در حال بارگذاری ...
همراه با ضمیمه نقد و تئاترشناسی نویسندگان آثار

انتشارات مهرگان خرد پنج نمایشنامه‌ را روانه بازار نشر کرد

پنج نمایشنامه‌ از سری نخست مجموعه‌ صحنه‌ کاغذی با آثاری از نادر برهانی‌مرند، مهدی میرباقری، محمد مساوات، صحرا رمضانیان و بهزاد صدیقی در نشر مهرگان خرد منتشر شد.

به گزارش ایران تئاتر، در سری نخست مجموعه‌ صحنه‌ کاغذی نشر مهرگان خرد نمایشنامه‌های «در خواب دیگران» نوشته‌ نادر برهانی‌مرند، «سوسمار‌الدوله» نوشته‌ بهزاد صدیقی، «داستان نیمه‌شب» نوشته‌ مهدی میرباقری، «به خاطرِ ماهان» نوشته‌ محمد مساوات و «وازریک مرده است» نوشته‌ صحرا رمضانیان همراه با نقدهایی از امید طاهری، محسن عظیمی، مسعود توکلی و حسین رسولی به همراه خود‌زندگی‌نامه‌نوشت (اتوبیوگرافی) و تئاترشناسی هر یک از این نمایشنامه‌نویسان در انتهای کتاب و با ویراستاری پریسا سعیدزاده و منیژه فریدی به زیور طبع آراسته‌شده و به بازار نشر راه‌یافته است.

بر اساس این گزارش، این کتاب‌ها با طراحی جلد و یونیفرم سینا افشار هر یک با شمارگان 500 جلد و به قیمت‌های 45هزار، 55هزار و 60هزار تومان در دسترس علاقه‌مندان ادبیات نمایشی و تئاتر قرار گرفته است.

بهزاد صدیقی، دبیر مجموعه‌ صحنه‌ کاغذی، در بخشی از مقدمه‌ کتاب این نمایشنامه‌ها نوشته است: «انتشار نمایشنامه‌های ایرانی و کتاب‌های تئاتری (ترجمه و تألیف) با موضوع‌های گوناگون، خوشبختانه در دو دهه‌ اخیر رو به فزونی است؛ اما متاسفأنه هنوز تعداد ناشران تخصصی تئاتر کم بوده و بسیاری از آثار نویسند‌گان و مترجمان تئاتر، امکان چاپ و نشر را پیدا نکرده‌اند و هنوز بسیاری از خوانندگان و مخاطبان جدی و علاقه‌مند از خواندن و استفاده‌ از آن‌ها بی‌بهره‌اند. در چنین شرایطی با حمایت و همراهی نشر مهرگان‌خرد، تصمیم به انتشار آثار نمایشنامه‌نویسان و مؤلفان تئاتر معاصر ایران گرفتیم تا با نگاهی تازه و رویکردی متفاوت در چگونگی انتشار این آثار، تجربیات‌ ارزشمند و خواندنی نمایشنامه‌نویسی و تألیفات تئاتری نویسندگان امروز را با شمایلی شکیل و وزین، به عرصه‌ نشر بسپاریم. بر آنیم صداهای متعدد و متفاوت نمایشنامه‌نویسی معاصر از نسل‌های مختلف را منتشر سازیم.»

بر اساس برنامه‌ریزی‌های به‌عمل‌آمده قرار است در سری دوم مجموعه‌ صحنه‌ کاغذی، نمایشنامه‌های «عیسی» نوشته‌ی حمیدرضا نعیمی، «فریدون‌کنار» نوشته‌ محمد میرعلی‌اکبری، «یخ کف دست بخار می‌شود» نوشته‌ ابراهیم پشت‌کوهی، «اهالی کاله» نوشته‌ پیام لاریان و «سوییچ» نوشته‌ علی محمدرحیمی تا اردیبهشت‌ سال 1402 توسط نشر مهرگان خرد منتشر شود.
مطالب مرتبط

کتابی که قفسه تئاتر هیچ کتابخانه‌ای نباید بدون آن باشد

«فرهنگ لغات اجرا و تئاتر معاصر راتلج» منتشر شد
کتابی که قفسه تئاتر هیچ کتابخانه‌ای نباید بدون آن باشد

«فرهنگ لغات اجرا و تئاتر معاصر راتلج» منتشر شد

کتاب «فرهنگ لغات اجرا و تئاتر معاصر راتلج» اثری از پاتریس پاوی با ترجمه پوپک رحیمی، اولین راهنمای معتبر آلفابتیک برای سی سال تئاتر و اجراهای اخیر است که قفسه تئاتر هیچ کتابخانه‌ای نباید بدون آن باشد؛ این کتاب را نشر نیماژ منتشر و راهی کتاب‌فروشی‌ها کرده است.

|

امروز در تالار مشاهیر تئاتر شهر برگزار می‌شود

مراسم رونمایی از پنج عنوان کتاب بخش بین‌الملل تئاتر صاحبدلان
امروز در تالار مشاهیر تئاتر شهر برگزار می‌شود

مراسم رونمایی از پنج عنوان کتاب بخش بین‌الملل تئاتر صاحبدلان

مراسم رونمایی از پنج عنوان کتاب در 10 جلد به دو زبان انگلیسی و فرانسه در حاشیه برگزاری دوازدهمین دوره سراسری و اولین دوره رویداد بین‌المللی تئاتر صاحبدلان (امروز) دوشنبه در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار می‌شود.

|

کتاب «قصه، بازی، نمایش» منتشر شد

کتاب «قصه، بازی، نمایش» منتشر شد

کتاب «قصه، بازی، نمایش» به نویسندگی علی خانجانی، بهنوش بساک‌کاظمی و طاهره گرمسیری درباره قصه‌های معروف ادبیات شفاهی ایران زمین با سه رویکرد روایت، بازی و نمایش است که از انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

|

نظرات کاربران