در حال بارگذاری ...
به بهانه زادروزش در 22 دی

جعفر والی، هنرمندی که شب‌ها خواب تئاتر می‌دید

در سالنامه تئاتر آمده که امروز ۲۲ دی زادروز جعفر والی است، هنرمندی که شب‌ها خواب تئاتر می‌دید.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از ایسنا، جعفر والی، زاده 22 دی سال ۱۳۱۲ است، هنرمندی که هم بازیگری می‌کرد و هم کارگردانی و گاهی هم دست به قلم می‌شد و فیلمنامه‌ای می‌نوشت.

اگر پای سخنان دوستانش بنشینید، کسانی چون محمود دولت‌آبادی یا اکبر زنجان‌پور و ایرج راد، یک ترجیع‌بند مشترک خواهید یافت؛ او بی‌حاشیه بود و بی‌هیاهو و مهربان. با لبخندی گشاده و دلی که برای تئاتر می‌تپید.

تئاتر را بازتاب دردها و انتقادات و مسایل اجتماعی مردم می‌دانست و معتقد بود که تماشاگر زمانی که از سالن بیرون می‌آیدّ باید دریافتی باشکوه را با خود بیرون ببرد. تئاتر تفریح نیست، کلاس درس است و هنری کاملا جدی است.

روی تخت بیمارستان هم دل در گرو اجرای تئاتر داشت و مترصد فرصتی بود تا از بند بیماری رها شود و نمایشی تازه روی صحنه بیاورد.

جعفر والی هنرمندی که آخرین بار قصد داشت نمایش «توی گوش سالمم زمزمه کن» را برای دومین بار روی صحنه بیاورد، آذر سال ۱۳۹۵ چشم از جهان فرو بست.

او در سال‌های پایانی عمرش بیشتر در روستایی در اطراف کرج به سر می‌برد. هوای آلوده تهران، او را نیز همچون بعضی دیگر از همکارانش از پایتخت فراری داده بود.

والی در آخرین سال‌های زندگی‌اش در دو نمایش «اتاق شماره ۶» بر اساس متنی از چخوف با دراماتورژی خسرو حکیم رابط و «ویتسک؛ یک داستان ناتمام» نوشته بوشنر هر دو به کارگردانی ناصر حسینی‌مهر به ایفای نقش پرداخته بود.

او در سال‌های پر فروغ فعالیتش در تئاتر چند نمایشنامه از آثار غلامحسین ساعدی را اجرا کرد از جمله تله‌تئاتر «گاو»، «چوب‌بدست‌های ورزیل»، «آی باکلاه، آی بی‌کلاه». بعدتر داریوش مهرجویی نسخه سینمایی «گاو» را ساخت که والی هم یکی از بازیگران آن بود.

والی در سینما هم با کارگردان‌هایی مانند یدالله صمدی، علی حاتمی، امیر نادری، مسعود کیمیایی، مازیار میری و ... همکاری کرد.

بازی در سریال «هزار دستان» از جمله فعالیت‌های او در تلویزیون بود. در آخرین سال‌های زندگی‌اش در مجموعه «معمای شاه» به ایفای نقش پرداخت اما بعدتر از بازی در این سریال ابراز پشیمانی کرد.

جعفر والی ۲۷ آذر سال ۱۳۹۵ به دلیل مشکلات ریوی از دنیا رفت و آرزوی اجرای دوباره «در گوش سالمم زمزمه کن» را به جهانی دیگر برد.

ایرج راد که قرار بود در این نمایش بازی کند، تابستان امسال این اثر نمایشی را با بازی خودش و سعید امیرسلیمانی به صحنه آورد تا این رویای ناتمام به کارگردانی هنرمندی دیگر به سرانجام برسد.
مطالب مرتبط

طوفان درگذشت

طوفان درگذشت

رضا صفایی‌پور، معروف به طوفان، بازیگر پیشکسوت سینما و عضو موسسه هنرمندان پیشکسوت، پس از یک دوره درگیری با بیماری پارکینسون، روز یکشنبه 26 آذر درگذشت.

|

اکبر احمدی درگذشت

اکبر احمدی درگذشت

اکبر احمدی که سابقه بازی در مجموعه‌های تلویزیونی «ولایت عشق»، «مختارنامه»، «شاهگوش»، «دندون طلا»، «سرزمین کهن» و «سلمان فارسی» را داشت، نیمه‌شب پنجشنبه دوم آذر، بر اثر عارضه قلبی در یکی از بیمارستان‌های تهران، چشم از جهان فروبست.

|

فرهاد قائمیان در نشست خبری جشنواره امام رضا(ع):

شاهد اتفاقات حیرت‌آوری در بخش روستایی و عشایری حوزه تئاتر بودیم
فرهاد قائمیان در نشست خبری جشنواره امام رضا(ع):

شاهد اتفاقات حیرت‌آوری در بخش روستایی و عشایری حوزه تئاتر بودیم

فرهاد قائمیان در نشست خبری بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) گفت اعتراف می‌کنم که در بخش روستایی و عشایری که در حوزه تئاتر و سرود متمرکز بود شاهد اتفاقات حیرت‌آوری بودم که موجب شد تمام مردم روستای‌ کردر زندگی و امکنات‌شان را در اختیار هنرمندان و ...

|

اتابک نادری:

سازمان میراث فرهنگی به سنگلج کمک کند
اتابک نادری:

سازمان میراث فرهنگی به سنگلج کمک کند

اتابک نادری، مدیر سابق تماشاخانه سنگلج و مسئول پیگیری «طرح توسعه سنگلج» از تخریب ساختمان مجاور و نادیده‌گرفتن طرح توسعه این بنای ملی ابراز تاسف کرد و خواستار رسیدگی سازمان میراث فرهنگی به این موضوع شد.

|

نظرات کاربران