در حال بارگذاری ...
مروری یک‌ساله بر شرایط تئاتر در استان سرافراز ایران‌زمین

رشد چشمگیر اجراهای نمایشی در خوزستان

تئاتر در خوزستان قدمتی دیرینه دارد و هنرمندان بسیاری از این خطه نام‌آور به ستیغ بلند هنر پرآوازه ایران رسیده‌اند و جایگاهی ویژه را در خاطر مردم کشور تصاحب کرده‌اند. در دوران کرونا تئاتر در این استان چون دیگر مناطق دستخوش رکود و خمودگی شد تا یک سال پیش که واکسیناسیون گسترده به همت دولت سیزدهم امنیت را به سالن‌های نمایش بازگرداند. بر اساس آمار در بازه زمانی مرداد ۱۴۰۰ تا اکنون یعنی پس از رکودی بیست‌ماهه، ۳۱۹ اثر نمایشی در قالب ۱۱۸۱ اجرای عمومی میزبان بیش از یکصد و شصت و دو هزار تماشاگر بوده‌اند که در نوع خود رکوردی محسوب می‌شود. در گزارشی که می‌خوانید مروری داشته‌ایم بر اتفاقات تئاتری یک سال اخیر در استان خوزستان.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر از خوزستان، شیوع ویروس کرونا در کشورمان همسو با دیگر کشورهای جهان در کنار تأثیرات مخرب و منفی خود در تمامی حوزه‌ها یکی از بیشترین تأثیرات مخرب خود را بر تعطیلی فعالیت‌های تئاتری و سالن‌های نمایشی گذاشت.

در سال 1399 هنر تئاتر و خانواده نمایش بیش از دیگر آثار هنری و حتی مشاغل دیگر متضرر شدند چراکه این اعتماد وجود نداشت تا تماشاگر تئاتر وارد سالن‌های نمایش شود و حتی با رعایت فاصله و اصول بهداشتی پای نمایش‌ها بنشیند بر همین اساس چراغ سالن‌های تئاتر یکی پس از دیگری خاموش شد و ادامه این وضعیت فاجعه‌بار، شرایط اسفباری را برای هنرمندان تئاتر رقم زد. بسیاری از نمایش‌ها روی صحنه نرفتند، برخی نمایش‌ها نیمه‌کاره رها شدند و برخی از نمایش‌ها با اندک تماشاگر چراغ سالن‌های تئاتر را روشن نگه داشتند تا جریان تئاتر همچنان جاری و ساری باشد.

تئاتر خوزستان نیز همانند سایر نقاط کشور از این قاعده مستثنا نبود و فعالیت‌های هنرمندان و تالارهای نمایشی متأثر از فضای شیوع ویروس کرونا رو به تعطیلی نهاد و فعالیت‌های جسته و گریخته گروه‌های نمایشی در سال 1399 و بخشی از سال 1400 توانست چراغ نیمه‌جان تئاتر را در شهرهای مختلف استان خوزستان روشن نگه دارد و با تهیه زیرساخت‌های لازم بخش زیادی از فعالیت‌های نمایشی و جشنواره‌های تئاتر به‌صورت آنلاین برگزار شد.

هنرمندان تئاتر خوزستان از مرداد 1399 تا پایان تیرماه 1400 توانستند 47 اثر نمایشی را تولید و اجرای عمومی ببرند که این آثار نمایشی شامل تولیدات صحنه‌ای، تئاترهای خیابانی و اجراهای مجالس تعزیه‌خوانی بوده است.

این تعداد اثر نمایشی توانستند 144 اجرای عمومی در شهرهای مختلف استان خوزستان داشته و 16190 مخاطب در تالارهای نمایشی و فضای باز به‌صورت زنده به تماشای این آثار نمایشی نشستند.

بااین‌حال اهالی تئاتر امیدوار بودند که سال جدید پس از انتقال تئاتر به گروه مشاغل ۲ برایشان سال بهتری باشد که در ادامه سال 1400 و با واکسیناسیون عمومی مردم، کم‌کم شاهد رونق تئاتر و تولیدات نمایشی در سطح استان خوزستان بودیم.

پس از قریب به 20 ماه رکود و با جاری شدن اعتماد عمومی جامعه، شاهد گرم و گرم‌تر شدن تنور فعالیت هنرمندان تئاتر خوزستان بودیم و اجراهای عمومی رونق گرفت و تماشاگر تئاتر با اعتماد دوباره به فضای تالارهای نمایشی در پی واکسیناسیون حداکثری جامعه در دولت سیزدهم، رعایت حداکثری شیوه‌نامه‌های بهداشتی و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی ایجادشده در تالارهای نمایشی خوزستان، برای تماشای آثار نمایشی به دیدن تئاترهای اجراشده در جای‌جای استان خوزستان رفتند.

در این میان و از مردادماه 1400 تا پایان مردادماه 1401 یعنی در دوره فعالیت دولت سیزدهم بیش از 319 اثر نمایشی توسط هنرمندان تئاتر در استان خوزستان تولید و اجرای عمومی رفتند که این آثار نمایشی شامل تولیدات صحنه‌ای، تئاتر خیابانی و مجالس تعزیه و شبیه‌خوانی بود که این حجم از تولیدات نمایشی استان خوزستان در مقایسه با سال قبل 578/72 درصد رشد داشته است.

