در حال بارگذاری ...
رحیم ترابی، بازیگر پیشکسوت تبریز:

جوانان تئاتر، آگاه‌تر و پیشروتر از نسل ما هستند

رحیم ترابی، بازیگر پیشکسوت تبریز می‌گوید جشنواره سراسری تئاتر ارسباران، محلی برای هنرنمایی جوانانی است که آموزش خوبی دیده‌اند و با آشنایی با مفاهیم و نشانه‌های اجتماعی و فرهنگی، آگاه‌تر و پیشروتر از نسل پیش از خود کار می‌کنند.

به گزارش ایران تئاتر، رحیم ترابی، بازیگر پیشکسوت تئاتر و تلویزیون، فعالیت خود را از سال ۱۳۵۴ با بازی در تئاتر تبریز آغاز کرده و تاکنون در آثار نمایشی و تلویزیونی بسیاری حضور داشته است.

او یکی از همراهان جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران در سال‌های گذشته بوده که شانزدهمین دوره‌اش، این روزها در شهر اهر استان آذربایجان شرقی در حال برگزاری است.

این هنرمند پیشکسوت درباره تاثیر برگزاری جشنواره تئاتر ارسباران بر فضای هنری شهر اهر می‌گوید: «تعداد دانشجویان رشته هنرهای نمایشی در شهرستان اهر بسیار اندک بود ولی خوشبختانه طی سال‌های اخیر با توجه به اینکه جوانان لزوم داشتن تحصیلات آکادمیک را برای تجربه بهتر صحنه درک کرده‌اند، این تعداد در حال افزایش است.»

جشنواره‌ای برای وحدت ملی

ترابی با اشاره به حضور هنرمندان از استان‌های مختلف در جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران توضیح می‌دهد: «حضور در جشنواره‌های متفاوت علاوه بر وحدت ملی باعث می‌شود هنرمندان با فرهنگ و نگاه هنری شهرهای متفاوت آشنا شوند و تبادل هنری بهتری بین هنرمندان شکل بگیرد.»

او با اشاره به رویکرد شکل‌گیری و برگزاری تئاتر کوتاه جشنواره ارسباران می‌گوید: «نمایش‌های حاضر در این رویداد هنری تلاش دارند تا در فرصت زمانی کوتاه به انتقال مفاهیم و محتواهای آموزنده و ارزشمند بپردازند. من فکر می‌کنم آثار کوتاه در بسیاری از موارد بیشتر از نمایش‌هایی با مدت زمان طولانی قابلیت انتقال مفهوم به مخاطبان را دارند.»

این بازیگر تئاتر و تلویزیون ادامه می‌دهد: «ما برای چندین دوره این جشنواره را با تئاترهای کوتاه زیر ۵ دقیقه اجرا کردیم و سپس این مدت زمان تا ۱۵ دقیقه افزایش یافت.»

ترابی با تاکید براینکه به نظر او، جوانان آگاهانه‌تر و پیشرفته‌تر از گذشته به فعالیت در تئاتر مشغول هستند، می‌گوید: «نسل جدید با مفاهیم و نشانه‌های فرهنگی، اجتماعی، هنری و.... بسیار آشنا هستند. به همین دلیل تولید یک نمایش کوتاه در انتقال حرف و سخنی که قرار است با مخاطبان در میان بگذارند، خللی ایجاد نمی‌کند.»

کمبود سالن، تجهیزات و دیگر امکانات

او با بیان اینکه مدیران فرهنگی باید تئاتر را جدی بگیرند، می‌افزاید: «زمانی که مدیران فرهنگی کشور برای این هنر قدر و جایگاهی که شایسته آن است، در نظر بگیرند قطعا هنرمندان بدون دغدغه‌های اقتصادی به حضورشان روی صحنه ادامه خواهند داد. در شهرستان‌ها مسئولان در حد امکان از هنرمندان حمایت می‌کنند اما متاسفانه مشکل زیرساخت و تجهیزات نیازمند توجه و همراهی بیشتر است.»

