در حال بارگذاری ...
در جلسه هماهنگی برگزاری جشنواره منطقه‌ای مازندران عنوان شد

کاظم نظری: احیای جشنواره‌های منطقه‌ای با هدف برقراری عدالت فرهنگی است

مدیر کل هنرهای نمایشی در جلسه هماهنگی برگزاری جشنواره‌های منطقه‌ای در مازندران، اظهار داشت: جشنواره تئاتر منطقه‌ای فجر رویدادی است که متأسفانه در دولت قبل تعطیل شده بود و ما با توجه به نگاه رییس‌جمهور که بر عدالت فرهنگی تأکید دارند، بنا داریم بعد از ۹ سال این جشنواره را مجدد احیا کنیم. کاظم نظری در این جلسه که با حضور استاندار و مدیرکل ارشاد مازندران، مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی کشور و نیز مسئول هماهنگی استان‌های اداره کل هنرهای نمایشی برگزار شد بر ضرورت ایجاد شورونشاط اجتماعی برای مجموعه فرهنگی کشور تاکید کرد. استاندار مازندران هم در این دیدار با بیان اینکه ما از برگزاری جشنواره منطقه‌ای در استان مازندران با افتخار استقبال می‌کنیم، گفت: «زبان تئاتر بسیار نافذ است اما تئاتر در کشور ما مقاطعی فرازوفرود داشته و هنوز جایگاه اصلی خودش را پیدا نکرده است.»

کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی کشور روز سه‌شنبه 15 آبان‌ماه، به همراه اسرافیل فرج‌اللهی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی کشور و حسن رونده مسئول هماهنگی استان‌های اداره کل هنرهای نمایشی، برای هماهنگی برگزاری جشنواره منطقه‌ای به استان مازندران سفر کرد.

در این سفر جلسه هماهنگی با سید محمد حسینی‌پور استاندار مازندران با حضور حسین جوادی مدیرکل ارشاد مازندران در استانداری برگزار شد.

کاظم نظری در این نشست گفت: «جشنواره تئاتر منطقه‌ای فجر رویدادی است که متأسفانه در دولت قبل تعطیل شده بود و ما با توجه به نگاه رییس‌جمهور که بر عدالت فرهنگی تأکید دارند، بنا داریم بعد از 9 سال این جشنواره را مجدد احیا کنیم.»

او افزود: «3 استان کرمانشاه، بوشهر و فارس تاکنون میزبانی این رویداد را پذیرفته‌اند و با اضافه شدن مازندران، 4 استان میزبان این رویداد تکمیل می‌شوند و هرکدام پذیرای 9 استان دیگر خواهند بود.»

مدیرکل هنرهای نمایشی کشور با بیان این موضوع که جشنواره فجر ویترین فعالیت تئاتری کشور است توضیح داد: «ما سعی کردیم عمده موضوعات آثار گروه‌های نمایشی که از جشنواره‌های استانی انتخاب می‌شوند در بستر انقلاب و نظام و ارتقای فرهنگی کشور باشند تا در راستای اعتلای اهداف انقلابی باشند»

کاظم نظری با اشاره به این موضوع که  ایجاد شورونشاط اجتماعی برای مجموعه فرهنگی کشور ضرورت دارد گفت: « یکی از عواملی که می‌تواند این نشاط را احیا کند، برگزاری جشنواره‌ها و برنامه‌های نمایشی است که می‌تواند در سطح استان خوب بروز کند و مردم را درگیر کند.»

او افزود: «مقام معظم رهبری فرموده‌اند: «تئاتر فراتر از منبر است» یعنی تأثیری که تئاتر دارد، گاهی می‌تواند از منبر هم گاهی بیشتر باشد.  تئاتر ابزاری است که می‌تواند رفتارها و مناسبت‌های اجتماعی را تنظیم کند و در جشنواره تئاتر منطقه‌ای در استان میزبان رویداد فرهنگی 10 استان باهم تعامل و هم‌افزایی خواهند داشت و تبادل دانش می‌کنند. 18 تا 15 گروه نمایشی در هرکدام از استان‌های میزبان گرد هم می‌آیند و 170 تا 200 نفر هنرمند حضور خواهند داشت.»

                                             

نظری گفت: « ما سعی می‌کنیم حالا که بعد از 9 سال این رویداد به بهترین شکل برگزار شود و اتفاق خوبی برای مردم استان مازندران رقم بخورد. وزارت ارشاد و اداره کل هنرهای نمایشی در حمایت از این رویداد بزرگ فرهنگساز تمام‌قد ایستاده است و ان‌شاءالله بتوانیم از این طریق مبلغ خوبی برای مسائل انقلاب و نظام باشیم.»

