در حال بارگذاری ...
گفت‌وگو با کارگردان حاضر در رویداد نمایشی «اربعین؛ فراتر از کلام»

سعید ذبیحی: «قبیله عشق» تلفیق آیین‌های سوگواری با وقایع عاشوراست

سعید ذبیحی، نویسنده، بازیگر و کارگردان تئاتر با اشاره به تلفیق آیین‌های سوگواری مناطق غرب‌نشین کشور با وقایع حماسه کربلا از استقبال مخاطبان از دو اجرای «کاروان دونفره» و «قبیله عشق» در قالب رویداد «اربعین؛ فراتر از کلام» سخن گفت.

به گزارش ایران تئاتر، اداره‌کل هنرهای نمایشی، ویژه‌برنامه «اربعین، فراتر از کلام» را در استان‌های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان و منطقه آزاد اروند، در روزهای 24 تا 26 شهریور 1401 برگزار می‌کند که در آن، هنرمندان به اجرای نمایش‌های آیینی و مذهبی در مسیر حرکت زوار اربعین حسینی می‌پردازند.

«کاروان دو نفره» و «قبیله عشق»، دو اثر نمایشی به کارگردانی سعید ذبیحی هستند که در قالب رویداد «اربعین؛ فراتر از کلام» در مرز مریوان (باشماق) اجرا می‌شوند.

سعید ذبیحی، درباره آثاری که برای حضور در رویداد «اربعین؛ فراتر از کلام» آماده کرده است، گفت: «در این رویداد نمایشی با دو اجرای «کاروان دو نفره» و «قبیله عشق» حضور دارم. نمایش «کاروان دونفره» یکی از این آثار است که نویسنده بازیگر و کارگردان آن هستم.»

او ادامه داد: «نمایش «کاروان دونفره»، داستان فردی شرور است که در شب عاشورای حسینی با شنیدن صدای دسته عزاداری متحول می‌شود و از آنچه تاکنون انجام داده است، توبه می‌کند. او برای پذیرش توبه‌اش نذر می‌کند یک نفر را با هزینه شخصی به کربلا ببرد و حالا به دنبال این فرد می‌گردد.»

ذبیحی افزود: «نمایش «کاروان دو نفره» در طی دو روز جمعه هجدهم شهریور و شنبه نوزدهم شهریور در قصر شیرین و مرز خسروی میزبان مخاطبان بود.»

این بازیگر و کارگردان تئاتر با اشاره به دیگر اثر نمایشی که در رویداد «اربعین؛ فراتر از کلام» اجرا کرده است، گفت: «نمایش «قبیله عشق» اثر دیگری است که تا روز بیست و پنجم شهریور در مرزهای مریوان، باشماق و دو موکب در اقلیم کردستان عراق اجرا می‌شود.»

                                           

کارگردان نمایش «قبیله عشق» درباره موضوع و داستان این اثر توضیح داد: «این اثر نمایشی بی‌کلام با طرح و نوشته علی زیستی و کارگردانی من، کار مشترک گروه‌های نمایش باران از کردستان و دیبا از کرمانشاه است.»

او افزود: «نمایش «قبیله عشق» تلفیقی از آیین‌های سوگواری مناطق غرب کشور همراه با سه واقعه روز عاشورا محسوب می‌شود که برگرفته از تعزیه شهادت حضرت علی اصغر(ع)، شهادت حضرت عباس(ع) و شهادت سیدالشهدا(ع) است.»

این هنرمند ادامه داد: «این سه واقعه روز عاشورا در نمایش «قبیله عشق» توسط دو اجراگر فرم، بدون کلام، از روز دوشنبه بیست و یکم شهریور در مرز باشماق در حال اجراست‌ و در پایان آن عزاداری‌های مرسوم مناطق کردنشین شامل نحوه سینه‌زنی، کاه پاشیدن و چمری اجرا می‌شود.»

ذبیحی همچنین گفت: «چمری تلفیقی از ساز و دهل است. ساز و دهل شامل دو نواست؛ یک نوای شاد که برای عروسی‌ و مراسم شادی نواخته می‌شود و یک نوای غمگین که پس از درگذشت عزیزی در سوگ او می‌نوازند.»

او استقبال مخاطبان از آثار را بسیار عالی دانست و توضیح داد: «زوار پس از پیاده‌روی در طول روزهای گرم، شب‌ها در موکب‌هایی که در مسیر آماده شده است، استراحت می‌کنند، به همین دلیل ما شب‌ها با اجرای آثار نمایشی میزبان آن‌ها هستیم.»

ذبیحی در پایان درباره ادامه اجراها تا پس از روز اربعین گفت: «اجراها تا روز شنبه بیست و ششم شهریور برابر با اربعین حسینی ادامه خواهد داشت و پس از آن با توجه به بازگشت زوار از کربلا، اگر تقاضایی برای  اجرا وجود داشته باشد، حتما به کار ادامه خواهیم داد.»
مطالب مرتبط

گزارشی درباره برگزاری ویژه‌برنامه «اربعین، فراتر از کلام» در مرز باشماق کردستان

رحمان هوشیاری: نمایش فرم، ارتباط بهتری با مخاطبان غیر فارسی‌زبان برقرار می‌کند
گزارشی درباره برگزاری ویژه‌برنامه «اربعین، فراتر از کلام» در مرز باشماق کردستان

رحمان هوشیاری: نمایش فرم، ارتباط بهتری با مخاطبان غیر فارسی‌زبان برقرار می‌کند

رحمان هوشیاری، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مریوان، ارائه آثار نمایشی مبتنی بر فرم و تصویر در ویژه‌برنامه «اربعین، فراتر از کلام» را، بهترین راه ارتباط با مخاطبان غیر فارسی‌زبان حاضر در راهپیمایی اربعین دانست.

|

گفت‌وگو با کارگردان حاضر در رویداد نمایشی «اربعین؛ فراتر از کلام»

یونس صحرارو: اجرا برای زائران، نیازمند شناخت مخاطب است
گفت‌وگو با کارگردان حاضر در رویداد نمایشی «اربعین؛ فراتر از کلام»

یونس صحرارو: اجرا برای زائران، نیازمند شناخت مخاطب است

یونس صحرارو بر این باور است که کار کردن در حوزه تئاتر دینی و اجرای آثار نیازمند شناخت مخاطب است. مخاطبی که زائر کربلاست و شوق به رفتن دارد، یک جا ساکن نیست و تمام وجودش بی‌قرار زیارت است و آشنایی مردم با پیام اربعین در کنار قصه‌ها و داستان‌های مختلف اجتماعی سیاسی و دینی به ...

|

با مشارکت بیش از یک‌صد و پنجاه هنرمند تئاتر

«آیینه‌داران آفتاب» در اربعین به حرکت درمی‌آیند
با مشارکت بیش از یک‌صد و پنجاه هنرمند تئاتر

«آیینه‌داران آفتاب» در اربعین به حرکت درمی‌آیند

امیرحسین شفیعی مدیر اجرایی کاروان «آیینه‌داران آفتاب» از مشارکت یک‌صد و پنجاه هنرمند هنرهای نمایشی برای حضور در برنامه‌های آیینی عاشورایی در روز اربعین خبر داد.

|

نظرات کاربران