در حال بارگذاری ...
توجه ویژه به نوجوانان در بیست‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان

آغاز دو کارگاه آموزشی داوود کیانیان با حضور نوجوانان

همزمان با اولین روز جشنواره تئاتر کودک و نوجوان کارگاه‌های «نمایشنامه نویسی ویژه نوجوان» و «آشنایی با کاربرد تئاتر در زندگی» با حضور داوود کیانیان در شهر اردکان یزد برگزار شد.

به گزارش ایران‌تئاتر به نقل از روابط عمومی بیست‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان، داوود کیانیان پیشکسوت تئاتر کودک و نوجوان دو کارگاه نمایشنامه‌نویسی ویژه نوجوان و آشنایی با کاربرد تئاتر در زندگی را در شهر اردکان آغاز کرد.

این مدرس هنرهای نمایشی در اولین روز جشنواره بیست‌وهشتم و درباره کارگاه نمایشنامه‌نویسی ویژه نوجوان گفت: «کارشناسان و فعالان حوزه تئاتر همیشه از کمبود نمایشنامه باکیفیت گله‌مند هستند. به عقیده من یکی از راهکارهای صحیح و کوتاه‌مدت در حوزه تئاتر کودک و نوجوان این است که این وظیفه را به خود آن‌ها واگذار کنیم؛ چون آن‌ها از سرچشمه زلال کودکی و نوجوانی سیراب می‌شوند، در حالی که ما نویسندگان وقتی می‌خواهیم برای آن مقطع بنویسیم نخست باید آن‌ها را بشناسیم، روانشناسی آن‌ها را بدانیم، اکنون و حال‌شان را بررسی کنیم که این‌ها کار ساده‌ای نیست و به بیان بهتر زمان‌بر است.»

او با اشاره به اینکه در این دوره اصول اولیه نمایشنامه‌نویسی به نوجوانان آموزش داده می‌شود، گفت: «اینکه نمایشنامه از چه عناصری تشکیل شده است، چه کاربردهایی دارد، چه تفاوتی با قصه، قصه نمایش، رمان و سایر انواع ادبی دارد، از جمله مباحثی است که در این دوره آموزش داده خواهد شد.»

این مدرس، نویسنده و پژوهشگر تئاتر کودک با اشاره به اینکه در این جشنواره برای اولین بار بخش نمایشنامه‌نویسی برای کودکان و نوجوانان برگزار شد، گفت: «آثار ارسالی، از یک‌طرف نشان داد که کودکان و نوجوانان با آنکه آموزش لازم برای نگارش اثر حرفه‌ای ندارند، چقدر خوب می‌نویسند و از طرف دیگر دنیای متفاوت آن‌ها را مشخص کرد. دنیایی که ما از آن اطلاع کافی نداریم.»
او اضافه کرد: «نوجوانان نشان دادند که علاقه‌مند به نوشتن هستند و ما در این کارگاه به آن‌ها نمایشنامه‌نویسی را یاد می‌دهیم تا تجربه کنند و امیدواریم که آثار بعدی‌شان را بدون نقص‌تر ارائه کنند.»

کیانیان ادامه یافتن این دوره را برای رشد کیفی بچه‌ها، به صورت حضوری و مجازی بسیار ضروری عنوان کرد و گفت: «وقتی بچه‌های دوره‌ندیده کارهای خوبی را به جشنواره می‌فرستند، این به معنای آن است که با آموزش درست می‌توان کمک کرد تا آن‌ها به صورت فنی‌تر کار کنند.»

این مدرس کارگاه «آشنایی با کاربرد تئاتر در زندگی» گفت: «در این کارگاه نیز در تلاش هستیم به مخاطب عام بیاموزانیم که تئاتر چرا و چگونه در زندگی تاثیر می‌گذارد.»

داوود کیانیان افزود: «واقعیت این است که خداوند انسان را آفرید. انسان هنر را آفرید و هنرمند تئاتر را خلق کرد. مسیر این آفرینش برای انسان بسیار ضروری است چون در طول تاریخ بشریت برای او کاربرد داشته است. اگر تئاتر کاربردی نداشت، مطمئنا تاکنون از بین رفته بود.»

او افزود: «تئاتر از آن دست هنرهایی است به واسطه ارتباط تنگاتنگ با مخاطب، می‌تواند تاثیر فراوانی در جامعه داشته باشد و به عبارتی بهتر، یک هنر اجتماعی است.»

این نویسنده و پژوهشگر تئاتر کودک و نوجوان با اشاره به اینکه در کارگاه آشنایی با کاربرد تئاتر در زندگی، می‌خواهیم مخاطبان را با کاربردهای تئاتر برای مردم در جامعه آشنا کنیم، گفت: «مخاطب این کارگاه عموم مردم هستند و از کودک و نوجوان تا بزرگ‌سالان می‌توانند در آن شرکت کنند.»

