در حال بارگذاری ...

پانزدهمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان مهر دزفول برگزیدگان خود را شناخت

با اعلام آرای هیئت داوران بخش‌های نمایشنامه‌نویسی و تئاتر صحنه‌ای و خیابانی، پانزدهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان مهر دزفول برگزیدگان خود را شناخت.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر در خوزستان، پانزدهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان مهر دزفول با موضوع «حال خوش کودکی، فصل خوش زندگی» به دبیری حمید صادق جولا  از ۲۳ الی ۲۶ آبان ۱۴۰۲ در سه بخش تئاتر صحنه‌ای، نمایشنامه‌نویسی و تئاتر خیابانی به میزبانی شهرستان دزفول برگزار شد.

آیین اختتامیه این رویداد هم با حضور مسئولان و هنرمندان و گروه‌های شرکت‌کننده، جمعه 26 آبان 1402 در سالن آیت‌الله قاضی دانشگاه جندی‌شاپور دزفول برگزار و برگزیدگان بخش‌های مختلف این دوره از جشنواره با آرای هیئت‌داوران معرفی شدند.

تئاتر به هویت فرهنگی و هنری مردم دزفول آمیخته شده است

عبدالحمید صادق جولا، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان دزفول در آیین اختتامیه این جشنواره گفت: «برای پانزدهمین بار در جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان در پایتخت مقاومت پذیرای هنرمندان سراسر کشور بودیم که باعث افتخار است.»

دبیر جشنواره افزود: «جشنواره تئاتر به هویت فرهنگی و هنری مردم دزفول آمیخته شده و بستری برای هنرمندان جوان است تا در عرصه‌های بین‌المللی پرتوان‌تر حاضر شوند.»

او ادامه داد: «امسال جشنواره را به یاد کودکان و نوجوان غزه و پیوند آن‌ها با مقاومت و پایداری دزفول آغاز کردیم تا بگوییم نقش هنر بسیار پررنگ است و هنرمندان نسبت به وقایع بی‌تفاوت نیستند.»

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد دزفول یاد ۶۸ شهید هنرمند این شهرستان را گرامی داشت و گفت: «یکی از اهدافی که در این جشنواره دنبال و محقق شد، تقویت تعامل میان‌بخشی بین نهادهای فرهنگی دزفول بود تا بتوانیم در راه رونق فعالیت‌های فرهنگی و هنری شهرستان پررنگ‌تر ظاهر شویم.»

او از هنرمندان، هیئت‌داوران، هیئت انتخاب آثار و همه دست‌اندرکاران برگزاری این جشنواره قدردانی کرد و افزود: «با وجود مشکلات فراوان پای هنر ایستاده‌ایم و امیدواریم برنامه‌های هنری با قوت ادامه یابند.»

 از تئاتر در راستای فراگیری مهارت‌های زندگی استفاده کنیم

سیداحمد آوایی، نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین گفت: «هنر موسیقی، تئاتر و فیلم باید خروجی داشته باشند. یکی از مزیت‌های این جشنواره‌ها انتقال تجارب و آگاهی از جاذبه‌های گردشگری شهرهای میزبان است.»

او ادامه داد: «باید از تئاتر در راستای فراگیری مهارت‌های زندگی استفاده کرد لذا باید رعایت اخلاق، نوبت و حفظ محیط‌زیست را از طریق تئاتر به کودکان آموزش دهیم؛ اگر چنین نباشد این جشنواره‌ها به یک برنامه تشریفاتی تبدیل می‌شوند.»

سروش مداح، قائم‌مقام دبیر جشنواره تئاتر کودک و نوجوان دزفول نیز در این مراسم گفت: «اگر کودک به‌خوبی رشد کند در آینده مسیر خودش را درست پیدا می‌کند؛ یکی از راه‌هایی که می‌تواند موجب موفقیت کودکان در آینده شود برگزاری چنین جشنواره‌هایی است.»

قائم‌مقام جشنواره تئاتر کودک و نوجوان دزفول با اشاره به مشکلات برگزاری این جشنواره‌ گفت: «تا جایی که در توان بود، هزینه‌ها به‌صورت شخصی پرداخت شده تا جشنواره به بهترین نحو برگزار شود.»

او ادامه داد: «۱۳۱ اثر شامل ۶۶ اثر در بخش صحنه‌ای، ۲۲ اثر در بخش خیابانی و ۴۴ اثر در بخش نمایشنامه‌نویسی به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد که ۱۲ کار، خروجی بخش صحنه‌ای و خیابانی بود و 5 نمایشنامه نیز منتخب بخش نمایشنامه‌نویسی هستند.»

