در حال بارگذاری ...
آیین نکوداشت خسرو تئاتر ایران برگزار شد

کتابخانه شخصی زنده‌یاد خسرو بامداد به مجموعه تئاتر شهر اهدا شد

در آیین نکوداشت زنده‌یاد خسرو بامداد که روز شنبه ۲۱ آبان‌ماه با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی و جمعی از هنرمندان، دانشجویان و همکاران این هنرمند در تماشاخانه سنگلج برگزار شد، فرزند این هنرمند از انتشار مجموعه آثار او با حمایت اداره کل هنرهای نمایشی و اهدای کتابخانه شخصی‌اش به مجموعه تئاتر شهر خبر داد.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، آیین نکوداشت زنده‌یاد خسرو بامداد، مدرس، محقق، بازیگر و کارگردان پیشکسوت تئاتر عصر روز شنبه 21 آبان ماه با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی، خانواده این هنرمند و جمعی از هنرمندان در تماشاخانه سنگلج برگزار شد.

کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی در ابتدای این مراسم با بیان اینکه امیدوارم در آینده در فضایی مطلوب و دور از غم با یکدیگر گفت‌وگو کنیم، بیان کرد: «زنده‌یاد استاد بادمداد، خسرو خوبان، مرد بزرگی بود. او معلم بنده بوده و همچنان هست. منش و دانش او بسیار به من آموخت.»

نظری در پایان سخنانش ضمن عرض تسلیت به خانواده زنده‌یاد بامداد و جامعه هنری گفت: «ایشان در قلب من و قلب همه دانشجویانش همیشه زنده است. او همیشه و در همه جا به ویژه در دانشگاه اراک تمام‌قد و با همه وجود، سختی‌ها را به جان می‌خرید و عاشقانه و پدرانه کنار دانشجویان بود و به آن‌ها تاکید می‌کرد تا مطالعه کنند و دانش‌شان را نسبت به هنر نمایش افزایش دهند.»

در ادامه مانی بامداد، فرزند این هنرمند فقید، از انتشار تمامی آثار زنده‌یاد بامداد با حمایت اداره کل هنرهای نمایشی خبر داد.

مانی بامداد با ایراد سخنانی اظهار کرد: «کتابخانه شخصی پدر به مجموعه تئاتر شهر تقدیم خواهد شد تا دانشجویان بتوانند از این گنجینه کوچک استفاده کنند.»

خسرو الماس دنیای هنر بود

پس از این، احمد جولایی، نویسنده و پژوهشگر تئاتر نیز با حضور روی صحنه تماشاخانه سنگلج ضمن عرض تسلیت به مناسبت درگذشت استاد بامداد، گفت: «خسرو الماس دنیای هنر بود. او برای دانشجویان بسیار زحمت کشید. پیش از آنکه به خودش بیندیشد به خانواده و دانشجویانش فکر می‌کرد. آن‌قدر که برای دانشجویان تلاش می‌کرد به دنبال مطالبات شخصی و اداری نبود. این‌ها همگی نشان از بزرگمردی، رادمردی و دریادلی او دارد.»

او ادامه داد: «خاک قطعه هنرمندان بهشت زهرا جواهرات زیادی در سینه خود داشت، آلبومش کم بود و خسرو را به این آلبوم اضافه کرد.»

احمد جولایی افزود: «در حدیث آمده است که اولاد پاک و خلف صدقه جاریه است که می‌تواند منجر به بازماندن نام نیک از آدمی باشد و مانی اولاد خلف زنده‌یاد خسرو بامداد است. امیدوارم هرچه خاک اوست باقی عمر بازماندگانش به‌ویژه مانی عزیز باشد.»

این نویسنده و پژوهشگر تئاتر مطرح کرد: «دانشجویان زنده‌یاد بامداد هر زمان از دانشی که به آن‌ها آموخت، استفاده کنند و از او به نیکی یاد کنند، گویی استاد زنده است و این همان مصداق «هرگز نمیرد آن که دلش زنده شد به عشق» خواهد بود، چراکه خسرو با عشق نفس می‌کشید، دم او عشق بود و بازدمش عشق. امیدوارم این ترانه عشق بر لبان همه دانشجویان و هنرمندان ایران زمین باقی بماند و خسروها به جای او در خاک هنر رویش داشته باشد.»

