در حال بارگذاری ...
پیام تبریک مدیر کل هنرهای نمایشی برای روز ملی هنرهای نمایشی 

تئاتر، انتظار برای اتفاقی نو و فرصتی تازه برای زندگی است

کاظم نظری، مدیر کل هنرهای نمایشی به مناسبت ۷ فروردین‌، روز ملی هنرهای نمایشی، پیامی منتشر کرد. 

به گزارش ایران تئاتر به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، کاظم نظری، مدیر کل هنرهای نمایشی،  به مناسبت بزرگداشت روز ملی هنرهای نمایشی، که همزمان با روز جهانی تئاتر(27 مارس) برگزار می‌شود،‌ پیام تبریکی خطاب به هنرمندان و علاقه‌مندان این هنر زنده، صادر کرد. 

در متن پیام کاظم نظری، مدیر کل هنرهای نمایشی آمده است: هفتم فروردین، روز ِملی هنرهای نمایشی، به عنوان حقیقتی ناگزیر و ضرورتی دلپذیر برای همگان است.

 ضرورتی که بیش از آنکه ایجابی هنری باشد؛ نیاز زندگی ِ فردی و مولفه‌ای برای زیست ِ ارزشمند اجتماعی است که در ادوار مختلف تاریخی، از دل زمان، عبور کرده و چون از متن زندگی و بطن تفکّر و دغدغه‌های درونی انسان، برآمده و بالیده است؛ تو گویی همزاد آدمی است و همچون هویّت ِ خاص هر فردی، هر متن ِ نمایشی و هر بازی بازیگری نیز بر روی صحنه یا سطح خیابان، در هیئت آدمی یا در شمایل ِ چیزی یا سایه و پیکرک‌هایی برساخته از خیال و نخ و پارچه و...، همه و همگی، جهان متفاوت خود را دارند و امضای منحصر به فرد خود را و چه بسیار بوده‌اند کسان که پیام ِ زندگی را در صحن هنر و بر صحنه‌های تئاتر، دریافته و با صداقتی شایسته‌ انسان، با مخاطب ِ خود در میان گذاشته‌اند و در فرصت کوتاه ِ عمر آدمی، دیگران و خویش را به خیمه‌ زدن و تامّل در عرض زندگی و یافتن پاسخی برای چگونه بودن، چگونه ماندن و چگونه رفتن، صرف کرده‌اند و با اغتنام فرصت، نقشی از خود به صحنه زده و به یادگار، بر جای گذاشته‌اند تا نام و صدای شان را به یاد داریم و چه بسا به نیکی یاد کنیم؛ چراکه آنچه می‌ماند؛ صدای روشن و هدایتگر ِ حقیقت است و نغمه و نقشی که مردم، به یاد می‌سپارند و باور کنیم که این، تئاتر است که بدون مردم و مخاطبان ِ همیشه آشنای ِخود، بی‌تردید سرمایه‌ای ندارد برای ماندن و برای تداوم داشتن؛ و روز ملی هنرهای نمایشی، روز ِ بازیابی ِ این راز و پاسداشت ِ این سرمایه و این نقش آفرینی و شناسایی ِ رمز ِ ماندگاری و نگهداشت ِ حرمت این عرصه و صحنه است در همراهی ِ دست‌ها و اندیشه‌های تحوّل‌گرا و معنا بخش و جست وجوی ِ تئاتر و رسالت ِ بزرگش که به این هنر اصیل و روز آمد و مدرن، هویّت و جهت می‌دهد و از این منظر، هر روز، روز ِ تئاتر است؛ چرا که هر روز، انتظاری تازه برای اتفاقی نو و فرصتی تازه برای زندگی است؛ زندگی‌ای که امیدوارانه هر روز می‌گوید امّا باز باید بود؛ باید زیست! این روز ِ ناگزیر، بر تمامی آنانی که در تئاتر، مفهوم ِ والای ِ زندگی و تداوم ِ سربلندی خود و فرهنگ و کشور خویش را جست وجو می‌کنند؛ مبارک باد.
مطالب مرتبط

در گفت‌وگو با مدیرکل هنرهای مطرح شد

از تصویب سند تحول تا راه‌اندازی بنیاد ملی تئاتر
در گفت‌وگو با مدیرکل هنرهای مطرح شد

از تصویب سند تحول تا راه‌اندازی بنیاد ملی تئاتر

کاظم نظری، به مناسبت روز ملی هنر‌های نمایشی (هفتم فروردین)، ضمن توضیحاتی درباره سند تحول و راه‌اندازی بنیاد ملی تئاتر، اولویت‌های اداره کل هنر‌های نمایشی در سال جدید را تشریح کرد.

|

ارزیابی مدیرکل هنرهای نمایشی از شرایط تئاتر در سال 1402 

هرچه در توان داشتیم، انجام دادیم ولی با شرایط مطلوب فاصله داریم
ارزیابی مدیرکل هنرهای نمایشی از شرایط تئاتر در سال 1402 

هرچه در توان داشتیم، انجام دادیم ولی با شرایط مطلوب فاصله داریم

کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی با بیان این نکته که هرچه در توان داشتیم برای تئاتر در سال 1402 انجام دادیم ولی با شرایط ایده‌آل فاصله داریم، گفت برای پیشبرد اهداف عرصه هنر و فرهنگ، نهادهای دیگر هم باید به کمک وزارت ارشاد بیایند.

|

با حضور کاظم نظری

برگزیدگان هجدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کردی سقز معرفی شدند
با حضور کاظم نظری

برگزیدگان هجدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کردی سقز معرفی شدند

هجدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کردی سقز، با اعلام فهرست آثار و هنرمندان برتر، دو نمایش «تاسه» و «بوچیکمان هه یه و زه ماوه ندی» (سنندج) را به چهل‌وسومین جشنواره تئاتر فجر و نمایش «ئودیپی شاریار» (سقز) را به جشنواره تئاتر کرکوک عراق معرفی کرد.

|

مدیرکل هنرهای نمایشی درباره تئاتر فجر مطرح کرد

از بها دادن به توان‌خواهان تا مذاکره با سیمافیلم برای جذب استعدادها
مدیرکل هنرهای نمایشی درباره تئاتر فجر مطرح کرد

از بها دادن به توان‌خواهان تا مذاکره با سیمافیلم برای جذب استعدادها

کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی در سخنانی درباره چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از استعدادهایی گفت که تاکنون دیده نشده بودند و به واسطه جشنواره منطقه‌ای این اتفاق افتاد. او گفت در حال شبکه‌سازی در این عرصه‌اند تا غیر از عرصه صحنه، این استعدادها به سریال‌ها و ...

|

نظرات کاربران