در حال بارگذاری ...
به نویسندگی داریوش حیاتی

کتاب «بازیگری اسلوب شناسی» منتشر شد

کتاب تخصصی رشته بازیگری سینما و تئاتر با عنوان «بازیگری اسلوب شناسی» به قلم داریوش حیاتی توسط انتشارات سیمای قلم تهران به چاپ رسید.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر در آذربایجان غربی، کتاب تخصصی رشته بازیگری سینما و تئاتر با عنوان بازیگری اسلوب‌شناسی به قلم داریوش حیاتی از پژوهشگران و نویسندگان حوزه مطالعات تئاتر و سینما و رسانه با همکاری انتشارات سیمای قلم تهران منتشر و روانه بازار کتاب شد

از این مؤلف کتاب های مختلفی از جمله سینماتوگرافی و ویدئوگرافی، تئاتر و رسانه‌های دیجیتال، طی دو سال اخیر به چاپ رسیده استداریوش حیاتی هم‌اکنون سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اشنویه، مدرس دانشگاه و کارشناس ارشد کارگردانی نمایش و کارشناس امور هنری و سینمایی و سمعی و بصری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی است.

در این کتاب به مباحثی چون تأثیرات یوگا بر بازیگری، بدن بازیگر و یوگا، بازیگری ماد و روانشناسی، انواع و سبک‌های مختلف یوگا، تمرینات تنفسی یوگا، متد اکتینگ، مراکز کنترل حرکت، انواع کنترل حرکت، عوامل مؤثر بر حرکت، کاربردهای علم کنترل حرکت، شناخت تکنیک‌های مربوط به زبان بدن بازیگری اشاره‌کرد.

در  بخشی از کتاب بازیگری اسلوب‌شناسی در مورد فواید یوگا در بازیگری آمده است: «یوگا فنی است که ذهن و جسم را توأمان تحت کنترل درمی‌آورد و این شاید اولین همانندی تمرینات تربیت بازیگری و آساناهای یوگا باشد. حتی جسمانی‌ترین یوگاها نیز که شاید هاتا یوگا باشد از ذهن غافل نمی‌ماند و گزاف نگفته‌ایم اگر بگوییم تمرینات جسمانی هاتا یوگا نیز در راستای دستیابی به تمرکز ذهنی است. در کل می‌توان هدف یوگا را رسیدن به تعادلی روحانی دانست با استفاده از حرکات و وضعیت‌های جسمانی که به آسانا معروف‌اند و نیز تمرینات تنفسی موسوم به پرانایاما. دیگر برای برگزیدن یوگا، دخیل بودن آگاهی و اراده و تمرکز در اجرای حرکات آن است، وگرنه می‌شد به‌راحتی تکنیک‌هایی چون ژیمناستیک، آکروبات و ورزش‌هایی چنین را در برنامه‌ای گنجاند؛ اما ضعف آن گاه خود را می‌نمایاند که دریابیم بازیگر جسم صرف نیست و روح مطلق نیز نیست. از دیگر فواید یوگا برای بازیگر می‌توان به این موارد اشاره کرد: حرکات یوگا باعث افزایش دامنه چرخش مفصلی می‌شود و به تبع آن کشش در عضلات مربوطه ایجاد شده، باعث انعطاف کل بدن خواهد شد. علاوه بر ورزیدگی عضلات در عین ظرافتشان، همچنین هماهنگی بین حرکات عضلات مختلف بدن به دست می‌آید. یوگا بدن را به‌صورت جزءبه‌جزء موردمطالعه قرار می‌دهد و عضلات را به‌صورت منفک از یکدیگر به حرکت وا‌می‌دارد و در نهایت به‌صورت یک کل هماهنگ می‌سازد. مقصود از عضلات منفک شده این است که هر عضله‌ای به‌صورت کاملاً آزاد و بدون تحت‌الشعاع قرار دادن عضلات دیگر بدن منقبض می‌شود (اصلی که در رقص مدرن نیز به‌عنوان یکی از تکنیک‌های اصلی و مهم به شمار می‌رود) که این خود باعث کمک به شناخت و ادراک می‌شود. تمامی حرکات جسمانی یوگا مستقیماً توسّط تمرکز ذهنی کنترل می‌شود و هیچ حرکتی بدون مطرح شدن تمرکز ذهنی در یوگا وجود ندارد، تمام حرکات متّکی به ریتم تنفسی هستند و...
نظرات کاربران