در حال بارگذاری ...
حسن دادشکر مطرح کرد

وظیفه تئاتر کودک این نیست که صرفا بچه‌ها را شاد کند

حسن دادشکر که در دوره اخیر جشنواره تئاتر کودک و نوجوان عضو هیئت انتخاب بخش نوجوان بوده، تاکید کرد که وظیفه تئاتر کودک صرفا شاد کردن بچه‌ها نیست بلکه باید در قبال شادی، چیزی نیز به مخاطبان خود آموزش بدهد.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از ایسنا، حسن دادشکر عضو هیئت انتخاب بخش نوجوان بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان درباره برگزاری این جشنواره توضیحاتی را ارائه داد.

این هنرمند باسابقه در آستانه برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان بابیان اینکه ما باید بی‌نهایت برای نسل آینده هزینه کنیم، گفت: «مسئولان باید به تئاتر کودک به‌عنوان یک پدیده سرمایه‌ای نگاه کنند. به این معنا که امروز هزینه می‌کنند و ۳۰ سال بعد نتیجه‌اش را می‌گیرند.»

حسن دادشکر ادامه داد: «همواره معتقدم آثاری باید در تئاتر کودک و نوجوان دیده شوند که در وهله اول ویژگی‌های یک تئاتر را از نظر محتوا، درام، کارگردانی، بازیگری، طراحی صحنه و در کل محتوا و اندیشه‌ای که به تماشاگر منتقل می‌کند، داشته باشند. من همواره روی این مقولات تأکید داشتم و تلاشم بر این بود که آثاری انتخاب شود که تئاتر باشند چون هنرمند ضمن اینکه یک ایده را با مخاطب در میان می‌گذارد، باید بداند ضرورت دارد که به او نشان دهد که یک تئاتر می‌بیند.»

او با انتقاد از هنرمندانی که تصور می‌کنند با موسیقی و شعر می‌توان مخاطب کودک را جذب کرد، اضافه کرد: «متأسفانه در پاره‌ای از سالن‌ها، تئاتر کودک و نوجوان ملغمه‌ای از موسیقی و شعر شده است. این‌ها در جای خود می‌توانند خوب باشند اما به‌شرط آنکه به درام صدمه نزنند.»

دادشکر افزود: «مطمئنا شما در هر نمایشی نیاز به برخی پدیده‌های سرگرم‌کننده خواهید داشته باشید اما اگر سوار بر محتوا شوند، اندیشه و تمام زحماتی را که برای انتقال فکر و محتویات درام کشیده شده، از بین می‌برد و من نمایش‌ها را بر این اساس قضاوت کردم.»

عضو هیئت انتخاب بخش تئاتر نوجوان جشنواره بابیان اینکه از حدود ۱۰۷ متن، ۱۰ متنی که درنهایت انتخاب شدند به‌ویژه ۶ -۷ تا از آن‌ها بسیار آثار شاخص و قابل دفاعی بودند، گفت: «آثار انتخابی هم تئاتر بودند، هم درام قوی داشتند، هم راهی که برای اجرا انتخاب کرده بود، بسیار دیدنی و زیبا بود و هم طراحی صحنه و موسیقی و متن و بازیگری خیلی خوبی داشتند.»

دادشکر با تأکید بر اینکه تئاتر کودک وظیفه‌اش این نیست که بچه‌ها را شاد کند، گفت: «تئاتر کودک، در قبال شادی باید چیزی نیز به مخاطبان خود آموزش بدهد.»

او با اشاره به نظر هنرمندان بزرگ جهان درباره تئاتر کودک یادآوری کرد: «از استانیسلاوسکی پرسیدند به نظر شما تئاتر کودک باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد که او می‌گوید «برای کودکان باید خیلی خوب بازی کرد» بنابراین هنرمندان باید بدانند که بچه‌ها خیلی دقیق و باهوش هستند و باید در اجرای یک نمایش دقت کرد.»

دادشکر ادامه داد: «جشنواره به‌شرطی که در طول سال اجراها را داشته باشیم، بسیار در این زمینه تأثیرگذار است. تئاتر کودک و نوجوان در کشورهای دیگر به علت اینکه گروه ها مدام اجرا دارند و جشنواره‌های متعدد برگزار می‌کنند، همیشه تازه می‌ماند؛ بنابراین ما نیز باید در این زمینه بیشتر تلاش کنیم؛ مثلا کارگردانان کارهایی را که درصد بالایی نمره آورده‌اند، به تهران دعوت کنند یا کارشناسانی را به استان بفرستند تا آنان را درباره کارها و ایرادات‌شان راهنمایی کنند و اشکالات آن‌ها را به آن‌ها بگویند.»

این هنرمند باسابقه افزود: «وقتی ارتباط دو طرفه بشود، در ارتقای کارها تأثیر می‌گذرد. فراموش نکنیم جلسات تبادل فکر آزاد باعث پویاتر شدن جشنواره می‌شود.»
مطالب مرتبط

مسابقه نمایشنامه‌خوانی و نمایشنامه‌نویسی برای کودکان و نوجوانان

فراخوان رویداد نمایشی توکا منتشر شد
مسابقه نمایشنامه‌خوانی و نمایشنامه‌نویسی برای کودکان و نوجوانان

فراخوان رویداد نمایشی توکا منتشر شد

فراخوان نمایشنامه‌خوانی و نمایشنامه‌نویسی برای کودکان و نوجوانان به همت مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری و کانون تئاتر کودک و نوجوان خانه تئاتر، رویداد توکا برگزار می‌شود.

|

عضو شورای انتخاب بخش تئاتر خیابانی جشنواره کودک و نوجوان:

آثار هنرمندان شهرستانی مرا شگفت‌زده کرد
عضو شورای انتخاب بخش تئاتر خیابانی جشنواره کودک و نوجوان:

آثار هنرمندان شهرستانی مرا شگفت‌زده کرد

عضو شورای انتخاب بخش تئاتر خیابانی جشنواره کودک و نوجوان یکی از ویژگی‌های مهم جشنواره را حضور پررنگ هنرمندان شهرستانی عنوان کرد و گفت آثار آن‌ها مرا شگفت‌زده کرد، به‌شدت پیشرفت کرده‌اند؛ مشخص است مطالعه می‌کنند و برای تئاترشان وقت می‌گذارند.

|

در جلسه شورای سیاست‌گذاری بیست‌وهشتمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان مطرح شد

محمود سالاری: هدف ما تربیت نسلی آگاه و آبرومند است
در جلسه شورای سیاست‌گذاری بیست‌وهشتمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان مطرح شد

محمود سالاری: هدف ما تربیت نسلی آگاه و آبرومند است

نشست شورای سیاست‌گذاری بیست‌وهشتمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان-اردکان و آیین رونمایی از پوستر این رویداد، صبح روز دوشنبه، نهم بهمن برگزار شد.

|

نظرات کاربران