کار برای کودکان دشوار است

امیر مشهدی‌عباس عضو هیئت‌داوران این جشنواره گفت: «آثار بر اساس رقابت موجود در جشنواره بررسی و قضاوت شدند. ضمن این‌که تلاش شد زحمت هنرمندان دیده شود که امیدواریم آرای هیئت‌داوران موجب رضایت باشد.»

مجید قناد، هنرمند شناخته‌شده حوزه کودک و نوجوان و یکی از اعضای هیئت‌داوران پانزدهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان مهر دزفول هم در این مراسم گفت: «تلویزیون آن‌طور که باید در کنار هنرمندان و کودکان نیست و درواقع با هنرمندان قهر کرده و آن‌ها را از خود دور کرده است.»

او ادامه داد: «کار هنرمندان در شرایطی که کودک خردسال دارای جسمی کودک و ذهنی نوجوان است، بسیار دشوار است.»

داور جشنواره ملی کودک و نوجوان دزفول افزود: «جشنواره ملی کودک و نوجوان دزفول تاکنون به قوت خود پیش رفته و امیدواریم از این به بعد نیز بین‌المللی شود. انتخاب برترین آثار جشنواره بسیار دشوار بود چراکه نقاط قوت این جشنواره بسیار زیاد بود.»

در ادامه، آرای مجید قناد، امیر مشهدی‌عباس و مهدی درویش هیئت‌داوران بخش خیابانی پانزدهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان مهر دزفول به شرح زیر اعلام شد.

بخش خیابانی

طراحی  و ساخت عروسک: لوح تقدیر این بخش به سازندگان عروسک نمایش «گُسار» از جزیره خارک استان بوشهر اهدا شد.

عروسک‌گردانی: لوح تقدیر و جایزه نقدی به‌صورت مشترک به فرامرز غلامیان و علی فریدنی، عروسک‌گردان نمایش «گسار» از جزیره خارک استان بوشهر اهدا شد.

طراحی حرکات فرم: لوح تقدیر و جایزه نقدی به اصغر زارعی، طراح حرکات فرم گروه نمایش «چوبانلار» از استان آذربایجان شرقی شهرستان تبریز اهدا شد.

بازیگری زن: لوح تقدیر این بخش به ساغر تیزرو برای بازی در نمایش «لک‌لکی جون و دوستای مهربون» از استان اصفهان شهرستان شاهین‌شهر اهدا شد و جایزه ویژه در این بخش به خاطر ایفای نقش‌های متفاوت و محوری در چند نمایش به آیدا کیانی‌تبار بازیگر نمایش‌های «لک‌لکی جون و دوستای مهربون» و «گُسار» اهدا شد.

بازیگری مرد: لوح تقدیر مشترکاً به علی سنامیری و علی فریدنی برای بازی در نمایش «لک‌لکی جون و دوستای مهربون» از استان اصفهان شهرستان شاهین‌شهر و سعید کوراوند برای بازی در نمایش «وعده ما نُه شب» از استان خوزستان، شهرستان ایذه اهدا شد و جایزه ویژه بازیگری به خاطر هماهنگی و بازی یکدست به‌صورت مشترک به نیما صدیق، محمدامین محمودی، امیرمحمد احمدیان، ایلیار حسن‌زاده، امیرحسین مختاری و علی ستاری گروه بازیگران فرم نمایش «چوپانلار» از استان آذربایجان شرقی شهرستان تبریز اهدا شد.

ایده و متن: جایزه ویژه و دیپلم افتخار به فرید طاهری برای نمایش «وعده ما نُه شب» از استان خوزستان شهرستان ایذه اهدا شد.

کارگردانی: لوح تقدیر این بخش به علی سنامیری، کارگردان نمایش «گُسار» از استان بوشهر جزیره خارک اهدا شد و جایزه ویژه و دیپلم افتخار کارگردانی به مهدی صالحیار، کارگردان نمایش «چوپانلار» از استان آذربایجان شرقی شهرستان تبریز اهدا شد.

بخش نمایشنامه‌نویسی

هیئت‌داوران بخش نمایشنامه‌نویسی پانزدهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان مهر دزفول متشکل از شهرام کرمی و ساسان شکوریان از میان ده نمایشنامه نامزد دریافت جایزه، پنج اثر برگزیده را به این شرح اعلام کردند:

رتبه پنجم: لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش به نمایشنامه «خورشید پر» به نویسندگی بهنام میرزایی اهدا شد.

