در حال بارگذاری ...
گفت‌و‌گو با دبیر اجرایی جشنواره سراسری تئاتر کودک و نوجوان باغچه‌بان

محمد یوسفی‌زاده: آموزش تئاتر در مدارس باید تقویت شود

محمد یوسفی زاده دبیر اجرایی دومین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان باغچه‌بان بر این باور است که آموزش تئاتر در مدارس بهترین راه برای آشنا کردن کودکان و نوجوانان با تئاتر، فرهنگ و اساسا هنر است و می‌توان آن‌ها را با ابزاری به نام تئاتر از انواع آسیب‌ها و خطرات اجتماعی مصون نگه داشت.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از روابط عمومی جشنواره، دومین جشنواره سراسری تئاتر کودک و نوجوان باغچه‌بان در شهرستان مرند در حال برگزاری است. این جشنواره همواره نگاهی ویژه به تئاتر کودک و نوجوان دارد . محمد یوسفی‌زاده، دبیر اجرایی این دوره از جشنواره در این مورد گفت: «اولین دوره جشنواره سراسری تئاتر باغچه‌بان، در بخش‌های مقاله‌نویسی و نمایشنامه نویسی در سطح ملی برگزار شد. همچنین بخش اجراهای تئاتر خیابانی این جشنواره در سال اول در گستره استانی، بستری را برای هنرمندان استان فراهم ساخت تا با تمرکز بر موضوع کودک و نوجوان بتوانند نمایش‌هایی را در معرض دید عموم قرار دهند.»

 یوسفی زاده افزود: «سمینارها و کارگاه‌های آموزشی هم که تاثیر و جایگاه علمی به‌سزایی میان پژوهشگران این عرصه دارند، از دیگر بخش‌هایی بود که هم در دوره اول و هم در این دوره از جشنواره به شکل ویژه‌ای به آن‌ها پرداخته شده‌ است.»

دبیر اجرایی جشنواره باغچه‌بان در مورد برگزاری دومین دوره این جشنواره، ضمن اشاره به توجه ویژه به مبحث پژوهش و تولید متون نمایشی، این دو را نمود کیفیت و مانایی یک جشنواره دانست و افزود: «در دومین دوره جشنواره تئاتر کودک و نوجوان باغچه‌بان نیز در دو بخش نمایشنامه‌نویسی و پژوهش آثار قابل توجهی به دییرخانه ارائه شد که همانند دوره قبلی به صورت ویژه به آن‌ها پرداخته شد.»

این فعال عرصه نمایش، در مورد مشارکت و همکاری مسئولان، هنرمندان و هنردوستان در برگزاری و اجرای جشنواره تئاتر باغچه‌بان گفت: «برای روی پا ماندن این جشنواره، علاوه بر اهالی تئاتر مرند و آذربایجان، خیرین و فعالان عرصه فرهنگ و هنر نیز پای کار آمدند از جمله تجهیز و راه‌اندازی پلاتو شهر مرند در حد استانداردهای کشوری. به نظرم این بسیار ارزشمند است که شخصی که توان مالی و قصد کار خیر را داشت، همان اعتقاد را چاشنی هدف کرد و تصمیم بر صرف هزینه در جهت تکمیل پلاتو و اعتلای هنر مرند گرفت که کاری درخور، بدیع و قابل احترام است. این قضیه را می‌توان کوچک‌ترین آورده چنین جشنواره‌ای برای شهر مرند دانست. علاوه بر این جشنواره تئاتر باغچه‌بان اساسا برای کودکان و نوجوانان است و اگر آن‌گونه که باید تاثیر مدنظر را بر کودکان و نوجوانان مرندی داشته باشد، می‌توان آن‌ها را با ابزاری به نام تئاتر از انواع آسیب‌ها و خطرات اجتماعی مصون نگه داشت.»

دبیر اجرایی جشنواره باغچه‌بان، درباره اهمیت تئاتر حوزه کودک و نوجوان گفت: «نمایش در حوزه کودک قدرت و نقش بسیار برجسته و تاثیرگذاری دارد؛ اما متاسفانه در کشور ما و مخصوصا در استان ما به آن توجهی نشده است. زنگ تئاتر مدارس دیگر شنیده نمی‌شود و جشنواره‌های تئاتر دانش‌آموزی دیگر وجود ندارند.»

این کارگردان تئاتر به برنامه‌های جنبی جشنواره باغچه‌بان نیز اشاره کرد و گفت: «در مورد برنامه‌های جنبی، کارگاه «بازیگری خلاق» توسط دکتر مصطفی طالبی برگزار شد و کارگاه دوم نیز توسط نادر برهانی مرند با عنوان «چرا تئاتر کار می‌کنیم» در منطقه آزاد ارس برگزار شد.
مطالب مرتبط

با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی کشور

همایش علمی جبار باغچه‌بان در مرند برگزار شد
با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی کشور

همایش علمی جبار باغچه‌بان در مرند برگزار شد

در حاشیه برگزاری دومین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان باغچه‌بان، همایش علمی جبار باغچه‌بان با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی، مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی کشور و استادان عرصه‌های علمی و هنری کشور در دانشکده علوم پزشکی دانشگاه آزاد مرند برگزار شد.

|

نظرات کاربران