در حال بارگذاری ...
گفت‌وگو با عضو شورای انتخاب تئاتر خیابانی جشنواره کودک و نوجوان

محسن اکرمی: برگزاری جشنواره، باعث رونق تئاتر کودک و نوجوان می‌شود

محسن اکرمی، عضو شورای انتخاب بخش تئاتر خیابانی جشنواره کودک و نوجوان گفت برگزاری جشنواره باعث رونق تئاتر و فعال شدن گروه‌های حرفه‌ای تئاتر کودک و نوجوان در شهرستان‌ها می‌شود.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از آنا، محسن اکرمی، عضو شورای انتخاب بخش تئاتر خیابانی جشنواره کودک و نوجوان درباره این جشنواره توضیحاتی را ارائه کرد.

محسن اکرمی گفت: «در نوشتن اثر برای کودک لازم است نویسنده آشنایی کاملی با مخاطب داشته باشد و ویژگی‌های خاص هر گروه سنی را بداند.»

او افزود: «من حدود ۸۰ کار دیدم که طبیعتا در بین آثار، آثاری مناسب کودک نبودند یا بعضا نیاز به پرداخت بیشتر داشتند و باید بازبینی مجدد داشته باشند. برخی کار‌ها هم به لحاظ کیفیت اجرایی ضعیف بودند.»

عضو شورای انتخاب بخش تئاتر خیابانی جشنواره با بیان اینکه برخی هنرمندان هنوز برای دنیای کودکی خود، اثر تولید می‌کنند و متوجه تفاوت نسل گذشته با امروز نیستند، گفت: «بچه‌های امروز فانتزی‌های بیشتری را می‌بینند و با دنیای دیجیتال در ارتباط هستند و با کودکی ما که سازنده اثر هستیم، خیلی متفاوت‌اند؛ این نکته باید در قدم اول مدنظر هنرمند تئاتر باشد.»

او با اشاره به اینکه تئاتر هنری با قابلیت‌های خاص است که در حوزه‌های گوناگون در خدمت اهداف انسانی، آموزش و تعلیم و تربیت قرار می‌گیرد، تأکید کرد: «هدف اصلی تئاتر به‌عنوان یک ابزار آموزشی ایجاد تغییرات مثبت و سازنده در کودکان و نوجوانان و حمایت از آن‌هاست.»

اکرمی با ابراز خشنودی از برگزاری جشنواره تخصصی برای تئاتر کودک و نوجوان، گفت: «برگزاری این جشنواره باعث می‌شود چراغ تئاتر کودک و نوجوان روشن بماند. ما در تهران تماشاخانه‌ها و تالار‌هایی مختص تئاتر کودک و نوجوان داریم مثل کانون پرورش فکری، تالار هنر و ...، اما در شهرستان‌ها اوضاع کاملاً فرق می‌کند و جشنواره کمک شایانی به هنرمندان شهرستان‌ها برای ساخت و تولید تئاتر ویژه کودکان و نوجوانان می‌کند.»

او برگزاری این جشنواره در خارج از تهران را نیز اقدام شایسته‌ای به شمار آورد و گفت: «وقتی جشنواره به میان هنرمندان شهرستان‌ها می‌رود باعث فعال‌تر شدن گروه‌های حرفه‌ای کودک و نوجوان در این شهر‌ها شده و جشنواره زمینه‌ساز رونق و ادامه فعالیت تئاتر کودک و نوجوان در کشور می‌شود.»

بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان با شعار «تئاتر، تمرین ناب زندگی» و باهدف تقویت همدلی و همراهی، رشد آگاهی و اعتمادبه‌نفس فرزندان ایران‌زمین از طریق نمایش، به دبیری امیر مشهدی عباس، اسفندماه سال ۱۴۰۲ در شهر تاریخی اردکان یزد برگزار می‌شود.

 
مطالب مرتبط

مراسم بدرقه هنرمندان یونانی در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان اردکان

نیکولاس تومبروس: در برابر هنرمندان ایرانی کوچک هستیم
مراسم بدرقه هنرمندان یونانی در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان اردکان

نیکولاس تومبروس: در برابر هنرمندان ایرانی کوچک هستیم

نیکولاس تومبروس، کارگردان یونانی حاضر در بیست‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان، اعلام کرد هیچگاه تماشاگران و مردم یزد و اردکان را فراموش نخواهد کرد و خودش را دربرابر هنرمندان ایرانی کوچک می‌بیند.

|

جشنواره تئاتر کودک و نوجوان با یاد کودکان غزه آغاز می‌شود

جشنواره تئاتر کودک و نوجوان با یاد کودکان غزه آغاز می‌شود

مراسم افتتاحیه بیست‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان با حضور شخصیت‌های آشنای کودک و نوجوان و به یاد کودکان مظلوم غزه امروز ۳۰ بهمن‌ در اردکان همراه با جشن شادپیمایی عروسک‌ها برگزار می‌شود.

|

در آستانه برگزاری بیست‌وهشتمین دوره جشنواره در شهر اردکان

داوران مسابقه تئاتر کودک جشنواره معرفی شدند
در آستانه برگزاری بیست‌وهشتمین دوره جشنواره در شهر اردکان

داوران مسابقه تئاتر کودک جشنواره معرفی شدند

مریم سعادت، بهرام شاه‌محمدلو، امید نیاز، حسین پیغمبری و سیروس همتی، نمایش‌های بخش مسابقه تئاتر کودک بیست‌و‌هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک نوجوان اردکان را داوری خواهند کرد.

|

مدیرکل هنر‌های نمایشی مطرح کرد

دنبال رشد محتوا و فرم تئاتر کودک و نوجوان هستیم
مدیرکل هنر‌های نمایشی مطرح کرد

دنبال رشد محتوا و فرم تئاتر کودک و نوجوان هستیم

کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی می‌گوید تنها دلیل عدم حضور گروه‌های تئاتر کودک و نوجوان در جشنواره تئاتر فجر برگزاری جشنواره تخصصی تئاتر کودک و نوجوان بود و اداره کل هنرهای نمایشی به دنبال رشد محتوا و فرم این رویداد هنری و همچنین تئاتر کودک و نوجوان است.

|

حمید گلی مطرح کرد

فاصله خودمان را با کودکان و نوجوانان کوتاه‌تر کنیم
حمید گلی مطرح کرد

فاصله خودمان را با کودکان و نوجوانان کوتاه‌تر کنیم

حمید گلی عضو شورای انتخاب بخش تئاتر نوجوان بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان می‌گوید یکی از فاکتورهای مهم در ارتباط با تولید اثر برای کودکان این است که فاصله خودمان را با کودکان و نوجوانان کوتاه‌تر کنیم و به آن‌ها نزدیک‌تر شویم تا اثری که تولید می‌شود ...

|

نظرات کاربران