در حال بارگذاری ...
به بهانه زادروزش در 22 دی

جعفر والی، هنرمندی که شب‌ها خواب تئاتر می‌دید

در سالنامه تئاتر آمده که امروز ۲۲ دی زادروز جعفر والی است، هنرمندی که شب‌ها خواب تئاتر می‌دید.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از ایسنا، جعفر والی، زاده 22 دی سال ۱۳۱۲ است، هنرمندی که هم بازیگری می‌کرد و هم کارگردانی و گاهی هم دست به قلم می‌شد و فیلمنامه‌ای می‌نوشت.

اگر پای سخنان دوستانش بنشینید، کسانی چون محمود دولت‌آبادی یا اکبر زنجان‌پور و ایرج راد، یک ترجیع‌بند مشترک خواهید یافت؛ او بی‌حاشیه بود و بی‌هیاهو و مهربان. با لبخندی گشاده و دلی که برای تئاتر می‌تپید.

تئاتر را بازتاب دردها و انتقادات و مسایل اجتماعی مردم می‌دانست و معتقد بود که تماشاگر زمانی که از سالن بیرون می‌آیدّ باید دریافتی باشکوه را با خود بیرون ببرد. تئاتر تفریح نیست، کلاس درس است و هنری کاملا جدی است.

روی تخت بیمارستان هم دل در گرو اجرای تئاتر داشت و مترصد فرصتی بود تا از بند بیماری رها شود و نمایشی تازه روی صحنه بیاورد.

جعفر والی هنرمندی که آخرین بار قصد داشت نمایش «توی گوش سالمم زمزمه کن» را برای دومین بار روی صحنه بیاورد، آذر سال ۱۳۹۵ چشم از جهان فرو بست.

او در سال‌های پایانی عمرش بیشتر در روستایی در اطراف کرج به سر می‌برد. هوای آلوده تهران، او را نیز همچون بعضی دیگر از همکارانش از پایتخت فراری داده بود.

والی در آخرین سال‌های زندگی‌اش در دو نمایش «اتاق شماره ۶» بر اساس متنی از چخوف با دراماتورژی خسرو حکیم رابط و «ویتسک؛ یک داستان ناتمام» نوشته بوشنر هر دو به کارگردانی ناصر حسینی‌مهر به ایفای نقش پرداخته بود.

او در سال‌های پر فروغ فعالیتش در تئاتر چند نمایشنامه از آثار غلامحسین ساعدی را اجرا کرد از جمله تله‌تئاتر «گاو»، «چوب‌بدست‌های ورزیل»، «آی باکلاه، آی بی‌کلاه». بعدتر داریوش مهرجویی نسخه سینمایی «گاو» را ساخت که والی هم یکی از بازیگران آن بود.

والی در سینما هم با کارگردان‌هایی مانند یدالله صمدی، علی حاتمی، امیر نادری، مسعود کیمیایی، مازیار میری و ... همکاری کرد.

بازی در سریال «هزار دستان» از جمله فعالیت‌های او در تلویزیون بود. در آخرین سال‌های زندگی‌اش در مجموعه «معمای شاه» به ایفای نقش پرداخت اما بعدتر از بازی در این سریال ابراز پشیمانی کرد.

جعفر والی ۲۷ آذر سال ۱۳۹۵ به دلیل مشکلات ریوی از دنیا رفت و آرزوی اجرای دوباره «در گوش سالمم زمزمه کن» را به جهانی دیگر برد.

ایرج راد که قرار بود در این نمایش بازی کند، تابستان امسال این اثر نمایشی را با بازی خودش و سعید امیرسلیمانی به صحنه آورد تا این رویای ناتمام به کارگردانی هنرمندی دیگر به سرانجام برسد.
مطالب مرتبط

گفت‌و‌گو با مجید جعفری، بازیگر، تهیه‌کننده و کارگردان

دلیل افسردگی این روزهای هنرمند پیشکسوت
گفت‌و‌گو با مجید جعفری، بازیگر، تهیه‌کننده و کارگردان

دلیل افسردگی این روزهای هنرمند پیشکسوت

مجید جعفری، تهیه‌کننده، کارگردان و بازیگر تئاتر، با اشاره به این‌که سرمایه‌گذاران برای کار در عرصه هنرهای نمایشی، ریسک نمی‌کنند و دولت هم گرفتاری‌های دیگری دارد که لزوما با فرهنگ و هنر سر و کار ندارد، از افسردگی خود در این شرایط می‌گوید که برای اجرای یک نمایش، اول از همه ...

|

گفت‌وگو با نویسنده و هنرمند عرصه تئاتر

ایوب آقاخانی: انتشارات نمایش را خانواده خودم می‌دانم
گفت‌وگو با نویسنده و هنرمند عرصه تئاتر

ایوب آقاخانی: انتشارات نمایش را خانواده خودم می‌دانم

ایوب آقاخانی با بیان این‌که انتشارات نمایش را خانواده خود می‌داند، می‌گوید کتاب‌های این ناشر از نظر محتوایی بسیار ارزنده و خوب هستند اما به لحاظ گرافیکی ضعف دارند.

|

پس از بهبودی و رهایی از بیماری

محمد فیلی از مردم ایران تشکر کرد
پس از بهبودی و رهایی از بیماری

محمد فیلی از مردم ایران تشکر کرد

محمد فیلی بازیگر تئاتر، تلویزیون و سینما پس از مرخص شدن و بهبودی نسبی خود در یادداشتی که در فضای مجازی منتشر کرده است، نوشت از تماس‌ها و پیگیری‌های مداوم مردم بسیار شریف، مهربان و خوب ایران، هنرمندان، خانه سینما، خانه تئاتر و پزشکان و پرستاران بیمارستان کمال تشکر را دارم.

|

بزرگداشت پرویز ممنون برگزار می‌شود

بزرگداشت پرویز ممنون برگزار می‌شود

بزرگداشت دکتر پرویز ممنون، هنرمند، استاد و پژوهشگر تئاتر با حضور مرضیه برومند، فهیمه باروتچی، بهاره جهاندوست، داریوش فرهنگ، سعید پورصمیمی، سیروس علی‌نژاد، داوود فتحعلی‌بیگی و علی دهباشی، در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار خواهد شد.

|

«کارآگاه علوی» از عدم حضورش در تئاتر گفت

احمد نجفی: تئاتر ما عمومی نیست
«کارآگاه علوی» از عدم حضورش در تئاتر گفت

احمد نجفی: تئاتر ما عمومی نیست

احمد نجفی، بازیگر سینما و تلویزیون با بیان اینکه تئاتر شالوده و استخوان‌بندی سینماست، می‌گوید تئاتر برای بقا نیاز به استمرار، حرکت و نوآوری دارد. امروزه ما در مقابل آثار بی‌نظیر تئاتر جهان گویی بیشتر به فکر خودنمایی هستیم. تئاتر ما عمومی نیست.

|

مجید قناد به عیادت محمد فیلی رفت

مجید قناد به عیادت محمد فیلی رفت

مجید قناد، مسئول کمیته رفاه خانه تئاتر، از محمد فیلی که از هفته پیش به دلیل مشکلات قلبی در بیمارستان بستری است، عیادت کرد.

|

نظرات کاربران