در حال بارگذاری ...

افزایش تماشاگران تئاتر، امیدوارکننده است

هوشنگ توکلی: آماری که از طرف اداره‌کل هنرهای نمایشی درباره تعداد اجراها مخاطبان تئاتر در طول یک‌سال گذشته منتشر شده، بسیار امیدوارکننده است. اجرای 4500 نمایش و جذب بیش از سه‌میلیون تماشاگر در یک سال (از یکم شهریور 1401 تا 31 مرداد 1402)، خارج از اعتقادات و دیدگاه من در روند توسعه تئاتر در ایران نیست. من معتقدم تئاتر در ایران زنده و پویاست و به‌رغم موانع و سختی‌هایی که سر راه دارد برای رسیدن به موفقیت کمی و کیفی تلاش می‌کند.  

من خیلی به آینده هنرهای نمایشی در ایران اعتقاد و اعتماد دارم و به باورم، زیربنای تئاتر در ایران با وجود همه مشکلات، خوب ریخته شده است. در شرایط فعلی درباره ساخت‌وسازهای یک آلیاژ فلزی قدرتمند به نام تئاتر صحبت می‌کنیم و اینکه تنوع در آثار نمایشی‌مان، باعث استحکام بیشتر این هنر می‌شود. به نظر من آمار استقبال مردم از تئاتر در شرایط فعلی بیشتر از چهاربرابر اعلام شده افزایش دارد و این اتفاق خوبی است.

به شخصه توقع دارم این آمار در سال آینده همچنان افزایش پیدا کند و شاهد رشد و استقبال بیشتر تماشاگران از تجربیات نو در تئاتر باشیم.

همچنین ما شاهد افزایش تعداد آثار تولیدی هستیم. کیفیت این تولیدات به‌ویژه در حوزه تجربیات نسل جوان خوب است. ممکن است بابت مهارت‌های تکنیکی، آن‌ها اندکی ضعیف باشند اما در زمینه ارائه راهکارهای جدید و نوآورانه قابل قبول‌اند.

ویژگی تئاتر زنده بودن است و با نفس مخاطب رابطه مستقیم برقرار می‌کند و طبیعتا با توجه به شرایط امروز ما در جامعه بسیار رشد کرده است. مخاطب تئاتر کنونی ما با مخاطب دو سال پیش و قبل از کرونا متفاوت است. مهم‌ترین ویژگی تئاتر امروز ایران ضد عادت بودن است. در تئاتر امروز، عادت‌های مرسوم که تبدیل به تحجر شده بود، کم شده است. نوآوری‌ها خود را نشان می‌دهند و مخاطب جدید با این نوآوری‌ها ارتباط مستقیم برقرار می‌کند. اگر یکی از ویژگی‌های تئاتر را همین حرکت ضد عادت‌های قدیمی بدانیم، تئاتر ما پیشرو است و بسیاری از عادت‌هایی را که دیگر کاربرد ندارد، زیر پا گذاشته است.

تئاتر ایران، آماتوری است؛ ما تئاتر حرفه‌ای نداریم. این آماتور بودن نه به معنای منفی بلکه به عنوان نکته‌ای مثبت در مسیر نوآوری و طرح ایده‌های جدید در حوزه شکل‌گیری کیفیت آثار است. در واقع من هیچ اثری را دور از کیفیت نمی‌بینم. حتی آثار دانشجویی که برای بار اول به صحنه می‌آیند، دارای نوآوری‌های ارزشمند و قابل توجه هستند.

این تجربیات، ریشه‌ها و زیرساخت‌های اصلی تئاتر ما را تشکیل می‌دهند و ما به این ریشه‌ها احتیاج داریم.   
مطالب مرتبط

تفاهم‌نامه همکاری مشترک وزارت ارشاد و وزارت علوم امضا شد

تأکید بر اهمیت و برگزاری جشنواره تئاتر دانشگاهی
تفاهم‌نامه همکاری مشترک وزارت ارشاد و وزارت علوم امضا شد

تأکید بر اهمیت و برگزاری جشنواره تئاتر دانشگاهی

تفاهم‌نامه همکاری مشترک اداره‌کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره‌کل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری امضا شد. در نشستی که به همین منظور به میزبانی مدیرکل هنرهای نمایشی برگزار شد، بر همکاری و برگزاری جشنواره تئاتر دانشگاهی تأکید ...

|

مدیرکل هنرهای نمایشی روز کارمند را تبریک گفت

تعظیم برای حس مسئولیت پذیری خردمندانه و متعهدانه برابر ملّت
مدیرکل هنرهای نمایشی روز کارمند را تبریک گفت

تعظیم برای حس مسئولیت پذیری خردمندانه و متعهدانه برابر ملّت

مدیرکل هنرهای نمایشی به بهانه روز کارمند نوشت روز کارمند، در گستره روشن و رو به امیدواری مجموعه فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور، بهانه‌ای شریف برای تعظیم حس مسئولیت پذیری خردمندانه و متعهدانه خیل عظیمی از مردان و زنان فرهیخته در برابر ملّتی است که بزرگوارانه، اعتماد می‌ورزند. 

|

گزارشی از برگزاری کارگاه آموزشی اداره کل هنرهای نمایشی

پیشکسوتان؛ همراه همیشگی نهضت آموزش تئاتر
گزارشی از برگزاری کارگاه آموزشی اداره کل هنرهای نمایشی

پیشکسوتان؛ همراه همیشگی نهضت آموزش تئاتر

کارگاه‌های آموزشی اداره کل هنرهای نمایشی با حضور اکبر زنجان‌پور، احمد کامیابی‌مسک، داوود فتحعلی‌بیگی، آتش تقی‌پور، عبدالحی شماسی، رضا فیاضی، حمید ابراهیمی، سهراب سلیمی و محمد ابراهیمیان در شهرهای مختلف استان‌های کشور برگزار شد.

|

نظرات کاربران