در حال بارگذاری ...
گفت‌وگو با کارگردان نمایش «درِگوشی»

نرگس اصغری: باید برای نوجوانان، سالن و سئانس ویژه در نظر بگیریم

نرگس اصغری کارگردان و بازیگر تئاتر کودک و نوجوان می‌گوید باید سالن یا سئانس‌ ویژه‌ای برای نوجوانان در نظر گرفته شود تا آن‌ها در فضای مستقل از کودکان و خردسالان تئاتر ببینند. این دسته از مخاطبان که به دلیل دوره و تغییر سنی‌شان، دارای شرایط روحی و روانی ویژه هستند، باید بیشتر و به طور مستقل مورد توجه قرار بگیرند؛ آن‌ها به محصولات هنری و فرهنگی‌ مخصوص خود نیاز دارند.

به گزارش ایران تئاتر، نرگس اصغری کارگردان و بازیگر تئاتر کودک و نوجوان است که با نمایش «درِگوشی» از 25 اردیبهشت در تالار هنر روی صحنه خواهد رفت. 

نرگس اصغری کارگردان نمایش کودک و نوجوان گفت: «من سال‌هاست که با کودکان و نوجوانان تئاتر کار می‌کنم؛ اما این روزها شاهد هستیم که نمایش نوجوان تولیدش خیلی کم شده است و همین موضوع انگیزه و دلیلی شد برای اینکه کاری را برای نوجوانان آماده کنم.»

او افزود: «متن این نمایش را بر اساس داستان «مربای شیرین» به نویسندگی هوشنگ مرادی‌کرمانی نوشتم و برای اجرا آماده‌اش کردم.»

این کارگردان تئاتر نوجوان ادامه داد: «متأسفانه در این روزها نویسنده‌ها توجه و تمرکزشان را روی نمایش خردسال و کودک گذاشته‌اند و به نمایشنامه مخصوص نوجوان بها داده نشده است؛ البته سالن‌ نمایش هم برای طیف سنی نوجوان نداریم. نوجوانان به‌واسطه بزرگ‌تر شدن و خارج شدن از کودکی می‌خواهند جدا از خردسالان باشند و اغلب فکر می‌کنند تالار هنر و کانون پرورش فکری برای کودکان و خردسالان است.»

اصغری افزود: «از نظر من باید یک سالن یا سئانس‌ ویژه‌ای برای نوجوانان در نظر گرفته شود تا آن‌ها در فضای مستقل از کودکان و خردسالان تئاتر ببینند. این دسته از مخاطبان که به دلیل دوره و تغییر سنی‌شان، دارای شرایط روحی و روانی ویژه هستند، باید بیشتر و به طور مستقل مورد توجه قرار بگیرند؛ آن‌ها به محصولات هنری و فرهنگی‌ مخصوص خود نیاز دارند.»

این هنرمند توضیح داد: «امکانات کم در سالن‌ها هنرمندان را گله‌مند می‌کند، من بعد از چند سال دوباره در تالار هنر روی صحنه خواهم رفت اما امکانات این سالن از همان چند سال پیش هیچ تغیری نکرده است بلکه محدودتر هم شده است. این سالن تخصصی تئاتر کودک و نوجوان است و بسیار برای هنرمندان حوزه کودک بااهمیت و مهم است و اگر توجهی به زیرساخت‌ها و امکانات این سالن نشود به نظرم کم‌لطفی است. همچنین باید به تولید آثار هنرمندان تئاتر توجه ویژه‌ای شود و حمایت‌ها نیز بیشتر شود تا آثار با کیفیت بهتری روی صحنه بروند.»

نرگس اصغری گفت: «به کودکان و نوجوانان باید بیشتر توجه شود، نسل جدید با نسل قدیم تفاوت بسیاری دارد؛ این نسل باید جدی‌تر گرفته شود چون افراد متعلق به این نسل تفکرات و ایده‌های جدیدی دارند و نیازمند این رویکرد هستند که دیده شوند.»

این کارگردان در پایان درباره داستان نمایش گفت: «امیر شیشه مربایی را از بقالی محله می‌خرد. او هر چه سعی می‌کند نمی‌تواند شیشه مربا را باز کند. این موضوع کوچک به چالشی بزرگ در زندگی او و همچنین تمامی افراد جامعه بدل می‌شود.»

