در حال بارگذاری ...
پیام پیشکسوت تئاتر استان مازندران برای روز ملی هنرهای نمایشی

تئاتر؛ امکان ارزشمند رفع گسست سرزمینی کنونی بشر است

حسن دولت آبادی، نویسنده، کارگردان و پژوهشگر عرصه هنرهای نمایشی استان مازندران، هنر تئاتر را امکان ارزشمندی برای رفع گسست کنونی بشر دانست.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر در مازندران، ۲۷ مارس هر سال در جهان روز جهانی تئاتر و مصادف با آن در ایران ۷ فروردین روز ملی هنرهای‌ نمایشی نامگذاری شده است. به همین مناسبت، هر سال بزرگان تئاتر پیامی را منتشر می‌کنند و امسال پیام تبریک انجمن هنرهای نمایشی استان مازندران را حسن دولت آبادی، نویسنده، کارگردان و پژوهشگر پیشکسوت استان مازندران، نوشته است..

در متن این پیام آمده است: « نمایش، که با ذات آدمی سازگار است، از آغاز هوشمندی انسان در زندگی او حضور مؤثر داشته است.

تئاتر نیز که از قرن ششم پیش از میلاد از نمایش‌ها سر برآورد، جاودانه شد و در مقاطع گوناگون تاریخی، متناسب با نیاز و شرایط هر عصر و هر سرزمین، تأثیر عمیق خویش را بر جا نهاد. اگرچه با پیدایش پدیده‌های جذابی چون سینما و تلویزیون و امکانات تکنولوژیک همواره بیم آن می‌رفت که تئاتر از زندگی انسان حذف شود، به گواه تاریخ، نه‌تنها چنین نشد بلکه هر یک از آن پدیده‌ها به نوعی از قابلیت‌های چندگانه تئاتر بهره‌ها بردند.

یکی از دلایل سرزندگی و ماندگاری تئاتر برخورداری از توانایی شناخت نقاط قوت و ضعف جوامع و ارائه راه‌های سازنده برای اصلاح جامعه است.

علاوه بر این، تئاتر با پرداختن به ارزش‌ها و ضد ارزش‌های ثابت بشر از قابلیت والای ایجاد پیوند میان مردمان سرزمین‌های مختلف، با فرهنگ‌های گوناگون، برخوردار است؛ ویژگی بسیار ارزشمندی که می‌تواند گسست کنونی درون‌سرزمینی برخی کشورها و نیز گسست میان‌سرزمینی جهان را برطرف سازد و زمینه پیوند و در نتیجه پیشرفت بشریت را فراهم آورد.

چه نیکوست که با شناخت عمیق‌تر قابلیت‌های تئاتر از این هنر در جهت تعالی اخلاق، زدودن تبعیض‌ها و فاصله طبقاتی، جلوگیری از جنگ‌ها، و متقاعد کردن مردم جهان به پایبندی به ارزش‌های انسانی و اجتناب از ضد ارزش‌ها بهره ببریم.»   

 

 
مطالب مرتبط

شکرخدا گودرزی برای روز جهانی تئاتر نوشت

تئاتر دیالوگی در جستجوی کمال مطلوب برای استعلای جامعه
شکرخدا گودرزی برای روز جهانی تئاتر نوشت

تئاتر دیالوگی در جستجوی کمال مطلوب برای استعلای جامعه

شکرخدا گودرزی در یادداشتی به مناسبت روز ملی هنرهای نمایشی، تئاتر را دیالوگی معرفی کرد برای این که وضعیت را از آنچه که اکنون هست به جلو ببرد و در جستجوی کمال مطلوب و روابط انسانی برای استعلای جامعه باشد.

|

پیام رییس پردیس تئاتر تهران به مناسب روز ملی هنرهای نمایشی

تئاتر، هنر ارتباط اصیل انسانی است
پیام رییس پردیس تئاتر تهران به مناسب روز ملی هنرهای نمایشی

تئاتر، هنر ارتباط اصیل انسانی است

امین اشرفی، مدیر خانه نمایش سازمان فرهنگی هنری شهرداری به تئاتر را هنر ارتباط انسانی مبتنی بر نیاز بشر دانست و روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی را به هنرمندان نمایشی و علاقه‌مندان این هنر تبریک گفت.

|

آیا در تئاتر احساس خوشبختی می‌کنیم؟

آیا در تئاتر احساس خوشبختی می‌کنیم؟

یدالله آقاعباسی*: زمانی آلبرکامو نوشت تئاتر تنها جایی است که در آن احساس خوشبختی می­‌کنم. توصیف او از تئاتر صومعه­‌ای بود که گروهی مرکب از کارگرانی که کارشان معنوی است، خود را فدای یک ...

|

مهلت شرکت در جشنواره «خیمه‌شب‌بازی» تمدید شد

مهلت شرکت در جشنواره «خیمه‌شب‌بازی» تمدید شد

خانه موزه خیمه‌شب‌بازی ایران به‌منظور گردهمایی و رقابت سازنده هنرمندان خیمه‌شب‌بازی و ارتقا سطح کیفی این‌گونه نمایش سنتی ایرانیف مهلت ارسال آثار به این جشنواره را تمدید کرد.

|

تازه‌ترین موضع‌گیری کاظم نظری درباره تجاوز به حریم تماشاخانه سنگلج

تازه‌ترین موضع‌گیری کاظم نظری درباره تجاوز به حریم تماشاخانه سنگلج

مدیرکل هنرهای نمایشی اعلام کرد دو وزارت‌خانه فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی، در جریان تخریب ساختمان کناری تماشاخانه سنگلج قرار گرفته‌اند و این موضوع حساس، به دقت و سرعت در حال پیگیری است.

|

نظرات کاربران