علی میرزایی، فیلمنامه‌نویس و پژوهشگر تئاتر و سینما، آقای بهار رییس انجمن ادبی استان سمنان و محمد ابراهیمیان، نویسنده، منتقد و کارگردان تئاتر  از دیگر سخنرانان مراسم بودند که به بیان خاطراتی از همراهی‌شان با این هنرمند فقید پرداختند و یاد و خاطره او را گرامی داشتند.

پخش کلیپ، شعرخوانی علیرضا عامری در وصف زنده‌یاد خسرو بامداد و خوانش دو دلنوشته‌ با یادی از خاطرات استاد بامداد به قلم جمعی از دانشجویان ورودی 1374 دانشگاه آزاد اسلامی اراک بخش‌های دیگری از این مراسم بودند.
مطالب مرتبط

نگاهی به جدول صحنه‌ای چهل‌و‌یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

از چهار گوشه ایران تا دورترین نقطه جهان
نگاهی به جدول صحنه‌ای چهل‌و‌یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

از چهار گوشه ایران تا دورترین نقطه جهان

با نگاهی به جدول اجرهای صحنه‌ای چهل‌و‌یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، مشخص می‌شود که سهم بزرگ هنرمندان شهرستانی و حضور شرکت‌کنندگان خارجی از کشورهای دور و نزدیک، مهم‌ترین ویژگی این دوره از جشنواره است.

|

دومین جشنواره منطقه‌ای کشور به ایستگاه پایانی رسید

برگزیدگان جشنواره تئاتر فجر منطقه 2 (بوشهر) معرفی شدند
دومین جشنواره منطقه‌ای کشور به ایستگاه پایانی رسید

برگزیدگان جشنواره تئاتر فجر منطقه 2 (بوشهر) معرفی شدند

جشنواره تئاتر فجر منطقه 2 (بوشهر) صبح امروز شنبه 17 دی‌ماه با اعلام برگزیدگان این رویداد هنری در تالار اصلی مجتمع فرهنگی هنری نهم دی استان بوشهر به کار خود پایان داد.

|

هنرمندان از فقدان خسرو بامداد می‌گویند

صحنه تئاتر همیشه مرهون تلاش‌های بی‌وقفه اوست
هنرمندان از فقدان خسرو بامداد می‌گویند

صحنه تئاتر همیشه مرهون تلاش‌های بی‌وقفه اوست

کاظم هژیرآزاد، فرهاد بشارتی و وحید نفر ضمن عرض تسلیت به جامعه هنری و خانواده زنده‌یاد خسرو بامداد از او به‌عنوان یکی از دوست‌داشتنی‌ترین استادان تئاتر یاد کردند؛ معلمی که صحنه تئاتر همیشه مرهون تلاش‌های بی‌وقفه اوست.

|

خسرو بامداد درگذشت

خسرو بامداد درگذشت

خسرو بامداد، محقق، مدرس، نویسنده و کارگردان پیشکسوت تئاتر صبح امروز چهارشنبه 18 آبان براثر کهولت سن درگذشت.

|

مدیرکل هنرهای نمایشی خبر داد

برگزاری دوباره جشنواره‌های منطقه‌ای تئاتر پس از 9 سال تعطیلی
مدیرکل هنرهای نمایشی خبر داد

برگزاری دوباره جشنواره‌های منطقه‌ای تئاتر پس از 9 سال تعطیلی

مدیرکل هنرهای نمایشی، از راه‌اندازی دوباره جشنواره‌های تئاتر منطقه‌ای، پس از 9 سال تعطیلی خبر داد. او با اشاره به برپایی چهار جشنواره منطقه‌ای تئاتر در کشور، اعلام کرد استان کرمانشاه، میزبان جشنواره منطقه‌ای شمال غرب، غرب و جنوب‌غرب کشور خواهد بود.

|

نظرات کاربران