در حال بارگذاری ...
در گفت‌وگو با مدیرکل هنرهای مطرح شد

از تصویب سند تحول تا راه‌اندازی بنیاد ملی تئاتر

کاظم نظری، به مناسبت روز ملی هنر‌های نمایشی (هفتم فروردین)، ضمن توضیحاتی درباره سند تحول و راه‌اندازی بنیاد ملی تئاتر، اولویت‌های اداره کل هنر‌های نمایشی در سال جدید را تشریح کرد.

به گزارش ایران‌تئاتر به نقل از آنا، کاظم نظری، مدیر کل هنر‌های نمایشی به مناسبت روز ملی هنر‌های نمایشی (هفتم فروردین)، مهم‌ترین برنامه‌ها و اولویت‌های تئاتری این اداره کل را تشریح کرد.

گام نخست؛ تعیین تکلیف سند تئاتر کشور

نظری با تبریک سال نو باستانی به هنرمندان تئاتر و رسانه‌های تئاتری گفت: «ما ان شاءالله به دنبال این هستیم که نخست به تعیین تکلیف سند تئاتر، چشم انداز و برنامه‌های کلان بلند مدت تئاتر کشور بپردازیم که این سند مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی شده است.»

او درباره راه اندازی بنیاد تئاتر ملی ایران نیز توضیح داد: «این بنیاد نیز در شورای عالی پیش از عید مصوب شد و ان شاءالله برای راه اندازی و تصویب اساسنامه آن که تنظیم و به دفتر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز ارسال شده و به زودی مصوب خواهد شد، اقدام خواهیم کرد. تلاش داریم این بنیاد را در سال ۱۴۰۳ راه اندازی کنیم تا منجر به تولید و حمایت از نمایش‌های ایرانی شود.»

وظایف بنیاد تئاتر و سازمان تئاتر کشور

نظری درباره عملکرد بنیاد تئاتر ملی ایران و ایجاد سازمان تئاتر گفت: «این بنیاد به دنبال توسعه تئاتر ملی است، اما سازمان تئاتر قرار است به سازماندهی تئاتر بپردازد. به هر حال نیروی انسانی بیش از ۵۰ هزار نفر در حوزه تئاتر از گریم، طراحی صحنه، حرکات موزون تا بازیگر، کارگردان و ... وجود دارد که همه باید مورد حمایت قرار بگیرند. وقتی سازمان و تشکلی باشد این ها خیلی بهتر سازماندهی می‌شوند و این جزو برنامه‌های کلان ما است که اگر این سازمان ایجاد شود به نظرم انقلابی در عرصه هنر صورت می‌گیرد.»

او ادامه داد: «بعضی به جای حمایت تصورشان این است که قرار است تاج و تخت ما بزرگ شود! واقعا این طور نیست، ۴۵ سال است از وقوع یک انقلاب بزرگ فرهنگی گذشته و دستگاه‌های فرهنگی به تناسب سال‌هایی که گذشته رشد و توسعه پیدا کرده‌اند، اما ما هیچ توسعه و رشدی را در این سال‌ها در عرصه هنر‌های نمایشی کشور نمی‌بینیم! کمتر شده که بیشتر نشده است؛ به هر حال دولتی که ادعای عدالت فرهنگی دارد این عدالت را باید از زیرساخت هنر که همان هنر‌های نمایشی است، شروع کند. همه می‌دانند که هنر‌های نمایشی زیرساخت سایر هنر‌ها مثل سینما، رسانه ملی، ادبیات و ... است پس همه باید دست به دست هم بدهیم که این سازمان به نتیجه مطلوب برسد چراکه اگر این اتفاق بیفتد، این سازمان می‌تواند به لحاظ زیرساختی و بودجه‌ای به تئاتر کشور کمک کند.

راه اندازی اداره تئاتر/ حمایت از تولید تئاتر

نظری دیگر اولویت خود را راه اندازی مجدد اداره تئاتر به شمار آورد و گفت: «به جد پیگیر هستیم که اداره تئاتر را راه‌اندازی کنیم تا محل تمرین گروه‌های نمایشی تهران برای کمتر شدن هزینه‌های‌شان باشد. نکته دیگر اینکه به لحاظ کیفی و زیرساختی نیز برای حمایت و تولید کار‌های خوب و فرهنگی تلاش می‌کنیم تا ان شاءالله امسال از چند کار خوب که در آن هنرمندان ارشد و درجه یک تئاتر کشورمان حضور خواهند داشت، حمایت جدی کنیم.»

بخشی از وعده حمایت از تئاتر استان‌ها محقق شد

او با تأکید بر اینکه تلاش‌ اداره کل هنرهای نمایشی، توسعه تئاتر کشور بالاخص تئاتر استان‌ها خواهد بود، یادآور شد: «بخشی از وعده یک میلیاردی وزیر فرهنگ برای حمایت از تولید تئاتر شهرستان‌ها نیز محقق شد و انتهای سال گذشته به حساب هر انجمن نمایش استانی سیصد میلیون تومان برای شروع فعالیت‌ها پرداخت شد، حال مابقی نیز امسال پرداخت خواهد شد. اگر این اتفاق بیفتد به تئاتر کشور کمک بزرگی می‌شود.»