در فضای جدید و با رویکرد رونق اجراهای عمومی تئاتر، 319 نمایش تولیدی جدید طی یک سال تعداد 1181 شب اجرای عمومی در استان خوزستان داشتند که در مقایسه با سال قبل 720/14 درصد رشد داشته است.

با بازگشایی تئاترها و رونق اجراهای عمومی و اطمینان مردم برای رفتن به سالن‌های تئاتر خوزستان، تعداد 162297 مخاطب در طی یک سال از مرداد 1400 تا مرداد 1401 از تولیدات نمایشی هنرمندان تئاتر خوزستان دیدن کردند که در مقایسه با سال قبل 902/45 درصد رشد داشته است.

رشد چشمگیر مخاطب برای دیدن آثار نمایشی در استان خوزستان توانسته است بر رونق اقتصاد تئاتر تأثیر چشمگیری بگذارد به‌نحوی‌که گروه‌های نمایشی و هنرمندان تئاتر با توجه به ایجاد فضای جدید درحال برنامه‌ریزی و تولید آثار نمایشی جدید برای اجراهای متعدد و طولانی‌مدت همچون ایام پیش از کرونا در تالارهای نمایشی استان خوزستان هستند.
مطالب مرتبط

حمایت دولت از تئاتر و جشنواره‌ها

حمایت دولت از تئاتر و جشنواره‌ها

محمدرضا درند*؛ کرونا حدود 18 ماه فعالیت‌های تئاتر را تعطیل کرد و این بازه زمانی برای هنرمندانی که حضور در جمعیت از الزامات شغلشان است بسیار طاقت‌فرسا بود. تا اینکه دولت سیزدهم بر سر کار آمد. وزیر فرهنگ ...

|

چشم‌انداز تئاتر همدان در یک سالگی دولت سیزدهم

چراغِ این خانه روشن است
چشم‌انداز تئاتر همدان در یک سالگی دولت سیزدهم

چراغِ این خانه روشن است

کرونا که آمد کلید خاموشی سالن­‌های تئاتر به ناچار زده شد و اهالی تئاتر خزیدند در تنهایی مفرط و هرچه گذشت امید جمعی لاغرتر و فرتوت­‌تر شد؛ تا جایی که دیگر نای امید دادن به یکدیگر را نداشتند؛ اما به میمنت اقدام جهادی دولت سیزدهم در واکسیناسیون عمومی، تک جرقه‌ها شروع شد و شبیه ...

|

با برگزاری آیین اختتامیه در محل یادمان شهدای گمنام شهرستان بهبهان

سی‌وچهارمین دوره جشنواره تئاتر خوزستان آغاز به کار کرد
با برگزاری آیین اختتامیه در محل یادمان شهدای گمنام شهرستان بهبهان

سی‌وچهارمین دوره جشنواره تئاتر خوزستان آغاز به کار کرد

آیین افتتاحیه سی و چهارمین دوره جشنواره تئاتر خوزستان با حضور اصحاب فرهنگ و هنر و اهالی تئاتر استان خوزستان، در محل یادمان شهدای گمنام شهرستان بهبهان برگزار شد.

|

معرفی  12 نمایش راه‌یافته به سی‌وچهارمین جشنواره تئاتر استان خوزستان

معرفی 12 نمایش راه‌یافته به سی‌وچهارمین جشنواره تئاتر استان خوزستان

سیدامین سپهریان، دبیر سی‌وچهارمین جشنواره تئاتر خوزستان، در نشستی خبری با اشاره به حضور حداکثری گروه‌های نمایشی استان در این رویداد، 12 نمایش راه‌یافته به جشنواره تئاتر خوزستان را معرفی کرد.

|

آیین رونمایی از پوستر سی‌وچهارمین جشنواره تئاتر استان خوزستان برگزار شد

آیین رونمایی از پوستر سی‌وچهارمین جشنواره تئاتر استان خوزستان برگزار شد

آیین رونمایی از پوستر سی‌وچهارمین جشنواره تئاتر استان خوزستان با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، دبیر جشنواره، هنرمندان و اصحاب رسانه در تالار اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان برگزار شد.

|

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و آموزش‌های هنری خبر داد

افتتاح سه هنرستان جدید هنرهای زیبا در سال تحصیلی جدید
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و آموزش‌های هنری خبر داد

افتتاح سه هنرستان جدید هنرهای زیبا در سال تحصیلی جدید

محمدحسین اسماعیلی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و آموزش‌های هنری از افتتاح سه هنرستان جدید هنرهای زیبای دخترانه و پسرانه در شهرهای اهواز، خرم‌آباد و کاشان خبر داد.

|

گفت‌وگو با کارگردان حاضر در رویداد نمایشی «اربعین؛ فراتر از کلام»

مصطفی بوعذار: هنرمندان تئاتر رونق‌بخش اربعین حسینی هستند
گفت‌وگو با کارگردان حاضر در رویداد نمایشی «اربعین؛ فراتر از کلام»

مصطفی بوعذار: هنرمندان تئاتر رونق‌بخش اربعین حسینی هستند

مصطفی بوعذار معتقد است: حضور هنرمندان در رویداد جهانی پیاده‌روی اربعین حسینی می‌تواند افق‌های جدیدی در عرصه تئاتر دینی و حضور همه‌جانبه هنرمندان را ایجاد کند. تئاتر دینی در اربعین حسینی ظرفیت بسیار بالایی برای ارائه پیام‌ها و مفاهیم ارزش‌های اسلامی دارد.

|

نظرات کاربران