در حال بارگذاری ...
اجرای 15 نمایش در 10 تماشاخانه تهران

تئاتر کودک؛ گرمابخش زمستان 1401

نمایش‌های «میمون‌ها»، «چوپان و چوب جادویی»، «دنیای خیال انگیز من»، «شاهزاده‌ی شامپیا»، «لافکادیو»، «من یک عروسکم»، «پلنگ خیالباف»، «جک و لوبیای سحرآمیز»، «نیم وجبی»، «سمندر و شهر کاغذی»، «غول برگ مهربان»، «شاهزاده خانم بدترکیب»، «گلدونه و کدو تنبل»، «کلوچه جادویی» و «لافکادیو۲» آثاری هستند که برای کودکان و نوجوانان در ۱۰ تماشاخانه تهران روی صحنه هستند.

به گزارش ایران تئاتر، در دومین ماه از فصل زمستان در پایتخت شاهد اجرای 15 اثر نمایشی در 10 تماشاخانه هستیم که در این روزهای سرد بهمن با استقبال و حضور کودکان و نوجوانان در سالن‌های نمایشی گرمایی دل‌چسب برای مخاطبان و هنرمندان تئاتر کودک رقم زده است.

در ادامه این گزارش نگاهی به نمایش‌های روی صحنه کودک و نوجوان می‌اندازیم.

پردیس تئاتر شهرزاد

نمایش «میمون‌ها» نوشته محمدحسین داداش‌نیا و کارگردانی مریم اسکندری از ۱۳ بهمن ساعت ۱۵ در سالن شماره ۳ این تماشاخانه با بازی هرا غلامی، مریم اسکندری، پروا نریمانی و ارمغان احمدی اجرا می‌شود.

همچنین «چوپان و چوب جادویی» ویژه گروه سنی کودک و نوجوان نوشته و کار محمدحسین داداش‌نیا از هشتم آبان ساعت ۱۷ در سالن شماره ۳ این پردیس با بازی محمدحسین ‌داداش‌نیا، زهرا غلامی (شکیبا)، مریم اسکندری و ارمغان احمدی میزبان کودکان و نوجوانان است.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

«دنیای خیال انگیز من» نوشته و کار بهناز مهدی‌خواه از ۶ بهمن ساعت ۱۷ در این کانون روی صحنه است. بازیگر این نمایش بهناز مهدی‌خواه است.

نمایش «شاهزاده‌ شامپیا» نوشته منوچهر اکبرلو و کار احسان مجیدی از ۱۳ بهمن ساعت ۱۸ در این مجموعه روی صحنه است. محبوبه اعرابی، مینا مقامی‌زاده، مهرانه زرگر، ندا وفایی، سامان ‌پردل و عرفان صفری عروسک‌گردان‌های این نمایش هستند. مریم قلهکی، احمد خیرآبادی، ندا حاج‌بابایی، پریسا مشکانی، نرگس نجفیان، نسیم خسروشاهی، مهدیار سرلک و علی فروتن بازیگران آن هستند.

فرهنگسرای نیاوران

نمایش «لافکادیو» براساس اثری از شل سیلورستاین به کارگردانی احمد تیموری از هشتم آذر ساعت ۱۷:۳۰ در سالن خلیج فارس با بازی سپیده زینلی، علیرضا زکایی و پویا یزدان‌جو روی صحنه است.

نمایش «من یک عروسکم» به نویسندگی مرضیه شریفی و کارگردانی فرشید عسگری از ۱۸ بهمن در فرهنگسرای نیاوران روی صحنه می‌رود. مانی اسکندری، نوشین سرکوبی، پارمین نجمه زعیم، الهام شکیبا، آنیتا قهاری و فرشید عسگری در این نمایش ایفای نقش می‌کنند.

سینما تئاتر المپیک

این تماشاخانه از شش بهمن ساعت ۱۷ میزبان نمایش «پلنگ خیالباف» نوشته مجتبی خمسه و کار سحر پورفرج است. مجتبی ‌خمسه، محسن بان‌ور، محمد صالحی و مصطفی ‌خمسه در این نمایش ایفای نقش دارند.

