در حال بارگذاری ...

دومین جشنواره سراسری تئاتر کودک «باغچه‌بان» آغاز شد

دومین جشنواره سراسری تئاتر کودک و نوجوان «باغچه‌بان»، عصر روز شنبه ۲۷ آبان با حضور علاقه‌مندان در شهرستان مرند آغاز شد.

به گزارش ایران تئاتر، دومین جشنواره سراسری تئاتر کودک و نوجوان «باغچه‌بان»، عصر روز شنبه 27 آبان با داوری جلیل فرجاد، مجید قناد و منوچهر اکبرلو در مرند آذربایجان شرقی آغاز شد. این جشنواره با رویکرد حمایت حداکثری از گروه‌های نمایشی حوزه کودک و نوجوان کشور به دبیری محمود یوسفی‌مرند و با حضور هنرمندان تئاتر حوزه کودک و نوجوان سراسر کشور در مرند آغاز به کار کرد.

علی محرمی، معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در آیین افتتاحیه این رویداد گفت: «امروز هشتمین رویداد تئاتری استان را در هشتمین ماه سال آغاز کردیم، شروع این رویدادها با پانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر رضوی بود که نام متبرک امام رضا را به همراه داشت و آغاز رویدادهای تئاتری ایران بود.»

او در ادامه همچنین افزود: «امروز ما بسیار متأسف و متأثریم که در گوشه دیگر کره خاکی شاهد جنایات یک رژیم جعلی هستیم؛ رژیمی که کودکان و بی‌گناهان را به خاک و خون کشیده‌ است. همزمانی این جنایات با رویدادهای هنری ما، وظیفه آگاهی بخشی هنرمندان را سنگین‌تر می‌کند تا بار اطلاع‌رسانی این فجایع را به دوش کشند

محرمی در ادامه درباره نقش تاثیرگذار مرند در عرصه تئاتر کشور گفت: «مرند قطب تئاتر آذربایجان است، چه در عرصه جشنواره‌‌هایی که برگزار می‌کند و چه در عرصه افتخارآفرینی و درخشش هنرمندان خود در گونه‌های مختلف تئاتری. امیدواریم که میزبان خوبی برای هنرمندان تئاتر کشور باشیم و شاهد جشنواره باکیفیت و با نشانی باشیم

در ادامه این مراسم محمود یوسفی، دبیر دومین جشنواره سراسری تئاتر کودک و نوجوان باغچه‌بان، ضمن خوش‌آمد گویی به مهمانان این رویداد هنری، جشنواره تئاتر کودک و نوجوان باغچه‌بان را به لحاظ پرداخت به تئاتر حوزه کودک و نوجوان بااهمیت و مهم دانست.

داوود عباسی معاون استاندار و فرماندار مرند نیز در ادامه برنامه افتتاحیه جشنواره تئاتر باغچه‌بان، با اشاره به اهمیت جایگاه هنرمندان و نیز نکته‌شناسی فعالان تئاتر ایران گفت: «هنرمندان مفاهیم را به مردم بازگو می‌کنند. هنرمندان ما همواره با بصیرت و زمان‌شناس بوده‌اند و در امنیت کامل که آن را مدیون شهدا هستیم، در کنار برنامه‌های هنری، یاد کودکان بی‌گناه غزه را گرامی می‌دارند و آیندگان شاهد همه این هنرآفرینی‌ها توسط هنرمندان خواهند بود. آیندگان خواهند گفت که هنرمندان ما چگونه با هنرشان در کنار کودکان و نوزادان فلسطینی ایستادند

اجراهای روز اول جشنواره 

نمایش «مترسک» به کارگردانی کوروش عنایتی از استان اصفهان، اولین نمایشی بود که میزبان هیئت‌داوران و مخاطبان شد.

نمایش بعدی «شازده کوچولو» از شبستر آذربایجان شرقی بود که احمد رضا صبری آن را کارگردانی می‌کرد و عباس جوانمرد نیز نویسندگی آن را بر عهده داشت.

آخرین نمایش روز اول جشنواره تئاتر باغچه‌بان «عقاب» نام داشت. ناصر آویژه از استان تهران کارگردان این نمایش بود که به همراه گیتا داوودی کار نویسندگی عقاب را نیز بر عهده داشت.

دومین روز جشنواره سراسری تئاتر کوتاه «باغچه‌بان» در شهر مرند در حال برگزاری است.
مطالب مرتبط

«آنتیگونه» دوباره به صحنه می‌آید

«آنتیگونه» دوباره به صحنه می‌آید

نمایش «آنتیگونه» به نویسندگی و کارگردانی محمدرضا آگاه و تهیه‌کنندگی سجاد افشاریان برای مدت محدودی به صحنه عمارت‌ نوفل‌لوشاتو بازمی‌گردد.

|

آمار فروش نمایش‌های تئاتر شهر، تالار هنر و تماشاخانه سنگلج تا 17 آذر اعلام شد

«فردریک» در آستانه نیم‌میلیاردی شدن
آمار فروش نمایش‌های تئاتر شهر، تالار هنر و تماشاخانه سنگلج تا 17 آذر اعلام شد

«فردریک» در آستانه نیم‌میلیاردی شدن

آمار هفتگی فروش و تماشاگران نمایش‌های به‌صحنه‌رفته در مجموعه تئاتر شهر، تالار هنر و تماشاخانه سنگلج تا پایان روز جمعه 17 آذر 1402 مشخص شد. طبق آمار منتشرشده نمایش «فردریک» به کارگردانی حمیدرضا نعیمی در تالار اصلی تئاتر شهر توانسته به فروش 458 میلیون و 896 هزارتومانی برسد.

|

کارگردانان نمایش «فراموشی» مطرح کردند

تئاتر از رقابتی شدن و حذف اندیشه‌ رنج می‌برد
کارگردانان نمایش «فراموشی» مطرح کردند

تئاتر از رقابتی شدن و حذف اندیشه‌ رنج می‌برد

مهدی زندیه و آیدین تمبرچی، کارگردانان نمایش «فراموشی» درحالی‌که این اثر را پرداخت متفاوتی از اشکال نسیان و فراموشی به لحاظ اجتماعی، روان‌شناختی و روابط بین فردی در زندگی می‌دانند؛ رقابتی شدن و حذف اندیشه‌ را به‌عنوان بخشی از مشکلات تئاتر معرفی کردند.

|

به میزبانی سالن تئاتر «هامون»

«لانگ شات» برای چهارمین بار به صحنه می‌رود
به میزبانی سالن تئاتر «هامون»

«لانگ شات» برای چهارمین بار به صحنه می‌رود

نمایش «لانگ شات» به کارگردانی محمدرضا مالکی پس از اجرای موفقیت‌آمیز فصل سوم اجراهای خود در تالار سایه تئاتر شهر، طی روزهای پیش روی برای چهارمین بار در تماشاخانه «هامون» روی صحنه خواهد رفت.

|

چهار نمایش تازه در تماشاخانه‌ ایرانشهر به صحنه می‌آیند

چهار نمایش تازه در تماشاخانه‌ ایرانشهر به صحنه می‌آیند

چهار نمایش «توافق‌نامه» به کارگردانی کوروش سلیمانی، «خانم آقای جورج کلونی» به کارگردانی مونا صوفی، «بهار پراگ» به کارگردانی آرش سنجابی و «همکارها» به کارگردانی پریسا محمدی‌آذر و دی‌ سال جاری در تماشاخانه‌ ایرانشهر به صحنه خواهند رفت. 

|

نظرات کاربران