزبان زائران حسینی هستیم
کارگردان حاضر در رویداد نمایشی «اربعین؛ فراتر از کلام» مطرح کرد

مالک آبسالان: به زبان هنر میزبان زائران حسینی هستیم

مالک آبسالان می‌گوید: ما در شهری مرزی زندگی می‌کنیم که کمترین فاصله را با عتبات عالیات دارد و هرساله میزبان زوار محترم هستیم  و  می‌خواهیم به زبان هنر هم میزبان خوبی باشیم و بتوانیم در طول این مسیر به‌وسیله تئاتر خیابانی روایتگر عاشورا باشیم.

|

با تمرکز بر آثار هنرمندان سراسر کشور

فراخوان شانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان منتشر شد
با تمرکز بر آثار هنرمندان سراسر کشور

فراخوان شانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان منتشر شد

فراخوان شانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان در راستای ارتقای تئاتر خیابانی ایران و حمایت از تولید آثار نمایشی با تمرکز بر آثار هنرمندان سراسر کشور منتشر شد.

|

آرش رضایی نمایشنامه‌نویس حاضر در جشنواره ایثار قم:

هر برگ زندگی شهدا قصه‌ای جاودان است
آرش رضایی نمایشنامه‌نویس حاضر در جشنواره ایثار قم:

هر برگ زندگی شهدا قصه‌ای جاودان است

آرش رضایی متولد ۲۴ اسفند ماه ۱۳۶۹ دارای مدرک فوق لیسانس مکانیک است و فعالیت هنری خود را از سال ۱۳۸۰ در استان خوزستان آغاز کرد. وی با دو نمایشنامه «استادیوم 19» و «دویست و نود و نهمین نفر» در نخستین جشنواره استانی نمایشنامه نویسی و اجرای نمایش خیابانی شاهد قم حضور دارد.

|

نظرات کاربران