در حال بارگذاری ...
گفت‌وگو با عضو هیئت انتخاب جشنواره تئاتر زنجان

حسین رحمانی‌زاده: شاهد گسست نسلی در تئاتر استان هستیم

حسین رحمانی‌زاده، عضو هیئت انتخاب جشنواره تئاتر استان زنجان، می‌گوید هنرمندان جوان و پیشکسوتان هنرهای نمایشی، ارتباط چندانی با هم ندارند و برای همین در تئاتر زنجان، گسست نسلی به وجود آمده است.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر در زنجان، سی‌وپنجمین جشنواره تئاتر این استان، به دبیری امرالله حسنی و میزبانی شهر زنجان، از 22 تا 25 آبان 1402 در حال برگزاری است.

ساسان قجر، حسین رحمانی‌زاده و امیر رجبی، اعضای هیئت انتخاب این جشنواره بودند که پس از بازبینی آثار، 12 نمایش را برای بخش صحنه‌ای و 5 نمایش را برای بخش خیابانی پذیرفتند.

در همین ارتباط، گفت‌وگویی با حسین رحمانی‌زاده انجام داده‌ایم که می‌خوانید:

امسال بخش خیابانی به جشنواره‌های استانی اضافه شده است. این اتفاق را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

تئاتر خیابانی می‌تواند سهم بسزایی در ارتباط هنر نمایش با جامعه داشته باشد. از این طریق، مردم بیشتر با تئاتر آشنا می‌شوند و به این هنر دیرین گرایش پیدا می‌کنند. برای همین، افزوده شدن بخش خیابانی به جشنواره را مثبت ارزیابی می‌کنم. البته این نکته را باید یادآور شوم که به جز یکی دو نمایش، مابقی آثار بخش خیابانی، الزامات تئاتر خیابانی را نداشتند و بیشتر از آنکه نمایش خیابانی باشند، نمایش در خیابان بودند. از همین رو به نظر می‌رسد هنرمندان جوان در این زمینه نیاز به تلاش و شناخت بیشتری دارند.

بعد از وقفه‌ای طولانی، جشنواره‌های منطقه‌ای تئاتر از سال گذشته برگزار می‌شوند. از سرگیری این جشنواره‌ها چه تاثیری بر تئاتر استان‌ها خواهد داشت؟

یکی از مهم‌ترین رویدادهای تئاتری در ایران، جشنواره‌های منطقه‌ای هستند. در این جشنواره‌ها، گروه‌های نمایشی از استان‌های مختلف با یکدیگر مواجه می‌شوند و از تجربیات هم بهره می‌بردند. ضمن این‌که مردم و هنردوستان نیز با سبک‌های مختلف آشنا می‌شوند. در مجموع، جشنواره‌های منطقه‌ای، سهمی ویژه در نشر و ارتقای هنر تئاتر دارند که به شکر خدا از سال گذشته برگزاری آنها از سر گرفته شده است.

برای بهبود وضعیت تئاتر استان زنجان چه راهکارهایی پیشنهاد می‌دهید؟

به نظر بنده، مهم‌ترین معضل تئاتر استان زنجان، انقطاع و گسست هنرمندان با تجربه و قدیمی با این هنر است. قدیمی‌های تئاتر استان، کم‌تر کار تولید می‌کنند و میدان بیشتر دست جوانانی است که کم‌تر ارتباطی با تجربه انباشته گذشته دارند. بزرگان و پیشکسوتان نیز اراده‌ای جدی برای ارتباط با نسل جدید ندارند. لذا ما شاهد یک گسست نسلی در تئاتر هستیم.

نقاط ضعف و قدرت آثار جشنواره تئاتر امسال استان را در چه چیزهایی می‌بینید؟

یکی از ویژگی‌های مثبت جشنواره تئاتر استانی امسال، تنوع در ژانر و سبک‌های نمایشی است. به عنوان مثال، هم نمایش بی‌کلام داشتیم و هم نمایش به زبان محلی و هم نمایش تجربه‌گرا. همچنین این‌که یک متن از 8 نمایشنامه صحنه‌ای و 3 اثر از 4 نمایش خیابانی در جشنواره، توسط نویسندگان بومی استان نگارش شده بودند، از نقاط قوت این جشنواره محسوب می‌شود. همچنین ورود جوانان و هنرمندان کار اولی در این جشنواره نیز از امتیازات جشنواره امسال است.