استاندار مازندران: زبان تئاتر بسیار نافذ است اما هنوز جایگاه اصلی خودش را پیدا نکرده است

سید محمد حسینی‌پور استاندار مازندران در این دیدار گفت: «زبان تئاتر بسیار نافذ است اما تئاتر در کشور ما مقاطعی فرازوفرود داشته و هنوز جایگاه اصلی خودش را پیدا نکرده است.»

او با تأکید بر تأثیرگذاری تئاتر گفت: « ما روستایی داریم که 24 شهید را تقدیم انقلاب کرده و هرسال در یادواره این شهدا بخشی را به تئاتر اختصاص می‌دهیم که روایت‌های شهداست و جذاب‌ترین بخش یادواره است و همین موضوع نشان از تأثیرگذاری بالای تئاتر دارد.»

حسینی‌پور گفت: «جای خالی تئاتر به‌ویژه در حوزه‌های ارزشی کاملاً مشهود است. باید جریانات انقلاب را با تئاتر آشتی بدهیم . من فکر می‌کنم باید تئاتر را از مدارس و دانشگاه‌ها آغاز کنیم و حتی بسیج دانشجویی متولی تئاتر دانشگاه‌ها باشد تا از این طریق تأثیرگذارتر عمل کند.»

او افزود: « با توجه به اینکه استان مازندران پرگردشگرترین استان ایران است، تئاتر می‌تواند جایگاه خوبی در مازندران بیابد. ما از برگزاری جشنواره منطقه‌ای در استان مازندران با افتخار استقبال می‌کنیم و این رویداد می‌تواند حرکت فرهنگی خوبی باید برای مجموعه استان باشد و خوشحالیم که بعد از این حوادث اخیر برای برون‌رفت از شرایط موجود فرصتی مفرح ایجاد کنیم تا مردم را شاد کند.»

حسینی‌پور گفت: « تلاش می‌کنیم با بررسی شرایط شهرستان‌ها و زیرساخت‌های‌شان جشنواره منطقه‌ای استان مازندران در شهرستان‌های مختلف اجرا شود و اختتامیه در ساری باشد تا در راستای عدالت فرهنگی، شهرهای دیگر هم درگیر شوند. ستاد برگزاری را خیلی سریع تشکیل خواهیم داد و هر حمایتی لازم باشد انجام می‌دهیم.»

استاندار مازندران این اقدام اداره کل هنرهای نمایشی را حرکت عظیم دانست و افزود: «همین اقدام که با جشنواره منطقه‌ای، اجرای تئاتر را در مناطق ایران پخش کرده‌اید که در استان و شهرهای مختلف اجرا بشود فرهنگ‌سازی خوبی ایجاد می‌کند و منشأ خیر و برکات است.»

در ادامه این سفر مدیرکل هنرهای نمایشی و هیئت همراه در فضایی صمیمی برای تکریم هنرمندان به دیدار 4 پیشکسوت تئاتر استان مازندران رفتند. بهزاد شاهنده، هوشنگ رضایی، علی دنیوی و سعدالله ولی‌زاده هنرمندانی بودند که با اهدای لوح تقدیر تکریم شدند.

دیدار از زیرساخت‌ها و سالن‌های نمایشی ساری نیز پایان‌بخش سفر یک‌روزه مسئولان هنرهای نمایشی کشور به استان مازندران بود.
مطالب مرتبط

در حاشیه برگزاری سی‌وسومین جشنواره تئاتر استان فارس صورت گرفت

دیدار مدیرکل هنرهای نمایشی از امکانات تئاتری شیراز
در حاشیه برگزاری سی‌وسومین جشنواره تئاتر استان فارس صورت گرفت

دیدار مدیرکل هنرهای نمایشی از امکانات تئاتری شیراز

کاظم نظری، در جریان سفر به شیراز برای شرکت در مراسم اختتامیه سی‌وسومین جشنواره تئاتر فارس، با محمد فرخ‌زاده، معاون گردشگری استانداری فارس، دیدار کرد و  برپایی جشنواره منطقه‌ای تئاتر به میزبانی این شهر را مورد بررسی قرار داد.

|

روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی خبر داد

اساسنامه انجمن هنرهای نمایشی اصلاح شد
روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی خبر داد

