در حال بارگذاری ...

نشست تحلیل و بررسی «شهر طلا» برگزار شد

نشست تحلیل و بررسی نمایش «شهر طلا» به نویسندگی و کارگردانی حامد زحمتکش در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد. در این نشست به بررسی ابعاد مختلف نمایش و تأثیرگذاری و لزوم آموزش سواد مالی از طریق نمایش پرداخته شد.

به گزارش ایران تئاتر، نشست تحلیل و بررسی نمایش «شهر طلا» به نویسندگی و کارگردانی حامد زحمتکش دیروز شنبه ۴ شهریور با حضور فهیمه میرزاحسینی (استاد نمایش عروسکی)، مهدی فرشیدی‌سپهر (نویسنده و کارگردان)، کمیل رودی (مدیر آکادمی هوش مالی) و احمدرضا حجارزاده (مجری-کارشناس و نویسنده) در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

در این نشست که پس از اجرای نمایش «شهر طلا» برگزار شد، به بررسی ابعاد مختلف نمایش و تأثیرگذاری و لزوم آموزش سواد مالی از طریق نمایش پرداخته شد.

حامد زحمتکش به‌عنوان نویسنده و کارگردان از روند تولید تا اجرای اثر و علاقه‌مندی شخصی‌اش پس از آشنایی باسواد مالی و گذراندن دوره‌ای در این خصوص و جرقه تولید این اثر گفت: «در دوسال کرونا با توجه به شرایط از طریق فایل‌های شنیداری قصه‌های سواد مالی را برای کودکان تولید کردیم و از طریق رسانه‌ها در اختیارشان قراردادیم و پس از عادی‌شدن شرایط تصمیم گرفتیم برای شروع یکی از این قصه‌ها را که بر اساس واقعیت نوشته‌شده به نمایش دربیاوریم و امیدواریم بتوانیم تمام قصه‌های سواد مالی را که هرکدام، یکی از این اصول را آموزش می‌دهند به روی صحنه ببریم.»

در ادامه کمیل رودی به‌عنوان مدیر آکادمی هوش مالی که حامی تولید این اثر است، درباره سواد مالی و نیاز و تأثیر آن بر زندگی افراد بخصوص آموزش کودکان گفت: «ما مقصر شرایط مالی نیستیم اما مسئول آن هستیم. درست‌دیدن شرایط و تصمیم‌گیری مناسب بر اساس آن یکی از ارکان سواد مالی است. سواد مالی مانند ورزش همگانی است که همه افراد باید از آن بهره ببرند و برای همه مفید است. در کلاس‌های آموزش به کودکان از طریق بازی، کاردستی و سایر فعالیت‌هایی که رنگ و بوی مالی دارند، به کودکان آموزش‌ها را انتقال می‌دهیم‌ و آموزش از طریق گفتن را مفید نمی‌دانیم.»

سپس احمدرضا حجارزاده از مهدی فرشیدی‌سپهر دعوت کرد درباره این اثر که با موضوع خاص تولیدشده، نظرش را بیان بکند. فرشیدی‌سپهر گفت: «گماشتن هنر برای تبلیغ کالا یا موضوعات همان‌طور که تاریخ هنر گواه است تولید ابتذال می‌کند، مگر در مواردی مانند حفظ جان، بهداشت، سواد مالی، سواد مدنی که به انسان‌ها آگاهی‌های لازم و مستقیمی برای زندگی می‌دهد و در تولید این‌گونه آثار باید درام را به شکلی پیش ببرد که موضوع سفارش بر نمایش حاکم نشود.»

سپس فهیمه میرزاحسینی درباره پیشینه طلا و دلیل ارزشمندی آن برای انسان در طول سال‌ها و روند ارزش پیداکردن آن به شکلی که امروزه اعتبار دولت‌ها را میزان دارایی طلا در استاندارد جهانی تعریف می‌کند، مطالبی عنوان کرد و ادامه داد: «این قصه در قالب نمایش عروسکی با تکنیک نمایش کاغذی انتخاب مناسبی بوده و کودکان در طول اجرا ارتباط خوبی با آن برقرار کرده‌اند.»

میرزاحسینی همچنین پیشنهاد داد ایرانی‌کردن اثر و گسترش طیف خاکستری شخصیت‌ها در درام کمک مؤثرتری در باورپذیری مخاطب خواهد داشت.

در ادامه نشست درباره مسائل دیگری که می‌تواند این اثر موفق بیش‌تری یاری بدهد، پیشنهاد‌هایی از طرف کارشناسان و مخاطبان حاضر در سالن مطرح شد.

نمایش «شهر طلا» تا ۱۳ شهریور هرروز حتی شنبه‌ها ساعت 19:30 در فرهنگسرای ارسباران روی صحنه می‌رود.

علاقه‌مندان می‌توانند از طریق سایت تیوال به نشانی یا شماره‌های ۰۹۰۳۴۹۹۰۲۸۵ و ۰۹۲۲۳۹۳۲۸۹۲ اقدام به تهیه بلیت بکنند.
مطالب مرتبط

میزبانی پردیس تئاتر شهرزاد از 11 نمایش در ماه مهر

میزبانی پردیس تئاتر شهرزاد از 11 نمایش در ماه مهر

پردیس تئاتر شهرزاد در اولین‌ماه پاییز، با نمایش‌های صحنه‌ای «بنگاه تئاترال»، «عروس فراری»، «جردن جنوبی»، «شقامک»، «نفرین روزالین»، «کابوس‌های آنکه نمی‌میرد»، «پوسیدگی»، «بل و شاهزاده مغرور»، «نیم‌وجبی»، «کابوس‌های شازده اجباری» و «اسکرین شات»، میزبان مخاطبان خواهد ...

|

پیام مدیرکل هنرهای نمایشی به بیست و یکمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی

آغازی مبارک برای بازشناسی سنت‌ها و آیین‌های مردمی ایران
پیام مدیرکل هنرهای نمایشی به بیست و یکمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی

آغازی مبارک برای بازشناسی سنت‌ها و آیین‌های مردمی ایران

مدیرکل هنرهای نمایشی، در آستانه برگزاری بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی، در پیامی، بر جنبه‌های پژوهشی و ارزش‌های والای انسانی آیین‌های نمایشی تأکید کرد و این رویداد را آغازی مبارک برای بازشناسی سنت‌ها و آیین‌های مردمی ایران دانست.

|

نظرات کاربران