اما عدم توجه به اصول و مبانی هنر تئاتر، عدم مطالعه کافی توسط هنرمندان، عدم احاطه کافی به بدیهیات و نکات اولیه در نویسندگی، کارگردانی و بازیگری، از جمله نقاط ضعف آثار و نمایش‌های امسال بود. لذا ضروری است هنرمندان جوان استان، زمان بیشتری برای فراگیری این مبانی و نیز آموزش‌های اصولی و حرفه‌ای اختصاص دهند. از سویی دیگر، متولیان فرهنگ و هنر استان، باید برنامه‌ریزی دقیقی در زمینه طراحی دوره‌های آموزشی و تربیت هنرمندان زبده تئاتری در مناطق مختلف استان داشته باشند.

 
مطالب مرتبط

سی‌و‌پنجمین جشنواره تئاتر استان زنجان، برگزیدگانش را معرفی کرد

سی‌و‌پنجمین جشنواره تئاتر استان زنجان، برگزیدگانش را معرفی کرد

در آیین پایانی سی‌وپنجمین جشنواره تئاتر استان زنجان، دو نمایش صحنه‌ای «مرثیه‌ای برای کلمات» به کارگردانی سجاد انصاری و «لابیرنت» به کارگردانی اصغر محمدی از شهرستان زنجان به جشنواره مناطق فجر معرفی شدند.

|

گفت‌وگو با داور سی‌و‌پنجمین جشنواره تئاتر استان زنجان

محسن سراجی: نمایش خیابانی باید جلوه‌گاه هویت فرهنگی و بومی باشد
گفت‌وگو با داور سی‌و‌پنجمین جشنواره تئاتر استان زنجان

محسن سراجی: نمایش خیابانی باید جلوه‌گاه هویت فرهنگی و بومی باشد

محسن سراجی که به همراه سعید نجفیان و ساسان قجر داوری سی‌وپنجمین جشنواره استان زنجان را عهده‌دار بوده، معتقد است تا وقتی تئاتر هویت مستقل فرهنگی خود را پیدا نکند ضرورت برگزاری جشنواره‌های مختلف احساس نمی‌شود و اگر نمایش خیابانی جلوه‌گاه هویت فرهنگی، بومی، محلی، زبانی و ...

|

مهدی نصیری:

انتخاب آثار خیابانی جشنواره تئاتر استان تهران سخت بود
مهدی نصیری:

انتخاب آثار خیابانی جشنواره تئاتر استان تهران سخت بود

مهدی نصیری، عضو هیئت انتخاب بخش خیابانی بیست‌وهشتمین جشنواره تئاتر استان تهران، آثار رسیده به این رویداد را با کیفیت ارزیابی کرد که همین ویژگی، کار ارزیابی و انتخاب نمایش‌ها را سخت ساخته بود.

|

گزارش آیین پایانی دومین جشنواره پانتومیم زنجان

از اعلام برندگان تا اهدای دست‌کش طلایی به خانواده فردوس کاویانی
گزارش آیین پایانی دومین جشنواره پانتومیم زنجان

از اعلام برندگان تا اهدای دست‌کش طلایی به خانواده فردوس کاویانی

در آیین پایانی دومین جشنواره بین‌المللی پانتومیم زنجان، ضمن معرفی آثار و هنرمندان برتر، دستکش طلایی به خانواده زنده‌یاد فردوس کاویانی اهدا شد.

|

در نشستی در استانداری مطرح شد

بسیج همه اداره‌ها و نهادهای استان زنجان برای میزبانی از جشنواره پانتومیم
در نشستی در استانداری مطرح شد

بسیج همه اداره‌ها و نهادهای استان زنجان برای میزبانی از جشنواره پانتومیم

در دیدار عوامل دبیرخانه جشنواره پانتومیم و مسئولین اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی زنجان با معاون سیاسی امنیتی استانداری، تاکید شد همه اداره‌ها و ارگان‌های استان برای هرچه بهتر برگزار شدن این رویداد بین‌المللی بسیج شده‌اند.

|

نظرات کاربران