در حال بارگذاری ...
اعضای کانون ملی منتقدان آثار جشنواره استان تهران را نقد می‌کنند

امیرحسین شفیعی: حداقل امکانات برای اجرای تئاتر در شهرستان‌های تهران وجود ندارد

امیرحسین شفیعی دبیر بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استان تهران با بیان اینکه برای نخستین بار بعد از ۲۶ دوره برگزاری، یک هنرمند از خانواده تئاتر دبیری جشنواره را برعهده دارد، گفت حداقل امکانات برای اجرای تئاتر در شهرستان‌های استان تهران وجود ندارد. او خبر داد: در این دوره کانون ملی منتقدان با حضور دو منتقد آثار را مورد نقد و بررسی قرار خواهد داد.

به گزارش ایران تئاتر، بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استان تهران از روز گذشته (سه شنبه یکم آذرماه) به دبیری امیرحسین شفیعی در پردیس تئاتر تهران آغاز به کار کرد.

امیرحسین شفیعی با اشاره به برگزاری این رویداد هنری گفت: «از اینکه دستاوردهای هنری هنرمندان شریف شهرستان‌های استان تهران این فرصت را پیدا کرده‌اند تا در قالب بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استان تهران آثارشان را به اجرا بگذارند، بسیار خوشحال هستیم.»

او ادامه داد: «ما در این دوره از جشنواره تئاتر استان تهران سعی کردیم؛ اتفاقات ویژه‌ای را رقم بزنیم. بخش ایثار با حمایت بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان‌های استان تهران و بخش تولیدات ویژه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به بخش مسابقه این رویداد هنری اضافه شد.»

دبیر بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استان تهران افزود: «در این دوره کانون ملی منتقدان با حضور دو منتقد آثار را مورد نقد و بررسی قرار خواهند داد و ما تمام تلاش‌مان این است که جشنواره‌ای منظم و با کیفیت برگزار کنیم.»

شفیعی توضیح داد: «گروه‌های ما از شهرستان‌های مختلف استان تهران از جمله شهریار، ملارد، اسلام شهر، رباط کریم، پاکدشت، پیشوا و ری فعالیت گسترده‌ای در زمینه تئاتر داشتند و برخی از آن‌‌ها توانستند به این جشنواره راه پیدا کنند. ای کاش شرایطی را داشتیم که می‌توانستیم میزبان گروه‌های بیشتری  باشیم.»                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

این هنرمند با اشاره به تعداد آثار راه یافته به این دوره از جشنواره گفت: «60 گروه اجرایی در مرحله بازبینی بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استان تهران حضور داشتند، هنرمندانی که چراغ تئاتر را در شهرستان‌های محروم و البته مظلوم استان تهران روشن نگه داشته‌اند.»

او ادامه داد: «گروه‌های نمایشی شهرستان‌های استان تهران به این دلیل مظلوم هستند که حداقل امکانات برای اجرای تئاتر در شهرستان‌های این استان وجود ندارد.»

شفیعی افزود: «سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی زیادی به منظور برگزاری این رویداد دست ما را گرفتند و درخصوص جشنواره هم‌افزایی کردند که اگر حمایت آن‌ها نبود، نمی‌توانستیم این رویداد هنری را برگزار کنیم.»

این مدیر هنری با بیان اینکه مهم‌ترین نکته برگزاری این دوره از جشنواره کم شدن تصدی‌گری دولت در حوزه تئاتر است، گفت: «من به عنوان دبیر و خادم گروه‌های نمایشی در جشنواره تئاتر استان تهران مهم‌ترین نکته برگزاری این رویداد را این می‌دانم که به هرحال دولت به این نتیجه رسید که تصدی‌گری‌اش را در حوزه تئاتر کم کند و شاید برای نخستین بار بعد از 26 دوره برگزاری، یک هنرمند از خانواده تئاتر دبیری جشنواره را برعهده بگیرد و امور جشنواره به انجمن هنرهای نمایشی واگذار شود که این هم اتفاق خوشایندی برای هنرمندان تئاتر است.»

او ادامه داد: «امیدوارم روزی برسد که بتوانیم جشنواره تئاتر استان تهران را در شهرستان‌های این استان برگزار کنیم ولی تا آن روز باید صبر کنیم. متاسفانه با تمام ظرفیت‌ها و خلاقیت‌هایی که هنرمندان و بچه‌های تحصیل کرده‌ای که سال‌های سال خودشان را وقف تئاتر شهرستان کرده‌اند، دارا هستند، از کمترین امکانات بی‌بهره‌اند و امیدوارم روزی برسد که از ظرفیت‌های سخت‌افزاری تئاتر در شهرستان‌های استان تهران بگویم.»

امیرحسین شفیعی با بیان اینکه امیدوار است به عنوان دبیر بتواند شرایط اجرای عموم آثار شرکت‌کننده در جشنواره را فراهم کند، توضیح داد: «از هر کدام از آثار شرکت‌کننده در سه بخش جشنواره تئاتر استان تهران یک اثر به جشنواره تئاتر منطقه‌ای و دو اثر به جشنواره ملی ایثار به میزبانی استان یزد راه پیدا خواهند کرد.»

