در حال بارگذاری ...
پیشکسوت تئاتر استان سیستان و بلوچستان مطرح کرد

بهرام طاهری: مردم به تئاتر و به‌خصوص نمایش طنز نیاز دارند

پیشکسوت تئاتر کمدی استان سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه مردم این استان به تئاتر و به‌خصوص نمایش طنز نیاز دارند، گفت تئاتر برای مردم است و بدون حضور آن‌ها در سالن نمایش ارزشی ندارد؛ بنابراین استقبال زاهدانی‌ها از نمایش «حبیب» نشان داد اگر نمایش خوب در زمان مناسب روی صحنه باشد، مردم از آن حمایت خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر در سیستان و بلوچستان، بهرام طاهری در دهه 70 شمسی برای رسیدن به علاقه‌اش تئاتر، وارد حوزه نمایش شد و پس از مدت‌ها مسیر خود در این عرصه را انتخاب کرد. او کنار سایر هنرمندان طنزپرداز سیستان و بلوچستان چون علیرضا سلمان‌نژاد، حسین باباحسینی و... در قالب گروه نمایش طنز و پس‌ازآن با راه‌اندازی انجمن نمایش طنز استان سیستان و بلوچستان، سال‌ها در این عرصه فعالیت کرده است. طاهری از یک‌سو به‌عنوان متخصص اورژانس پیش‌بیمارستانی امدادرسان جسم و از دیگرسو به‌عنوان طنزپرداز، امدادرسان روح مردم جامعه خود شد. امروز از او در زمره پیشکسوتان طنز استان سیستان و بلوچستان نام برده می‌شود.

بهرام طاهری از 16 اردیبهشت‌ماه سال جاری با ایفای نقش رحمان فیلیپ مرغی، در نمایش کمدی «حبیب» مجدد برای ایجاد خنده برلب مخاطبان خود به روی صحنه رفته است.

بازیگر نمایش «حبیب» در مورد وضعیت هنر نمایش در سیستان و بلوچستان گفت: «از دهه 70 شمسی تاکنون در عرصه هنرهای نمایشی بارها و بارها روی صحنه رفته‌ام و از اجرا در اماکن مختلف با حضور مردم خونگرم لذت می‌بردم اما متأسفانه چند سالی است که دیگر شاهد آن روزهای خوش تئاتر در استان نیستیم و گویی تئاتر بی‌فروغ شده است.»

اگر نمایش خوب در زمان مناسب روی صحنه باشد مردم از آن حمایت خواهند کرد اما تحقق این مهم نیازمند حمایت بیشتر متولیان فرهنگ و هنر از همه زیرشاخه‌های هنرهای نمایشی و فعالان این عرصه است

بهرام طاهری افزود: «در این سال‌ها بیش از گذشته، مردم استان به تئاتر و به‌خصوص اجرای نمایش طنز نیاز دارند اما متأسفانه چراغ نمایش استان کم‌سو شده و به عبارتی می‌توان گفت در استان ما هنرهای نمایشی در همه ژانرها به سختی نفس‌ می‌کشد. دیگر حتی شاهد اجرای نمایش کودک نیز نیستیم، بنابراین باید تئاتر را دوباره در سیستان و بلوچستان احیا کرد.»

پیشکسوت تئاتر کمدی استان سیستان و بلوچستان گفت: «با هدف روشن کردن دوباره چراغ تئاتر استان نمایش کمدی «حبیب» برای اجرای عمومی در استان تهیه شد و از 16 اردیبهشت تاکنون 15 بار به روی صحنه رفته، هرچند در شب‌های اول چندان مخاطب به سالن نمی‌آمد اما بااطلاع‌رسانی جامع از اجرای نمایش شاهد حضور قابل‌قبول مخاطبان و علاقه‌مندان تئاتر هستیم که نشان می‌دهد اگر نمایش خوب و مردم‌پسند به صحنه برود، سالن‌ها خالی نخواهند ماند.»

او افزود: «تئاتر برای مردم است و بدون حضور آن‌ها در سالن نمایش ارزشی ندارد؛ بنابراین استقبال زاهدانی‌ها از نمایش «حبیب» نشان داد اگر نمایش خوب در زمان مناسب روی صحنه باشد مردم از آن حمایت خواهند کرد اما تحقق این مهم نیازمند حمایت بیشتر متولیان فرهنگ و هنر از همه زیرشاخه‌های هنرهای نمایشی و فعالان این عرصه است.»

طاهری گفت: «در طول اجرای نمایش حبیب شاهد حضور خانواده‌هایی بودیم که کودکان خود را هم به سالن آورده بودند و در شرایطی که شاید این نمایش برای سن آن‌ها مناسب نبود باز هم با اشتیاق به تماشا می‌نشستند. شاید اگر حوزه نمایش کودک در استان زنده بود این کودکان می‌توانستند از تماشای نمایش متناسب سن خود بیش‌تر لذت ببرند.»