فرهنگسرای ابن سینا

نمایش «جک و لوبیای سحرآمیز» ویژه گروه سنی کودک و نوجوان کار احمد تیموری از ۱۱ بهمن ساعت ۱۸:۳۰ با بازی میترا شجاعی، نمیترا شجاعی، مجید نصیری، پیمان کلانتری و احمد ‌تیموری اجرا می‌شود.

«نیم وجبی» نیز نوشته رکسانه عبقری و کار علیرضا دهقانی از ۲۰ دی روزهای سه‌شنبه تا جمعه ساعت ۱۶:۳۰ در این فرهنگسرا روی صحنه است. بازیگران این نمایش کودک و نوجوان ماندانا ‌عبقری، هادی ‌شبانی و محمدرضا ‌لطفی هستند.

تالار هنر

نمایش «سمندر و شهر کاغذی» به نویسندگی دیوید وود با دراماتورژی حسین فدایی‌حسین و کار محمدرضا شاه‌مردی از ۱۸ دی ساعت ۱۷:۳۰ در این مجموعه اجرا می‌شود. فاطمه خوش‌سخن، ثناء رزجی، حمید زند، حدیث صابری، علی عابدی، امیرحسین عرب‌خراسانی، نیلوفر کلایی، زهرا گائینی، رقیه لطفی، جواد معراجی‌زاد و مهدی ‌منصوری در این نمایش ایفای نقش می‌کنند.

پردیس تئاتر تهران

«غول برگ مهربان» نوشته دیوید وود با ترجمه حسین فدایی‌حسین و کار مریم کاظمی از شش بهمن در این پردیس تئاتری روی صحنه است. سعید ‌تاجیک، فربد تجویدی، فاطمه ‌خدابنده‌‌لو، مهراد ‌زمانی، میثم سیاه‌منصوری، نازنین ‌صفا، پریسا ‌فلاح‌‌زاده، علیرضا ‌عموزاد، مریم ‌کاظمی، میترا کریم‌خانی، امیرحسین کشاورز، حسام ‌کلانتری وعرفان ‌میدانلو در این نمایش ایفای نقش می‌کنند.

نمایش «شاهزاده خانم بدترکیب» نوشته اوراند هریس با ترجمه حسین فدایی‌حسین و طراحی و کارگردانی مریم کاظمی از شش بهمن ساعت ۱۸:۳۰ در این مجموعه با بازی نسیم ‌امیرخسرو، فربد تجویدی، فاطمه ‌خدابنده‌‌لو، مهدی رمضان‌زاده، مهراد ‌زمانی، نازنین ‌صفا، نرگس ‌صفامنش، پریسا ‌فلاح ‌زاده، مریم ‌کاظمی، میترا کریم‌خانی، عرفان ‌میدانلو و شیما میرمهدی اجرا می‌شود.

فرهنگسرای فردوس

«گلدونه و کدو تنبل» نوشته و کار مهرداد قرآن‌کیش از اول بهمن ساعت ۱۷ در این فرهنگسرا با بازی مهرداد ‌قرآن‌‌کیش، نیلوفر ابراهیمی، میثم ‌میثاقی، نفیسه ترحم‌جو و آذر سیدتقیا روی صحنه است.

پردیس مگامال

«کلوچه جادویی» از ۶ بهمن ساعت ۱۸:۳۰ در سالن شماره یک این پردیس روی صحنه است. نویسنده این نمایش زینب اسدی و عباس قاصدزاده و کارگردان آن عباس قاصدزاده است و ریحانه ‌حاجی‌‌آبادی، مونا ‌کوشش، محسن ‌افخمی، عباس ‌قاصدزاده  و کمیل پورقلی در آن بازی می‌کنند.

پردیس باغ کتاب تهران

نمایش «لافکادیو» به نویسندگی سیدیاسر هاشم‌زاده (بر اساس داستانی از شل سیلور استاین) به تهیه‌کنندگی و کارگردانی توران عبادی از 13 بهمن در دو سئانس 16 و 17 روی صحنه می‌رود.

