در حال بارگذاری ...
یادی از ۵۰ سال حضور در عرصه تئاتر و تصویر

محمد ابهری تجلیل شد

محمد ابهری بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون با حضور جمعی از هنرمندان تئاتر و سینمای ایران در فرهنگسرای اندیشه تجلیل شد.

به گزارش ایران تئاتر، در نخستین آیین «یادگار هنر» از بیش از نیم‌قرن فعالیت هنری، محمد ابهری، بازیگر پیشکسوت سینما، تلویزیون و تئاتر با حضور اهالی سینما همچون غلامرضا موسوی، محمود دینی، محسن شایانفر، بهمن گودرزی، اصغر نعیمی، مهدی میامی، رسول توکلی، شهربانو موسوی، حسین سحرخیز، بهزاد رحیم‌خانی، کامران ملکی، داریوش سلیمی و...در فرهنگسرای اندیشه تجلیل به‌عمل آمد.

در ابتدای این مراسم محسن شایانفر، تهیه‌کننده سینما و تلویزیون، با اشاره به اینکه چهره‌هایی چون محمد ابهری که دیگر کنار نشسته‌اند و کمتر دیده می‌شوند، گفت: «این‌قدردانی وظیفه خانه سینماست اما ما در یک گروهی به نام «سینما گفت‌وگو» اهالی سینما را دور هم جمع کرده‌ایم و با بضاعت خود، از تلاش‌های یکدیگر قدردانی می‌کنیم.»

او ابهری را بازیگری بااخلاق برشمرد و گفت: «این کوچک‌ترین کاری است که می‌توان به‌پاس تلاش‌های او در ۵۰ سال گذشته، انجام داد و امیدوارم این نوع از مراسم با حمایت نهادهای فرهنگی و هنری، ادامه یابد.»

در ادامه، داوود موثقی، نویسنده و کارگردان سینما، با اشاره به دوستی ۳۵ ساله با محمد ابهری افزود: «ابهری دو ویژگی دارد؛ یکی از بُعد اخلاقی و شخصی و دیگری بُعد حرفه‌ای. من اولین بار در فیلم «جمیل» با او آشنا شدم و لذت بردم از همکاری و هم‌نشینی‌اش و این همکاری در شش فیلم ادامه یافت. چیزی که برای من آموزنده بود، دقت و غوطه‌ورشدنش در نقش بود؛ این‌قدر نقش را ورز می‌داد و کدهایی پیدا می‌کرد و توسعه می‌داد تا از یک شخصیت معمولی، نقشی به‌یادماندنی می‌ساخت.»

او گفت: «همیشه دقت کرده‌ام در فیلم‌هایی که بازی کرده، از نقشی که در فیلمنامه بود، چقدر جلوتر و پرداخته‌تر عمل کرده است و این نبوده جز اینکه در جهت درست، نقش را پرورده و تربیت‌ کرده است. جای تأسف دارد که اگر چنین شخصیت‌هایی هر جای دنیا بودند، مقام و جایگاه‌شان الآن این نبود! اما چیزی که در شخصیت اخلاقی او متبلور است، حاکی از این است که درون او شوقی کودکانه و صمیمیتی پاک در جریان است.»

موثقی در ادامه، ضمن تأکید بر لزوم ارتباط اهالی سینما با یکدیگر گفت: «ما وقتی هنرمندی فوت می‌کند به‌ناچار همدیگر را می‌بینیم. برگزاری چنین نکوداشت‌هایی، اقدام مؤثری است. در این دورهمی‌ها، بحث نظری و سازنده صورت می‌گیرد و حتی پروژه‌های کاری سازمان‌دهی و فضای کاری برای یکدیگر فراهم می‌شود.»

سجاد اکبری، رییس فرهنگسرای اندیشه هم در ادامه با تقدیر از محمد ابهری گفت: «این وظیفه‌ ماست که از تلاش‌های چنین هنرمندانی تقدیر کنیم. جا دارد که در زمان حیات هنرمندان از فعالیت‌های هنری اساتید هنر، تجلیل به عمل آید. نقش‌های آقای ابهری در سینما و تلویزیون، در ذهن و یاد مردم به یادگار مانده است.»

در ادامه این مراسم، محمد ابهری هم از زحمات برپاکنندگان این مراسم تشکر و به خاطراتی از سریال «بوعلی سینا»، شرایط سخت‌کاری و علاقه‌ مفرطش به ایفای نقش در آن سریال اشاره کرد.

او در پایان به حضور اهالی سینما و تصویر اشاره کرد و گفت: «اینکه الآن شما، بخشی از اهالی سینما حضور دارید برای من غنیمت است و از یکایک شما تشکر می‌کنم.»
مطالب مرتبط

دو اجرای تئاتر شهر تمدید شد

دو اجرای تئاتر شهر تمدید شد

اجرای نمایش‌های «روزهای بی‌باران» و «خیلی زود عادت می‌کنیم» در مجموعه تئاتر شهر تا پایان این هفته تمدید شد.

|

نگاهی به نمایش «سی و یک رویا»

در غیابِ ماندن
نگاهی به نمایش «سی و یک رویا»

در غیابِ ماندن

علیرضا نراقی: نمایش «سی و یک رؤیا» به نویسندگی و کارگردانی جوادمولانیا که مدتی است در تماشاخانه ملک به صحنه می‌رود، کلاژی است از موسیقی و کلام، تشویش‌ها و رؤیاها و دردها و شکست‌ها، به طور خلاصه ...

|

نظرات کاربران