در حال بارگذاری ...
اجرای یک نمایش ایرانی

جواد انصافی با «عروس فراری» به صحنه می‌آید

جواد انصافی درباره جدیدترین اجرای نمایش خود گفت در حال آماده سازی نمایش «عروس فراری» در فضای سیاه‌بازی و نمایش‌های زنانه هستم و به‌زودی در یکی از تماشاخانه‌های تهران روی صحنه می‌رویم.

به گزارش ایران تئاتر، جواد انصافی بازیگر کارگردان و نویسنده پیشکسوت نمایش‌ها آیینی و سنتی و ایرانی قصد دارد با یک نمایش جدید دوباره به صحنه تئاتر بازگردد.

جواد انصافی از جدیدترین اجرای نمایش خود خبر داد و گفت: «در حال آمده سازی نمایش «عروس فراری» با فضای سیاه‌بازی و نمایش‌های زنانه هستم که در یکی از تماشاخانه‌های تهران روی صحنه برود.»

این هنرمند گفت: «هنرمندان جوان و با تجربه‌ای در این پروژه حضور دارند که برای من باعث خوشحالی است؛ همچنین مهرداد وکیلی نیز به عنوان تهیه‌کننده همراه من در «عروس فراری» است.»

انصافی توضیح داد: «متن نمایش از نوشته‌های خودم و همسرم فروغ یزدان است و با توجه به اینکه موضوع نمایش درباره نمایش‌های زنانه است، ما چند کتاب در همین راستا به چاپ رساندیم که بنظرم خواندنش برای علاقه‌مندان به نمایش آیینی و سنتی ایران خالی از لطف نیست.»

این کارگردان گفت: «منظور از نمایش‌های زنانه همان آیین‌هایی است که قبل از عروسی، دختر را برای خرید، حمام، خیاط‌خانه، آرایشگاه و... می‌برند که ما این سنت را به شکل نمایش نشان می‌دهیم.»

او ادامه داد: «داستان نمایش «عروس فراری» درباره یک دختری است که مادرش به دلیل فقر اقتصادی می‌خواهد دخترش را به اوستا (پیرمرد) شوهر دهد... ادامه نمی‌دهم داستان نمایش را تا مخاطب به تماشای کار بنشیند و قصه برایش جذابیت داشته باشد.»

جواد انصافی در پاسخ به پرسش ایران تئاتر مبنی بر چرایی کم شدن اجراهای نمایش‌های آیینی و سنتی، گفت: «دلایل زیادی است که هنرمندان آیینی و سنتی حضورشان کمرنگ شده است. اولین دلیلی که می‌توان گفت پژوهش نکردن بعضی از هنرمندان برای اجرای یک نمایش است که باعث پایین آمدن کیفیت اثر می‌شود و مخاطب را دور می‌کند و طبیعتا چرخه اجرای این گونه نمایش‌ها را خراب می‌شود. دلیل دیگر بلد نبودن شگردهای نمایش‌های آیینی و سنتی است. بیش از 50 شگرد در اجرای نمایش‌های آیینی ما وجود دارد که هنرمندان نسل جوان شاید این‌ها را ندانند، که اگر می‌دانستند قطعا استفاده خوبی از آن می‌شد.»

او ادامه داد: «کم‌لطفی بعضی مدیران نیز شاید باعث کمرنگ‌تر شدن نمایش‌های آیینی و سنتی است. من به همه دبیرهای جشنواره‌ها و مدیران گفته‌ام؛ جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی که به‌عنوان نمایش ملی ایران است نباید یک‌سال‌درمیان برگزار شود! این مسئله بسیار برای تئاتر ایران بد است.»

کارگردان نمایش «عروس فراری» تأکید کرد: «حتی در ایران نمایش‌های ما در رادیو و تلویزیون تبلیغ نمی‌شود و بهایی داده نمی‌شود؛ درصورتی‌که در دنیا برای تئاتر همه کار می‌کنند و تبلیغات خوبی برایشان کار می‌کنند. در ایران باید پول زیادی بدهی تا بلکه برایت یک تبلیغ کار شود.»

او افزود: «چندین سال است که می‌گوییم برای نمایش‌های آیینی و سنتی ایران دانشگاه یا واحدهای دانشگاهی گذاشته شود تا دانشجویان علاقه‌مند به نمایش ایرانی بتوانند نهایت استفاده را داشته باشند، اما توجهی نمی‌شود؛ دلیلش را نمی‌دانم.»
مطالب مرتبط

پیام احمد جولایی به جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی

پیام احمد جولایی به جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی

احمد جولایی، در آستانه برگزاری بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی، در پیامی که به این مناسبت منتشر کرد، این رویداد را بستری مناسب برای بازتاب و صیقل خوردن آیین‌ها و سنت‌های ملل گوناگون جهان در کنار هم دانست.

|

امیرحسن انصافی، هنرمند حاضر در جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی:

مرشدهای مسلط به ساز و آواز در خیمه‌شب‌بازی کم هستند
امیرحسن انصافی، هنرمند حاضر در جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی:

مرشدهای مسلط به ساز و آواز در خیمه‌شب‌بازی کم هستند

امیرحسین انصافی که در بیست و یکمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی اجرا خواهد داشت، خواستار توجه به امر آموزش در این عرصه شد و برای مثال به کمبود مرشدهای مسلط به ساز و آواز در خیمه‌شب‌بازی اشاره کرد.

|

تفاهم‌نامه همکاری مشترک وزارت ارشاد و وزارت علوم امضا شد

تأکید بر اهمیت و برگزاری جشنواره تئاتر دانشگاهی
تفاهم‌نامه همکاری مشترک وزارت ارشاد و وزارت علوم امضا شد

تأکید بر اهمیت و برگزاری جشنواره تئاتر دانشگاهی

تفاهم‌نامه همکاری مشترک اداره‌کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره‌کل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری امضا شد. در نشستی که به همین منظور به میزبانی مدیرکل هنرهای نمایشی برگزار شد، بر همکاری و برگزاری جشنواره تئاتر دانشگاهی تأکید ...

|

نظرات کاربران