او افزود: «درنهایت امیدوارم تئاتر استان دوباره زنده شود و همچون گذشته با تهیه نمایش‌های متعدد، برگزاری جشنواره‌های درخور استان و اجراهای خیابانی و صحنه‌ای در ژانرهای مختلف شاهد بازگشت رونق به هنرهای نمایشی استان باشیم.»

نمایش «حبیب» به کارگردانی رضا خدادبیکی از 16 اردیبهشت روی صحنه رفته و تا 13 خردادماه در پلاتو نخل و آفتاب تئاتر شهر زاهدان اجرا خواهد داشت.
مطالب مرتبط

استقبال هزارنفری زاهدانی‌ها از نمایش «حبیب»

استقبال هزارنفری زاهدانی‌ها از نمایش «حبیب»

کارگردان نمایش «حبیب» می‌گوید این نمایش تاکنون در 19 شب اجرا خود با استقبال مجموعا بیش از هزار و 200 نفر تماشاگر رو به رو شده و رکورد حضور تماشاگر برای تماشای یک نمایش را در زاهدان شکسته است.

|

رئیس انجمن نمایش سیستان و بلوچستان:

در دوران تعطیلی تئاتر زیرساخت‌های سالن‌ها را بهبود بخشیدیم
رئیس انجمن نمایش سیستان و بلوچستان:

در دوران تعطیلی تئاتر زیرساخت‌های سالن‌ها را بهبود بخشیدیم

رییس انجمن هنرهای نمایشی استان سیستان و بلوچستان گفت: پس از تعطیل شدن تئاتر و مجموعه‌های نمایشی به دلیل شدت گرفتن کرونا، بهبود زیرساخت‌های لازم سالن‌های نمایشی استان تا رسیدن به شرایط معمولی در دستور کار قرار گرفت.

|

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خبر داد

سیستان‌و‌بلوچستان میزبان اجرای عموم نمایش «ابرهای بی‌باران» می‌شود
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خبر داد

سیستان‌و‌بلوچستان میزبان اجرای عموم نمایش «ابرهای بی‌باران» می‌شود

علی سرگزی مدیر کل ارشاد استان سیستان و بلوچستان گفت این استان به عنوان اولین منطقه در کشور میزبان برگزاری اولین اجرای عمومی نمایش ملی «ابرهای بی‌باران» خواهد بود.

|

بازیگر حاضر در جشنواره تئاتر فجر منطقه 4 (فارس) مطرح کرد

مرتضی مودی: تئاتر استان‌ها نیاز به آموزش بیشتری دارد
بازیگر حاضر در جشنواره تئاتر فجر منطقه 4 (فارس) مطرح کرد

مرتضی مودی: تئاتر استان‌ها نیاز به آموزش بیشتری دارد

مرتضی مودی بازیگر و کارگردان زاهدانی می‌گوید تئاتر استان‌ها نیاز مبرمی به آموزش دارد که امیدواریم روند آموزش هنرمندان این عرصه رو به بهبود قرار گیرد و هر روز ماناتر از روز قبل شود.

|

کارگردان نمایش «کابوس‌های آنکه نمی‌میرد» مطرح کرد

نادر فلاح: کارگردانی تئاتر دغدغه اصلی زندگی من بوده است
کارگردان نمایش «کابوس‌های آنکه نمی‌میرد» مطرح کرد

نادر فلاح: کارگردانی تئاتر دغدغه اصلی زندگی من بوده است

نادر فلاح کارگردان نمایش «کابوس‌های آنکه نمی‌میرد» که این روزها در تالار مولوی روی صحنه است گفت کارگردانی تئاتر دغدغه اصلی زندگی من بوده است و هرچه سنم بالاتر می‌رود علاقه‌ام به کارگردانی بیشتر و بیشتر هم می‌شود.

|

هنرمندان برای «هفت‌خان اسفندیار» نوشتند

«هفت‌خان اسفندیار»؛ حس افتخار به قهرمانان را دوچندان می‌کند
هنرمندان برای «هفت‌خان اسفندیار» نوشتند

«هفت‌خان اسفندیار»؛ حس افتخار به قهرمانان را دوچندان می‌کند

هنرمندان، سیاستمداران و اهالی فرهنگ و هنر پس از تماشای «هفت‌خان اسفندیار» با بیان اینکه «هنر ایرانی هرچند بر خاکستر نشسته باشد؛ ققنوس وار برخواهد آمد»، از «شاهنامه» و حس افتخار به قهرمانان این مرزوبوم نوشتند.

|

نظرات کاربران