در حال بارگذاری ...

حسین دهقانی پیشکسوت تئاتر بوشهر درگذشت

حسین دهقانی پیشکسوت تئاتر بوشهر و یکی از پیشگامان تئاتر نوین بوشهر در دهه چهل شمسی در شیراز درگذشت.

به گزارش ایران‌تئاتر، حسین دهقانی، پیشکسوت تئاتر بوشهر، روز شنبه چهارم فروردین به دلیل سکته قلبی در یکی از بیمارستان‌های شیراز چشم از جهان فروبست.

دهقانی از پیشگامان تئاتر نوین بوشهر در دهه چهل شمسی بود که زیر نظر زنده یاد منوچهر آتشی شاعر برجسته، بازی در آثار تئاتری را آغاز کرد و خیلی زود وارد جرگه کارگردانی شد و نمایش‌های متعددی را در دهه چهل روی صحنه برد.

در اوایل دهه پنجاه به ایرج صغیری پیوست و در دو شاهکار تئاتری بوشهر در این دهه بازی کرد. در نمایش «قلندرخونه» و «محپلنگ» نقش‌های کلیدی را درخشان بازی کرد. نمایش‌هایی که علاوه بر جشن هنر در سالن اصلی تئاتر شهر و تماشاخانه سنگلج نیز خوش درخشیدند.

او در دهه ۶۰ و ۷۰ و ۸۰ به آموزش و هدایت جوانان تئاتری روی آورد و جوانان زیادی را تربیت کرد.

در دو دهه اخیر او تجربیات خود را در قالب مقالات و کتب پژوهشی منتشر کرد و در حوزه ادبیات داستانی نیز چندین رمان به زیور طبع آراسته کرد.

علاوه بر فعالیت های تئاتری و پژوهشی، او از پیشگامان سینما در بوشهر بود و چندین فیلم کوتاه در کارنامه دارد.
مطالب مرتبط

تازه‌ترین موضع‌گیری کاظم نظری درباره تجاوز به حریم تماشاخانه سنگلج

تازه‌ترین موضع‌گیری کاظم نظری درباره تجاوز به حریم تماشاخانه سنگلج

مدیرکل هنرهای نمایشی اعلام کرد دو وزارت‌خانه فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی، در جریان تخریب ساختمان کناری تماشاخانه سنگلج قرار گرفته‌اند و این موضوع حساس، به دقت و سرعت در حال پیگیری است.

|

آمار فروش نمایش سالن‌های دولتی اعلام شد

نمایش «گالیله» با سه اجرا 300 میلیون فروخت
آمار فروش نمایش سالن‌های دولتی اعلام شد

نمایش «گالیله» با سه اجرا 300 میلیون فروخت

آمار فروش نمایش‌های‌ مجموعه تئاتر شهر، تالار هنر و تماشاخانه سنگلج تا پایان روز جمعه 31 فروردین‌ ۱۴۰3 اعلام شد. طبق اعلام اداره کل هنرهای نمایشی نمایش «گالیله» به کارگردانی شهاب‌الدین حسین‌پور با مجموع 3 اجرا و میزبانی از یک هزار و 382 مخاطب توانست به فروشی معادل 312 میلیون و 300 ...

|

نظرات کاربران