رتبه چهارم: هیئت‌داوران پانزدهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان مهر دزفول لوح تقدیر و جایزه نقدی خود را به نمایشنامه «آمازینگان» به نویسندگی محمدرضا خردمند از استان خوزستان شهرستان دزفول اهدا کرد.

رتبه سوم: لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش به نمایشنامه «خورشید رو پیدا می‌کنیم» به نویسندگی مهری هاشمیان اهدا شد.

رتبه دوم: لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش به نمایشنامه «آنیل، دزد عروسک‌ها» به نویسندگی علیرضا دهقانی اهدا شد.

رتبه اول: دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به نمایشنامه «مهمان ناخوانده» به نویسندگی علیرضا داوری اهدا شد.

بخش صحنه‌ای

آرای مجید قناد، امیر مشهدی‌عباس و مهدی درویش هیئت‌داوران بخش صحنه‌ای پانزدهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان مهر دزفول به این شرح اعلام شد:

طراحی و ساخت عروسک: لوح تقدیر این بخش به مرضیه درخشان‌نیا، طراح عروسک‌های نمایش «شازده کوچولو» از شهرستان همدان اهدا شد.

طراحی لباس: لوح تقدیر این بخش به یگانه محمودی، طراح لباس نمایش «پ پاک ت تمیز» از استان فارس شهرستان شیراز اهدا شد و جایزه ویژه طراحی لباس به فریده مرادی، طراح لباس نمایش «لولوی آوازخوان» از استان خوزستان شهرستان آغاجاری اهدا شد.

گریم: لوح تقدیر و جایزه ویژه این بخش به طاهره ذاکری، طراح گریم نمایش «هفت در مهربونی» از استان خوزستان شهرستان دزفول اهدا شد.

طراحی پوستر و بروشور: لوح تقدیر و جایزه ویژه این بخش به علی خردمند، طراح بروشور نمایش «هفت در مهربونی» از استان خوزستان شهرستان دزفول اهدا شد.

موسیقی: لوح تقدیر این بخش به محمد مهربان‌زاده، آهنگساز نمایش «هفت در مهربونی» از استان خوزستان شهرستان دزفول اهدا شد.

طراحی صحنه: لوح تقدیر بخش طراحی صحنه به جواد قلی‌پور، طراح صحنه نمایش «لولوی آوازخوان» از استان خوزستان شهرستان آغاجاری اهدا شد و دیپلم افتخار بخش طراحی صحنه به مرضیه درخشان‌نیا، طراح صحنه نمایش «شازده کوچولو» از شهرستان همدان اهدا شد.

بازیگری کودک و نوجوان: هیئت‌داوران بدون اولویت از بازیگران کودک و نوجوان این جشنواره که تجربه متفاوتی داشته‌اند، تقدیر به عمل آورد:

معصومه ولی‌پور و یگانه کشاورزی برای بازی در نمایش «لولوی آوازخوان» از شهرستان آغاجاری، یاسین ابراهیمیان برای بازی در نمایش «شازده کوچولو» از شهرستان همدان و سینا عیسوند برای بازی در نمایش «2888» از شهرستان دزفول.

بازیگری زن:

رتبه سوم: لوح تقدیر و جایزه نقدی به فاطمه ابرا پایدار برای نمایش «نون زنجبیلی» از همدان اهدا شد.

رتبه دوم: لوح تقدیر و جایزه نقدی به زهرا حسینی برای نمایش «پ پاک ت تمیز» از استان فارس شهرستان شیراز اهدا شد.

رتبه اول: دیپلم افتخار و جایزه نقدی به پگاه اسماعیل بخش برای نمایش «هفت در مهربونی» از استان خوزستان شهرستان دزفول اهدا شد.

بازیگری مرد:

تقدیر: لوح تقدیر بازیگری مرد به پاس حمایت و تداوم حضور مستمر در تئاتر کودک و نوجوان به مرتضی تحصیلی برای بازی در نمایش «شازده کوچولو» از همدان اهدا شد.

رتبه سوم: لوح تقدیر و جایزه نقدی به مصطفی تمیمی‌پور برای بازی در نمایش «لولوی آوازخوان» از استان خوزستان شهرستان آغاجاری اهدا شد.