او اضافه کرد: «ما در این کارگاه در تلاش هستیم مردم را با این موضوع آشنا کنیم که تئاتر چرا و چگونه در زندگی تاثیر می‌گذارد، مطمئنا اهالی نمایش با این موضوع آشنایی کامل دارند اما کسانی‌ که دستی بر آتش ندارند، در این کارگاه به این مهم می‌رسند که تئاتر چه معجزه‌ای است.»

کیانیان با تاکید بر اینکه تئاتر کودک به عنوان یک ابزار آموزشی عمل می‌کند، گفت: «در تئاتر مخاطب در کنار سرگرم شدن می‌تواند از کاربردهای پرورشی و حتی درمانی آن نیز بهره ببرد و مشکلات خود را حل کند. این تئاتر حتی می‌تواند فرد را از فردیت خارج کرده و اجتماعی کند.»

کارگاه‌های آموزشی داوود کیانیان آشنایی طی سه جلسه در بیست و هشتمین چشنواره تئاتر کودک و نوجوان اردکان برگزار خواهد شد.

جشنواره بیست و هشتم با شعار «تئاتر، تمرین ناب زندگی» و با هدف تقویت همدلی و همراهی، رشد آگاهی و اعتماد به نفس فرزندان ایران زمین از طریق نمایش، به دبیری امیر مشهدی عباس تا 6 اسفندماه سال در شهر تاریخی اردکان یزد برگزار می‌شود.
مطالب مرتبط

مراسم بدرقه هنرمندان یونانی در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان اردکان

نیکولاس تومبروس: در برابر هنرمندان ایرانی کوچک هستیم
مراسم بدرقه هنرمندان یونانی در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان اردکان

نیکولاس تومبروس: در برابر هنرمندان ایرانی کوچک هستیم

نیکولاس تومبروس، کارگردان یونانی حاضر در بیست‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان، اعلام کرد هیچگاه تماشاگران و مردم یزد و اردکان را فراموش نخواهد کرد و خودش را دربرابر هنرمندان ایرانی کوچک می‌بیند.

|

آمار فروش نمایش سالن‌های دولتی اعلام شد؛

تئاترهای کودک بیش از 100 میلیون تومان فروختند
آمار فروش نمایش سالن‌های دولتی اعلام شد؛

تئاترهای کودک بیش از 100 میلیون تومان فروختند

آمار فروش نمایش‌های‌ مجموعه تئاتر شهر، تالار هنر و تماشاخانه سنگلج تا پایان روز جمعه 7 اردیبهشت‌ ۱۴۰3 اعلام شد. طبق آمار منتشر شده از اداره کل هنرهای نمایشی، در تالار هنر، نمایش‌های «انگشتر اسرارآمیز»، «آکادمی پرندگان» و نمایشنامه‌خوانی «پینوکیو» بیش از 100 میلیون تومان ...

|

به بهانه نمایش برای نوجوانان

نوجوانی؛ سُر خوردن از دوران کودکی به جوانی
به بهانه نمایش برای نوجوانان

نوجوانی؛ سُر خوردن از دوران کودکی به جوانی

مسلم قاسمی: نوجوانی، سُر خوردن دوران کودکی به جوانی است؛ بنابراین نه تخیل محض است و خواب‌های رنگی کودکانه و نه دوره صلابت و استقلال جوانی! بحث امروز ما، این دوره گذراست! برای ما که در حیطه هنر، ...

|

در آستانه برگزاری بیست‌وهشتمین دوره جشنواره در شهر اردکان

داوران مسابقه تئاتر کودک جشنواره معرفی شدند
در آستانه برگزاری بیست‌وهشتمین دوره جشنواره در شهر اردکان

داوران مسابقه تئاتر کودک جشنواره معرفی شدند

مریم سعادت، بهرام شاه‌محمدلو، امید نیاز، حسین پیغمبری و سیروس همتی، نمایش‌های بخش مسابقه تئاتر کودک بیست‌و‌هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک نوجوان اردکان را داوری خواهند کرد.

|

مسابقه نمایشنامه‌خوانی و نمایشنامه‌نویسی برای کودکان و نوجوانان

فراخوان رویداد نمایشی توکا منتشر شد
مسابقه نمایشنامه‌خوانی و نمایشنامه‌نویسی برای کودکان و نوجوانان

فراخوان رویداد نمایشی توکا منتشر شد

فراخوان نمایشنامه‌خوانی و نمایشنامه‌نویسی برای کودکان و نوجوانان به همت مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری و کانون تئاتر کودک و نوجوان خانه تئاتر، رویداد توکا برگزار می‌شود.

|

گفت‌و‌گو با کارگردان حاضر در جشنواره فجر42

پرهام خاکزاد: باید تعداد رویدادهای تئاتر دانشجویی افزایش یابد
گفت‌و‌گو با کارگردان حاضر در جشنواره فجر42

پرهام خاکزاد: باید تعداد رویدادهای تئاتر دانشجویی افزایش یابد

پرهام خاکزاد می‌گوید از نظر من مهم‌ترین رویدادهای تئاتری کشور، جشنواره‌های مرتبط با دانشجویان است، چراکه آثار این نسل سرشار از خلاقیت و حرف‌های تازه است.

|

نظرات کاربران