درنمایش «دَرِگوشی» که از تولیدات آموزشگاه بازیگری و موسسه هنرهای نمایشی توانش است، احمد خیرآبادی، مژگان مولایی، عرشیا طاولی، بهاره توکلی، باران صفدری، پرنیان ماندنی، شایان شیخ‌موگویی، تینا شریف‌زاده، علی صفدری، امیر محمد مجیدی، حسنا علی‌پور، علیرضا صادقیان، هستی دل‌خاک و سامان سلطانی به عنوان بازیگر حضور دارند.

داوود زارع (طراح صحنه و لباس)، لیلا پریشان، حسین تبریزی (طراح گریم)، کیوان ضیاپور (طراح نور)، محمدصالح حجازی (طراح پوستر و بروشور)، مهران رحمتی (ساخت دکور)، زهرا امینی (ساخت آکساسوار و نقاشی دکور)، نرگس اصغری (انتخاب موسیقی)، اختر تاجیک (عکاس)، زهرا بخشنده (دستیار کارگردان)، مهسا پرورده (منشی صحنه)، ریحانه زارع (مدیر صحنه) دیگر عوامل این اثر نمایشی هستند.

گروه «تئاتر کودک ببین» (ریحانه مطهری، روژین ستاری و روشنک کریمی)  مسئولیت روابط عمومی این اثر نمایشی را بر عهده دارند.

علاقه‌مندان جهت خرید بلیت یا اطلاعات بیشتر می توانند با شماره تلفن‌های ۰۹۰۳۴۹۹۰۲۸۵ - ۰۹۲۲۳۹۳۲۸۹۲ تماس بگیرند یا به سایت تیوال مراجعه کنند.
مطالب مرتبط

با کارگردانی مهرداد قرآن‌کیش

«گاو زنگوله پا» به فرهنگسرای فردوس آمد
با کارگردانی مهرداد قرآن‌کیش

«گاو زنگوله پا» به فرهنگسرای فردوس آمد

نمایش موزیکال «گاو زنگوله پا» به نویسندگی و کارگردانی مهرداد قرآن‌کیش که برای مخاطب کودک از 11 مرداد در سالن تئاتر فرهنگسرای فردوس روی صحنه رفته است، تا پایان این ماه به اجرایش ادامه خواهد داد.

|

گفت‌وگو با کارگردان نمایش «شازده کوچولو»

مرضیه درخشان‌نیا: اشیای صحنه را با کاغذ ساختیم
گفت‌وگو با کارگردان نمایش «شازده کوچولو»

مرضیه درخشان‌نیا: اشیای صحنه را با کاغذ ساختیم

نمایش «شازده کوچولو»، با کارگردانی مرضیه درخشان‌نیا که از تکنیک اوریگامی برای ساخت اشیای صحنه بهره برده است، در چهارمین روز جشنواره تئاتر عروسکی در حالی‌ روی صحنه تالار هنر رفت که ایجاز نور و حجم‌های بزرگ کاغذی، کودکان و نوجوانان را مسحور خود ساخته بود.

|

گفت‌وگو با کارگردانی که با «جادوگر شهر اُز» به صحنه می‌آید

مهدی قلعه: نگاه مسئولان و هنرمندان به تئاتر کودک، کودکانه است
گفت‌وگو با کارگردانی که با «جادوگر شهر اُز» به صحنه می‌آید

مهدی قلعه: نگاه مسئولان و هنرمندان به تئاتر کودک، کودکانه است

مهدی قلعه کارگردان نمایش «جادوگر شهر اُز» می‌گوید تئاتر کودک و نوجوان همیشه مظلوم بوده است، تئاتر مظلوم است و تئاتر کودک و نوجوان مظلوم‌تر از آن است. اما واقعیت این است که نگاه مسئولان و حتی هنرمندان به تئاتر کودک، کودکانه است و قدش را کوچک می‌بینند درصورتی‌که تئاتر ...

|

نیازمند آموختن زبان مخاطب کودک و نوجوان هستیم

نیازمند آموختن زبان مخاطب کودک و نوجوان هستیم

علی یداللهی: یکی از بزرگ‌ترین کمبودهای ما در زمینه هنرهای نمایشی تولید تئاتر مناسب گروه سنی خردسال و به‌ویژه نوجوان است. با وجود گستردگی این گروه سنی نویسندگان و کارگردانان تمرکز کمی نسبت به تولید ...

|

نظرات کاربران