در حال بارگذاری ...
در اولین ماه از بهار 1402 رقم خورد

اجرای 10 نمایش کودک و نوجوان در تهران

نمایش‌های «مانتکو در سرزمین پادشاهی»، «دونه برف آرزو»، «میمون‌ها»،«من یک عروسکم»، «دنیای خیال انگیز من»، «شاهزاده‌ شامپیا»، «کدو قلقله زن»، «چمدان شگفت انگیز»، «کوزه عسل» و «خرمشیر» آثاری هستند که در فروردین ۱۴۰۲ میزبان کودکان و نوجوانان در پایتخت خواهند بود.

به گزارش ایران تئاتر، همزمان با جوانه زدن و شکوفایی فصل و سال جدید در ایران، تئاتر ایران نیز در این شکوفایی همراه طبیعت خواهد بود. در حال حاضر 10 اثر نمایشی کودک و نوجوان در شش سالن نمایشی شهر تهران میزبان مخاطبان و علاقه‌مندان به این حوزه تخصصی تئاتر است.

در ادامه این گزارش مروری بر اجرای نمایش‌های کودک و نوجوان در بهار 1402 را داریم:

تالار هنر

نمایش «مانتکو در سرزمین پادشاهی»، به نویسندگی نلی‌مک کاسلین و کارگردانی مهدی خجستگی، از 7 فروردین 1402 ساعت 17:30 در تالار هنر روی صحنه رفت. علیرضا نامدار، علی‌اصغر تقی‌پور، سمانه دلیر، فاطمه فرکی، سونیا جباری، هانیه زارعی و زینب رنجبری، بازیگران این نمایش هستند.

در خلاصه داستان «مانتکو در سرزمین پادشاهی» که سیدحسین فدایی‌حسین ترجمه کرده، آمده است: «این نمایش، داستان دلقکی را روایت می‌کند که سالیان سال در قصر پادشاه خدمت و آن‌ها را سرگرم می‌کند اما در شب تولدش...»

نمایش «دونه برف آرزو» به نویسندگی و کارگردانی ماندانا عبقری، از 14 فروردین 1402 ساعت 19 در تالار هنر اجرا می‌شود. ماندانا عبقری، دیارباغی، شادی صیادی‌نیا، نرگس مروتی، محمدرضا لطفی، لیلا احمدی، فاطمه خراسانی و فاطمه سیفی بازیگران این نمایش هستند.

در خلاصه داستان این نمایش آمده است: «خانواده آرایلی، دختر مهربانی که دوست منجوق (کلاغ زاغی باهوش) و سردک (آدم برفی بازیگوش) است، منتظر تولد نوزادی هستند، یک برادر کوچولو... اما آرایلی نگران این است که با تولد نوزاد دیگر مورد توجه خانواده نباشد، پس آرزو می‌کند که نی نی به دنیا نیاید... آرزویش برآورده می‌شود اما همه چیز در خانه به‌هم می‌ریزد. آرایلی با کمک منجوق و سردک، دونه برف آرزو را پیدا می‌کند و به دنیای قبل از تولد می‌رود تا نی نی را با خودش به خانه بیاورد.»

فرهنگسرای فردوس

نمایش «میمون‌ها» نوشته محمدحسین داداش‌نیا و کارگردانی مریم اسکندری از 15 فروردین 1402 ساعت 18:30 با بازی زهرا غلامی، مریم اسکندری، پروا نریمانی، ارمغان احمدی، سمیه انصاری و نوشین سرکوبی اجرا می‌شود.

نی مو قصد دارد به مومو و می مو ثابت کند که دیگر نی نی نیست و می‌تواند همراه آن‌ها برای چیدن موز برود. در آخر نی نی مو موفق می‌شود که به می مو و مومو کمک کند تا از دست بوبوکه سارق رها شوند و اورا به سزای اعمالش برسانند.»