او با اشاره به کیفیت آثار نمایشی برای حضور در جشنواره تئاتر منطقه‌ای ادامه داد: «امیدوارم که گروه‌ها تمام تلاش‌شان را برای اینکه نماینده شایسته‌ای برای استان تهران باشند، انجام بدهند. در سال‌های گذشته و دوره‌هایی که من خودم به عنوان کارگردان حضور داشتم همیشه در جشنواره‌های منطقه‌ای  آثار را با نام تهران در نظر می‌گرفتند و با این استدلال که شهر تهران خودش آثار زیادی دارد، شهرستان‌ها همیشه مظلوم واقع شده‌اند. امیدوارم که امسال بچه‌ها آثار با کیفیتی ارائه کنند و به جشنواره منطقه‌ای به عنوان مسیری برای حضور در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر راه پیدا کنند. من برای خلاقیت گروه‌های نمایشی احترام زیادی قائل هستم و فکر می‌کنم که امسال جشنواره بسیار خوبی را پشت سر خواهیم گذاشت.»

شفیعی در پایان ضمن ابراز خوشحالی از احیای جشنواره تئاتر منطقه‌ای گفت: «من در 16 سالگی برای اولین بار در جشنواره تئاتر منطقه‌ای حضور داشتم. حذف جشنواره منطقه‌ای تئاتر ظلم بزرگی بود و خوشحالم که این رویداد هنری در جهت حضور آثاری با کیفیت بیشتر و رقابتی تنگاتنگ بین گروه‌های نمایشی مجددا احیا شد.»

گفت‌وگو: نگار امیری
مطالب مرتبط

هنر نباید به عقب برگردد

ابوالفضل همراه: جشنواره‌ها محمل تماشای استعدادهای شگفت اهالی تئاتر در شهرستان‌ها هستند
هنر نباید به عقب برگردد

ابوالفضل همراه: جشنواره‌ها محمل تماشای استعدادهای شگفت اهالی تئاتر در شهرستان‌ها هستند

ابوالفضل همراه، جشنواره‌های تئاتر استانی و منطقه‌ای را محملی برای تماشای آثار ارزشمند و استعدادهای شگفت اهالی تئاتر در شهرستان معرفی کرد و گفت در طول تاریخ هنرمندان عرصه‌های مختلف در سراسر دنیا تمامی حرف‌های‌شان را با هنرشان به دنیا مخابره کرده و می‌کنند.

|

گفت‌وگو با بازیگر کهنه‌کار نمایش «شب انار»

فریده دریامج: تئاتر خانه اول من است
گفت‌وگو با بازیگر کهنه‌کار نمایش «شب انار»

فریده دریامج: تئاتر خانه اول من است

فریده دریامج، بازیگر تئاتر با بیان اینکه خانه اول من تئاتر، خانه دومم رادیو و خانه سومم سینماست، گفت نمی‌توان هنر را تعطیل کرد و کنار گذاشت، چراکه هنرمندان به راحتی می‌توانند حرف‌های‌شان را با هنرشان بزنند.

|

گفت‌وگو با مدیرکل هنرهای نمایشی به مناسبت برگزاری بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استان تهران

کاظم نظری: ظرفیت تئاتر شهرستان‌های تهران، از پایتخت بیشتر است
گفت‌وگو با مدیرکل هنرهای نمایشی به مناسبت برگزاری بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استان تهران

کاظم نظری: ظرفیت تئاتر شهرستان‌های تهران، از پایتخت بیشتر است

کاظم نظری، باور دارد ظرفیت هنری تئاترِ شهرستان‌‌های استان تهران، از خود پایتخت هم بیشتر است که باید از این توان، برای توسعه هنرهای نمایشی، بهره گرفت. او، برگزاری جشنواره تئاتر استانی را، یکی از راهکارهای تجلی این ظرفیت نهفته می‌داند.

|

گفت‌وگو با هنرمندی که 24 سال با تئاتر  شهرستان‌ها همراه بوده است

مهرداد کوروش‌نیا: جشنواره‌های استانی باید بخش نمایشنامه‌نویسی داشته باشند
گفت‌وگو با هنرمندی که 24 سال با تئاتر شهرستان‌ها همراه بوده است

مهرداد کوروش‌نیا: جشنواره‌های استانی باید بخش نمایشنامه‌نویسی داشته باشند

مهرداد کوروش‌نیا بر این باور است که یکی از مهم‌ترین دست‌آوردهای جشنواره‌های تئاتر استانی، می‌تواند کشف و تشویق نویسندگان جوان باشد و اگر سالی دو نویسنده هم از استان‌ها به جامعه هنری معرفی شوند، رویداد خوبی اتفاق افتاده است. او پیشنهاد می‌دهد هر جشنواره استانی، بخش ...

|

نظرات کاربران