اساسنامه انجمن هنرهای نمایشی اصلاح شد

جلسه اصلاح بندهایی از اساسنامه انجمن هنرهای نمایشی روز گذشته (یکشنبه ششم آذرماه) با حضور مدیران و جمعی از نمایندگان انجمن‌های نمایشی استان‌ها در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

|

نظری در مراسم اختتامیه جشنواره تئاتر آذربایجان شرقی عنوان کرد

ظهور استعدادهای نو، نقطه قوت جشنواره‌های استانی است
نظری در مراسم اختتامیه جشنواره تئاتر آذربایجان شرقی عنوان کرد

ظهور استعدادهای نو، نقطه قوت جشنواره‌های استانی است

کاظم نظری در آیین اختتامیه سی و چهارمین جشنواره استانی تئاتر آذربایجان شرقی که در شهرستان مرند برگزار شد، گفت: امیدوارم چراغ تئاتر با حضور علاقه‌مندان و فعالان این عرصه همواره پرفروغ باشد. مدیرکل هنرهای نمایشی همچنین ظهور و بروز استعدادهای نو و جوان در متن برگزاری این ...

|

کاظم نظری در دیدار با مدیران فرهنگی آذربایجان شرقی عنوان کرد

حمایت از تئاتر شهرستان‌ها؛ اولویت برنامه‌های اداره کل هنرهای نمایشی
کاظم نظری در دیدار با مدیران فرهنگی آذربایجان شرقی عنوان کرد

حمایت از تئاتر شهرستان‌ها؛ اولویت برنامه‌های اداره کل هنرهای نمایشی

کاظم نظری مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی کشور تمرکززدایی در اجرای برنامه‌های هنری رویدادی موثر دانست و گفت حمایت از تئاتر شهرستان‌ها در اولویت برنامه‌های اداره کل هنرهای نمایشی قرارگرفته است و در این راستا تمام تلاشمان را خواهیم کرد.

|

نشست هماهنگی و رونمایی از پوستر «آیینه‌داران آفتاب» برگزار شد

کاظم نظری: آیین‌های مردمی، حماسه عاشورا را زنده نگه‌ داشته‌اند
نشست هماهنگی و رونمایی از پوستر «آیینه‌داران آفتاب» برگزار شد

کاظم نظری: آیین‌های مردمی، حماسه عاشورا را زنده نگه‌ داشته‌اند

نشست رونمایی از پوستر و هماهنگی ستاد جاماندگان اربعین حسینی با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی و معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شد.

|

سفر کاظم نظری به استان لرستان ادامه دارد

مهم‌ترین دغدغه هنرمندان شهرستان درود
سفر کاظم نظری به استان لرستان ادامه دارد

مهم‌ترین دغدغه هنرمندان شهرستان درود

در ادامه سفر مدیرکل هنرهای نمایشی به استان لرستان، مدیر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان درود در دیدار با کاظم نظری، تجهیز سالن آمفی تئاتر مجتمع ارشاد این شهر را مهم‌ترین دغدغه هنرمندان دانست.

|

عزم همگانی در برگزاری باشکوه جشنواره سراسری تئاتر بسیج

ادارات کل ارشاد و انجمن‌های نمایش برای رسیدن به «سودای عشق» سیزدهم مشارکت می‌کنند
عزم همگانی در برگزاری باشکوه جشنواره سراسری تئاتر بسیج

ادارات کل ارشاد و انجمن‌های نمایش برای رسیدن به «سودای عشق» سیزدهم مشارکت می‌کنند

مدیرکل دفتر هماهنگی امور استان‌های معاونت حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران در نامه‌های جداگانه‌ای به مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها و مدیران انجمن‌های نمایش سراسر کشور خواستار همکاری در برگزاری شایسته سیزدهمین جشنواره ...

|

مدیرکل هنرهای نمایشی مطرح کرد

کاظم نظری: شاهد پوست‌اندازی جشنواره هستیم
مدیرکل هنرهای نمایشی مطرح کرد

کاظم نظری: شاهد پوست‌اندازی جشنواره هستیم

مدیرکل هنرهای نمایشی با تاکید بر اینکه در جشنواره تئاتر فجر یک پوست‌اندازی اتفاق افتاده است، گفت امسال ۸۶ درصد تمام تولیدات جشنواره شهرستانی هستند؛ در حالی که در گذشته این‌طور نبود. همچنین امسال نیروهای جوان حضور پررنگ‌تری داشتند.

|

نظرات کاربران