نمایش «من یک عروسکم» به نویسندگی مرضیه شریفی و کارگردانی فرشید عسگری از 15 فروردین 1402 ساعت 17 در فرهنگسرای فردوس روی صحنه می‌رود. نوشین سرکوبی، فرشید عسگری بهنوش مرادی و هانیه عباسی در این نمایش ایفای نقش می‌کنند.

در خلاصه این اثر نمایشی آمده است: دختر بچه‌ای عروسک خود را جا می‌گذارد و عروسک توسط سربازهای زباله‌ای برداشته می‌شود.»

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

«دنیای خیال انگیز من» نوشته و کار بهناز مهدی‌خواه از ۶ بهمن تا 18 فروردین 1402 ساعت ۱۷ در این کانون روی صحنه است. بازیگر این نمایش بهناز مهدی‌خواه است.

داستان نمایش درباره هنرمندی است که تعریف می‌کند وقتی بچه بود دنیای سیاه و سفیدی داشت اما یک اتفاق عجیب و جالب باعث شد دنیایش رنگارنگ شود و...

نمایش «شاهزاده‌ شامپیا» نوشته منوچهر اکبرلو و کار احسان مجیدی از ۱۳ بهمن تا 18 فروردین 1402 ساعت ۱۸ در این مجموعه روی صحنه است. مریم قلهکی، احمد خیرآبادی، ندا حاج‌بابایی، پریسا مشکانی، نرگس نجفیان، نسیم خسروشاهی، مهدیار سرلک و علی فروتن بازیگران آن هستند.

این نمایش به بخش کوتاهی از زندگی دخترکی ۱۰ ساله می‌پردازد که روزی در اخبار متوجه می‌شود نشانه‌های ظاهری‌اش با نشانه‌های ظاهری دختر گم شده پادشاه کشور شامپیا یکی است. بنابراین خانواده خود را مجبور می‌کند تا او را برای انجام آزمایش‌های مختلف به کلینیک برده تا ثابت شود که او همان شاهزاده گم شده است. در این میان با اتفاقات جالب و خنده‌داری روبه‌رو می‌شود.»

فرهنگسرای خانواده 

نمایش شاد و موزیکال «کدو قلقله زن»، ویژه کودکان به نویسندگی جواد ذوالفقاری و شادی‌ پورمهری و کارگردانی سحر‌ پورفرج از چهارشنبه 9 فروردین 1402، در سالن نمایش فرهنگسرای خانواده روی صحنه است. مجتبی خمسه، محسن باور، محمد صالحی، سعید شاملو و سحر پورفرج در این نمایش نقش آفرینی می‌کنند.

در خلاصه داستان این نمایش که هر روز ساعت 17 اجرا می شود، آمده است: «پیرزنی قصد رفتن به خانه دخترش را دارد و در راه با حیوانات زیادی برخورد می‌کند و اتفاق‌هایی که طی این قصه رخ می‌دهد، بسیار دیدنی است.»

خانه نمایش دا

نمایش‌های «چمدان شگفت انگیز» و «کوزه عسل» از تاریخ 8 لغایت 16 فروردین 1402 در خانه نمایش دا روی صحنه خواهد بود.

این دو نمایش که نوشته و کارگردانی آن بر عهده سینا نورایی است، در ساعت‌های 16 و 18، به شیوه تلفیقی، نمایش عروسکی، ماسک و بازیگر و به صورت موزیکال تهیه شده و اجرا خواهد شد.

بازیگران این دو نمایش عبارت‌اند از؛ «کوزه عسل»: آرش سروری، مریم بهشتی، فاطمه بهشتی، پرنیان خسروی مهر، ملودی حمد گذار و سینا نورایی و نمایش «چمدان شگفت انگیز»: سینا نورایی، مریم بهشتی و ملودی حمد گذار، موسیقی این دو نمایش بر عهده مهبد اسماعیلی و سینا نورایی خواهد بود.