این بازیگر تئاتر تبریز ادامه می‌دهد: «ما هم اکنون با وجود برگزاری شانزده دوره از جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران، همچنان با کمبود سالن نمایش، فقدان تجهیزات و همچنین محل اقامت مناسب برای میهمانان مواجه هستیم اما با تمام این مشکلات به همت و همراهی هنرمندان تبریز و به‌ویژه عزیزانی که در شهرستان اهر مشغول هستند، به کارمان ادامه می‌دهیم.»

او تاکید می‌کند: «متاسفانه درآمدزایی در تئاتر اتفاق نمی‌افتد و این موضوع باعث حضور هنرمندان در مشاغل دیگر می‌شود. در بلندمدت انرژی و هیجانی که هنرمندان برای تولید آثار نمایشی دارند، کم می‌شود و از ادامه فعالیت دلسرد می‌شوند.»

رحیم ترابی در پایان سخنانش می‌گوید: «جشنواره نیازمند حمایت مادی و معنوی مدیران فرهنگی-هنری کشور است. هنرمندان می‌توانند متن‌های خوبی را روی صحنه ببرند به شرطی که علاوه بر حمایت مادی برای تولید محتواهای جدید دست آن‌ها را بیشتر باز بگذارند. نسل جدید برعکس ما که تجربی کار کردیم، به بحث آموزشی و آکادمیک هنر توجه زیادی دارد و باید به آن‌ها اجازه داد تا ایده‌ها و حرف‌های خودشان را به بهترین شکل به نمایش بگذارند. » 

جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران به دبیری احمد رجب‌پور، از  28 تا 31 شهریور  با حضور هنرمندان سراسر کشور در شهرستان اهر در حال برگزاری است.
مطالب مرتبط

در سالروز درگذشت هنرمند پیشکسوت سیاه‌بازی

نمایش «شاماران» به سعدی افشار تقدیم شد
در سالروز درگذشت هنرمند پیشکسوت سیاه‌بازی

نمایش «شاماران» به سعدی افشار تقدیم شد

اجرای پنج شنبه شب نمایش «شاماران» که مصادف با 30 اردیبهشت سالگرد درگذشت زنده یاد سعدی افشار بود، به این هنرمند تقدیم شد و محمدرضا خاکی در حاشیه این اجرا، نمایش امروز کشور را وامدار هنرمندانی چون سعدی افشار دانست.

|

در نشست خبری نمایش «روال عادی» مطرح شد

مجید مجیدی: وظیفه ماست که از تئاتر حمایت کنیم
در نشست خبری نمایش «روال عادی» مطرح شد

مجید مجیدی: وظیفه ماست که از تئاتر حمایت کنیم

مجید مجیدی کارگردان مطرح سینما در مراسم رونمایی از پوستر و نشست خبری نمایش «روال عادی» گفت وظیفه ما این است که از تئاتر حمایت کنیم. ما به تئاتر مدیون هستیم و حمایت امروز ما از تئاتر به نوعی خمس و زکاتی است که باید پرداخته شود. ما در دهه ۶۰ از تئاتر کوچ کردیم و به سینما رفتیم.

|

نگاهی به نمایش «مجلس بلبشو جور کردن»

تصنیف‌خوانی مجالس زنانه در قالب نمایش ایرانی
نگاهی به نمایش «مجلس بلبشو جور کردن»

تصنیف‌خوانی مجالس زنانه در قالب نمایش ایرانی

سیدعلی تدین‌صدوقی: نمایش «مجلس بلبشو جور کردن»، همان‌طور که از نامش به ذهن متبادر می‌شود، خود در ورطه بلبشویی به لحاظ متن و اجرا به‌نوعی سردرگمی و تکرار افتاده است. به دیگر سخن نمی‌توان ...

|

بلیت فروشی «مجنون آن لیلی» آغاز شد

بلیت فروشی «مجنون آن لیلی» آغاز شد

بلیت‌فروشی موسیقی-نمایش «مجنون آن لیلی» به کارگردانی و آهنگسازی پیمان خازنی که در تالار حافظ روی صحنه می‌رود، آغاز شد. 

|

نظرات کاربران