رتبه دوم: لوح تقدیر و جایزه نقدی به حمیدرضا رضایی‌مجد برای بازی در نمایش «نون زنجبیلی» از همدان اهدا شد.

رتبه اول: دیپلم افتخار و جایزه بازیگری مرد به علی رستمی برای بازی در نمایش «2888» از استان خوزستان شهرستان دزفول اهدا شد.

نمایشنامه‌نویسی:

هیئت‌داوران پانزدهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان مهر دزفول با تقدیر از رضا فیاضی برای نمایش «لولوی آوازخوان»، لوح تقدیر و جایزه نقدی را به عقیل جماعتی برای نمایشنامه «2888» از استان خوزستان شهرستان دزفول اهدا کرد.

کارگردانی:

تقدیر: لوح تقدیر و جایزه نقدی به فاطمه ابرا پایدار، کارگردان نمایش «نون زنجبیلی» از همدان اهدا شد.

رتبه سوم: لوح تقدیر و جایزه نقدی به امیر خردمند، کارگردان نمایش «هفت در مهربونی» از استان خوزستان شهرستان دزفول اهدا شد.

رتبه دوم: لوح تقدیر و جایزه نقدی به ستار رشنو، کارگردان نمایش «2888» استان خوزستان شهرستان دزفول اهدا شد.

رتبه اول: هیئت‌داوران در این بخش انتخابی نداشت.
مطالب مرتبط

برگزیدگان سی‌وپنجمین جشنواره تئاتر خوزستان معرفی شدند

برگزیدگان سی‌وپنجمین جشنواره تئاتر خوزستان معرفی شدند

آیین پایانی سی‌وپنجمین جشنواره تئاتر استان خوزستان جمعه 3 آذر 1402 برگزار شد و در بخش صحنه‌ای نمایش‌های «اول‌شخص مفرد» از اندیمشک، «سایلنت هملت؛ سایلنت» و «رسم‌الخط» اهواز و در بخش خیابانی نمایش «درد و ایده» از اهواز و نمایش «قهرمان غریب» از سوسنگرد به جشنواره منطقه‌ای ...

|

امیر مشهدی‌عباس دبیر جشنواره تئاتر کودک و نوجوان اردکان مطرح کرد

حضور ململ در اردکان و شادپیمایی با حضور عروسک‌های غول‌پیکر
امیر مشهدی‌عباس دبیر جشنواره تئاتر کودک و نوجوان اردکان مطرح کرد

حضور ململ در اردکان و شادپیمایی با حضور عروسک‌های غول‌پیکر

امیر مشهدی‌عباس دبیر بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان اردکان می‌گوید مراسم افتتاحیه این دوره از جشنواره در روز دوشنبه ۳۰ بهمن در شهر اردکان برگزار و در مراسم افتتاحیه جشنواره مجری‌های برنامه‌های کودک همچون «خاله سارا» و گروه «ململ» حضور دارند. همچنین ...

|

گفت‌وگو با دبیر بیست و پنجمین جشنواره تئاتر ملی فتح خرمشهر

مجید منادی: آثار و برکات توجه ویژه آیت‌الله رئیسی به هنرمندان، ماندگار است
گفت‌وگو با دبیر بیست و پنجمین جشنواره تئاتر ملی فتح خرمشهر

مجید منادی: آثار و برکات توجه ویژه آیت‌الله رئیسی به هنرمندان، ماندگار است

مجید منادی، دبیر بیست و پنجمین جشنواره تئاتر ملی فتح خرمشهر از تعلیق برگزاری این جشنواره به احترام خادم مردم و هنرمندان، آیت‌الله رئیسی خبر داد و بر این باور است که آثار ماندگاری در دوره خدمت آیت‌الله رئیسی در حوزه فرهنگ و هنر باقی‌ مانده است.

|

مجید منادی در نشست خبری رویداد خبر داد

نوسازی سالن‌های نمایش خرمشهر برای اجراهای جشنواره فتح خرمشهر
مجید منادی در نشست خبری رویداد خبر داد

نوسازی سالن‌های نمایش خرمشهر برای اجراهای جشنواره فتح خرمشهر

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان به راهیابی ۹ نمایش بخش صحنه‌ای و ۱۰ نمایش در بخش خیابانی بیست و پنجمین جشنواره تئاتر فتح، خرمشهر اشاره کرد و گفت سالن‌های محل اجرای آثار بعد از هشت سال نوسازی و بهسازی شدند.

|

نظرات کاربران