در حال بارگذاری ...

دومین جشنواره سراسری تئاتر کودک «باغچه‌بان» آغاز شد

دومین جشنواره سراسری تئاتر کودک و نوجوان «باغچه‌بان»، عصر روز شنبه ۲۷ آبان با حضور علاقه‌مندان در شهرستان مرند آغاز شد.

به گزارش ایران تئاتر، دومین جشنواره سراسری تئاتر کودک و نوجوان «باغچه‌بان»، عصر روز شنبه 27 آبان با داوری جلیل فرجاد، مجید قناد و منوچهر اکبرلو در مرند آذربایجان شرقی آغاز شد. این جشنواره با رویکرد حمایت حداکثری از گروه‌های نمایشی حوزه کودک و نوجوان کشور به دبیری محمود یوسفی‌مرند و با حضور هنرمندان تئاتر حوزه کودک و نوجوان سراسر کشور در مرند آغاز به کار کرد.

علی محرمی، معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در آیین افتتاحیه این رویداد گفت: «امروز هشتمین رویداد تئاتری استان را در هشتمین ماه سال آغاز کردیم، شروع این رویدادها با پانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر رضوی بود که نام متبرک امام رضا را به همراه داشت و آغاز رویدادهای تئاتری ایران بود.»

او در ادامه همچنین افزود: «امروز ما بسیار متأسف و متأثریم که در گوشه دیگر کره خاکی شاهد جنایات یک رژیم جعلی هستیم؛ رژیمی که کودکان و بی‌گناهان را به خاک و خون کشیده‌ است. همزمانی این جنایات با رویدادهای هنری ما، وظیفه آگاهی بخشی هنرمندان را سنگین‌تر می‌کند تا بار اطلاع‌رسانی این فجایع را به دوش کشند

محرمی در ادامه درباره نقش تاثیرگذار مرند در عرصه تئاتر کشور گفت: «مرند قطب تئاتر آذربایجان است، چه در عرصه جشنواره‌‌هایی که برگزار می‌کند و چه در عرصه افتخارآفرینی و درخشش هنرمندان خود در گونه‌های مختلف تئاتری. امیدواریم که میزبان خوبی برای هنرمندان تئاتر کشور باشیم و شاهد جشنواره باکیفیت و با نشانی باشیم

در ادامه این مراسم محمود یوسفی، دبیر دومین جشنواره سراسری تئاتر کودک و نوجوان باغچه‌بان، ضمن خوش‌آمد گویی به مهمانان این رویداد هنری، جشنواره تئاتر کودک و نوجوان باغچه‌بان را به لحاظ پرداخت به تئاتر حوزه کودک و نوجوان بااهمیت و مهم دانست.

داوود عباسی معاون استاندار و فرماندار مرند نیز در ادامه برنامه افتتاحیه جشنواره تئاتر باغچه‌بان، با اشاره به اهمیت جایگاه هنرمندان و نیز نکته‌شناسی فعالان تئاتر ایران گفت: «هنرمندان مفاهیم را به مردم بازگو می‌کنند. هنرمندان ما همواره با بصیرت و زمان‌شناس بوده‌اند و در امنیت کامل که آن را مدیون شهدا هستیم، در کنار برنامه‌های هنری، یاد کودکان بی‌گناه غزه را گرامی می‌دارند و آیندگان شاهد همه این هنرآفرینی‌ها توسط هنرمندان خواهند بود. آیندگان خواهند گفت که هنرمندان ما چگونه با هنرشان در کنار کودکان و نوزادان فلسطینی ایستادند

اجراهای روز اول جشنواره 

نمایش «مترسک» به کارگردانی کوروش عنایتی از استان اصفهان، اولین نمایشی بود که میزبان هیئت‌داوران و مخاطبان شد.

نمایش بعدی «شازده کوچولو» از شبستر آذربایجان شرقی بود که احمد رضا صبری آن را کارگردانی می‌کرد و عباس جوانمرد نیز نویسندگی آن را بر عهده داشت.

آخرین نمایش روز اول جشنواره تئاتر باغچه‌بان «عقاب» نام داشت. ناصر آویژه از استان تهران کارگردان این نمایش بود که به همراه گیتا داوودی کار نویسندگی عقاب را نیز بر عهده داشت.

دومین روز جشنواره سراسری تئاتر کوتاه «باغچه‌بان» در شهر مرند در حال برگزاری است.
مطالب مرتبط

نظر دو هنرمند درباره نمایش «هیدن»

نظر دو هنرمند درباره نمایش «هیدن»

علیرضا کوشک‌جلالی و سعید اسدی شب گذشته به تماشای نمایش «هیدن» نشستند و گفتند خون جدیدی در رگ‌های تئاتر ایران جاری شد و این نمایش باید در عرصه بین‌المللی نیز حضوری پر رنگ داشته باشد.

|

فراخوان هفدهمین جشنواره ملی تئاتر رضوی منتشر شد

فراخوان هفدهمین جشنواره ملی تئاتر رضوی منتشر شد

فراخوان هفدهمین جشنواره ملی تئاتر رضوی به دبیری اتابک نادری، از سری برنامه‌های بیست‌ویکمین جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع)، با محوریت اجرای عمومی آثار نمایشی در دهه کرامت 1403 منتشر شد.

|

کارگردان و بازیگر جوان نمایش «من نوید نیستم!»:

علی خوشرو: خود بودن، چالش اصلی این روزهای ماست
کارگردان و بازیگر جوان نمایش «من نوید نیستم!»:

علی خوشرو: خود بودن، چالش اصلی این روزهای ماست

سیدعلی خوشرو، کارگردان و بازیگر 20 ساله نمایش «من نوید نیستم!» که این روزها در کافه‌تریای چهارسو تئاتر شهر اجرا می‌شود، می‌گوید یکی از چالش‌های اصلی در زندگی هر آدمی، دور شدن از اصل خود است که می‌تواند بسیار آسیب‌زا باشد.

|

داوران «شب عکس تئاتر» معرفی شدند

داوران «شب عکس تئاتر» معرفی شدند

حمید جبلی، سیف‌الله صمدیان، محمود کلاری، سیامک زمردی مطلق و هادی نوید به‌عنوان داوران بخش مسابقه نخستین جشنواره «شب عکس تئاتر» معرفی شدند.

|

نظرات کاربران