در حال بارگذاری ...
گفت‌وگو با نویسنده و کارگردان نمایش «ملاصدرا» 

سیدعظیم موسوی: شرمنده بازیگرانم شدم

سیدعظیم موسوی با اشاره به شرایط اجرای نمایش «ملاصدرا» گفت من شرمنده بازیگرانم در این اثر شدم که همه از حرفه‌ای های تئاتر هستند و بودند؛ مثل مرجان گلچین، مرحوم خسرو بامداد، امیر مولوی، مرحوم عزت الله مهرآوران و ... که ما را همراهی می‌کردند و من نتوانستم بعد از ۱۲ سال دستمزدی به آنان بدهم چون ما کاملا آماده اجرا بودیم اما در نهایت نشد که اجرای عموم داشته باشیم.

به گزارش ایران تئاتر، سیدعظیم موسوی کارگردان، نویسنده و پژوهشگر عرصه تئاتر این روزها حضور کمرنگی در عرصه اجرای تئاتر دارد. چندی پیش از او نمایشنامه «ملاصدرا» در قالب مجموعه کتاب های رویداد صاحبدلان به دو زبان فرانسوی و انگلیسی منتشر و در سالن مشاهیر مجموعه تئاتر رونمایی شد. برای آگاهی از شرایط این روزهای او و نیز چرایی کم کاری‌اش، با این هنرمند به گفت‌وگو نشستیم.

سیدعظیم موسوی درباره حضور کمرنگش در تئاتر به خبرنگار ایران تئاتر گفت: «آخرین اجرایی که من کارگردانی کردم به سال 98 برمی‌گردد که با نمایش «حیاط خانه حشمت خانم» که در تماشاخانه سنگلج روی صحنه بود و به دلیل ایام فاطمیه ادامه اجرا به فروردین ۹۹ موکول شد اما با تعطیلی تماشاخانه‌ها به دلیل بحران کرونا اجرای این نمایش به تعویق می‌افتاد تا در نهایت منتفی شد و دیگر نشد که اثری را روی صحنه ببرم.»

او ادامه داد: «با توجه به بالا رفتن تورم و هزینه‌ها، کمک هزینه‌ای که از طرف اداره کل هنرهای نمایشی و انجمن هنرهای نمایشی ایران برای هنرمندان و آثار نمایشی در نظر گرفته شده، بسیار ناچیز و کم و بی اثر است؛ بدون تعارف به قدری میزان آن کم است که شاید فقط صرف هزینه دکور اجرا شود و بس.»

موسوی با اشاره به اجرای نمایشی که در سال 88 قرار بود روی صحنه ببرد اما به اجرا نرسید و فقط مراحل پیش تولید و تمرین‌های انجام شد هم گفت: «در مورد نمایش «ملاصدرا» که در سال 88 همه تمرین ها و آماده سازی های اجرایی اش را هم انجام داده بودیم، متاسفانه شرایطی پیش آمد که نشد اجرای عموم داشته باشیم. با توجه به چشم‌انداز و قانون اداره کل هنرهای نمایشی که می گوید «اگر اجرا در چشم انداز بود، دولت و اداره کل هنرهای نمایشی موظف هستند به کارگردان، سالن دولتی با خرج خود بدهد و اگر چنین نکرد خسارت پرداخت کند» که متاسفانه نه خسارتی به ما داده شد و نه اجرای عموم داشتیم.»

او ادامه داد: «الان 12 سال است که نامه می‌زنم و هیچ کس پاسخگو نیست و من شرمنده بازیگرانم در این نمایش شدم که همه از حرفه‌ای های تئاتر هستند؛ مثل مرجان گلچین، مرحوم خسرو بامداد، امیر مولوی، مرحوم عزت الله مهرآوران و خیلی‌های دیگر که ما را همراهی می‌کردند و من نتوانستم دستمزدی به آنان بدهم چون ما کاملا آماده اجرا بودیم و چندین ماه درگیر تمرین و آماده سازی اجرا بودیم اما در نهایت نشد که اجرای عموم داشته باشیم.»

این کارگردان توضیح داد: «با تاسف باید بگویم که در زمینه فرهنگ و هنر برنامه ریزی دقیقی نداریم و خیلی قانون‌مند رفتار نمی کنیم. به تعبیری دیگر عرصه فرهنگ و هنر که مستقیما با اندیشه سروکار دارد، سیاست پایدار و مدونی ندارد و ضروری است مدیران و کارشناسان عرصه تئاتر راه چاره‌ای برای آن بیندیشند.»

عظیم موسوی در ادامه گفت: «سال ها پیش من جزو ستاد برگزاری اولین جشنواره تئاتر فجر بودم، من این چشم‌انداز را می‌شناسم و می‌دانم چه موانع و مواردی وجود دارد، با این همه بسیار دشوار است که همچنان خودم را خوش بین و امیدوار نگه‌ دارم. برای مشکلات تئاتر باید فکر عاجلی کرد.»

گفت‌وگو از علی کیهانی
مطالب مرتبط

فرهاد قائمیان در نشست خبری جشنواره امام رضا(ع):

شاهد اتفاقات حیرت‌آوری در بخش روستایی و عشایری حوزه تئاتر بودیم
فرهاد قائمیان در نشست خبری جشنواره امام رضا(ع):

شاهد اتفاقات حیرت‌آوری در بخش روستایی و عشایری حوزه تئاتر بودیم

فرهاد قائمیان در نشست خبری بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) گفت اعتراف می‌کنم که در بخش روستایی و عشایری که در حوزه تئاتر و سرود متمرکز بود شاهد اتفاقات حیرت‌آوری بودم که موجب شد تمام مردم روستای‌ کردر زندگی و امکنات‌شان را در اختیار هنرمندان و ...

|

اتابک نادری:

سازمان میراث فرهنگی به سنگلج کمک کند
اتابک نادری:

سازمان میراث فرهنگی به سنگلج کمک کند

اتابک نادری، مدیر سابق تماشاخانه سنگلج و مسئول پیگیری «طرح توسعه سنگلج» از تخریب ساختمان مجاور و نادیده‌گرفتن طرح توسعه این بنای ملی ابراز تاسف کرد و خواستار رسیدگی سازمان میراث فرهنگی به این موضوع شد.

|

نظرات کاربران