نظری درباره شورای نظارت بر تئاتر و کیفی‌سازی فعالیت‌هایش نیز گفت: «در حوزه نظارتی از جهت ارزشیابی و فعالیت‌هایی که انجام می‌شود؛ این ها باید کیفی شوند تا پولی که مخاطب برای تماشای یک نمایش پرداخت می‌کند، برایش ارزشمند شود؛ این را از رییس شورای نظارت خواستیم تا برنامه‌ریزی درستی کرده و با دقت بیشتری در این عرصه کار کنند.»

سامانه ساتا راه‌اندازی خواهد شد

مدیرکل هنر‌های نمایشی دیگر اولویت‌ خود برای فعالیت در سال جاری را راه‌اندازی سامانه ساتا به شمار آورد و گفت: «این سامانه طراحی شده و ان شاءالله با حضور وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی اردیبهشت رونمایی خواهد شد. این سازمان در واقع سازمان آمار تئاتر ایران خواهد بود که تمام سیستم‌های شورای نظارت نمایش‌های کل کشور و ادارات کل ارشاد بدان وصل می‌شوند و همه جزییات و آمار آنجا موجود است. متأسفانه یکی از عقب‌ماندگی‌های تئاتر در سال‌های پیش همین بود که چنین سامانه‌ای نداشتیم که الان سینما دارد و حتی به هنرکارت هنرمندان هم متصل است و خود به خود بیمه هنرمندان را انجام می‌دهد و این یک نوع رزومه سازی صحیح هم محسوب می‌شود.»

او ادامه داد: «همه هم و غم من و همکارانم در اداره‌کل هنر‌های نمایشی کشور این است که بتوانیم به توسعه تئاتر کشورکمک کنیم، الحمدلله وزیر فرهنگ و معاون هنری ایشان هم پای کار هستند و کمک می‌کنند تا نتیجه مطلوب را به دست بیاوریم و سال پرخیر و برکتی برای هنر کشور داشته باشیم.»

افزایش بلیت تئاتر چند درصد؟

مدیرکل هنر‌های نمایشی گفت: «عموما افزایش بلیت اردیبهشت هر سال اتفاق می‌افتد، اما درصدش الان مشخص نیست، تمام تلاش‌مان این است که خیلی افزایش پیدا نکند با وجود اینکه همه هزینه‌ها چندین برابر شده، اما شرایط اقتصادی هم به مردم فشار می‌آورد و نمی‌خواهیم کاری کنیم که کسی تئاتر نبیند!»

ردیف بودجه مشخص برای تئاتر

نظری درباره ردیف بودجه تئاتر در مجلس تاکید کرد: «ما همه تلاش‌مان این است که تئاتر کشور هم مثل سینما و رسانه ملی ردیف بودجه مشخص داشته باشد، چند سالی است که صحبت این موضوع شده، الان هم که نمایندگان مجلس تغییر کرده و باید باز با نمایندگان جدید عضو کمیسیون فرهنگی مجلس صحبت کنیم تا در لایحه بودجه سال ۱۴۰۴ چنین چیزی لحاظ شود، چراکه در لایحه سال ۱۴۰۳ چنین ردیف بودجه‌ای در نظر گرفته نشده است. این را باید در نظر داشته باشیم که هزینه‌های تئاتر چیزی کم از سینما ندارد و اگر حمایت صورت نگیرد، مشخص نیست که به کجا می‌رویم.»

مدیرکل هنرهای نمایشی در پایان درباره اتمام کار حریم تئاتر شهر نیز گفت: «این پروژه یک سال و اندی طول خواهد کشید منتها تمام تلاش‌مان این است که تا بهمن سال جاری به زمان افتتاح برسیم.»
مطالب مرتبط

خبر خوشِ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جشنواره تئاتر فجر

پرداخت سرانه یک میلیاردی انجمن‌های نمایشی استان‌ها، آغاز می‌شود
خبر خوشِ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جشنواره تئاتر فجر

پرداخت سرانه یک میلیاردی انجمن‌های نمایشی استان‌ها، آغاز می‌شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با حضور در تالار وحدت که یکی از سالن‌های میزبان جشنواره تئاتر فجر 42 است،خبر داد ۵۰ درصد از سرانه یک میلیارد تومانی انجمن‌‌های هنرهای نمایشی استان‌ها، هفته آینده پرداخت خواهد شد.

|

تازه‌ترین موضع‌گیری کاظم نظری درباره تجاوز به حریم تماشاخانه سنگلج

تازه‌ترین موضع‌گیری کاظم نظری درباره تجاوز به حریم تماشاخانه سنگلج

مدیرکل هنرهای نمایشی اعلام کرد دو وزارت‌خانه فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی، در جریان تخریب ساختمان کناری تماشاخانه سنگلج قرار گرفته‌اند و این موضوع حساس، به دقت و سرعت در حال پیگیری است.

|

نظرات کاربران