در حال بارگذاری ...
کارگردان حاضر در شانزدهمین جشنواره تئاتر رضوی مطرح کرد

علی برجی: اجرای عموم، باعث انگیزه بیشتر برای اشاعه فرهنگ رضوی می‌شود

علی برجی نویسنده و کارگردان نمایش «آه...هو» حاضر در شانزدهمین جشنواره تئاتر رضوی می‌گوید فراهم آوردن امکان اجرای عموم برای گروه‌های شرکت‌کننده در این دوره از جشنواره به آن‌ها انگیزه و امیدی وافر برای تولیدات بهتر و بیشتر با موضوع اشاعه فرهنگ رضوی می‌دهد که امید است محقق شود. او همچنین باور دارد درصورتی‌که این رویداد به‌صورت بین‌المللی برگزار شود، بی‌شک ظهور و بروز متفاوتی خواهد داشت.

به گزارش ایران تئاتر، علی برجی نویسنده و کارگردان نمایش «آه...هو»، این روزها با این اثر در شانزدهمین جشنواره ملی تئاتر رضوی حضور دارد.

او درباره خلاصه داستان نمایش «آه...هو» می‌گوید: «مامون خلیفه عباسی در مسیر حرکت امام رضا (ع) از مدینه به مرو، مامورانی را به کار می‌گیرد تا در این مسیر جایگاه و منزلت امام را میان مردم ایران پایین بیاورند، افراد مامون به کدخدای روستایی دورافتاده و فقیر پیشنهاد هزاران سکه می‌دهند تا امام را با نقشه‌ای خوار و خفیف کنند ولی غافل از اینکه خیال خام کرده‌اند و نقشه‌شان نقش بر آب می‌شود.»

برجی می‌افزاید: «این نمایشنامه به بخشی از زندگی امام رضا (ع) اشاره دارد و ازآنجایی‌که روایت داستان در فضای ایران سپری می‌شود سعی کردیم تا از طراحی و المان‌های نمایش ایرانی بهره ببریم. طراحی صحنه و دکور نمایش «آه...هو» نیز به شیوه مینی‌مال است و فضای سنتی در شکل اجرای ما حاکم است.»

کارگردان حاضر در شانزدهمین جشنواره ملی تئاتر رضوی ادامه می‌دهد: «سیره و روش زندگی امام رضا (ع) دریایی است که ما هنوز به قطره‌ای از آن دست نیافته‌ایم و روی صحنه تئاتر از آن بهره نبرده‌ایم. اگر زمینه بین‌المللی شدن این جشنواره فراهم شود تا کشورهای اسلامی نیز بتوانند با حضور خود به دیگر زوایای پنهان زندگی و شخصیت والای امام هشتم بپردازند شاهد تبادل اطلاعات علمی و هنری میان جمع گسترده‌ای از هنرمندان و مخاطبان این جشنواره می‌شویم که باعث اتفاقات مبارک و خوبی خواهد شد. البته هنوز به آن نقطه‌ نرسیده‌ایم که بگوییم جشنواره به شکوفایی و بلوغ خود رسیده است و در واقعیت سرعت حرکت ما در این مسیر به‌کندی پیش‌ می‌رود.»

این هنرمند می‌گوید: «می‌توانیم از هنرمندان و نویسندگان هنرهای نمایشی دعوت کنیم تا در قالب این جشنواره بیشتر به زندگی امام و تأثیرات زندگی ایشان در ایران روی مردم ما بپردازند و درصورتی‌که این رویداد در این قالب به‌صورت بین‌المللی برگزار شود، بی‌شک ظهور و بروز متفاوتی خواهد داشت.»

برجی در پایان بابیان اینکه باید از همه عزیزانی که در برپایی این جشنواره که این روزها در تبریز پی‌گیری می‌شود قدردانی کرد، در مورد کیفیت آثار و شیوه برگزاری جشنواره این‌گونه توضیح می‌دهد: «ازآنجایی‌که درگیر آمادگی گروه خود برای اجرا بودم، فرصت کافی برای تماشای دقیق همه آثار را نداشتم؛ در مجموع فرصت و افتخار تماشای تنها دو اثر را یافتم که قابل‌توجه و درخور قدردانی بودند.»

علی برجی در پایان می‌گوید: «امکان اجرای عموم برای گروه‌های شرکت‌کننده در این دوره از جشنواره به آن‌ها انگیزه و امیدی وافر برای تولیدات بهتر و بیشتر با موضوع اشاعه فرهنگ رضوی می‌دهد که امید است محقق شود.»

نمایش «آه...هو» به نویسندگی و کارگردانی علی برجی در سومین روز از جشنواره ملی تئاتر رضوی ساعت 17 در سالن استاد صادقی مجموعه تئاتر شهر تبریز روی صحنه می‌رود. در این نمایش بازیگرانی همچون سعید بحرالعلومی، عباس بهمنش، سعیده جمشیدی، مهدی نوری، زهره محمودی، سارا طلایی، سارا احمدیان، سوگند افشاری، آتنا قناعتی فلاح، فرزانه سلامی و مریم سامانی پور ایفای نقش می‌کنند.

گفتنی است شانزدهمین جشنواره ملی تئاتر رضوی به دبیری کوروش زارعی و به میزبانی تبریز از 1 تا 5 خرداد 1402 با اجرای 14 نمایش صحنه‌ای از ۹ استان کشور ازجمله آذربایجان شرقی، مازندران، همدان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، اردبیل، یزد، قزوین و استان تهران برگزار می‌شود.
مطالب مرتبط

برگزاری آیین پایانی شانزدهمین جشنواره ملی تئاتر رضوی با حضور محمود سالاری

هنرمندانی که معاون وزیر ارشاد به حال آنان غبطه خورد
برگزاری آیین پایانی شانزدهمین جشنواره ملی تئاتر رضوی با حضور محمود سالاری

هنرمندانی که معاون وزیر ارشاد به حال آنان غبطه خورد

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در آیین پایانی شانزدهمین جشنواره ملی تئاتر رضوی، تاکید کرد به هنرمندان حاضر در این رویداد نمایشی افتخار می‌کند و همچنین به سعادتی که نصیب آن‌ها شده است، غبطه می‌خورد.

|

گفت‌وگو با علی برجی، کارگردان نمایش «روز دهم»

امیدوارم تئاتر همیشه ساحل آرامشی داشته باشد
گفت‌وگو با علی برجی، کارگردان نمایش «روز دهم»

امیدوارم تئاتر همیشه ساحل آرامشی داشته باشد

علی برجی، کارگردان نمایش «روز دهم» که در بخش جایزه بزرگ صحنه‌ای جشنواره تئاتر فجر حضور دارد، آرزومند است که هنرمندان تئاتر همیشه در ساحل آرامش به سر ببرند و کار کنند.

|

هنرمندان برای «هفت‌خان اسفندیار» نوشتند

«هفت‌خان اسفندیار»؛ حس افتخار به قهرمانان را دوچندان می‌کند
هنرمندان برای «هفت‌خان اسفندیار» نوشتند

«هفت‌خان اسفندیار»؛ حس افتخار به قهرمانان را دوچندان می‌کند

هنرمندان، سیاستمداران و اهالی فرهنگ و هنر پس از تماشای «هفت‌خان اسفندیار» با بیان اینکه «هنر ایرانی هرچند بر خاکستر نشسته باشد؛ ققنوس وار برخواهد آمد»، از «شاهنامه» و حس افتخار به قهرمانان این مرزوبوم نوشتند.

|

نظرات کاربران