تئاتر المپیک

نمایش شاد و موزیکال «خرمشیر» به نویسندگی جواد ذوالفقاری و کارگردانی مجتبی خمسه از 8 فروردین 1402 ساعت 17 در سالن تئاتر المپیک روی صحنه است. در نمایش «خرمشیر» مجتبی خمسه، سحر پورفرج، زهرا میرشجاعان، محسن بان‌ور و محمد صالحی به ایفای نقش می‌پردازند.

این نمایش که روایت جذاب و شاد از مجموعه داستان‌های «کلیله و دمنه» است، داستان الاغی است که به تازگی از دست صاحبش رها شده و در حالی که در جنگل به خوشگذرانی می‌پردازد با شیری روبه‌رو می‌شود که تا به حال حیوانی همچون الاغ را ندیده است.

گزارش از علی کیهانی
مطالب مرتبط

دیدار با دلقک، جادوگر، عروسک تنهاافتاده، سربازان زباله‌ای و نی‌نی‌مو روی صحنه‌ها

تئاتر کودک چی ببینیم؟
دیدار با دلقک، جادوگر، عروسک تنهاافتاده، سربازان زباله‌ای و نی‌نی‌مو روی صحنه‌ها

تئاتر کودک چی ببینیم؟

نمایش‌های «مانتکو در سرزمین پادشاهی»، «میمون‌ها»، «من یک عروسکم»، «دنیای خیال انگیز من»، «شاهزاده‌ شامپیا»، «کدو قلقله زن»، «خرمشیر»، «گاو زنگوله‌پا»، «بل و شاهزاده مغرور»، «لافکادیو» و «رابینسون خرگوشه» آثاری هستند که در هشت تماشاخانه برای کودکان و نوجوانان در ...

|

نویسنده و کارگردان نمایش آیینی و سنتی مطرح کرد

کاوه مهدوی: پژوهش در نمایش‌های ایرانی کمرنگ و انگشت‌شمار است
نویسنده و کارگردان نمایش آیینی و سنتی مطرح کرد

کاوه مهدوی: پژوهش در نمایش‌های ایرانی کمرنگ و انگشت‌شمار است

کاوه مهدوی نویسنده و کارگردان نمایش «در انتظار گورو» معتقد است پژوهش در نمایش‌های ایرانی کمرنگ و انگشت‌شمار است و باید به این حوزه توجه ویژه‌ای شود.

|

اهورا مرادی کارگردان حاضر در جشنواره آیینی و سنتی مطرح کرد

بخش دانشجویی جشنواره آیینی و سنتی رقابتی شود
اهورا مرادی کارگردان حاضر در جشنواره آیینی و سنتی مطرح کرد

بخش دانشجویی جشنواره آیینی و سنتی رقابتی شود

کارگردان حاضر در بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی خواستار رویکرد رقابتی در بخش دانشجویی جشنواره شد و این اتفاق را علاوه بر ایجاد انگیزه در هنرمندان، در افزایش کیفیت آثار موثر دانست.

|

در دومین روز جشنواره آیینی و سنتی در بجنورد چه نمایش‌هایی اجرا شدند؟

استقبال از بخش عروسکی و دانشجویی ادامه دارد
در دومین روز جشنواره آیینی و سنتی در بجنورد چه نمایش‌هایی اجرا شدند؟

استقبال از بخش عروسکی و دانشجویی ادامه دارد

دومین روز از بخش نمایش عروسکی و دانشجویی بیست و یکمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی نیز با حضور گسترده علاقه‌مندان و هنرمندان استان خراسان شمالی در شهر بجنورد به پایان رسید.

|

پیام استاندار خراسان شمالی به جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی

سنگری دربرابر شبیخون فرهنگی دشمن
پیام استاندار خراسان شمالی به جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی

سنگری دربرابر شبیخون فرهنگی دشمن

استاندار خراسان شمالی در پیامی به جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی، هنر نمایش را زمانی که ریشه در آیین‌ها و سنت‌های متعالی بومی داشته باشد، سنگری دربرابر شبیخون فرهنگی دشمن دانست.

|

نظرات کاربران