در حال بارگذاری ...
به بهانه زادروزش در 22 دی

جعفر والی، هنرمندی که شب‌ها خواب تئاتر می‌دید

در سالنامه تئاتر آمده که امروز ۲۲ دی زادروز جعفر والی است، هنرمندی که شب‌ها خواب تئاتر می‌دید.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از ایسنا، جعفر والی، زاده 22 دی سال ۱۳۱۲ است، هنرمندی که هم بازیگری می‌کرد و هم کارگردانی و گاهی هم دست به قلم می‌شد و فیلمنامه‌ای می‌نوشت.

اگر پای سخنان دوستانش بنشینید، کسانی چون محمود دولت‌آبادی یا اکبر زنجان‌پور و ایرج راد، یک ترجیع‌بند مشترک خواهید یافت؛ او بی‌حاشیه بود و بی‌هیاهو و مهربان. با لبخندی گشاده و دلی که برای تئاتر می‌تپید.

تئاتر را بازتاب دردها و انتقادات و مسایل اجتماعی مردم می‌دانست و معتقد بود که تماشاگر زمانی که از سالن بیرون می‌آیدّ باید دریافتی باشکوه را با خود بیرون ببرد. تئاتر تفریح نیست، کلاس درس است و هنری کاملا جدی است.

روی تخت بیمارستان هم دل در گرو اجرای تئاتر داشت و مترصد فرصتی بود تا از بند بیماری رها شود و نمایشی تازه روی صحنه بیاورد.

جعفر والی هنرمندی که آخرین بار قصد داشت نمایش «توی گوش سالمم زمزمه کن» را برای دومین بار روی صحنه بیاورد، آذر سال ۱۳۹۵ چشم از جهان فرو بست.

او در سال‌های پایانی عمرش بیشتر در روستایی در اطراف کرج به سر می‌برد. هوای آلوده تهران، او را نیز همچون بعضی دیگر از همکارانش از پایتخت فراری داده بود.

والی در آخرین سال‌های زندگی‌اش در دو نمایش «اتاق شماره ۶» بر اساس متنی از چخوف با دراماتورژی خسرو حکیم رابط و «ویتسک؛ یک داستان ناتمام» نوشته بوشنر هر دو به کارگردانی ناصر حسینی‌مهر به ایفای نقش پرداخته بود.

او در سال‌های پر فروغ فعالیتش در تئاتر چند نمایشنامه از آثار غلامحسین ساعدی را اجرا کرد از جمله تله‌تئاتر «گاو»، «چوب‌بدست‌های ورزیل»، «آی باکلاه، آی بی‌کلاه». بعدتر داریوش مهرجویی نسخه سینمایی «گاو» را ساخت که والی هم یکی از بازیگران آن بود.

والی در سینما هم با کارگردان‌هایی مانند یدالله صمدی، علی حاتمی، امیر نادری، مسعود کیمیایی، مازیار میری و ... همکاری کرد.

بازی در سریال «هزار دستان» از جمله فعالیت‌های او در تلویزیون بود. در آخرین سال‌های زندگی‌اش در مجموعه «معمای شاه» به ایفای نقش پرداخت اما بعدتر از بازی در این سریال ابراز پشیمانی کرد.

جعفر والی ۲۷ آذر سال ۱۳۹۵ به دلیل مشکلات ریوی از دنیا رفت و آرزوی اجرای دوباره «در گوش سالمم زمزمه کن» را به جهانی دیگر برد.

ایرج راد که قرار بود در این نمایش بازی کند، تابستان امسال این اثر نمایشی را با بازی خودش و سعید امیرسلیمانی به صحنه آورد تا این رویای ناتمام به کارگردانی هنرمندی دیگر به سرانجام برسد.
مطالب مرتبط

بالرینی که رویایش گل نخوردن بود

علی رفیعی و یک عمر نفس کشیدن با تئاتر
بالرینی که رویایش گل نخوردن بود

علی رفیعی و یک عمر نفس کشیدن با تئاتر

رویای پسربچه مورد نظر ما این نبود که گُل بزند و از تشویق تماشاگران کیفش کوک شود. نه! ماجرا جور دیگری بود. او دلش می‌خواست دروازه‌بان باشد و به تنش پیچ و تاب بدهد و توپ را بگیرد که وارد دروازه نشود. این پسربچه که نامش علی رفیعی است،‌ اما بعدتر یکی از مهم‌ترین هنرمندان تئاتر کشور ...

|

گفت‌وگو با کارگردان و بازیگر پرسابقه تئاتر در حوالی نوروز

مریم کاظمی: خیمه‌شب‌بازی‌ همیشه برایم جذاب بوده است
گفت‌وگو با کارگردان و بازیگر پرسابقه تئاتر در حوالی نوروز

مریم کاظمی: خیمه‌شب‌بازی‌ همیشه برایم جذاب بوده است

مریم کاظمی کارگردان و بازیگر پرسابقه تئاتر گفت هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم روزی خودم در حوزه تئاتر فعایت کنم. از زمان کودکی همیشه نمایش‌های خیمه‌شب‌ بازی مخصوص نوروز که از تلویزیون پخش می‌شد، خیلی برایم جذاب بود. مهم‌ترین خاطرات من برمی‌گردد به نشستن مقابل خیمه خیمه‌شب‌بازی ...

|

گفت‌وگو با نویسنده و کارگردان نمایش «ملاصدرا» 

سیدعظیم موسوی: شرمنده بازیگرانم شدم
گفت‌وگو با نویسنده و کارگردان نمایش «ملاصدرا» 

سیدعظیم موسوی: شرمنده بازیگرانم شدم

سیدعظیم موسوی با اشاره به شرایط اجرای نمایش «ملاصدرا» گفت من شرمنده بازیگرانم در این اثر شدم که همه از حرفه‌ای های تئاتر هستند و بودند؛ مثل مرجان گلچین، مرحوم خسرو بامداد، امیر مولوی، مرحوم عزت الله مهرآوران و ... که ما را همراهی می‌کردند و من نتوانستم بعد از 12 سال دستمزدی به ...

|

مدیر روابط عمومی بیمارستان قائم مشهد توضیح داد

تغییری در وضعیت شهرام عبدلی ایجاد نشده و همچنان در کماست
مدیر روابط عمومی بیمارستان قائم مشهد توضیح داد

تغییری در وضعیت شهرام عبدلی ایجاد نشده و همچنان در کماست

جواد حدادی مدیر روابط عمومی بیمارستان قائم مشهد درباره وضعیت هوشیاری شهرام عبدلی می‌گوید هنوز تغییری در وضعیت این بازیگر ایجاد نشده و او همچنان در کماست.

|

نظرات کاربران