امیر مهدی پاک‌نیت، حشمت‌الله زارعی، محمدرضا مصباح‌زاده، علی ساجد، معین کمانی، عسل ساجد و منصور نوبخت بازیگران این نمایش هستند.
گفت‌وگویی کوتاه با رضا بابک

بنیاد تئاتر ملی، می‌تواند عرصه نمایش ایرانی را به روزهای اوجش برگرداند
گفت‌وگویی کوتاه با رضا بابک

بنیاد تئاتر ملی، می‌تواند عرصه نمایش ایرانی را به روزهای اوجش برگرداند

رضا بابک، هنرمند تئاتر، تلویزیون و سینمای ایران می‌گوید تشکیل بنیاد تئاتر ملی، می‌تواند گونه نمایش ایرانی را که مدتی است دچار کلیشه‌ها و تکرار شده است، دوباره شکوفا کند و به روزهای اوجش برساند.

|

به بهانه نمایش برای نوجوانان

نوجوانی؛ سُر خوردن از دوران کودکی به جوانی
به بهانه نمایش برای نوجوانان

نوجوانی؛ سُر خوردن از دوران کودکی به جوانی

مسلم قاسمی: نوجوانی، سُر خوردن دوران کودکی به جوانی است؛ بنابراین نه تخیل محض است و خواب‌های رنگی کودکانه و نه دوره صلابت و استقلال جوانی! بحث امروز ما، این دوره گذراست! برای ما که در حیطه هنر، ...

|

مسابقه نمایشنامه‌خوانی و نمایشنامه‌نویسی برای کودکان و نوجوانان

فراخوان رویداد نمایشی توکا منتشر شد
مسابقه نمایشنامه‌خوانی و نمایشنامه‌نویسی برای کودکان و نوجوانان

فراخوان رویداد نمایشی توکا منتشر شد

فراخوان نمایشنامه‌خوانی و نمایشنامه‌نویسی برای کودکان و نوجوانان به همت مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری و کانون تئاتر کودک و نوجوان خانه تئاتر، رویداد توکا برگزار می‌شود.

|

عضو شورای انتخاب بخش تئاتر خیابانی جشنواره کودک و نوجوان:

آثار هنرمندان شهرستانی مرا شگفت‌زده کرد
عضو شورای انتخاب بخش تئاتر خیابانی جشنواره کودک و نوجوان:

آثار هنرمندان شهرستانی مرا شگفت‌زده کرد

عضو شورای انتخاب بخش تئاتر خیابانی جشنواره کودک و نوجوان یکی از ویژگی‌های مهم جشنواره را حضور پررنگ هنرمندان شهرستانی عنوان کرد و گفت آثار آن‌ها مرا شگفت‌زده کرد، به‌شدت پیشرفت کرده‌اند؛ مشخص است مطالعه می‌کنند و برای تئاترشان وقت می‌گذارند.

|

حسن دادشکر مطرح کرد

وظیفه تئاتر کودک این نیست که صرفا بچه‌ها را شاد کند
حسن دادشکر مطرح کرد

وظیفه تئاتر کودک این نیست که صرفا بچه‌ها را شاد کند

حسن دادشکر که در دوره اخیر جشنواره تئاتر کودک و نوجوان عضو هیئت انتخاب بخش نوجوان بوده، تاکید کرد که وظیفه تئاتر کودک صرفا شاد کردن بچه‌ها نیست بلکه باید در قبال شادی، چیزی نیز به مخاطبان خود آموزش بدهد.

|

حمید گلی مطرح کرد

فاصله خودمان را با کودکان و نوجوانان کوتاه‌تر کنیم
حمید گلی مطرح کرد

فاصله خودمان را با کودکان و نوجوانان کوتاه‌تر کنیم

حمید گلی عضو شورای انتخاب بخش تئاتر نوجوان بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان می‌گوید یکی از فاکتورهای مهم در ارتباط با تولید اثر برای کودکان این است که فاصله خودمان را با کودکان و نوجوانان کوتاه‌تر کنیم و به آن‌ها نزدیک‌تر شویم تا اثری که تولید می‌شود ...

|